Nárok na 2 PPM?

Anonymní
9.2.20 11:13

Nárok na 2 PPM?

Prosím vás, než něco začnu řešit v zaměstnání nebo OSSZ, zeptám se tu.

Mám 2 HPP, z prvního zaměstnání jsem aktuálně na rodičovské dovolené (menší dítě má dva roky), měsíční příjem před mateřskou byl 80 hrubého. Rok jsem zaměstnaná v jiné práci, smlouva na dobu neurčitou, měsíčně 110 hrubého. Počítala jsem s tím, že budu žádat o PPM u druhého zaměstnavatele, dobu účasti na pojištění splňuji. Ale manžel říká, že vzhledem k HPP a neurčité smlouvě u prvního zaměstnavatele bych měla žádat (i) tam. Nevíte, jak to ve skutečnosti je? A jak s výší, pokud bych žádala na obou stranách, bude to zredukováno dohromady? :nevim: A jak s čerpáním dovolené a další záležitosti? :nevim: Díky předem.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
9.2.20 11:27

Pokud se to nezměnilo, tak je skutečně možné pobírat 2 PPM. Většina maminek ale zvolí 1 PPM + u dalšího prac. poměru (tím spíš pokud mají zvláštní pracovní režim) nenastoupí (zůstanou v plném režimu, přecijen ta redukce příjmu je u vysokopřímových dost zásadní propad). :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
5891
9.2.20 11:33

Máš nárok na 2 ppm.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.2.20 11:33
@Anonymní píše:
Pokud se to nezměnilo, tak je skutečně možné pobírat 2 PPM. Většina maminek ale zvolí 1 PPM + u dalšího prac. poměru (tím spíš pokud mají zvláštní pracovní režim) nenastoupí (zůstanou v plném režimu, přecijen ta redukce příjmu je u vysokopřímových dost zásadní propad). :mavam:

Jakože redukce z obou by mi hodila míň než PPM pouze z jednoho HPP?

• Nahlásit
  • Citovat
12483
9.2.20 11:36
@Anonymní píše:
Pokud se to nezměnilo, tak je skutečně možné pobírat 2 PPM. Většina maminek ale zvolí 1 PPM + u dalšího prac. poměru (tím spíš pokud mají zvláštní pracovní režim) nenastoupí (zůstanou v plném režimu, přecijen ta redukce příjmu je u vysokopřímových dost zásadní propad). :mavam:

Teď mám pocit, že od nového roku už PPM neredukují. Ale na beton to nevím. Myslím, že to říkala Maláčová k zákonu o zvýšení rp.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.2.20 12:20

Ahoj, pokud byl Tvůj příjem před nástupem na první mateřskou vyšší, pracovní poměr stále trvá a máš dítě do 4 let věku, bude se mateřská dovolená počítat z vyššího výdělku. Takže doporučuju poslat žádost o mateřskou prvnímu zaměstnavateli u kterého jsi na rodičovské dovolené a budeš pobírat ze stejného základu jako u první mateřské a je to i výhodnější z důvodu nároku na dovolenou za mateřskou, kterou když si vybereš mezi mateřskou a rodičovskou, nebude se roční nárok krátit.

Redukční hranice
2020
I.
1 162 Kč
II.
1 742 Kč
III.
3 484 Kč

Jestli se změnilo i to, že se to počítá z obou pracovních poměrů jsem se nikde nedočetla, ale do roku 2019 to bylo tak, že se mateřská počítala dle vyššího výdělku při porovnání aktuálního výdělku před nástupem na druhou mateřskou oproti výdělku před první mateřskou. Jinak Ti to na OSSZ určitě řeknou jak je to od nového roku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.2.20 12:24
@X_Cassiopea píše:
Ahoj, pokud byl Tvůj příjem před nástupem na první mateřskou vyšší, pracovní poměr stále trvá a máš dítě do 4 let věku, bude se mateřská dovolená počítat z vyššího výdělku. Takže doporučuju poslat žádost o mateřskou prvnímu zaměstnavateli u kterého jsi na rodičovské dovolené a budeš pobírat ze stejného základu jako u první mateřské a je to i výhodnější z důvodu nároku na dovolenou za mateřskou, kterou když si vybereš mezi mateřskou a rodičovskou, nebude se roční nárok krátit.

Redukční hranice
2020
I.
1 162 Kč
II.
1 742 Kč
III.
3 484 Kč

Jestli se změnilo i to, že se to počítá z obou pracovních poměrů jsem se nikde nedočetla, ale do roku 2019 to bylo tak, že se mateřská počítala dle vyššího výdělku při porovnání aktuálního výdělku před nástupem na druhou mateřskou oproti výdělku před první mateřskou. Jinak Ti to na OSSZ určitě řeknou jak je to od nového roku.

Nn, vyšší mám teď.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
9.2.20 12:38
@P4ja

To nevím (ale teď to nesleduji) - ale nezdá se mi to pravděpodobné, resp. to by pak muselo platit i pro nemocenskou obecně, a to by se stát nedoplatil… :think:

@Anonymní píše:
Jakože redukce z obou by mi hodila míň než PPM pouze z jednoho HPP?

Ne, ale je lepší v jedné práci na mateřskou vůbec nejít (vykrýt to z dovolené apod.), protože jakmile jdeš, musíš na ní být 14 (?) týdnů minimálně. Je tam ztráta vůči klasickým příjmům (pokud se nezrušily ty hranice, což si nemyslím). U tebe to je hraniční (relativně, v kontextu průměru ČR máš mega příjmy - ale není to nutně top profese, to z tohohle příjmu nepoznám), ale lidi, co mají větší příjmy/top profesi (se specifickým režimem - neomezenou homeoffice, neomezenou placenou dovolenou apod.), tak to tak fakt dělají - na mateřskou nejdou, domluví si v práci jiný režim (záleží na povolání, hlavně to tak dělají manažerky apod. - např. u lékařů/vědců/dispečerů to třeba moc nejde). Ty máš dva prac. poměry - tak nevím, třeba bys zvládla na mateřskou nejít ani v jednom… Záleží na konkrétní situaci.

• Nahlásit
  • Citovat
12483
9.2.20 13:18
@Anonymní píše:
@P4jaNe, ale je lepší v jedné práci na mateřskou vůbec nejít (vykrýt to z dovolené apod.), protože jakmile jdeš, musíš na ní být 14 (?) týdnů minimálně. Je tam ztráta vůči klasickým příjmům (pokud se nezrušily ty hranice, což si nemyslím). U tebe to je hraniční (relativně, v kontextu průměru ČR máš mega příjmy - ale není to nutně top profese, to z tohohle příjmu nepoznám), ale lidi, co mají větší příjmy/top profesi (se specifickým režimem - neomezenou homeoffice, neomezenou placenou dovolenou apod.), tak to tak fakt dělají - na mateřskou nejdou, domluví si v práci jiný režim (záleží na povolání, hlavně to tak dělají manažerky apod. - např. u lékařů/vědců/dispečerů to třeba moc nejde). Ty máš dva prac. poměry - tak nevím, třeba bys zvládla na mateřskou nejít ani v jednom… Záleží na konkrétní situaci.

Tak koukám že je max nějakých 38 tisíc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8672
9.2.20 13:32

Nevím, jaká je aktuální situace, ale já před lety uplatňovala jen z jednoho zaměstnání, protože jsem už s tím jedním narazila na strop PPM (teď je tedy výš, než byl, ale myslím, že s hrubou mzdou 80-110tis. na strop narazíš). Tenkrát to bylo tak, že na sociálce sčítaly příjmy a PPM chodila jen 1 a ta byla zastropovaná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7540
9.2.20 13:44
@zrcadlo píše:
Nevím, jaká je aktuální situace, ale já před lety uplatňovala jen z jednoho zaměstnání, protože jsem už s tím jedním narazila na strop PPM (teď je tedy výš, než byl, ale myslím, že s hrubou mzdou 80-110tis. na strop narazíš). Tenkrát to bylo tak, že na sociálce sčítaly příjmy a PPM chodila jen 1 a ta byla zastropovaná.

A tak to je pořád. Dávka se vyplácí jedna, z obou zaměstnání dohromady se udělá DVZ, který se redukuje a z toho se vypočítá dávka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7540
9.2.20 13:48
@X_Cassiopea píše:

Redukční hranice
2020
I.
1 162 Kč
II.
1 742 Kč
III.
3 484 Kč

Jestli se změnilo i to, že se to počítá z obou pracovních poměrů jsem se nikde nedočetla, ale do roku 2019 to bylo tak, že se mateřská počítala dle vyššího výdělku při porovnání aktuálního výdělku před nástupem na druhou mateřskou oproti výdělku před první mateřskou. Jinak Ti to na OSSZ určitě řeknou jak je to od nového roku.

Na mateřskou dovolenou v práci může nastoupit, i když z té práce nebude žádat o PPM, takže vznikne nárok na řádnou dovolenou i bez čerpání PPM.

To porovnávání platí stále při trvání stejného zaměstnání a nástupu na PPM do 4 let dítěte, ale to se týká prvního zaměstnání. Z druhým zaměstnáním se to neporovnává, tam by se DVZ přičetlo k prvnímu, pokud by žádala z obou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7540
9.2.20 13:53

Aby se mohlo žádat z obou zaměstnání, musí být i ve druhém splněno 270 dní pojištění. Ale ty i jen z toho druhého už dosáhneš stropu, pokud dobře počítám. Taky si rozmysli, jestli si v některém tom zaměstnání neplánuješ přivydělávat, což by nešlo, kdybys z něj čerpala PPM.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.2.20 14:38
@Lendeš píše:
Aby se mohlo žádat z obou zaměstnání, musí být i ve druhém splněno 270 dní pojištění. Ale ty i jen z toho druhého už dosáhneš stropu, pokud dobře počítám. Taky si rozmysli, jestli si v některém tom zaměstnání neplánuješ přivydělávat, což by nešlo, kdybys z něj čerpala PPM.

Mám v plánu z aktuální pozice na DPP, ale pravděpodobně až po PPM. Takže pro mě by bylo nejlepší žádat o PPM jen z aktuální pozice a u původní nežádat čerpání, ale jen omluvu, tím pádem mi vznikne nárok na dovolenou i tam?

• Nahlásit
  • Citovat
7540
9.2.20 17:39
@Anonymní píše:
Mám v plánu z aktuální pozice na DPP, ale pravděpodobně až po PPM. Takže pro mě by bylo nejlepší žádat o PPM jen z aktuální pozice a u původní nežádat čerpání, ale jen omluvu, tím pádem mi vznikne nárok na dovolenou i tam?

Tak můžeš klidně požádat z obou, i když to dávku nezvedne, aspoň požádáš prostřednictvím toho formuláře od gynekologa a nebudeš muset psát svoji žádost o MD + žádat jiné potvrzení od gynekologa o termínu porodu (ale ty žádosti o PPM budeš potřebovat 2). Na dovolenou budeš mít nárok každopádně, když budeš na MD.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama