Breno poradna - podlahové krytiny
Jiří Novotný
Ahoj,
doteď jsme bydleli s manželem v pronájmu, ale teď se nám naskytla možnost koupit byt do osobního vlastnictví přes realitku. Máme domluvenou prohlídku bytu a tak se chci zeptat, kdo tohle řešil, na co si dát pozor a jaký je postup.
Je to byt v paneláku, peníze máme vše potřebné na účtu.
Chápu to dobře, že si máme zajít na katastr a zeptat se na ten byt, jestli na něm není zástavní právo nebo věcné břemeno? Máme si sjednat právníka, nebo to není nutné, když je to přes realitku? Jak a kdy se předávají klíče a peníze? Jak dlouho celkový proces může trvat? Je reálné, že do konce měsíce můžeme bydlet v novém?
Díky moc za vaše rady…vše jednou poprvé ![]()
@Simu pokud máte prachy v hotovosti, pak je to rychlejší, ale měsíc je krátká doba - jen převod na katastru je min 20 dní (plomba).. Co se týče zbytku - ano LV, věcná břemena atd, zjisti si, kdo je tam hlášen, ideál je i si skutečně zjistit, co je za sousedy atd.. bo koupíš a pak se možná nestačíš divit
pak je dobré zjistit, v jakém stavu byt je - ele, rozvody atd..Klíče se předávají (u nás) po přepsání na katastru - předem smlouvou ošetřené datum, kdy max. Peníze přes notářskou úschovu - jsou tam schované po dobu převodu nem. na katastru, uvolní se po převodu.
Do konce měsíce mi to přijde velmi nereálné, už jenom kvůli převodu na katastru. Pak záleží, jestli jste na místě ochotni podepsat smlouvu tak, jak ji před vás položí, to sice ušetří hodně času, ale nám třeba RK předložila takový paskvil, že jsme ji s vlastním právníkem a kupujícím ladili víc jak měsíc hodně intenzivní práce.
Do konce května to není reálné, záleží taky na majitelích, jak budou chtít byt vyklidit- to vše je věc dohody. Na katastr ani chodit nemusíte, zjistit se do dá přes internet. Pokud budete chtít byt musíte Rk složit zálohu, pak se teprve udělá smlouva, kterou si necháte ověřit od někoho kdo je znalý těchto věcí, po odsouhlasení obou stran se teprve podepíše, dají peníze do úschovy, po jejich připsání proněhne vklad na katastr a poté přepis na nové majitele. Dostanete klíče, proběhnou odpisy medií a byt je Váš. Pak se teprve můžete stěhovat.
Vzhledem k výši investice a vzhledem k tomu, že to máte přes realitku, tak bych s právníkem neváhala!
Pokud jste tam ještě ani nebyli, tak je to absolutně nereálné.
A pokud chcete mít vše v pořádku, tak naprosto absurdní.
Katastr je základ, dále je vhodné nechat zkontrolovat byt odborníkem na veškeré možné závady, zjistit jak je na tom fond oprav, právník je lepší vlastní, úschova nezávislá, ale nutné to není.
@Simu Právníka bych si vzala na přečtení kupní smlouvy, jde o docela dost peněz takže na tomhle bych nešetřila. Do konce měsíce mi to též nepřijde reálné a pokud budete brát úvěr, tak se to může trochu protáhnou (záleží kolik a u koho).Do notářské úschovy bych nedávala, raději bych zvolila banku…přece jen jednotlivec může selhat snáze než instituce…myslím, že poplatky tam jsou stejné.
My jsme taky ted kupovali byt přes realitku, a právníkem jsme si nechali zkontrolovat kupní smlouvu. Na katastru bylo přepsáno až za 60 dní od podepsání smlouvy. Na katastr chodit nemusíte, je to k nahlédutí online. A my jsme třeba měli i ve smlouvě článek o tom, že na bytě nejsou žádná břemena.
@vertunka píše:
My jsme taky ted kupovali byt přes realitku, a právníkem jsme si nechali zkontrolovat kupní smlouvu. Na katastru bylo přepsáno až za 60 dní od podepsání smlouvy. Na katastr chodit nemusíte, je to k nahlédutí online. A my jsme třeba měli i ve smlouvě článek o tom, že na bytě nejsou žádná břemena.
tak co je ve smlouvě a co je realita můžou být rozdílné údaje…
co není špatné, tak zjistit si i dostupnost všeho možného v okolí - obchod, lékař, MHD, parkování, pokud budou, nebo jsou děti tak škola, místa ke hraní, možnost bezpečného pohybu bez strachu z přejetí autem,…
Právníka si vem. Nebo nějakou vlastní osvědčenou realitku (nejlépe malou, co se ti budou fakt věnovat)
Když jsem kupovala já, chodili se mnou i na prohlídky - měli k tomu i praktické komentáře např. co se stavu týče. I domu. A zároveň mi zkontrolovaly smlouvu a napsali tam všechny ty důležité věci - např. že se byt předává bez závazků/dluhů.
Chtěla bych i vědět, jak je to společenstvím vlastníků - jak funguje, zápis poslední schůze nebo se setkat s předsedou. - dozvíte se o poplatcích, jestli se neplánuje např. jejich zvýšení kvůli rekonstrukci domu. Nebo třeba i jací jsou tam sousedi. Zároveň vám může říct, jak ty lidi platí zálohy, jestli tam není dluh.
Taky bych si nějak ošetřila kdo zaplatí daň z převodu nemovitosti! Je to dost peněz.
Peníze určitě přes nějakou úschovu.