Který den začít brát HA?

84
7.4.16 19:07

Který den začít brát HA?

Ahoj holky, možná stupidní dotaz, ale nikdy jsem HA nebrala a nemam u sebe letáček :nevim: dnes mám poslední den menstruace, když jsem byla u Dr, tak mi tuším řekla, že první pilulku mám zvít den po menstruaci, ale ted čtu na internetu že to je zas jinak, je jedno kdy zacnu prásky brát? Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1317
7.4.16 19:10

Ahoj :mavam: Začíná se brát první den MS, potom funguje hned… jak je to když začneš brát jindy, to netuším :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4216
7.4.16 19:13

Od kdy je žena chráněna, když začíná brát antikoncepci?
Hormonální antikoncepce patří k nejpoužívanějším a nejspolehlivějším kontracepčním metodám. Statistická data ukazují, že hormonální antikoncepci užívá každá druhá Češka v plodném věku. Nicméně i tak značná část těchto uživatelek neví, odkdy přesně hormonální antikoncepce začne působit, respektive kdy může mít pohlavní styk, aniž by hrozilo riziko nechtěného otěhotnění.

Hormonální antikoncepce ve formě pilulek se obvykle začíná užívat první den menstruace. V tomto případě je žena chráněna již ode dne, kdy si vezme první pilulku prvního platíčka.

Ženy však někdy začnou hormonální antikoncepci užívat také jiný než 1. den menstruace, případně i mimo menstruaci. Důvodů nebo příčin tohoto počátku užívání antikoncepce může být několik. Např. možnost pozdějšího počátku užívání antikoncepce je uvedena přímo v příbalovém letáku. Nebo si uživatelka příbalový leták vůbec nepřečte a rovnou si vezme první pilulku z platíčka. Někdy uživatelka zamění menstruaci s hnědavým výtokem. Ani uživatelky, které z nějakého důvodu již pár měsíců menstruaci nemají, nejsou výjimkou. Častým případem jsou i ženy, kterým se jednoduše nechce na menstruaci čekat. Při takto nestandardním počátku užívání hormonální antikoncepce je pak žena chráněna před nechtěným otěhotněním od 8. dne pravidelného užívání. U některých typů antikoncepce to je ovšem až 10. den, a proto je vždy nezbytně nutné pročíst si důkladně příbalový leták užívané antikoncepce. Při pravidelném užívání antikoncepce je žena chráněna i v době obvyklé 7denní pauzy, kdy se pilulky u některých typů antikoncepce neberou.

V každém případě není potřeba s pohlavním stykem čekat až do druhého platíčka, jak mnoho žen z obavy praktikuje. Ve zkratce lze tedy říci, že pokud se hormonální antikoncepce začne užívat dle pokynů v příbalovém letáku, je žena chráněna před nechtěným otěhotněním nejpozději od 10. dne užívání bez ohledu na typ pilulek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
84
7.4.16 19:14

Ahoj, ja pochopila ze den po MS..:D prave ted mi skoncily a nechci cekat dalsi mesic:(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama