Peněžitý příspěvek před nástupem na RD

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Michale.lla
Povídálka 14 příspěvků 13.12.18 10:04
Peněžitý příspěvek před nástupem na RD

Ahoj MAMINKY.

Než se obrátím na úřady a budu všude zdlouhavě postrkovaná, chtěla jsem se poradit tady s mou situací - snad najdu radu???

Pro objasnění mé nynější situace:

Celý život pracuji a byla jsem tudíž zaměstnaná, ke konci července tohoto roku jsem ukončila pracovní poměr. Ihned jsem se evidovala na ÚP - jsem tam i nyní. Poměr jsem ukončila s tím, že s přítelem půjdeme za prací do ciziny, ta se ale odkládala a já chodila po brigádách, práce v cizině nevyšla. Na to jsem zjistila, že jsem těhotná. Těhotenství u mě vidět ještě není, začínám 2. trimestr. Sháním tedy práci (pravděpodobně nastoupím od začátku roku, a předpokládám, že už ve zkušební době bříško vidět půjde a bohužel neprojdu za zkušební dobu. Chci se tedy zeptat, vím, že je nějaká ochranná lhůta, ale nerozumím tomu. Pokud tedy někam nastoupím a třeba za měsíc odejdu (cca 4-5 měsíců před porodem) dostanu nějakou peněžitou pomoc před nástupem na RD? Je mi jasné, že pak jinou práci s bříškem určitě nenajdu.

Plus doplňující otázka, RD se mi bude počítat s posledního zaměstnání - popř. i nějaká ta pěněžitá pomoc před RD?

Mám z toho všeho hlavu jako balón a nevím kudy kam. Tak předem děkuji za rady a odpověďi.

Budoucí maminka Míša

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Luboš P
Ukecaná baba ;) 1172 příspěvků 13.12.18 10:57

Váš příspěvek obsahuje moc: co by, kdyby. Takže nastoupíte s novým rokem do práce, zaměstnavatel vás nechá pracovat, takže nastoupíte 8-6 týdnů před termínem porodu na mateřskou dovolenou. Zda dostanete peněžitou pomoc v mateřství záleží na tom, zda jste byla, v posledních dvou letech před nástupem na MD, alespoň 270 dní účastná na nemocenském pojištění. V případu, že váš pracovní poměr skončí před nástupem na PPM (8 týdnů před TP), tak záleží zda budete v ochranné době, ta je tak dlouhá jako poslední pracovní poměr, max. však 180 dní. Jinak budete brát rodičovský příspěvek od narození dítěte. Budete-li v mezidobí (můžete brát i podporu v nezaměstnanosti) v hmotné nouzi můžete požádat o příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, okamžitou pomoc. Před tím byste ale měla požádat rodiče (případně další předky) o výživné podle § 910 Obč, Z. a pravděpodobného otce podle § 920 o Výživné a zajištění úhrady některých nákladů neprovdané matce.

Příspěvek upraven 13.12.18 v 11:01

P4ja
Kelišová 7039 příspěvků 1 inzerát 13.12.18 11:01

Jestli myslíš mateřskou, tak ochranná doba je dlouhá tak, jako poslední zaměstnání. Takže když budeš zaměstnaná měsíc, tak bude měsíc

RD mají všichni stejný a volí se jen jeho měsíční výše. Pokud nebudeš mít mateřskou, pak můžeš brát do 7600 měsíčně a nebo doložit příjmy od otce dítěte.

Kriss Tina
Kelišová 6966 příspěvků 13.12.18 11:07

Leda bys šla na neschopenku než tě z té práce vyhodí :think: příspěvek před rd není, můžeš žádat o příspěvek na bydlení třeba ale tam záleží jak a skym bydlíš. Podporu v nezaměstnanosti, nějakou hmotnou nouzi těžko říct jestli budeš mít nárok, ono je ten systém celkově blbě udělanej, spíš stylem ať se stará chlap…

Uživatel je onlinekarkarka
Závislačka 3041 příspěvků 13.12.18 11:11

@Kriss Tina V cem je system spatne? Snad je úplně normální,ze o dite se ma financne starat matka a otec. Stát snad tu ženskou neoplodnil ne?

Kriss Tina
Kelišová 6966 příspěvků 13.12.18 11:29

@karkarka tojo, ale jako že ta ženská když přide před porodem o práci tak nemá nárok na nic no… Kamarádku už nevzali ani na ten pracák před pár lety a byla několik měsíců úplně bez koruny a nemít chlapa tak končí pod mostem :nevim:

Závislačka 3041 příspěvků 13.12.18 11:36

@Kriss Tina na pracak ji zaregistrovat musi i jako tehotnou.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.18 11:37
@Kriss Tina píše:
@karkarka tojo, ale jako že ta ženská když přide před porodem o práci tak nemá nárok na nic no… Kamarádku už nevzali ani na ten pracák před pár lety a byla několik měsíců úplně bez koruny a nemít chlapa tak končí pod mostem :nevim:

Ale jak „nemít chlapa“? Přeci vím, s kým si plánuju dítě? A pokud na dítě nejsem připravená (nemám finanční rezervu ani zabezpečení od chlapa), tak si ho prostě nepořizuju. Všem těm selháním antikoncepce se opravdu těžko věří. A mám v rodině gynekologa - na sotva uschlý test neschopenky nerozdává na potkání, ale každá žena v 5.měsíci a dál, která přišla kvůli těhotenství o práci, si od něj odnesla okamžitě neschopenku (a to je v branži známý spíš jako ten, který s neschopenkama opravdu výrazně šetří).
Anonym kvůli profesi příbuzného, aby neměl problémy.

Michale.lla
Povídálka 14 příspěvků 13.12.18 11:53

Takže teď budu zaměstnaná, ve zkušební době mě vyhodí (až to zjistí), a budu pobírat podporu. Dám ještě příklad, kdyby mě pak někdo zaměstnal např. na dva týdny pak bych měla dva týdny ochranou dobu (kdyby se to už krylo s možným nástupem na RD) měla bych tedy nárok na příspěvek RD z posledního zaměstnání, zda rozumím správně.

Michale.lla
Povídálka 14 příspěvků 13.12.18 11:56

Mě jde jen o to, že pracuji celý život a zrovna se tohle všechno když to řeknu takhle „blbě“ přihodilo - nesešlo, a já jen kvůli nějakému měsíci či dvou nebudu mít nárok? Samozřejmě, že se o nás přítel postará a mám i úspory, jen bych třeba ty úspory ráda schovala malému a pobírala peníze, které si myslím, že si zasloužím.

zrcadlo
Kelišová 7088 příspěvků 13.12.18 11:58
@Michale.lla píše:
Takže teď budu zaměstnaná, ve zkušební době mě vyhodí (až to zjistí), a budu pobírat podporu. Dám ještě příklad, kdyby mě pak někdo zaměstnal např. na dva týdny pak bych měla dva týdny ochranou dobu (kdyby se to už krylo s možným nástupem na RD) měla bych tedy nárok na příspěvek RD z posledního zaměstnání, zda rozumím správně.

Najdi si rozdíl mezi PPM, mateřskou dovolenou, RP (rodičovský příspěvek) a RD (rodičovská dovolená) - je toho tady v diskuzích spousta. Pokud by tě někdo zaměstnal na dva týdny těsně před nástupem na PPM, mohlo by se prošetřovat, zda se nejedná o účelový podvod s cílem získat dávky od státu, sociálka si tato krátkodobá zaměstnání chvilku před porodem docela hlídá a vyšetřuje (stejně jako např. zaměstnání v rodinné firmě s velmi vysokou mzdou, za účelem získání vysoké PPM). Zkus se v zaměstnání domluvit rovnou (pokud se jedná o něco, co jako těhotná zvládneš a opravdu pracovat chceš, že ti dají smlouvu na dobu určitou např. na ty 4 měsíce (spočítej si to tak, aby ti to vyšlo).

Lendeš
Kelišová 5728 příspěvků 13.12.18 12:03
@Michale.lla píše:

RD je zkratka pro rodičovskou dovolenou = volno v zaměstnání. Když nejsi zaměstnaná, nemůžeš být na dovolené. Tebe zajímají peněžité dávky, a to peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek (RP). Na RP má nárok každý. PPM je ta dávka, které se týká ochranná lhůta, o které píšeš a pro kterou musíš splňovat 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM.

Na PPM můžeš nastoupit nejdřív počátkem osmého týdne před porodem. V tu dobu musíš být zaměstnaná (nemocensky pojištěná) nebo v té ochranné lhůtě, abys měla nárok. A třeba z DPP a ze zaměstnání malého rozsahu ochranná lhůta neběží.

Michale.lla
Povídálka 14 příspěvků 13.12.18 12:23

@Lendeš rozumím, budu doufat, že se najde zaměstnavatel, který mě zaměstná na pár měsíců no, nerada bych byla doma a ještě k tomu bez peněz, :roll:

Závislačka 3041 příspěvků 13.12.18 13:22

Jsi ve druhem trimestru,takze si 4-5 mesicu tehotna? To se ti pri dnesnim nedostatku zamestnancu za tu dobu nepodarilo najit praci?

Michale.lla
Povídálka 14 příspěvků 13.12.18 13:27

@karkarka za týden začínám 2. trimestr, a práci samozřejmě hledám a přijali mě, jenže jsem řekla, že jsem těhotná a nehledají na krátkou dobu, další práce by zas obnášela hodně zahraničních cest, což s vyšetřeními nejde zkloubit, takže asi tak, nějaká rada, když se ptáš?

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Rasta kočka dne: Hvězda České televize Tvarůžková změnila image a je to pecka!

Čokoládová kráska z České televize Zuzana Tvarůžková (35) si nechala udělat... číst dále >

Zdrogovali je a svázali! Reportér tvrdí, že zná pravdu o záchraně thajských fotbalistů

Už půl roku uplynulo od záchranné akce, která měla za cíl dostat dvanáct... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >