Jaké pěstujete bylinky?

761
25.5.16 16:18

Jaké pěstujete bylinky?

Jaké bylinky doma pěstujete a na co či do čeho je používáte? Prosím o konkrétní příklady :)
Děkuji a těším se na inspirace :potlesk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3
25.5.16 16:43

Pěstuji pažitku - používám do jídla (brambory, tvaroh). Šalvěj - dělám z ní sirup, meduňka - dělám z ní domácí šťávu a je teda výborná. Mátu - suším, jinak jí používám do čaje. Rozmarýn - miluju ho v jídle, nejvíc v pečených bramoborech. Petrželka - do polívek. Majoránka - suším, později do jídla. Tymián - různá jídla. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
761
25.5.16 16:48

@Tezu šťáva z měduňky by mě nenapadla, ale určitě to zkusím, roste nám tu jako plevel :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3775
25.5.16 16:57

Já k tomu všemu ještě bazalku. Dnes měla dcera na oběd tagliatelle se slaninou, houbami, bazalkou a cherry rajčátky. Ochutnali jsme na dovči v restauraci v Mariánkách…a nezůstalo jen při jedné návštěvě :mrgreen:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16335
25.5.16 17:08

Máta-mátová limonáda s citronem, čaj nebo mojito, meduňka-čaj, do salátu, libeček- do polévky nebo povařit s bramborama, estragon na ryby, pažitka do polévky a pomazánek, bazalka na italské pokrmy, z meduňky a máty jde udělat sirup podobný jako když se vaří pampeliškový med :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18094
25.5.16 17:17

BAzalka, tymián a tymián citronový, smil italský, šalvěj, máta, meduňka, levandule, petržel, pažitka, libeček

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3031
25.5.16 17:51

Šalvěj, máta - citronová, jahodová, libeček, levandule, pažitka, kopr, petržel, rozmarýn

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
603
25.5.16 19:09

Pažitku do jídla a třeba do pomazánek, tymián a rozmarýn do vaření, máme to rádi :), petrželku a libeček do polívky, bazalku na těstoviny a saláty, meduňku a mátu, do čaje a taky ji dávám do vody s citrónem, co pijeme přes den, no a dřív do koktejlů, teď kojím. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4089
25.5.16 19:48

Pažitku, libeček, bazalku, tymián, rozmarýn, oregano, majoránku, kopr. Používám tak nějak různě :mrgreen: mam vlastně i meduňku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
656
25.5.16 20:33

Já pěstuji na balkonu pažitku (na chléb s lučinou), bazalku (na rajčata s mozzarellou) a meduňku (na sirup/šťávu).
@Jannnča mohu poprosit o recept? Zní to moc dobře :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
737
25.5.16 21:16

Medunku na čaj, saturejku do čočky a podobných (proti nadýmání), pažitku na máslo a chleba, petrželku do polívky, bazalku na pesto, tymian různě pod maso, do dipu, libeček do polévky a do brambor, majoránku do polévky a bramboráků, kopr někdy po krém. polévek nebo do dipu, mátu do dipu (zkuste! majolka+máta+citron+česnek), šalvěj moc nepoužívám, jen když dělám pln. kuř. řízek tak 2-3 lístečky, rozmarýna různě pod maso nebo na peč. brambory, koriandr (listy)do salátu, semínka namletá do chlebového těsta, včelník na čaj.

@Tezu prosím, jak děláš tu štávu z medunky?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3
26.5.16 07:29

@Reniii Podle tohohle receptu :). Čím více listů meduňky, tím intenzivnější chuť. Doporučuju pít to s perlivou vodou, citrónem a lístky čerstvé meduňky, je to fakt výborné.

Na přípravu sirupu je třeba:
asi dvacet delších stonků meduňky
1 kg krystalového cukru
1 sáček (20g) kyseliny citrónové
1,7 převařené vody

Ze stonků meduňky jsem otrhala lístky a namočila je do již zchladlé převařené vody. Stejné množství sirupu lze vyrobit i z menšího množství meduňky, ale když nějaký ten lísteček přihodíte, barva i chuť sirupu budou intenzivnější. Listy necháme pokud možno na chladném místě louhovat 24 - 48 hodin.

Další den listy odstraníme z jejich vodní lázně a tekutinu přelijeme, nejlépe přes plátno, do hrnce. Na sporáku pak zahříváme mírným plamenem. Přidáme cukr, kyselinu citrónovou a důkladně mícháme. Až se cukr rozpustí, necháme asi tři minuty přejít varem a je hotovo. Mírně zchladlý sirup plníme do vařící vodou vylitých a vysušených lahví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5359
26.5.16 07:34

Ještě yzop, je dobrý na močové cesty! máta mi pořád schází, musím se polepšit, o víkendu jsem měla limču v hospodě - čerstvé maliny, máta a malinko sirupu a bylo to naprosto luxusní!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3905
18.6.16 10:15

Ahoj ozivuji. Jake davate bylinky 2 detem? Ja dceri davam petrzel, pazitku, bazalku, majoranka. Co dal mata? Nebo medunka?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1010
18.6.16 11:15

@scentini davam vsechny co jsi napsala, matu jsem nezkousela a z medunky delam sirup a caj. Davam jeste tymian.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama