Prodej členských práv k bytu - jak na to?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.18 13:49
prodej členských práv k bytu

Hezký den,
mohl by mi někdo zkušený, kdo tohle absolvoval popsat krok za krokem při převodu členských práv? Mám zájemkyni a prodávam byt přes RK, ale raději si vše ověřuji:)
Paní v RK mi řekla, že budou dvě dohody-jedna o finančním vyrovnání a druhá o převodu členských práv. Kdy ale kterou podepsat, aby vše klaplo? Budu chtít bankovní úschovnu. Díky moc. Prosím o anonym, jedná se o citlivé údaje.

Reakce:
Lucy75
Kecalka 430 příspěvků 2 inzeráty 26.11.18 14:04

ano, to vám řekla dobře.. jinak prodej „družst. bytu“ - tj.správně převod čl. práv , je řešen na stovkách webových stránek, jen k tomu sedněte a čtěte…
já ho prodávala sama v r. 2007, ostatně jako všechny nemovitosti, provize RK jsou pro mne nepřijatelně vysoké, snad jste si zvolila opravdu dobrou a osvědčenou realitku, ale doporučuji rozhodně se neradit na e-miminu, ale než něco podepíšete, tak dejte smlouvu přečít osobě, která se v tom vyzná (právník, notář, pracovnice vašeho BD- pokud se třeba znáte) a porovnejte si ty smlouvy i sama se vzory na netu, jinak bankovní úschova je jistější než úschova u RK, ale taky to něco stojí…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.18 14:09

Při „prodeji“ družstevního bytu je to mnohem jednodužší, než při prodeji bytu v osobním vlastnictví. Vlastníkem družstevního bytu je družstvo (je zapsáno v Katastru nemovitostí) a ty máš pouze členská práva, která převádíš (i když vlastně jakoby prodáváš družstevní byt taky za nemalé peníze stejně jako byt v osobním vlastnictví). Při „prodeji“, tj. při převodu členských práv ani neplatíš daň z převodu nemovitosti a pokud jsi v bytě bydlela více než 2 roky, tak ani daň z příjmu. Vlastně jednoduše můžeš s budoucím majitelem členských práv předat peníze za byt klidně na půdě družstva při podpisu smlouvy a je to. Ještě na družstvu musíte podepsat obě strany stavy vodoměrů, plynoměru a naměřené hodnoty na topení z důvodu vyúčtování těchto služeb v dalším roce. A v případě, že by měl nový majitel zájem o byt v osobním vlastnictví, tak si může rovnou podat žádost o převod družstevního bytu do osobního vlastnictví a za několik tisíc mu ho družstvo cca do 2 let převede (záleží v jakém družstvu a hlavně ve kterém měsíci roku si o převod zažádá) a zapíše ho do katastru nemovitostí jako vlastníka.

Sandokanos
Ukecaná baba ;) 1750 příspěvků 26.11.18 14:13

Realitky jsou k nicemu, stejne jen vyuzivaji pravnika. Toho pravnika si muzete sehnat sami a smluvne zajistit tu transakci za par tisic podle ceny bytu. :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.18 14:21
@Sandokanos píše:
Realitky jsou k nicemu, stejne jen vyuzivaji pravnika. Toho pravnika si muzete sehnat sami a smluvne zajistit tu transakci za par tisic podle ceny bytu. :nevim:

Ano, taky si myslím,jenže kupující mají bohužel více důvěry v realitky a i se tam chodí informovat :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.18 14:29
@Anonymní píše:
Při „prodeji“ družstevního bytu je to mnohem jednodužší, než při prodeji bytu v osobním vlastnictví. Vlastníkem družstevního bytu je družstvo (je zapsáno v Katastru nemovitostí) a ty máš pouze členská práva, která převádíš (i když vlastně jakoby prodáváš družstevní byt taky za nemalé peníze stejně jako byt v osobním vlastnictví). Při „prodeji“, tj. při převodu členských práv ani neplatíš daň z převodu nemovitosti a pokud jsi v bytě bydlela více než 2 roky, tak ani daň z příjmu. Vlastně jednoduše můžeš s budoucím majitelem členských práv předat peníze za byt klidně na půdě družstva při podpisu smlouvy a je to. Ještě na družstvu musíte podepsat obě strany stavy vodoměrů, plynoměru a naměřené hodnoty na topení z důvodu vyúčtování těchto služeb v dalším roce. A v případě, že by měl nový majitel zájem o byt v osobním vlastnictví, tak si může rovnou podat žádost o převod družstevního bytu do osobního vlastnictví a za několik tisíc mu ho družstvo cca do 2 let převede (záleží v jakém družstvu a hlavně ve kterém měsíci roku si o převod zažádá) a zapíše ho do katastru nemovitostí jako vlastníka.

Je to 5 let člen družstva,pak se neplatí nic,co jsem četla..
Mě spíš zajímá ten postup při bankovní úschově,kdy co v kterém čase podepíši,aby to navazovalo,protože nemohu přece podepsat převod práv,když peníze nebudou v bance na účtu,ne? Nebo jak toto skloubit?

Jeremi
Kecalka 298 příspěvků 26.11.18 15:27
@Anonymní píše:
Je to 5 let člen družstva,pak se neplatí nic,co jsem četla..
Mě spíš zajímá ten postup při bankovní úschově,kdy co v kterém čase podepíši,aby to navazovalo,protože nemohu přece podepsat převod práv,když peníze nebudou v bance na účtu,ne? Nebo jak toto skloubit?

Popíšu, jak jsme to udělali my, když jsem kupovala byt. Objednali jsme se do kanceláře bytového družstva na jednu středu odpoledne. Na czechpointu jsme podepsali potřebné smlouvy. Potom jsme šli do banky, kde jsem převedla peníze na účet a hned z banky na družstvo, kde převedli členství. Pošta, banka i kancelář družstva jsou od sebe v dochozí vzdálenosti 5 minut. V rámci přípravy jsem si dočasně zřídila účet v bance, kde ho měla prodávající. Čistě jenom kvůli tomu, aby ty peníze měla připsané opravdu hned v reálném čase.

Sandokanos
Ukecaná baba ;) 1750 příspěvků 26.11.18 17:03
@Jeremi píše:
Popíšu, jak jsme to udělali my, když jsem kupovala byt. Objednali jsme se do kanceláře bytového družstva na jednu středu odpoledne. Na czechpointu jsme podepsali potřebné smlouvy. Potom jsme šli do banky, kde jsem převedla peníze na účet a hned z banky na družstvo, kde převedli členství. Pošta, banka i kancelář družstva jsou od sebe v dochozí vzdálenosti 5 minut. V rámci přípravy jsem si dočasně zřídila účet v bance, kde ho měla prodávající. Čistě jenom kvůli tomu, aby ty peníze měla připsané opravdu hned v reálném čase.

No neni to uplne stastne reseni, na tom druzstvu muze byt nejaky zasek. Uz jenom kvuli tomu, ze nekdo onemocni a proste tam nebude. :nevim: Jde vyuzit vazane ucty, kdy penize se uvolni po predlozeni nejaky dokumentu, nebo klasicka advokatni, ci notarska uschova za trochu vetsi poplatek, ale nic hroznyho treba 10-20tis u bytu za nekolik milionu.

Jeremi
Kecalka 298 příspěvků 26.11.18 18:20
@Sandokanos píše:
No neni to uplne stastne reseni, na tom druzstvu muze byt nejaky zasek. Uz jenom kvuli tomu, ze nekdo onemocni a proste tam nebude. :nevim: Jde vyuzit vazane ucty, kdy penize se uvolni po predlozeni nejaky dokumentu, nebo klasicka advokatni, ci notarska uschova za trochu vetsi poplatek, ale nic hroznyho treba 10-20tis u bytu za nekolik milionu.

Že na tom družstvu jsou a čekají na nás, jsme pochopitelně ověřili cestou na poštu.. Smlouvy jsme podepsaly, ale měla je u sebe prodávající, která mi je předala v bance, když jsem vyplnila plaťák. A byl u toho celou dobu můj právník. Nebylo to možná 100% bezpečné, ale pořád docela dost. A hlavně to fakt bylo rychlé a efektivní.

JTom
Zasloužilá kecalka 864 příspěvků 30.11.18 14:31

@Jeremi Přesně tak.
Převod družstevního bytu je tak jednoduchý, že je naprosto zbytečné platit realitku, úschovu peněz nebo dokonce právníka. Nejde o převod nemovitosti. Všechno se dá vyřídit při jedné návštěvě družstva.

Lucy75
Kecalka 430 příspěvků 2 inzeráty 30.11.18 16:43

@JTom přesně tak, smlouvu jsem stáhla z netu, se zájemci se na všem domluvila, podepsali jsme u notáře, zašli na družstvo a bylo to :)

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

2. díl seriálu Nejhezčí mluvčí Česka: Na kterém úřadě najdete krásnou Sabinu?

Redakce Expresu pro vás připravila nový seriál, díky kterému detailně poznáte... číst dále >

Rozhovor s primářkou nemocnice, kde leží Pomeje: Ročně u nás zemře 200 pacientů

Do Nemocnice Na Pleši byl před několika týdny přemístěn herec a producent... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově... číst dále >

Silvestrovské jednohubky a novoroční jídelní tradice

Za dveřmi je oslava nového roku. A co by to bylo za slávu, kdyby nebylo co... číst dále >