Nový vrt a nebo prohloubit starou studnu?

  • Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
11
24.7.25 10:42

Nový vrt a nebo prohloubit starou studnu?

Právě se rozhodujeme o nové studni. Jednu už máme, akorát je mělká. Nevíme, zda je lepší vyvrtat novou nebo prohloubit starou. Případně od koho síť o nechat udělat, aby to nebylo jen o penězích, ale i o posouzení stavu studně apod.

Anketa

Hlasovalo:

Loreipsum doloret

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Vodnář-u-Topolu
24.7.25 10:49

@Rozvodna

Jako první bych nechal udělat rozbor vody ve staré studni. Pokud by voda byla v pořádku, tak bych se nejspíše pustil do prohloubení staré studně, mělo by to být finančně i administrativně méně náročné a ve výsledku by se v ní mělo zadržovat i více vody, než ve vrtu.

  • Citovat
  • Upravit
10651
24.7.25 11:16
@Rozvodna píše: Více

Nezávisle posouzení studny umi i hydrogeolog. Ten by ti mohl poradit i s firmou na vrtání.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
16931
24.7.25 11:17
@Rozvodna píše: Více

Ahoj,

pozvala bych si odbornáka. Většinou je konzultace za pár kaček, které se pak odečtou od realizace - zda ti poradí novou, nebo prohloubit starou. Ted se i zase hýbe s poplatkem za nový vrt. Takže teď bude zase větší zájem o konzultace, takže by je mohli dát za dobrý peníz :-)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
24.7.25 12:14

V první řadě udělat rozbory vody. Pak se poptat v okolí, jak to ve studních mají. A hlavně si pozvat hydrogeologa, protože opravdu záleží na tom, jaká voda ve které hloubce je. Teď ji můžeš mít nezávadnou, prohloubíš studnu o pár metrů, trefíš se na jinou zvodeň a voda nebude pitná. Někde pomůže hluboký vrt, jinde je lepší voda z mělké studny nebo zářezu. V tom ti tady neporadíme, to vyřeší jen hydrogeolog.

  • Citovat
  • Upravit
Vodnář-u-Topolu
24.7.25 12:40
@Anonymní píše: Více

Jen aby to nebyl odborník od firmy provádějící vrty. Dnes už není moc firem zabývajících se kopanými studnami.

  • Citovat
  • Upravit
Anonymní
24.7.25 13:55
@Vodnář-u-Topolu píše: Více

Chce to staršího nezávislýho hydrogeologa, ideálně se znalostí prostředí, aby věděl, kde jsou v okolí dusičnany. Že je někde voda, to vyčtou z map, ale o kvalitě vody závisející na srážkách a místním zemědělství, to chce mít přehled.

  • Citovat
  • Upravit
24761
24.7.25 14:43

To chce fakt odborníka
my měli na starém domku starou studnu, kde nakonec voda ani bez převaření nebyla pitná :( a bez tepelné úpravy jsme si museli vodu kupovat, to fakt nechceš…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3222
24.7.25 22:47

Zadanie dost slabe, to ze je melka znamena ze je malo vody, nekvalitna, chces si tam dat skokansky mostik? Pouzivas vodu zo studne na zahradku, napustanie bazenu, ako hlavny/kediny zdroj vody v dome?

Ked nevieme aky konkretny problem chces riesit tazko poradit.

My mame kopanu, vrtanu sme nechceli koli vydatnosti, precerpavaniu, dalsiemu zasobniku atd…

Kazda slusna firma ktora kope studne uz nejaku dobu ti presne povie aky je stav aktualnej.

Vydatnost a hlbku pramena ti presne urci prutikar.

Nikoho viac sme nepotrebovali.

Vode je iba jedna, takze ked si studnu urobil sused, tak nam samozrejme klesla vydatnost. Nadseny z toho niesme, ale obmedzuje nas to minimalne, takze to neriesime.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5598
25.7.25 11:28

Na co tu studnu používáte? Pokud je to jen na zálivku zahrady a užitkovou vodu, tak by bylo asi lepší prohloubit stávající kopanou studnu. Stav studny by bylo vhodné ale nejprve nechat posoudit specializovanou firmou.
Pokud je to ale hlavní zdroj vody do domu, tak rozhodně nejprve rozbory vody a kvalitní hydrogeolog, který dobře zná vaši oblast. Nejlepší je tedy koukat po lidech z relativně blízkého okolí. Rozhodnout se až po diskuzi s hydrogeologem. Od věci by asi nebyla ani návštěva vašeho vodoprávního úřadu. S novým vrtem je dost papírování, ale jak je to s prohloubením stávající studny nemám tušení, tak by asi bylo na místě se informovat jestli je k tomu něco potřeba i z právního hlediska (povolení, vyjádření,…)

Na nový vrt rozhodně budete potřebovat projekt, tak bych se nebála oslovit ani projektanta. Na vrt i ČOV jsme měli projektanta který u nás na okolí projektoval hodně lidem a ta jeho znalost místa a toho kdo kde co má byla k nezaplacení.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

1.2 Spray Max mop box

  • (4.8) + 25 recenzí

Turbo 3v1

  • (4.8) + 10 recenzí

Roborock S5 Max

  • (5) + 1 recenze

Breno poradna - podlahové krytiny

Ikona - Jiří Novotný

Jiří Novotný