Poradna pediatra
Mudr. Jiří Havránek
Ahoj maminky, mám holčičku 4 měsíce a od 1.měsíce mi spinkala celou noc. Najednou se mi před týdnem začala v noci budit s pláčem a je jakoby v polospánku a úplně mě od sebe odstrkuje. Je jak v tranzu. Utiší jí až přiložení k prsu. Pak se probere, uklidní, napije a spí dál. Byly jsme na očkování a druhou noc po něm to začalo, může to být nějaká reakce, která sama odezní? Nevadí mi vstávání, jen mě trápí, že nevím co se jí děje, jestli má najednou nějaké děsy…nebo co. ![]()
U takhle malých dětí se spánek často mění. To, že spávala celou noc a najednou je to jinak může, ale nemusí být důsledek očkování. Pokud ji prso uklidní, tak to takhle dělej dál. Asi jak je v tom polospánku, tak se chová trošku neobvykle, ale neviděla bych v tom nic moc neobvyklého. Třeba to za pár dní přejde.
@Sumcařka
Takhle podobně vypadají noční děsy, ale ve 4 měsících je to nepravděpodobné.
Myslím si, že se opravdu bude jednat o negativní důsledek očkování, jestli to bude pokračovat, možná by nebylo špatné se objednat na vyšetření na neurologii.
@Sumcařka píše: … Byly jsme na očkování a druhou noc po něm to začalo, může to být nějaká reakce, která sama odezní?
Je to poměrně častá reakce na očkování. Během určité doby se to většinou srovná, ale přijde další dávka a problémy se vrátí, někdy v horší podobě.
Vydupej si na dětské doktorce, aby nežádoucí účinek očkování nahlásila na SUKL. Je její povinností nahlásit každé PODEZŘENÍ na nežádoucí účinek léků.
Dobré je dát maximální lhůty mezi jednotlivými dávkami. Musíš samozřejmě zvážit svůj strach ze zhoršení po další dávce a strach z příslušných nemoci. Někdo očkování velmi věří, soudí, že výhody převažují před riziky. Někdo je kritičtější a raději své dítě např. před černým kašlem chráni jinak.
Pokud by se problémy po druhé dávce opakovaly, doporučuju konzultaci v očkovacím centru. Nemají problém nežádoucí účinky uznat. Většinou navrhnou rozdělit vakcíny a dál očkovat podle reakce.
Já bych si dobře rozmyslela další očkování… mám doma neurologicky nemocné dítě. Těžko říct z čeho přesně. Cpát do něj další vakcíny mi přijde jako risk. Přesto se všude dovídám, že to nesouvisí, že je to v pohodě. Když tak naočkujeme pod diazpamovou clonou, přesvědčují mě…
Nahlaš nežádoucí účinky očkování na SUKL, chtěj odpovědi po svém pediatričce nebo očkovacím centru, ptej se, veď diskuzi, zajímej se. Konečné rozhodnutí je stejně na nás rodičích, se všemi důsledky.
Po svých zkušenostech bych to brala jako varování. Škoda, že jsem se nechala uchlácholit, když měl syn afektivní záchvaty a nějakou dobu se nemohl nadechnout, až modral. Prej je to běžné, nezralá nervová soustava. Teď má ve 4 letech epilepsii.
@Sumcařka píše:
Ahoj maminky, mám holčičku 4 měsíce a od 1.měsíce mi spinkala celou noc. Najednou se mi před týdnem začala v noci budit s pláčem a je jakoby v polospánku a úplně mě od sebe odstrkuje. Je jak v tranzu. Utiší jí až přiložení k prsu. Pak se probere, uklidní, napije a spí dál. Byly jsme na očkování a druhou noc po něm to začalo, může to být nějaká reakce, která sama odezní? Nevadí mi vstávání, jen mě trápí, že nevím co se jí děje, jestli má najednou nějaké děsy…nebo co.
my trpěli na noční děsy.
Dcera také po očkování pláč a noční děsy cca 5 let.
Pokud chcete očkovat dále, tak minimálně 2 nejlépe 6 měsíců rozestup, pokud očkovat nechcete, tím lépe.
Užili jsme si své a kdybych si tenkrát dala 2 a 2 dohromady… Ale bohužel k informacím jsem se dostala pozdě.
Držím palečky, ať to přejde a není nic horšího.
Jinak pokud by někdo tvrdil, že na další vakcínu už reakce nebude, nedejte se uchlácholit. Pokud má na první /nemluvím o zvýšené teplotě nebo lokálním zarudnutí/, je velká pravděpodobnost, že se to bude stupňovat. Znám dost dětí, kterým se po očkou /asi náhodou po očku/ spustila neurologická porucha-nemoc včetně epi.
Hodně štěstí
Ideální rozestup mezi první a druhou vakcínou je 2m. Sice je možnost mít i 6m, ale ta druhá dávka posiluje tu první… z první se moc protilátek nevytvoří… čím je větší rozestup, tím méně protilátek v těle zůstává… takže ke ke konci té lhůty už není co posilovat a očkování ztrácí na významu…