Má vaše dítě na ZŠ ruštinu?

1946
9.4.20 23:41

Má vaše dítě na ZŠ ruštinu?

Ahoj, dcera 6.tř. přestupovala na jinou školu. Má jako cizí jazyk mj. ruštinu. Na bývalé škole ji normálně učili rusky číst i psát (včetně psané azbuky). Na nové škole její spolužáci vůbec netuší, že existuje psaná verze ruské azbuky! Učitelka je učí jen tištěnou! Na dotaz co dál mi řekli, že psanou se „naučí děti až někdy ve vyšších ročnících“.
Jsem z toho v šoku, neumím si představit, kdy nějak dodatečně by se měli učit rusky i psát, nejen číst (je to jako by děti v 1.třídě měly jen čtenou češtinu, četly, ale neučily se psát). Neumím si představit, jak někdy v 7.nebo 8,třídě teprve začnou učit se vykreslovat ruská písmena…ani jak to chtějí stíhat v tom časově napjatém rozvrhu…Julinka jako jediná umí ve třídě rusky psát.
Jak je to u vás? Děkuji. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

27179
9.4.20 23:54

@maskovak To je nějaká blbost, ne? Jak si zapisují slovíčka? Dělají testy?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9908
9.4.20 23:56

Nevim teda…já jsem stuovala lektorství ruského jazyka a co jsme se učili metodiku a i co jsem byla na praxích, tak vždy se normálně učili jako první psát a číst azbuku…to se vlastně dělalo v osnovách celý první půl rok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
635
10.4.20 00:00

No nevím, ale co mám spolužáky Rusy, tak ti tvrdí, že oni se už psanou neučí ani na ZŠ… Jako se u nás zaváděl ten Comenius script nebo tak něco… Prostě to psací se nepoužívá, a že tím píší jen babky na venkově… :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1946
10.4.20 00:32

@Bábrdl Tiskacím písmem. Psací vůbec neznají.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1946
10.4.20 00:33
@KKatka23 píše:
Nevim teda…já jsem stuovala lektorství ruského jazyka a co jsme se učili metodiku a i co jsem byla na praxích, tak vždy se normálně učili jako první psát a číst azbuku…to se vlastně dělalo v osnovách celý první půl rok.

Přesně tak, Julču učili číst a psát souběžně. Teď je v šoku, že jediná řekla spolužákům, že existuje i psaná ruština! Netušili to, psali jen tiskací

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15835
10.4.20 00:40
@maskovak píše:
Přesně tak, Julču učili číst a psát souběžně. Teď je v šoku, že jediná řekla spolužákům, že existuje i psaná ruština! Netušili to, psali jen tiskací

a nedelas z toho moc drama? Ono se to brzo stane i cestine, jen si nemysli. Amici prakticky kurzivu neznaji, nebo mozna tak z historickych filmu. Proste, to je doba. Ono se bude stejne stale psat mene a mene rucne, takze mi to prijde takove zbytecne.

Mimochodem, vy jste puvodne ruskeho puvodu, nebo proc ma tvoje dcera jako cizi jazyk rustinu? To ma jako druhy cizi jazyk?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24834
10.4.20 00:59
@maskovak píše:

Přijde mi to divné, začínali jsme písankou tenkrát v pětce. Ale vzhledem k tomu, že dnes se opravdu skoro ručně nepíše, stačí jim, že se děti naučí tiskací formu a knížku si třeba v originále v budoucnu přečtou. Slovníčky asi nevedou, učí se to z učebnice a musí to jen vyslovovat.

Je fakt, že jsem psanou formu azbuky zapomněla a ani bych se nepodepsala. Ale přečtu ji, pokud je v tiskací formě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49859
10.4.20 01:04

Syn má letos poprvé ruštinu tak se ho zítra zeptám jak píšou ;) Ale myslím že píšou ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1946
10.4.20 01:04

@warita Nevidím důvod vysvětlovat, proč si dcera vybrala k výuce ruštinu, prostě chce.Ne,drama nedělám. O mou dceru nejde, nauč se číst, ona psanou azbuku umí, jak píši, v minulé škole ji naučili. V současné škole žáci vůbec netuší, že nějaké psané ruské písmo existuje.
Takže odbouráš vůbec psané písmo? Prvňáčky necháš, aby se psát už tužkou neučili?Tak to napis pan ministru Plagovi, určitě ho potěšíš. Třeba si tě tam vezme za poradce.Jsi učitelka? Máš vzdělání v oblasti teorie pedagogiky? Učíš ruský jazyk? Znáš metodiku?
Já se v diskusi pozastavila nad přístupem školy, kam dcera nastoupila, a ptám se jiných matek s dítětem v tom věku, které se učí RJ, jak je to na jejich škole. Pokud taková matka nejsi a nevíš to, o odpověď nestojím, jde mi o zkušenosti z dalších škol. Děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1946
10.4.20 01:07

@Markéta80 Dík.Jde mi o to, aby škola držela kvalitu výuky pro všechny děti-ne pro mou dceru, ta rusky už psát umí. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15835
10.4.20 01:08

@maskovak bozinku, tolik agrese na obyc otazku. Tak sorry, ze dycham!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1946
10.4.20 01:10

@Russet Nevím,proto se ptám. Každopádně na škole, kam dcera původně chodila, měli i psanou, koukala jsem i do online kursů na netu, tam se učí taky včetně psané. Kdy jindy by se měli psanou naučit, než v začátku studia jazyka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1946
10.4.20 01:11

@warita Užij si to. A dýchej opatrně, je tu všude kolem koronavirus :-)(myslím to v dobrém)Měj se hezky, milá ruštinářská odbornice

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15835
10.4.20 01:17
@maskovak píše:
@warita Užij si to. A dýchej opatrně, je tu všude kolem koronavirus :-)(myslím to v dobrém)Měj se hezky, milá ruštinářská odbornice

jses neskutecne arogantni a agresivni.

Nejsem ucitelka jazyka. Ale vidim, co se ve svete deje a jak psane pismo upada. Ty sis toho jeste nevsimla? Pro tebe je to novinka? Asi ano, podle toho, jak udivene reagujes.

Nechapu, proc reagujes tak agresivne, nemyslim si, ze jsem rekla neco spatneho. Projevila jsem zajem a byla jsem trochu zvedava. Tvoje odpoved teda stala za to. Vic k tomu neni co dodat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama