Pasivní dům s krbem?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Neluš
Stálice 87 příspěvků 25.10.12 22:16
Pasivní dům s krbem?

Zdravím všechny obyvatele pasivního či nízkoenergetického domu. Chtěla bych vědět váš názor (nebo zkušenost) na to, zda je nějaký problém mít v nízkoenergetickém domě krb. Stavíme n. e.dům, ve kterém je plánovaná krbová vložka. Když jsme se o tom bavili s krbařem, tak nám řekl, že v pasivních či n. e.domech nemá krb co dělat, že se tam upečeme když jsou pasivní domy dobře zaizolovány… Nicméně my bychom ho tak opravdu chtěli jako druhotný zdroj tepla při větších zimách (jinak vytápění bude elektřinou a menším tep. čerpadlem). A pak bych měla ještě jeden dotaz, zda máte někdo krb a zároveň máte v době zabudovanou rekuperaci, jestli vám rekuperace opravdu zajistí přívod tepla do všech místností příp. i z krbu a nedělá to nějakou neplechu :roll:. Díky všem kdo napíšete.

Reakce:

Black_Orchids
Závislačka 3832 příspěvků 25.10.12 22:39

Čau,
mám pasivní dům (i s certifikátem). Krb mám též, ale je to velká krb. vložka s teplovodním výměníkem. Tzn. když topím v krbu, tak se mi ohřívá akumulační nádoba na vodu (voda do topení i teplá voda z vodovodu), nedochází k přehřátí vnitřku. Vyhřívání akumul. nádoby je trojí: krb, soláry, elektro koltel - záleží, co je v provozu, to má přednost. Rekuperaci mám též, ta ale přivádí primárně vzduch z venku (buď ohřátý nebo ochlazený - záleží na ročním období), s krbem mi to nesouvisí.

Neluš
Stálice 87 příspěvků 25.10.12 22:50

Jo, to jsem asi napsala špatně s tou rekuperací, ta nevytápí, jen zachovává v domě stávající teplo s výměnou vzduchu, ale při proudění vzduchu domem by se mělo dostat teplo z krbu i dál, tak to aspoň chápu, no nemám s tím ještě zkušenost…

Gina108
Generální žvanilka 23862 příspěvků 25.10.12 22:54

Ahoj, máme nízkoenergetický jen proto, že jsem nechtěla rekuperaci. Přijde mi to nehygienické. :think: Krb máme a nejspíš ho můžeš mít i v pasivním domě, akorát musíš správně zvolit krbovou vložku podle výkonu. Dá se to spočítat, existuje na to nějaký vzorec, který si bohužel nepamatuju :zed: možná vygůglíš. Záleží na velikosti vytápěných prostor, tepelné prostupnosti, když už to neuměl krbař, měl by vám to spočítat projektant. :think:

Gina108
Generální žvanilka 23862 příspěvků 25.10.12 22:58
@Neluš píše:
Jo, to jsem asi napsala špatně s tou rekuperací, ta nevytápí, jen zachovává v domě stávající teplo s výměnou vzduchu, ale při proudění vzduchu domem by se mělo dostat teplo z krbu i dál, tak to aspoň chápu, no nemám s tím ještě zkušenost…

Myslíš, že rekuperace sama o sobě dokáže rozvádět teplo po celém domě? No nevím, jestli nebudete muset mít nějaké teplovzdušné rozvody :think: :nevim: Ale třeba kecám, :nevim: jen tak uvažuju a dávám podněty k promýšlení :lol:

Black_Orchids
Závislačka 3832 příspěvků 26.10.12 00:02

@Gina108 co je na rekuperaci nehygienickýho? 8o rekuperace zajišťuje přívod čerstvýho vzduchu přes pylový a prachový filtry dovnitř domu tak, aby byla stávající teplota v domě zachovaná…

jinak ta moje krbová vložka je právě napojená na celý ten systém vytápění a ohřívání, takže když topím v krbu, vypnou se (logicky) solární panely a el. kotel a vše potřebné se ohřívá právě krbem…

RůžaP
Ukecaná baba ;) 2124 příspěvků 26.10.12 00:51

Záleží na tom, jak moc pasivní bude, do jaké normy plánujete mít vzduchotěsný? Za mě obecně se tam krb nehodí vůbec, vem si, že pokud budete mít téměř úplně vzduchotěsný (třeba do 0,5), tak ti místnost ohřeje i svíčka nebo přítomnost lidí. Na krb musíš mít taky odtah a samozřejmě ti tam vzniká popílek a prach, který se dostává do vzduchu. Předpokládám rekuperaci, tep. čerp. s malým okruhem a solár na ohřev vody.

sicinka1
Povídálka 32 příspěvků 26.10.12 07:19

AHOJ, my také máme dům pouze nízkoenergetický n´é pasivní a osobně si v něm krb moc neumím představit. Ono u nás stačí zapnutá trouba nebo sušička a vypíná topení. Co je na tom nepříjemné je to že mi vypne podlahovka (to je sice správně), ale v místnostech kde je pak dlažba pak dost studí od nohou. dále jsme pořizovaly k velkému oknu konvektory (podlahové radiátory) a ty jsou úplně zbytečné zatím bydlíme v domě přes dva roky a sepnuly asi dvakrát (vloni když bylo mínus 20). Možná pokud je tam ten výměník a ohřívá to teplou vodu třeba do bazénu tak to jo, nebo pokud je ten dům hodně velký (přes 300 m). No a pokud se jedná opravdu o pasivní dům určitě poradí projektant, který se na tyto domy specializuje - určitě to už někdo řešil :-)

Gina108
Generální žvanilka 23862 příspěvků 26.10.12 09:29
@Black_Orchids píše:
@Gina108 co je na rekuperaci nehygienickýho? 8o rekuperace zajišťuje přívod čerstvýho vzduchu přes pylový a prachový filtry dovnitř domu tak, aby byla stávající teplota v domě zachovaná…jinak ta moje krbová vložka je právě napojená na celý ten systém vytápění a ohřívání, takže když topím v krbu, vypnou se (logicky) solární panely a el. kotel a vše potřebné se ohřívá právě krbem…

Tak většinou co jsem se byla podívat, tak je to vedený horizontálně v podlaze ty trubky s přívodem vzduchu a jakmile tam zkondenzuje voda, usadí se prach a začne se tam množit plíseň, už se k tomu v životě nedostanu to vyčistit. :think: No jsem tak trochu paranoidní, to přiznávám :oops:

Tobby2009 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.03.13 14:15

I rekuperace může topit. Větší jednotky mají v sobě zabudovaný radiátor pro topení a když jím protéká teplá voda, tak ohřívá vzduch proudící do místností. Další možností je zapojení teplého vzduchu z krbu do potrubí od rekuperace a distribuce teplého vzduchu z krbu do celého domu. Potrubí může být v podlaz nebo i ve stropě. U pasívního domu lze s výhodou použít krb s teplovodní vložkou a ohřívat teplou vodu. Jenom ty návrhy jsou někdy složitější a dá to práci, ale už bych bez rekuperace a krbu být nechtěl.

ptjj
Stálice 69 příspěvků 18.09.18 19:09

@Black_Orchids
Můžu se zeptat, jakou vložku přesně máte a kolika litrovou nádrž na jak velký dům? Plánujeme podobný systém. Jak často přikládáte?

Tobby2009
Nováček 2 příspěvky 18.09.18 21:56

Máme 12kW teplovodní krb Maja (výrobce Kratki Polsko) a topíme do nádrže 500l, i když 1000l a větší by byla ještě lepší. Přikládáme zvolna, cca 1× za 30-60minut dle naložení a za 3-5 hodin je celá nádrž zahřátá a top ještě topíme rekuperací celý dům. Dá se topit zvolna a celý den. Na zahřátí nádrže spotřebuji cca 8-10 polen o průměru 10cm.
Celý systém by měl navrhnout někdo, kdo to zná z praxe, což nemusí být každý projektant. Je tam několik bodů, kde si člověk musí dát pozor. Dnes bych po 4 zimách volil stejný systém.

ptjj
Stálice 69 příspěvků 18.09.18 21:59

@Tobby2009 Ok, díky. Můžu se zeptat, jak velký prostor vytápíte a zda máte podlahovku či radiátory? Jak dlouho Vám teplá voda z natopené nádrže je schopná vytápět dům, než musíte znovu zatopit?

Tobby2009
Nováček 2 příspěvky 18.09.18 22:23

Vytápíme 135m2 a jen teplovzduchem přes rekuperaci. Radiátor jen malý v koupelně na ručníky. Ta nádrž není dělaná na vytápění domu, jen jako akumulace tepelných přebytků z krbu a v létě ze slunečních panelů. Zdrojem tepla pro vytápění domu je horkovod a nádrž používáme hlavně pro teplou vodu do koupelny. Při topení krbem z ní i topíme. Dostatečně velkou akumulační nádrží se dá vytápět celý dům, ale je to otázka výpočtů a tepelných ztrát.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Fanoušci se bijí za Arichtevu: Tomicová nemá ve finále co dělat!

Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Na vlastní kůži to... číst dále >

Jana Tunu napadla ochranka klubu: Chtěl jsem jen zahrát písničku, brání se

Moderátor Jan Tuna (45) o sobě dal zase vědět. Tentokrát svou zadnici... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Ondřeje: Chci konečně strávit Štědrý den s mámou, žena je proti

Začal advent, období, které jsem měl od dětství z celého roku nejraději.... číst dále >

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní,... číst dále >