Zaměňuje při čtení samohlásky - zpraví se to?

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
fia80
Závislačka 2994 příspěvků 20.11.18 21:29
Zaměňuje při čtení samohlásky

Ahoj,

chtěla bych se zepat, zda je normální, že si dcera plete při čtení samohlásky i když je zná. Nyní začala chodit do 1. třídy do německé školy.

Jelikož se minulý rok otevírala 1. třída ve víkendové české škole a bylo mi řečeno, že letos se otevírat nebude, tak že dceru můžu k nim dát už od necelých 5,5 let. Jednalo se cca o 16 sobot za celý školní rok. Za tu dobu probrali první pololetí ve slabikáři.

S dcerou čtení trénuji doma a poslední dobou mi příjde, že stále zaměňuje i u jednoduchých slov souhlásky - dnes jsem si dělala poznámky u slov, které řekla špatně - např. motýl=motál; výlet=válet; pytel=patel; pole=pale; potom=potam, jásal=jesel; pije=poje, alej=alaj

Když ji řeknu, že je to špatně, tak to pak umí spávně přečíst. Slova čte po slabikách a už se ji podařilo nedávno odbourat předříkávání. Taky si moc ráda domýšlí slova a tipuje. Často ji to výjde a často samozřejmně ne.

Je to normální a spraví se to? Četly to takto i Vaše děti nebo je to spíše ojedinělé?

Kdyby jste některá měla radu, jak s tím dceři pomoc, tak budu moc ráda.

Reakce:
MARKETAB81
Závislačka 3609 příspěvků 20.11.18 21:47

A jaký je systém čtení v německé škole? Moje dcera před nástupem do školy uměla téměř všechny písmenka ale jen velký tiskaci a teď je v 1. Třídě a jak přibyla velká malá psaci a tiskaci tak se ji to hodně plete. Trénujeme jen opakováním několikrát stále dokola čteme slabiky ty co ji dělají problém opakujeme několikrát. Jak si je pak jistější jde ji to lépe.

Aduš8
Ukecaná baba ;) 2267 příspěvků 20.11.18 21:49

@fia80 já v Německu bydlím a na rovinu? Řekla bych, že je toho na ní moc. Německé hlásky se rozdílně píšou a čtou, nemůžeš se divit, že v tom má bordel. Něco se naučila z češtiny a teď jí ve škole hustí do hlavy, že to co ona čte jako a má číst jako e(ä). Bála bych se, že bude mít problémy s psaním německých slovíček

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 18764 příspěvků 20.11.18 21:52

Oprav mě, jestli jsem to špatně pochopila. Pětileté dítě chodí po sobotách do české školy, za 16 sobot „zvládlo“ polovinu slabikáře. Předčtenářská výuka žádná, rovnou slabikář. Přivodila si návyk dvojitého čtení, který se snažíte odbourat a samohlásky se jí pletou. Jinak chodí do školy německé, takže zátěž je enormní. Podle mého názoru je záměna samohlásek a dvojí čtení důsledek příliš velkého tempa bez ukotvení předčtenářských dovedností, sluchové a zrakové analýzy a syntézy. Na vašem místě bych v každém případě výrazně ubrala na kvantitě probíraného učiva.

fia80
Závislačka 2994 příspěvků 20.11.18 23:29

@hanka.br. a jak mám lépe ukotvovat předčtenářské dovednosti, sluchové a zrakové analýzy a syntézy? Stačí ubrat tempo a více s ní opakovat to co už zná?
Oni v té víkendové škole brali na začátku Živou abecedu a až pak najeli na ten slabikář. To dvojité čtení, že je problém jsem zjistila až v říjnu. Takže po tom zjištění jsem to dceři vysvětlila a rychle to dokázala odbourat. Jsem si nemyslela, že naučit se číst a psát je pro děti tak složité. Škoda, že si už nepamatuji, jaké to bylo kdysi pro mě.

Z víkendové české školy nosí čtenářské listy, kde má samostatná písmenka, slabiky, slova a nakonec věty. Ty samostatné písmenka a slabiky většinou na těchto listech přečte bez chybičky na poprvé.

Já vím, že je toho na ni moc. Německy se učí 1 a 1/4 roku. Do toho ji ještě učím psát psacím, protože tady to děti neučí. Dcera bude do 3. třídy nastupovat v ČR a v té škole říkali, že má umět i psací vázané písmo + to roční přezkoušení k tomu.

V německé škole berou písmenka pomalu (jedno týdně) a teprve minulý týden se začali učit první, které se čte jinak než v češtině (S=Z). Učí se slabikování, takže alespoň to je stejný styl čtení, který dcera už zná.

Já jsem původně chtěla, aby se naučila číst dobře česky, ať to má zafixované a nedělá ji to problémy, ale bohužel jsme momentálně teď v této situaci.

@Aduš8 mi právě příjde, že bude mít spíše problémy se psaním českých slov, protože to kvantum, co do nich nalívají v německé škole moje snahy převálcovává. Na začátku jsem viděla, že psala do německé učebnice Š a včera vytvořila tento obrázek, v kterém místo Š píše CH. A německy by tam mělo být SCH. Minulý týden jsem na třídních schůzkách paní učitelce říkala, že je pro mě důležitější, aby uměla lépe česky než německy, protože se vracíme. A paní učitelka ji chválila, že ji to jde velmi dobře.

Ona je chytrá a nakonec se s tím nějak zvládneme vypořádat. Jen by mi pomohlo, kdybych věděla na co si dát pozor.

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 18764 příspěvků 21.11.18 07:15

@fia80 To si lidi myslí často, že naučit dítě číst, na tom nic není. Jak učit děti číst a co by tomu mělo předcházet se rok učí na fakultě, já ti to tady v pár větách budu těžko popisovat. Prostě si myslím, že je toho na holčičku moc a není divu, že se jí to plete. Úplně zbytečně ji nutíš do vázaného písma, jak píše je čistě její věc. Spousta dětí se i v Čechách učí psát nevázaně, volně se stěhují, české školy jsou na to zvyklé a žádná nemá nárok vyžadovat po dítěti, jakým typem písma má psát. Já bych na tvém místě s holčičkou četla české dětské knížky, učila jí říkadla, hrála slovní hry a hlavně netlačila na pilu. Dokud se jí písmenka pletou, tak bych zůstala u slabik.

fia80
Závislačka 2994 příspěvků 21.11.18 10:43

Ok, díky za rady. Vyzkouším. Říkadla jsou i básničky? A budeme trénovat slabiky. Našla jsem i nové hezké hry. http://www.uceni-v-pohode.cz/…ava-a-relax/

Psát psacím písmem právě dceru baví, protože se ji líbí, že tomu děti v německé škole nerozumějí a psaní ji jde samo od sebe taky moc hezky.

Jinak jsem byla přesvědčená, že dítě musí v ČR umět buď vázané písmo nebo Comenia Script. V Německu právě píší jen malými a velkými tiskacími písmeny.

Jen nevím, zda to nevyznělo, že se ji ty samohlásky pletou pořád. Včera, když jsem se na to zaměřila, tak přečetla 36 pětipísmenných slov a u 11 zaměnila ty samohlásky. V dalších 25 slovech je přečetla správně. Po pauze pak četla další text a v tom přečetla špatně 7 slov - když čte nějaký text, tak se ji to neplete tak moc, jako když čte samostatné slova. To čtení ji dohromady trvalo cca půl hodiny a 10 minut pak psala do písánky (8 řádků). Do německé školy úkoly nemá, takže se odpoledne věnujeme právě českému čtení a psaní.

Ono mě právě spíše nedávno zarazilo, že spoustu slov umí číst bez problémů a bez zaměňování a jiné zase čte špatně . Tak jsem to včera zkoumala a přišla jsem na tu záměnů samohlásek a jelikož jsem na netu nic nenašla, tak jsem se zeptatala tady.

Elik
Extra třída :D 10795 příspěvků 21.11.18 23:02

Ahoj, mně přijde, že tvoje holčička pochopila, že se u čtení často dá přečíst jen kousek slova a zbytek domyslet… což je super, děláme to tak všichni (já si třeba i v dospělém věku občas při rychlém čtení nějaké slovo spletu). Možná jí vysvětli, ať prozatím radši čte pomaleji, ale pořádněji. Určitě bych z toho nedělala žádnou vědu. I z toho obrázku je vidět, že jí čtení-psaní zaujalo.

JInak ještě Mich vs Myš - tak jasně že dítě má ze dvou jazyků trochu guláš, určitě se to spraví, jak se vrátíte. Moje pětiletá chodila rok do americké školy, a k vánocům psala ježíškovi, že si přeje, aby ji pod stromečkem čekala „Hragcova kogca“ (čti Hračková kočka :) Dneska ve svých sedmi čte a píše česky úplně normálně.

Elik
Extra třída :D 10795 příspěvků 21.11.18 23:19
@hanka.br. píše:
@fia80 Úplně zbytečně ji nutíš do vázaného písma, jak píše je čistě její věc. Spousta dětí se i v Čechách učí psát nevázaně, volně se stěhují, české školy jsou na to zvyklé a žádná nemá nárok vyžadovat po dítěti, jakým typem písma má psát.

No, tak tohle bych tak růžově neviděla (vlastní zkušenost).
Moji kluci dvojčata nastupovali do české školy ve druhé třídě (první třídu absolvovali v zahraničí). Paní učitelka sice řekla, že stačí, když se psací písmo pozvolna doučí, ale pak řekla klukům cca druhý týden školy, že mají psat psace. Jeden z nich se úplně zasekl a odmítal pár dní psát úplně :roll: (i když malými tiskacími písmeny, něco jako comenia skript, uměl psát krásně) Takže si mě paní učitelka pozvala na kobereček, a museli jsme se doučit psací písmo ve zrychleném režimu, kluky jsem obdivovala, za dva týdny večerního domácího vyučování (cca půlhodiny denně) zvládli komplet psací písmo.

Ale doteď (rok poté) psací písmo nemají rádi a kdykoliv si mohou vybrat, píší tiskace.

Vyjednávala jsem s paní učitelkou (mají teď ve třetí třídě jinou, mnohem lepší), jestli by se mohli na psací písmo úplně vykašlat (protože je mi jasné, že v životě psací písmo používat nebudou). Také jsem argumentovala prostupností škol, comenia skriptem atd. Ač je paní učitelka fakt docela pokroková, tato otázka ji dost zaskočila, řekla, že to asi nepůjde. Po pár dnech mi řekla, že to konzultovala s druhostupňovými paními učitelkami, a prý i na druhém stupni se vyžaduje, aby diktáty děti psaly psacím písmem. Čili je „nezbytně nutné“, aby si znalost psacího písma udrželi. Takže jsme se dohodly, že holt něco jim bude dovolovat psát tiskacím (třeba čtenářský deník), ale něco holt je bude tlačit do psacího (třeba ty diktáty).
Což za mě je nakonec přijatelné řešení.

Nicméně s tvým tvrzením „české školy jsou na to, že dítě neumí psací písmo, zvyklé“ bych si dovolila nesouhlasit. Určitě existují školy, kde na to zvyklí jsou, ale určitě je jich mnoho takových, kde nejsou (a to výše popsaná moje čerstvá zkušenost je z poměrně renomované a oblíbené ZŠ v bohaté části Prahy, takže žádná Horní Dolní)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.18 23:20

Máme to samé, jen čj/aj. Syn také zaměňuje samohlásky + párkrát v čj napsal c místo k. Jinak se mu souhlásky nepletou. Nejhůr bych řekla, že bylo před třemi týdny, teď už mi to přijde výrazně lepší. Psací písmo nemáme vůbec, ale zatímco v čj má všechno velkými tiskacími (genetická metoda), tak v aj všechno malými tiskacími. Na začátek toho na něj bylo prostě moc, ale už to zpracoval a oboje zvládá pěkně. Jsem teda moc ráda, že ve škole jedou pomalu.

Uživatel je onlinelucenka
Vesmírná mluvilka 32907 příspěvků 22.11.18 03:57

@hanka.br. úplně zbytečně do vázaného písma nenutí, protože některé školy jej stále při přezkoušení na konci roku vyžadují ;)

@fia80 jinak kluk taky v první třídě motal některá písmenka a/e b/d, postupem času se to srovnalo a teď ve 2. už většinou čte bez záměny. Ale pořád motá Aj/čj … takže v češtině dost často čte C jako k. A teď donesl nějaký svůj text ze školy v angličtině a místo day tam bylo daj :mrgreen: naštěstí v anglické škole to nehrotí … učitelka mě jenom poprosila, jestli bych jí takovýhle písmenka vypsala, aby věděla, že to píše tak, jak je zvyklý z češtiny. Zato česká učitelka mu kvůli tomu na přezkoušení na konci roku zhoršila známku, protože právě četl některá písmena anglicky. Přitom jsem jí na to upozorňovala a že mu při čtení stačí říct, že má přepnout do češtiny - ale nebrala na to ohled. Aneb jak zkazit dítěti pohled na školu hned v první třídě :zed:

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 18764 příspěvků 22.11.18 07:09

@Elik @lucenka Já vás chápu holky, jako rodiče přijímáte požadavky, aniž byste věděly, jestli jsou nebo nejsou oprávněné. Ale v tomto případě neexistuje jakýkoli předpis, který by umožňoval školám vynutit si typ písma a pokud přijde do školy žák, který píše jiným typem písma, nikdo nemá právo ho nutit, aby se učil psát jinak. To jen kdyby došlo na lámání chleba, tak se můžete pro zajímavost zeptat, kde je nutnost psát vázaně, zakotvena. Mimochodem, tak třetina dětí ho opouští ještě na prvním stupni a plynule přechází na nevázaný typ písma, i když se ho nikdy neučily.

Uživatel je onlinelucenka
Vesmírná mluvilka 32907 příspěvků 22.11.18 07:14

@hanka.br. takže když mi učitelka napíše požadavky na roční přezkoušení, tak jí mám podle tebe napsat, že vázané písmo má vypustit, že nemá právo to požadovat? 8o

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 18764 příspěvků 22.11.18 07:18
@lucenka píše:
@hanka.br. takže když mi učitelka napíše požadavky na roční přezkoušení, tak jí mám podle tebe napsat, že vázané písmo má vypustit, že nemá právo to požadovat? 8o

Neval, ať ti nevypanou oči :mrgreen: Hele, to je na tobě. Je mi to jedno. Na tvém místě a s tvým stylem roztomilé komunikace bych se do toho opravdu raději nepouštěla. Ale někdo více asertivní by se dokázal slušně zeptat, proč je to tak nutné. :mavam:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Články z Expres.cz

Další kráska s vlastní Miss? Kdo v tomhle byznysu sponzoruje Myslivcovou?

Mít vlastní soutěž krásy je v módě. Po Evě Čerešňákové, která stála v čele... číst dále >

Po rozchodu má Marpo děti ve střídavé péči! Jak to všechno zvládá?

Připravuje se na dlouho očekávaný souboj v thaiboxu, kde se utká s raperem... číst dále >

Články z Ona Dnes

Nemoci u dětí často odrážejí atmosféru v rodině, říká lékařka

Dokud jsme zdraví, bereme to jako samozřejmost. Zpozorníme, až když je... číst dále >

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >