Kuchyňská linka - design a návrh. Prosím o názory

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
DalsiSycekObecny
Kecalka 164 příspěvků 08.04.19 02:58
Kuchyňská linka - design a navrh

Dobrý den,

potřeboval bych pomoci s návrhem nové kuchyňské linky. Velikost místa je cca 2.74×2.55m, viz připojený plánek.

Několik chaotických bodů:
1. dva dospělí a dvě malé děti
2. sektorová kuchyň, kterou bych byl schopen složit případně i sám
3. LTD desky, hrany olepeny, preferuji lamino
4. rozumné kování, šuplíky s tlumením
5. tvar U
6. vestavěné spotřebiče - indukční deska, trouba a úzká myčka (45cm)
7. obestavěná mikrovlnná trouba na polici
8. obestavěná lednice s mrazákem (cca 185cm)
9. dřez v pozici jako v plánku
10. odpadkový koš pokud možno pod dřezem
11. stěny obložení dlaždice nebo skleněná deska
12. LED osvětlení
13. pracovní deska: tloušťka 38mm, výška nad podlahou 90cm, šířka 60cm
14. skříňky nad deskou cca 60cm
15. životnost cca deset let bez větších problémů při normálním používání
16. cenu uvažuji do cca 80 000 Kč bez spotřebičů (jako obvykle to bude stát více)

Tohle je první kuchyňská linka co si mohu postavit, všechny ostatní jsem spíše podědil. Tedy nějaké tipy, jak to tam rozmístit, na co si dát pozor, který z mých bodu je nesmyslný, co byste mi ze své praktické zkušenosti doporučili či nedoporučili. Jakého dodavatele sektorových kuchyní zvolit či naopak nezvolit - Ikea, Siko, Mobelix atd., jaký řada je vhodnější pro případnou stavbu svépomocí. Proste cokoliv užitečného co vás napadne, co pomůže mně i jiným lidem.

Děkuji všem za odpovědi.

Reakce:
cell
Echt Kelišová 8174 příspěvků 08.04.19 06:18

Koukni na www.modrastrecha.cz. Tam najdeš mraky inspirace, případně tam nick verunky přímo radí s kuchyněmi ;-)

Janee19
Zasloužilá kecalka 844 příspěvků 08.04.19 06:25

Doporučuji načíst něco o ergonomii, např. https://www.peknebydleni.cz/…dla-kuchyne/ U tvého návrhu se mi nezdá ten dřez vedle zdi, blbě se u něj bude stát a ještě ji budeš mít mokrou. Super je konfigurátor kuchyni IKEA, je online a zdarma, v IKEE ti pak dopomuzou tu kuchyň odladit nebo to udělaji celý. Jiná studia to taky dělají, ale většinou to zaplatíš. Jinak kuchyň z IKEY doporučuji, poměr cena výkon je nejlepší. Oresi nejnižší ráda šílené, SIKO, Moebelix atd. není kvalitní, možná nějaká vyšší řada. IKEA má slušný standard v základu.

klamonožka
Ukecaná baba ;) 2184 příspěvků 08.04.19 06:56

Pokud půjdeš do té Ikey, tak si toho nebudeš moct moc navymýšlet, např. co se týče výšek, hloubek skříněk atd., prostě si to budeš muset sestavit z jejich daných kusů.

Jinak sestra Ikeu má, myslím si, že je to tak 5-6 let, a známky používání a jisté sešlosti (odchlipující se hrany atd.) už jsou vidět.

My máme od truhláře, kde jsem si přesně nakreslila, co jsem chtěla, a to vyrobil, ale ani ve snu bychom si to nesmontovali sami, i ten truhlář tu s tím strávil, pokud si dobře pamatuju, 2 celé a kus třetího dne.

klamonožka
Ukecaná baba ;) 2184 příspěvků 08.04.19 07:08

Jinak ten tvar je do L, pokud dobře vidím ten obrázek, nikoliv do U, ne?
LDT desky, lamino, s olepenými hranami je, pokud si dobře pamatuju z doby, kdy jsem to řešila, ta nejlevnější (a nejobyčejnější) varianta, taky ale nejmíň vydrží, ty hrany jsou první, co se kde začne rozkližovat a rozlepovat a jde to do kopru, viděla jsem hned u několika známých Ikea kuchyní (neříkám, že hned, ale po 10 letech už jo).

Pokud budeš chtít jako obložení skleněnou desku, počítej dalších 10tisíc i víc (případně pokud budeš chtít obložit obě dvě ty stěny, což asi jo, tak to bude slušná částka). My ji teda máme, je to super, ale nebylo to úplně low-cost řešení. :think: Dlaždice jsou velmi výrazně levnější, ale zas je to horší na údržbu.

Výška nad podlahou - my máme 90 cm ke konci skříněk, plus tloušťka prac. desky (asi 3-4 cm ?) a truhlář se mě, když to montoval, asi třikrát ptal, jestli to OPRAVDU chci tak vysoko. Takže je to docela dost, jde to i poznat, když jsem jinde, tak mám pocit, že se musím u té desky hrbit. Jsem dost vysoká, ale pokud budou s vámi pracovat v kuchyni děti nebo jste menší postavy, je 90 cm tak na hraně.

VeHE
Závislačka 4209 příspěvků 2 inzeráty 08.04.19 07:22

Myčka 45cm pro 4 je málo. To je ideál tak pro dva. Srovnání mám ;)

klamonožka
Ukecaná baba ;) 2184 příspěvků 08.04.19 07:28

Ad kování - slovy našeho truhláře, na zásuvky celkem stačí a podobných výsledků dosahuje levnější značka Strong, na panty a podobně namáhaná místa se vyplatí investovat do dražšího Blumu.

Ta pozice dřezu mi přijde celkem v pohodě, akorát je blbý, že vedle něj není místo na odkapávač - takhle bude muset být odkapávač mezi dřezem a sporákem, což a) bude ti tam prskat ze sporáku a bude se tím špinit to umyté schnoucí nádobí, b) bude to děsně překážet, když budeš cokoliv přemisťovat od sporáku do dřezu, budeš to nosit kolem odkapávače, případně přes něj.

Odpadkový koš - jsou skvělé sortery, dělají se vysouvací a rovnou tam má člověk třeba 4 koše, my je tak máme na plasty, kompost, směsný odpad a sklo, a nad tím ještě poličku s krabicí na papír. A je to fajn, člověk jen vysune ten šuplík a hodí věc do příslušného koše, nemusí nikde nic odklopovat apod.

Mezera 60 cm je ok. Nic nepíšeš o tom, jak vysoké pak ty skříňky nahoře chceš, já doporučuju až do stropu a co nejméně otevřených polic - nechytá se tam prach, nemluvě o tendenci stavět tam nějaké vázičky a podobné hrůzy :D a do horních polic se můžou uložit věci, které používáte jen sezónně nebo méně často (sušička na ovoce, věci na vánoční pečení, skleničky, které se tahají ven jen na oslavy, sváteční servis po babičce…).

A (asi) poslední věc, ta pracovní plocha je dost malá (a to jsem zvyklá na panelákové rozměry) - jestli doma vaříte dost, zkusila bych ještě promyslet, zda by se někde nedalo nějaké to místo vyšetřit - třeba mít lednici někde ve špajzu?

Nicméně, mám takový pocit, že to všechno, co ti tu píšu, ti stejně bude houby platné, jakmile půjdeš do jakéhokoliv obchodu typu Ikea, Siko…, protože tam mají prostě svoje výrobce, svoje míry a svoje standardy a nějaké své výšky, šířky, nedej bože značku kování, si jim tam jen tak nadiktovat moct nebudeš. :think:

modravlocka
Zasloužilá kecalka 995 příspěvků 08.04.19 08:53

Koukni na stránky Ikey (kterou mimo jiné na nákup kuchyně doporučuji), mají tam plánovač kuchyni. Zadáš rozměry místnosti, vybereš druh kuchyně a ve 3D si můžeš do plánku rozmístit jednotlivé sektory. Je to fajn v tom, že hned vidíš, co se vejde a co ne.

Nimie
Nadpozemská drbna 27835 příspěvků 10.04.19 01:01

@DalsiSycekObecny pokud na to máš takový rozpočet, zvážila bych truhláře. S kvalitou budeš někde úplně jinde. Nicméně co se týče návrhu…

1. Pracovní deska - jak jste vysocí? Běžné se to pohybuje cca mezi 90 a 94 celkové výšky i s pracovní deskou, pokud dobře koukám, u vás vychází cca 94, což třeba pro 160cm vysokého člověka není nic moc.
  2. hlavní pracovní prostor (mezi dřezem a sporákem) máš miniaturní. Navíc sporák takhle bokem nedává vůbec smysl. Nechala bych tam klasický roh a sporák odsunul dál od dřezu.
  3. to rozložení prvků není úplně šikovné - lednice by měla být blíž dřezu a ne sporáku, kvůli logické posloupnosti prací.
  4. dřez takhle v rohu je ultra nepraktický. Jednak tam nikde není prostor na odkapávač, manipulační prostor nad dřezem je taky omezený a navíc bude věčně mokrá a špinavá. Dřez by měl být alespoň 15 - 20cm od zdi, ideálně ještě víc. Navíc tam takto nikam rozumně nedáš myčku.

Kdybych to dělala pro sebe, dala bych klasický roh, a sporák s dřezem vždycky cca do prostředka daného ramene. V jedné kuchyni máme dokonce stejné rozložení, je to super až na tu lednici daleko od dřezu, ale to jde bez problémů vyřešit prohozením sporáku a dřezu (a stejně bych to v daném případě udělala právě kvůli myčce).

Jinak klidně bych využila i ten prostor na protější straně jak tam máš 46cm hloubku. Jednak z toho lze vytvořit další čistý pracovní prostor a jednak suprový úložný prostor. Místa je tam na to dost aby vznikly dvě ramena.

Váš příspěvek
Reklama