Neschopenka vs.RP

Anonymni
5.12.07 18:26

Neschopenka vs.RP

Dobrý den.
Mám 2ročnú dcéru.
Trvá mi prac.pomer na dobu neurčitú.
Moje povolanie si vyžaduje byť na neschopenke od začiatku tehotenstva(prac.s agresívnymi klienami)
Chcell by som Vás poprosiť o radu:
V prípade ak by som otehotnela v 2rokoch dcéry a v 3rokoch dcéry,v čom je rozdiel?
Neviem si stále ujasniť toto:
V prípade,ak otehotneim teraz,na čo mám nárok?
Na neschopenku a zároveň RP?A kolko by bol RP?

Čisto z finančného hladiska by sa mi oplatilo mať druhé dietatko teraz,alebo až po tretích narodeninách dcéry?
A je vobec možné poberať neschopenku a zároveň rodič.príspevok? Ďakujem za odpoved.
Všade som sa dozvedela niečo iné a skutočne neviem čo z toho si vybrať.:-)

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

9867
5.12.07 20:07

Myslím, že chybí jedna podstatná informace - ptáš se na podmínky v ČR nebo v SR?

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
5.12.07 22:09

týka sa to ČR

• Nahlásit
  • Citovat
154
5.12.07 23:11

Mně na sociálce tvrdili, že mohu současně pobírat peníze za neschopenku a RP. Nezkoušela jsem to, nemohu potvrdit…
D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.12.07 00:17

prvního syna hlídal manžel a já začala pracovat na Dohodu o prac.činnosti, zatímco mi vedle běžel HPP. Když jsem otěhotněla znovu, brala jsem RP i nemocenskou. Takže potvrzuji,že můžeš brát obojí. RP se mi nezměnil-tady bude záležet,jakou si zvolíš variantu :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
6.12.07 00:18

pardon-předchozí příspěvek je ode mne-nepřihlášená Laura

• Nahlásit
  • Citovat
6545
6.12.07 07:57

Lze to, ALE - nesmíš být na rodičovské dovolené.

Z toho plyne, že pokud to je řekněme třeba daleko před třetím rokem, jediná možnost je domluvit se v práci, že jako nahlásíš, že ukončuješ rodičovskou dovolenou a jakoby se vracíš a pak dnem, kdy bys měla nastoupit, přineseš neschopenku.

Nebo jako jsem to měla já, že RD mi končila na konci září, na neschopenku jsem šla začátkem září. Do konce září neschopnost byla neplacená, protože jsem kvůli těm pár dnům nerušila RD - nechtěla jsme dráždit sociálku a šéfa. A po dobu RD můžeš být na neschopence, ale nebudou ti to platit. No a dnem, kdy jsem měla nastoupit do práce, tj. den po 3narozeninách (nežádala jsem o neplacené volno do 4let - chovala jsem se jako že se chci vrátit) jsem dávky nemocenského pojištění začala pobírat (a protože jsem byla v neschopnosti, byť neplacené, déle jak 2 týdny, rovnou jsem brala vyšší redukční hranici - první dva týdny je částka nižší).

No a nebyla jsem už na RD, ale z důvodu, že jsem byla v pracovní neschopnosti, jsem se starala o dítě mladší 4let řádně a celodenně, resp. chodila do školky na 4hodiny denně, z toho důvodu mi vznikl nárok na rodičovský příspěvek, i když jsem pobírala nemocenskou.

UP nezajímá výše příjmu k uznání příspěvku a já už byla doma ne z titulu rodičovské dovolené (sice na mě sociálka vyplácející nemocenskou zkoušela, že musím příspěvek přestat brát, ale musela jsme jim vysvětlit, že je rozdíl mezi pojmem rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek). Takže momentálně jsem na nemocenské dovolené plus dostávám RP a to až do dne nástupu na MD. V tu chvíli přestanu RP dostávat, budu dostávat jen MD.

Zní to složitě, ale je to jen o pochopení pojmů.

Jo a na sociálce mi řekli, že neschopnost uznají jen z důvodu rizikového těhotenství, i když podle všeho je to blbost a musej uznat všechny diagnozy. Ale nejdřív mi neschopenku neuznali a musela jsem se dohadovat (a to jsem si před vypsáním neschopenky na sociálku volala a pán mi to tam takhle sám potvrdil, že takhle to je).

Gabča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.12.07 19:31

Tak ďakujem.
popravde,ja som v tomto ako stratená..vobec neviem na čo máme nárok..
Prepáčte ešte:ale aby som si to teda ujasnila:
1.do 3rokov Viktorky ak otehotniem:Normálne nadalej poberám RP.
8týždnov pred porodom nastúpim na materskú.Dostávam ju do pol roka veku miminka,potom si zvolím čerpanie RP ako mi vyhovuje.

2.Pokiaľ otehotniem v 3rokoch Viktorky:Nastúpim na neschopenku a budem poberať RP?3800kč?

Určite?
Nemáte nejaký link kde by som to našla?
Na mpsv som nenašla..

prepáčte,fakt sa tomu abs.nerozumiem:-(

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama