mateřská,rodičovská - OSVČ

18
17.7.06 11:14

mateřská,rodičovská - OSVČ

Ahojky,
chci se zeptat, jak to s mateřskou a poté s rodičovským příspěvkem, když jsem osoba samostatně výdělečně činná.
Prosím poraďte mi, co všechno potřebuji zařídit. díky :)
ještě otážečka: je výhodnější ukončit podnikání úplně a přihlásit se na PU nebo jen podnikání pozastavit?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
920
17.7.06 11:51

Ahoj pokud jsi si platila i nemocenské připojištění (OSSZ) tak máš nárok na mateřskou, pokud ne tak po narození dítěte jen na rodičák. Když budeš mít jen rodičák, tak můžeš pracovat a podnikat.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
250
17.7.06 11:58

Já jsem se na mateřskou úplně vykašlala. Vůbec se mi to nevyplatilo. Platím si celkem dost vysoký zálohy a stejně bych dostala jen o něco málo, než je rodičák (jóoo zaměstnanci se v tomto mají mnohem lépe). Takže hned po narození syna, jsem požádala o rodičák. Navíc si při rodičáku nemusíš žádnou činnost pozastavovat, a můžeš si vydělávat :wink: , což u mateřské nejde :(

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1078
17.7.06 12:15

Ahojky,

přesně jak píše Biny, pokud máš jako OSVČ příjem a celkem slušný, tak nic neuknčuj, požádej na kontaktním místě státní sociální podpory při úřadu práce (tak je to alespoň v Ostravě) o rodičák a ten můžeš pobírat až do 4 let věku dítěte (za určitých podmínek). Pokud plánuješ mít i prvního půl roku po porodu příjem jako OSVČ , tak bys jej potom mít nemohla , kdyby jsi žádala o mateřskou. Jen se nahlas na sociálce, že od tehdy a tehdy budeš nebo pobíráš rodičák.

Ivulka

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
124
1.1.15 20:13

zálohy zdravotní a sociální pojištění

Holky jak je to prosim s platbami zaloh za socialni a zdravotni pri rodicovske dovolene. Pani ze zdravotni pojistovny mi psala ze platim zalohy dle vydelku, ale ja zadny vydelek nemam, pouze pobiram rodicovsky prispevek tak ted jsem z toho nejaka zmatena, kdyz jsem byla na rd s prvnim mimčem tak jsem zadne zalohy neplatila a najednou mám platit zálohy při mateřské?? Do 15.5 jsem byla jako OSVČ - zálohy jsem na zdravotním neplatila jako minimum, ale podle předchozího roku(nebyla pro mě stanovena min. částka - pracuju doma a měla jsem k tomu péči o dítě)a od 16.5 jsem nastoupila na MD nyní jsem na RD - nemám k tomu žádný výdělek. Asi jsme natvrdlá, ale t budu platit i zálohy od června do prosince 2014, když jsem brala jen rodičák?? To mi nějak hlava nebere. Když se přihlásím na portálu pojišťovny, tak se můžu podívat na přehled plateb a za rok 2014 mi tam teda vyběhne dluh :-( já myslela, že na MD a RD platí zálohy stát :-(

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
101959
1.1.15 20:34
@Tereza84 píše:
Když se přihlásím na portálu pojišťovny, tak se můžu podívat na přehled plateb a za rok 2014 mi tam teda vyběhne dluh :-( já myslela, že na MD a RD platí zálohy stát :-(

Nikoliv, na MD ani RD zálohy stát neplatí, pouze pro tebe neplatí minimální základ, tedy si měla platit pořád ty zálohy, které ti byli stanoveny a podle podaného přehledu ti to pak pravděpodobně vrátí, pokud budeš mít za rok menší zisk než loni. A po podání přehledu ti mohou vyjít nulové, pokud fakt příjem bude minimální.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1665
1.1.15 21:23

Ja myslim, ze na MD plati stat, na RD podle toho, jestli pracujes/mas prijem nebo ne. Ale socialce se to musi nahlasit (zastavit zivnost) nebo platis penale. Ale nejlepsi mas asi overit na miste…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat