Prosím o názor na změnu příjmení

90
7.9.20 14:35

Prosím o názor na změnu příjmení

Pěkný den,

Chtěla bych se zeptat na názor na změnu mého příjmení v tomto konkrétním případě.

Můj názor je ten, že pokud dva nejsou sezdaní, dítě má mít příjmení po matce. Moje situace je ale trošku jiná. Žiji v zahraničí a čekáme s partnerem dítě, které bylo neplánované. Budeme se registrovat, jako partneři. Od začátku jsme byli domluvení, že bude mít dítě mé příjmení, teď jsme ale narazili párkrát na potíže s výslovností mého příjmění místními. Přítel je též cizincem v této zemi, jeho příjmení je ale daleko neutrálnější, navíc po registraci partnerství bude mít dítě automaticky příjmení jeho s možností jej změnit. Začínám uvažovat nad tím, že bude pro dítě jednodušší mít tedy příjmení jeho.

Můj názor to ovšem nemění, nechci mít jiné příjmení než naše dítě, proto přemýšlím, že si příjmení změním na přítelovo. Svatbu zatím neřešíme, není to tu ani tak obvyklé, navíc spolu nejsme tak dlouho, registrace nám zatím postačí, proto prosím neradit změnu příjmení svatbou. Děkuji za rady :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3718
7.9.20 14:38

Tak dej dítěti svoje. Když vám to nevyjde a ty se vrátíš do Čech, bude za exota zase tady. Já to ale úplně nechápu s těmi jmény. Jsem vdaná, příjmení mám svoje, dítě je po otci a co… Jaký si to uděláš takový to máš. Příjmení rodinu nedělá…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7717
7.9.20 14:39

Bez jakéhokoliv rypani, pokud vztah povazujes za příliš krátkodobý na svatbu, tak bych si opravdu nebrala ani jeho příjmení. Pokud teda nechceš v zahraničí trvale získat lépe znějící jméno a nechat si ho i po případném rozchodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.9.20 14:48

@Lingua Je, nejsi v holadsku? Tam mam zname a tyto svazky jsou popularni. Ja bych pri registraci svoje jmeno nemenila a diteti to jmeno… to musite vedet vy. Ale je divne, ze to prijmeni dite nejde vybrat, to budes asi v jine zemi.
Je to hodne ujety, ale my si o prijmeni syna doma „hodili korunou“, vyhral pritel
@Lalelale V nekterych zemich ma registrace partneru podobnou vahu jako manzelstvi jen s jistymi detaily. Ja sama svatby rada nemam a nikdy bych se nevdavala, pokud by k tomu nebyl nejaky hodne padny duvod. Mozna k tomu nekdy dojde, ale zatim odolavame. Ta registrace by se mi libila, ale to muzou u nas jen homosexualove. Dedictvi mame osetrene zaveti.
(sorry za anonym, nekdo by me za to prijmeni urcite ukamenoval, takovy blby napad, ale ja to brala jako projev sve emancipace).

• Citovat
  • Nahlásit
4282
7.9.20 15:06

Nám se první syn narodil před svatbou, ale věděli jsme, že svatba určitě bude, tak syn měl příjmení rovnou po otci, ať se pak nemusí měnit. Brali jsme se, když měl půl roku. Pokud by svatba v plánu nebyla, nebo byla někdy na neurčito, dítě by se jmenovalo po mně. A problém s výslovnosti bych neřešila. Já mám české příjmení v ČR a stejně musím často hlaskovat, odpovídat na „cože?“, jména napsali ve školce špatně, já už slyším snad na všechny variace…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
90
7.9.20 15:08

@Martha03
pro přítele též není důležité, aby mělo dítě stejné příjmení, navíc se mu víc líbí moje, nedokážu vysvětlit, ale pro mně to důležité je. V Čr by nebylo za exota, jeho příjmení je opravdu neutrální i v Čr.

@Lalelale
já ho znám už delší dobu, proto vím, že rodinný život může a nemusí fungovat, je to ale skvělý člověk a jeho příjmení bych přijala i s rizikem rozchodu, jen tu není česká ambasáda, takže to vyřizování bude náročné.

Pro anonymní:
Holandsko to není :lol:, ale věřím, že to tu může být podobné, tady má registrace podobnou hodnotu, až na to, že neplatí sjm, je třeba pořešit závěť, jako jste to udělali vy.

Děkuji za odpovědi a názory. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18488
7.9.20 15:09

Dala bych příjmení po sobě, výslovnost nevyslovnost…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
90
7.9.20 15:10

@chaela
děkuji za názor, mě jde taky o to, že pokud by nebyla změna příjmení možná, tak chci, aby mělo dítě příjmení moje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
90
7.9.20 15:16

A vzhledem k tomu, že se příteli líbí mé příjmení, tak by mu nevadilo si jej změnit, jen se mu líbí ve variantě s -ová, ne bez ní (taky říkal, že bez ová by měl stejně příjmení jiné než já, cizinci tam často vidí značný rozdíl), takže jsem mu musela vysvětlit, že by to asi nebylo úplně nejlepší. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7717
7.9.20 16:36
@Lingua píše:
@Martha03
pro přítele též není důležité, aby mělo dítě stejné příjmení, navíc se mu víc líbí moje, nedokážu vysvětlit, ale pro mně to důležité je. V Čr by nebylo za exota, jeho příjmení je opravdu neutrální i v Čr.

@Lalelale
já ho znám už delší dobu, proto vím, že rodinný život může a nemusí fungovat, je to ale skvělý člověk a jeho příjmení bych přijala i s rizikem rozchodu, jen tu není česká ambasáda, takže to vyřizování bude náročné.

Pro anonymní:
Holandsko to není :lol:, ale věřím, že to tu může být podobné, tady má registrace podobnou hodnotu, až na to, že neplatí sjm, je třeba pořešit závěť, jako jste to udělali vy.

Děkuji za odpovědi a názory. :kytka:

Jasný, no takhle: pokud žiješ třeba v Americe nebo západní Evropě, máš v plánu ještě dlouho zůstat a jmenujes se Skočdopolová, tak pokud má přítel nějaké normálnější jméno a tobě by nevadilo si ho i po rozchodu nechat, tak bych si asi to jeho vzala já i dítě, oba asi budete mít lehčí život, lépe hledat práci atd. Ale určitě bych nevolila variantu jinak matka a jinak syn. Ale zvaž tu možnost potencionálního rozchodu, z tvého psaní o tom vztahu mluvíš velmi nejistě a pak už bys jméno dítěte měnila složitě

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama