Nevznikl nárok na PPM

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Ometačka
Kecalka 445 příspěvků 28.10.10 13:52
Nevznikl nárok na PPM

Dobrý den!

Včera mi přišel dopis od OSSZ že mi nevznikl nárok na PPM.
Pak v tom dopise je ještě napsané toto:

U svého gynekologa si můžete uplatnit nárok na nemocenské dle paragrafu 57 odst.1 písm.f) a paragrafu 59 odst. 1 písm.h), zákona č.187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění, v délce 6.týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu.

Chci se zeptat: to znamená že si mám jít napsat neschopenku? To bude neschopenka související z porodem? A když ano můžu si pak vybrat bud 3 nebo 4 letý rodičák?
A ještě se chci zeptat. Měla jsem neschopenku od začátku těhotenství, pak jsem ji 9.10 ukončovala že budu nastupovat na PPM. Pak mi přišel dopis že nárok na PPM nemám. Jestli mi doktor bude psát novou neschopenku může mi napsat žačátek neschopenky od 10.10 kdy to bude 6 týdnů před poroden a nebo mi napíše neschopenku od data kdy tam k němu půjdu si ji napsat?

Děkuji moc za odpovědi

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
beri
Stálice 83 příspěvků 28.10.10 14:32

Zdravím,

co se týče té rodičovské, tak ta s tím podle mě nesouvisí, na tu má nárok každý. Takže určitě si můžeš vybrat 2,3 nebo 4 leté čerpání bez ohledu na to, zda máš nebo nemáš PPM. V případě, že nemáš na mateřskou nárok, tak bys měla pobírat rodičovský příspěvek už hned po porodu.

No a do porodu bysis asi měla nechat napsat tu nemocenskou, gynekolog Ti ji určitě od toho 10.10. napíše, je to na domluvě.

Pipet
Generální žvanilka 24136 příspěvků 28.10.10 14:50
beri píše:
Zdravím,

co se týče té rodičovské, tak ta s tím podle mě nesouvisí, na tu má nárok každý. Takže určitě si můžeš vybrat 2,3 nebo 4 leté čerpání bez ohledu na to, zda máš nebo nemáš PPM. V případě, že nemáš na mateřskou nárok, tak bys měla pobírat rodičovský příspěvek už hned po porodu.

No a do porodu bysis asi měla nechat napsat tu nemocenskou, gynekolog Ti ji určitě od toho 10.10. napíše, je to na domluvě.

Když nemá PPM, vybrat si nemůže!
Nevím přesně, jak je to s tou nemocenskou v souvislosti s porodem - jako jaké jsou podmínky pro nárok, pokud bys nárok měla, můžeš si myslím vybrat rodičák na 3 nebo 4 roky.
Takže zajdi k doktorovi a poraď se s ním, nebo zkus zavolat na tu OSSZ?

Uživatel je onlineAmys
Generální žvanilka 20812 příspěvků 28.10.10 14:53

Nárok na výběr rodičáku má jen ten, kdo má nárok na mateřskou… Pokud nemáš nárok na mateřskou, jdeš automaticky na čtyřletý rodičák :-?

beri
Stálice 83 příspěvků 28.10.10 14:58

Aha, tak to se omlouvám, myslela jsem, že vybrat způsob čerpání si může každý :zed:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.10.10 15:10

Ahoj.
Znamená to, že si máš opět nechat vystavit neschopenku a na ní zůstaneš přesně 6 týdnů po porodu, pak Ti bude ukončena. Pak nastoupíš na rodičák, ale vybrat variantu si nebudeš moct. Když Ti nevznikl nárok na PPM musíš zvolit variantu rodičáku na 4 roky. Ještě je jedna varianta a to ta, že by na PPM nasoupil manžel a pak rodičák převedl na Tebe, to by jsi si pak podle jeho příjmů mohla vybrat, kterou variantu by jsi chtěla.
Já tohle řešila nedávno. Jsem sice ještě těhu, ale na PPM mě taky nevznikl nárok a tak na ni bude nastupovat manžel. Je potřeba na OSSZ podat vyplněnou žádost a před zraky úřednice ( úředníka )podepsat dohodu a tom, že Ty souhlasíš s tím, že se manžel bude o miminko starat a on, že s tím taky souhlasí.

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 28.10.10 15:23

Holky vsechny spatne :lol:
pokud ti nevznikl narok na PPM tak muzes na neschopenku a po te si vybrat jestli chces 3nebo 4 rodicak.

Les2311
Ukecaná baba ;) 1438 příspěvků 28.10.10 15:30
jj, přesně tak.
kattkka píše:
Holky vsechny spatne :lol:
pokud ti nevznikl narok na PPM tak muzes na neschopenku a po te si vybrat jestli chces 3nebo 4 rodicak.

jj, přesně tak. v tomto případě není možné volit dvouletý rodičák, ani při vysoké denní dávce, ale tříletý možné volit je.

začátek vystavení - nárok je od šesti týdnů před pravděpodobným termínem porodu do šesti týdnů po porodu. neschopenka se běžně vystavuje maximálně 3 dny zpětně. ALE v tomto případě je myslím plně odůvodnitelné vystavit ji zpětně až k tomu 10.10. (nejsem si tedy jista, jestli se má vystavit nová neschopenka, nebo jestli bude pokračovat neschopenka původní????). každopádně sám doktor nemůže neschopenku vystavit až takhle zpětně, musí to jít přes revizního lékaře ČSSZ a co jsem se s tím jako mzdovka jednou setkala v praxi, tak si schválení od lékaře ČSSZ zařizoval sám ošetřující lékař.

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 28.10.10 15:31

Ze stránek MPSV

Rodičovský příspěvek

• Na rodičovský příspěvek má rodič nárok, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině.
  • Rodič si může zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu do dvou, tří nebo čtyř let dítěte.
  • Rodičovský příspěvek je stanoven ve čtyřech výších daných v pevných měsíčních částkách:

o zvýšená výměra 11 400 Kč,
o základní výměra 7 600 Kč,
o snížená výměra 3 800 Kč,
o nižší výměra 3 000 Kč

• Volbou doby čerpání si rodič zároveň volí i k ní příslušnou výši příspěvku, a to:

o „rychlejší čerpání rodičovského příspěvku“ – po peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM) ve zvýšené výměře 11 400 Kč do 24 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den,
o „klasické čerpání rodičovského příspěvku“ – po PPM v základní výměře 7600 Kč do 36 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem,

Takze vybrat si muzes.

Uživatel je onlineAmys
Generální žvanilka 20812 příspěvků 28.10.10 15:40
kattkka píše:
Ze stránek MPSV

Rodičovský příspěvek

• Na rodičovský příspěvek má rodič nárok, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině.
  • Rodič si může zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu do dvou, tří nebo čtyř let dítěte.
  • Rodičovský příspěvek je stanoven ve čtyřech výších daných v pevných měsíčních částkách:

o zvýšená výměra 11 400 Kč,
o základní výměra 7 600 Kč,
o snížená výměra 3 800 Kč,
o nižší výměra 3 000 Kč

• Volbou doby čerpání si rodič zároveň volí i k ní příslušnou výši příspěvku, a to:

o „rychlejší čerpání rodičovského příspěvku“ – po peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM) ve zvýšené výměře 11 400 Kč do 24 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den,
o „klasické čerpání rodičovského příspěvku“ – po PPM v základní výměře 7600 Kč do 36 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem,

Takze vybrat si muzes.

Nejde to :wink: Rychlejší čerpání (to jsou ty dva roky) je podmíněno nárokem na PPM ve výši alespoň 380Kč za kalendářní rok a u tříletého je to podmíněno opět předchozím pobíráním PPM…

jinak tady je další diskuze z loňska:
https://www.emimino.cz/…erska-34988/

Uživatel je onlineAmys
Generální žvanilka 20812 příspěvků 28.10.10 15:43

A teď jsem to pročetla a nemám pravdu. Jak já jsem ráda!!! Prosčti si tu diskuzi a tam dole je pak napsáno, co musíš udělat, aby sis mohla zvolit tu tříletou variantu - musíš si nechat neschopenku prodloužit na celé šestinedělí!

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 28.10.10 15:46

A hlavne si to ohlidat!!!

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 28.10.10 15:47
Amabilis77 píše:
A teď jsem to pročetla a nemám pravdu. Jak já jsem ráda!!! Prosčti si tu diskuzi a tam dole je pak napsáno, co musíš udělat, aby sis mohla zvolit tu tříletou variantu - musíš si nechat neschopenku prodloužit na celé šestinedělí!

A mimochodem Janca to psala uz nekam i letos tady toto.A enni to tak davno.Takze to vim.pac jsem si to zapamatovala.

DonnaNoble
Neúnavná pisatelka 16291 příspěvků 28.10.10 15:58
Amabilis77 píše:

A kdy to vešlo v platnost? Mi ji ukončili v den porodu a vybrat 3letou variantu mi dali taky.

Míša8808
Extra třída :D 13338 příspěvků 28.10.10 16:07

Holky a proč někomu nevnikne nárok na PPM? Já myslela, že to je automaticky :zed:

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Nezvládala dvě děti, pořídila si třetí! Špindíra Věra z Výměny manželek má syna

Jen málo dílů televizní show Výměna manželek bylo tak kontroverzních jako... číst dále >

Jan Tuna hledá svědky napadení v SaSaZu: Byl holohlavý a mlátil mi hlavou o zeď!

Hodně živo je v posledních dnech kolem moderátora Jana Tuny (45). Bývalý... číst dále >

Články z Ona Dnes

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto... číst dále >

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >