Problémy s učením u dětí

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.18 13:25
Problémy s učením u dětí

Ahoj všem, omlouvám se za anonym, ale nechci, aby některá moje známá věděla co řeším. Můj 12 letý syn má problémy s učením. Máme potvrzenu lehkou formu poruchy pozornosti, ale po testech podle psycholožky není u syna důvod, proč by měl mít horší známky než 1 nebo 2. Přímo k problému. Sám od sebe se neučí, což je asi běžný problém. Aby se učil, musím mu strčit učebnici pod nos a to ještě nemám jistotu, že se učit bude. Většinou je myšlenkami jinde. Když už se učí, při sebemenším problému, kdy něčemu nerozumí ho to odradí. Někdy mi není schopen ani říct čemu vlastně nerozumí, abych mu pomohla. Ve škole se hlásí, vypadá, že má o učivo zájem, ale pak řekne takový nesmysl. Podle učitelky nedokáže dávat a chápat některé věci v souvislostech. Např. noty, naučil se zapsat stupnici C dur, noty celou, půlovou atd., ale když měl napsat notu C1 půlovou, tak byl najednou mimo Je mi to hrozně líto, je vidět, že ho to mrzí a chtěl by to jinak, ale není schopen s tím nic udělat a já taky nevím jak mu pomoct. Mohu ho prozkoušet a vysvětlit, čemu nerozumí, ale nemůžu se s ním učit slovo od slova a nevidím mu do hlavy, když mi neřekne co nechápe. Někdy mu nabídnu z několika možností, např. matematika, jednou už nevím co to bylo za učivo jsem mu nabídla 2 nebo 3 možnosti, jak se může dopracovat k výsledku, řekla jsem ať si vybere co mu přijde jednodušší, že se to pak podle toho naučí. Nepochopil ani jeden. Písemky mi běžně hlásí až je po nich a má známku, samozřejmě špatnou, pak se to doučuje, ale stejně se nenechá vyzkoušet. Naposledy přírodopis, 4 z písemky, bakterie, viry, sinice. Doma se pak učil, povídali jsme si o tom, hezký dokument si našel na netu, tím mě překvapil, dívali jsme se spolu, ale když jsem mu řekla, ať se nechá přezkoušet, že může použít i to co viděl v dokumentu, tak mi řekne, že ne, že neumí nakreslit a popsat bakterii. To poslední, co mu chybí a už nenajde chuť se to naučit, aby si opravil známku. Jeden obrázek. Samostatnost téměř nulová, nedokáže vypsat nejdůležitější informace z učiva, píše i nepotřebné věci, které jsou někde pod čarou, to mu hodně komplikuje učení. Pořád mu vysvětluju a říkám jak to má dělat a stejně k ničemu. Ve škole nestíhá zápisy, zapomíná pomůcky. Někdy se snaží, když už vyzkouším všechno po dobrém a skončí to křikem, tak se pak 2 dny snaží, ale pak to sjede stejně do starého vzorce a nepohnu s ním ničím, on nepotřebuje ani tablet ani telefon, nic. Nemá totiž ani žádné zájmy, nic ho nebaví dělat, u ničeho nevydrží. Kroužků jsme zkoušeli několik, zatím na dva chodí, lehké nadšení, občas, když jde od tamtud, ale nijak moc ne. Nedávno jsme u něj zjistili autoimunitní zánět štítné žlázy a zjistili jsme to kvůli větší únavě. Díky tomu to chci s ním řešit bez stresu v co největším klidu, ale je to těžké. Léčbu mu nedali, jelikož hodnoty nejsou ještě na léčbu vysoké. Nevím, jak s ním mám jednat. Napadá mě pedagogicko-psychologická poradna, ale budeme nejspíš dlouho čekat. Jestli je to napsané nesrozumitelně, tak se omlouvám, ale dnes už „půl“ dne píšu učitelkám a domlouváme se na nějaké spolupráci, do toho mi tu spí mimčo a já celý čas místo úklidu řeším staršího syna (je to pro mě prostě důležitější než úklid), ale prcek se bude budit. Proto, prosím, někoho, kdo má nebo měl někdy takový problém a zná nějaký způsob jak klukovi pomoct, napište, prosím. Už jsem bezradná a energie ubývá. Děkuji

Reakce:
Aletheia
Kelišová 6323 příspěvků 22.11.18 13:30

Určitě do té pedagogicko psychologické poradny. Může mít nějakou poruchu učení. Zároveň by vám mohli poradit jak na to.

Lamátko
Závislačka 2563 příspěvků 22.11.18 13:31

Ahoj, mám to samé doma. Měl ny mít individuální plán, musíte ale navštívit pad psych poradnu a na základě toho dostane individ plán. Kluk si moc nevěří, proto se nechce necha přezkoušet. S těmi zápisky, k této poruše to patří, mému klukovo nude 14 a zápisky taky meumí, nedokáže vypsat to podstatné, taky hodně uapomíná najčenou látku, neumí se učit nazpaměť. Ale logické myšlení má, jde mu fyzika.

cecetka
Echt Kelišová 7663 příspěvků 22.11.18 13:31

Resime to ted taky. Shodne 12 let, 7.trida. Vcera jsem na tridnich schuzkach domlouvala doucovani. Do cestiny uz chodi, matiku doma zvladame, ale fyziku mu nevysvetlim. Takze douco z fyziky bude nutnost.

Dulezita je spoluprace se skolou. Ucitelky nejlepe vedi, v cem ma dite problemy a co s nim a jakym zpusobem probrat. Na doma pak uz jen procvicovani uciva. Je to casove narocne, ale kdyz to jinak nejde, tak to musi byt takto.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.18 13:31

Ještě bych dodala, že jako největší problém vidím nesoustředěnost (bereme rybí tuk), nulovou motivaci a nevidím žádné volní vlastnosti. Jinak je to hodný kluk, ještě takový dětský, chová se slušně, není to žádný „hajzlík“. Poraďte jak ho úspěšně „nastartovat“. Děkuji :) 8)

Lamátko
Závislačka 2563 příspěvků 22.11.18 13:35

No s motivací nevim teda, pochopí asi až dýl že je to pro něj důležité, hodně chválit a když se něco nepovede nevadí příště to bude jistě lepší

Lamátko
Závislačka 2563 příspěvků 22.11.18 13:36

Ale ono to bude lepší a lepší s tou nesoustředěností u más mastal ulom teď v osmé třídě trochu už i sám pochopil že příští rok nude chtít na střední a celkem už má snahu

Lamátko
Závislačka 2563 příspěvků 22.11.18 13:39

Jo a individuální plán je i důležitý díky tomu že má poruchu pozornosti tak přihlídnou k tomu u přikímaček. S vaším kluké se to ale musí už táhnout také od první třiˇdy, jak to, že to řešiíte tak pozdě?

stinga
Závislačka 4908 příspěvků 3 inzeráty 22.11.18 13:43

taky jsem se chtěla zeptat, jestli dřív problémy neměl? od 1.třídy to bylo o.k.?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.18 13:53

@Lamátko Kdyby měl, alespoň na něco buňky, ale on plave ve všech předmětech :zed: Ani ta logika moc nefunguje. Ani nestíhám všechno s ním probrat. Jenom než donese učebnici nebo sešit tak to trvá. 100× mu to musím připomínat a s miminem to letí ještě rychleji, najednou večer a nic hotové. To je problém při všech činnostech, i vytáhnout láhev a krabičku od svačiny trvá dlouho. Kdyby byl, alespoň rychlejší. @cecetka Na doučování ve škole se zeptám, mimo školu je to drahé a u tolika předmětů, i kdybych polovinu zvládla doma, tak je to moc. Každý den minimálně 1 nebo 2 důležité předměty, někdy i 3.
Omlouvám se, ale prcek se už vzbudil, tak až se dostanu, zpět, pročtu vše. Zatím se musím vzdálit. :mavam:

Lamátko
Závislačka 2563 příspěvků 22.11.18 14:01
@Anonymní píše:
@Lamátko Kdyby měl, alespoň na něco buňky, ale on plave ve všech předmětech :zed: Ani ta logika moc nefunguje. Ani nestíhám všechno s ním probrat. Jenom než donese učebnici nebo sešit tak to trvá. 100× mu to musím připomínat a s miminem to letí ještě rychleji, najednou večer a nic hotové. To je problém při všech činnostech, i vytáhnout láhev a krabičku od svačiny trvá dlouho. Kdyby byl, alespoň rychlejší. @cecetka Na doučování ve škole se zeptám, mimo školu je to drahé a u tolika předmětů, i kdybych polovinu zvládla doma, tak je to moc. Každý den minimálně 1 nebo 2 důležité předměty, někdy i 3.
Omlouvám se, ale prcek se už vzbudil, tak až se dostanu, zpět, pročtu vše. Zatím se musím vzdálit. :mavam:

Neboj bude se to lepšit ale musíte do té poradny a chválit. To co popisuješ dělal přesně můj syn ale už je to věkem lepší

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.18 14:17
@Lamátko píše:
Jo a individuální plán je i důležitý díky tomu že má poruchu pozornosti tak přihlídnou k tomu u přikímaček. S vaším kluké se to ale musí už táhnout také od první třiˇdy, jak to, že to řešiíte tak pozdě?

V první třídě to bylo celkem v pohodě, trochu se snažil, co mu nešlo jsem ještě omlouvala, něco jsem přičítala občasné lenosti. Jenže oni měli do 3 třídy paní učitelku, která klidně děti odvedla do herny hned první hodinu a pak telefonovala na chodbě. Známky byli slušné. Ve čtvrté nás všechny nová paní učitelka upozorňovala na nedostatky celé třídy, „stará“ paní učitelka musela odejít a žáci se snažili dohánět. K tomu se přidala určitá šikana, jelikož ve třídě byli dva problémoví žáci a kvůli nim nechtěl syn pak chodit ani do školy. Navštívili jsme psycholožku a řešili jsme to s ní, se školou samozřejmě taky. V 5 třídě byl na jiné škole, protože jsme se stěhovali a to měl v pololetí i na konci vyznamenání, prvně čtyři a pak pět dvojek, jinak jedničky. Ale říkal mi, že učivo se mu zdálo stejné jako na staré škole ve 4 třídě. Od 6 třídy šly známky rapidně dolů, nejčastěji 4,3,5. Na vítězné zvolání, když přišel domů „mami mám dvě jedničky“, můžu jen vzpomínat a to se moc neučil, ale nosil dobré známky. Nerozumím tomu. :nevim:

Lamátko
Závislačka 2563 příspěvků 22.11.18 17:36

Hm to je divné tedy, takže se to zhoršilo druhým stupňem

Uživatel je onlinekvaček
Extra třída :D 13691 příspěvků 22.11.18 17:47

Určitě do poradny.. Unás zase máme problém takový, že nosí samé 1, v matematice je dokonce nejlepší ze třídy, z vlastivědy taky, samé 1 z písemek, jinak mu vychází ze všeho bud 1 a nebo 1-2 jenom čeština nosí 3-4-5 …
Má poruchu pozornosti, sluchové vnímání- diktáty, Např. si něco přečte a neví pak co četl..Je dobré se s někým poradit.. Někdy je to chyba v učení, ale někdy prostě děti nejsou moc chytré..
Sama jsem chtěla vědět , jak to s našim klukem je..

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Sbohem, kokote: Zákon zachování buranství aneb v čem je Rytmus opravdový král

I když stále stoupá počet těch, kteří tu dovolenou absolvovali a po pár dnech... číst dále >

Rozhovor s primářkou nemocnice, kde leží Pomeje: Ročně u nás zemře 200 pacientů

Do Nemocnice Na Pleši byl před několika týdny přemístěn herec a producent... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >