Lepek po novém

3006
3.1.10 18:16

Lepek po novém

Ahoj.
Zajímalo by mne, jak konkrétně jste děti seznámili s lepkem podle nového doporučení „co nejdříve“, dokud je dítě kojeno. Nevím, jak na to…to mám 4měsíčnímu dítěti dávat pšeničnou kaši nebo jak si to vědci představují? A dát jednou, dvakrát, aby střevo s lepkem vůbec setkalo nebo delší dobu? Jsem z toho trochu na rozpacích. U prvního platilo dát lepek co nejpozději a teď opak. No aspoň další potvrzení, že žádná pravda ve výživě není absolutní. :roll: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

12142
3.1.10 18:20

? Tak já pořád žiju v přesvědčení, že podat co nejpozději...... :oops: :oops: :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8297
3.1.10 18:21

Od 4m rozhodně ne! Střevo se až do 6m vyvíjí, do té doby není na lepek připraveno.

Nově se říká, že by se dítě mělo s lepkem seznámit od 6m, dokud je kojeno, tudíž se s případnou alergií nebo celiakií snadněji vyrovná.

Bavila jsem se o tom s dr, je stejného názoru jako já, nejdřív zavést příkrmy, pak po 2-3m lepek, aby to pro trávicí trakt nebyl takový šok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50997
3.1.10 18:22

Evi tak teda nevím čemu fakt věřit, já se na to ptala dr. na alergologii a ta stále doporučuje u dětí co mají nějakou rodinou zátěž dávat lepek co nejpozději, tak že my určitě nezačneme dříve než v roce a na nějaké nové studie se můžu víš co............. :lol: :mrgreen: :lol:
Ale taky by mě zajímalo jak si to ti odborníci představují. Na jednu stranu se všude píše kojit co nejdéle, nejlépe plně to 6ti měsíců a pak příjdou vědci s tím, aby jsi rvala lepek 4 měsíčnímu dítku..........tak si pak fakt vyber. :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3006
3.1.10 18:53

Tak jsem našla celkem pěkný a praktický článek tady :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28793
3.1.10 18:56

Já jsem už dříve četla,že lepek by měl být podán ještě v době,kdy je dítě částečně kojeno.Protože v MM je nějaká látka,která pomáhá střevní sliznici se s lepkem vyrovnat - laicky řečeno.Neuznávám nedávat lepek až do roka.

Moje děti byly obě plně kojeny celých 6 měsíců,pak začalo přikrmování a lepek kolem 8 měsíců.

Adámka jsem kojila 2 roky a 9 měsíců a Emču kojím stále.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50997
3.1.10 18:59

Jano a když je v rodině alergie na lepek, tak jako mám dávat taky co nejdříve? I když mi alergolog i gastroenterolog tvrdí opak?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50730
3.1.10 19:32

Já jsem dala někdy po ukončeném sedmém měsíci. Před šestým by se to nemělo určitě, kromě toho, když se plně kojí, tak to ani nejde a pak jsem si taky říkala, že bude lepší začít nějakou zeleninou a až bude tělo trochu zvyklé, tak lepek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28793
3.1.10 19:38

Katy,já jsem to psala z pohledu svých zdravých dětí..

A lepek v 8 měsících mě nepřijde „co nejdřívě“!

Já teda věřím svým lékařům,jejich doporučení a emimi beru jako pobavení.Ne,že se tu budu tvrdě přít za „svou pravdu“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28793
3.1.10 19:47

Katy,a Tvůj příspěvek nahoře jsem před tím nečetla.Už chápu,vzala jsi to jako útok na sebe. :wink: Tak to nebylo.

Přečetla jsem si úvodní otázku a odpověděla.Vždycky nemám čas číst všechny odpovědi k tématu.Prostě jen napíšu svůj názor.. :pocitac:

Já jsem dala lepek v plných osmi měsících poprvé,pak samozdřejmě postupně.Ne každý den.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12980
3.1.10 19:47

Také souhlasím s novým trvzením, že lepek v době kojení. Stále kojím, a plánuji zařadit mezi 8 -9 měsícem - velmi pozvolna.
Ve 4m ani náhodou, podle mě není důvod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50997
3.1.10 20:26

Jano ne v pohodě, já jsem to nebrala jako nějaký útok, já taky píši jen to co mi radí mi lékaři, tak že já asi vzhledem k rodinné zátěži počkám do roku. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10482
3.1.10 20:31

podle novýchh studií se má lepek podávat nejdpozději do ukončeného 7 měsíce nejlépe. nikdo ve studiích netvrdí nic o tom, že se má rvát lepek do 4m plně kojeného dítěte. mluví se ale o tom, že se má podat hned s prvními příkrmy a ne vyčkávat. jednalo se o významné sníženi výskytu celiakie, a co je zajímavé, i diabetu melitu I typu.. jedná se o doporučení pro zdravé děti bez závažnějších predispozic. u dětí navštěvujících gastroenterologii nebo jiného odborného lékaře kvůli nějakému problému bych se poradila s daným odborným lékařem o vhodném postupu :)

my začali pšeničnou kaší a těstovinkami. začínala jsem po 6m, s příkrmy. dítě bylo 6m plně kojené, do 10m částěčně. informace jsme si našli sami,nejsme laici, tak jsme nedůvěřovali jen peddr a poohlédli se v odborných materiálech. a před 18m se ještě v čr tvrdilo co nejpozději… alergie v rodině máme, i potravinové (v dětském věku), ale postupovali jsme podle doporučení WHO, US a UK pediatrů, které tvrdí než vyhýbat se, raději expozici a pak případné vyloučení potraviny.

jinak, co se případné celiakie týká, podle hodně lékařů je právě včasné podání lepku důležité i pro případné rozpoznání nemoci, jednak mívají menší děti problémy specifičtějšího charakteru a jednak protože kojenec/batole do 1 roku je pod drobnohledem pediatra, vážení, prospívání, měření a právě na základě těchto paramaterů se dá nemoc včas rozpoznat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10482
3.1.10 20:38

mmchodem, katy - ne každý alergolog a imunolog a gastroenterolog ti řekne totéž.. každý má svůj názor podložený nějakými studiemi. proto někteří odborníci tvrdí lepek podávat co nejdříve = rozumněj s prvními příkrmy, i když je v rodině predispozice, resp. právě proto, někdo naopak radí potravinu/složku úplně vyloučit. obě skupiny mají svoje důkazy a nikdy se neshodnou :D

určitě je dobré věřit svému lékaři, pokud mu věříš, věříš, že je to nejlepší pro tvé dítě a je to tak správně. :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3470
3.1.10 20:58

Tak já jsem se setkala se stejným názorem, u kluků lepek co nejpozději, nyní na kontrole na alergu nám doktorka řekla naopak lepek dát mezi 6. - 8. měsícem viz. Nataša.

Dali jsme lepek v 7. měsíci a zatím OK…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama