Průběh církevního sňatku

Anonymní
9.9.21 14:17

Průběh církevního sňatku

Zdravím všechny :)
Zajímá mě průběh církevního sňatku.
Já věřící nejsem, partner ano a chce svatbu v kostele.
Lze nějaké věci vynechat, když nejsou věřící oba partneři a ze 40 hostů bude věřících asi 10?
A jsou prosím varhany a zpěvačky nějakou povinností při církevním obřadu?
Nebo lze obřad doplnit vlastním výběrem písniček? Samozřejmě slušných, hezkých.
Případně vyměnit si kromě běžného slibu i nějaký vlastní?

Omlouvám se za takové dotazy, zatím jsem byla na samých svatbách mimo církev a sama věřící nejsem, tak nevím jak to úplně chodí. :oops:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
9.9.21 14:30

No, na varhany nam hral student - vybrali jsme si z jeho repertoaru, jinak nabidnul, ze se douci. Chteli jsme klasicky pochod. Zadne zpevacky :mrgreen:

Muzes si vybrat kratkou verzi obradu bez mse. Je to krasny, mluvi se v podstate jenom o lasce. Predcitas vybrane uryvky z Bible, farar, s nimz se budete pripravovat, vam neco doporuci, pogoogluj, zadny hruzy te necekaji, naopak.

• Citovat
  • Nahlásit
2043
9.9.21 14:30

Myslím, že budete muset chodit na nějakou predmanzelskou přípravu, řešila bych to s knězem tam, asi budou velké rozdíly mezi církvemi a regiony.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1262
9.9.21 14:32

Jestli chcete církevní svatbu, musíte si projít přípravou u faráře nebo nějaké pověřené osoby, to je několik sezení, není to hned. Tam vám určitě i odpoví na dotazy. Nebylo by špatné se sejít a napoprvé si to vyříkat, jestli jsi ochotná do toho jít. Úplně vynechávat, si nedovedu představit co. Může být třeba kratší čtení nebo farářova promluva. Ale nemůžeš vynechat část obřadu. Jde mít obřad beze mše, to je tak na 20 minut. A hudba si myslím záleží na dané farnosti. Určitě jde živá hudba místo varhan, třeba kytary, housle, domluvit si s někým známým, aby ti zahráli něco jiného atd. Myslím, že v modernějších kostelech nebudou mít problém i s pouštěním hudby. Spíš aby to šlo technicky. Někde na jižní Moravě s tradičním kostelem si to moc představit nedovedu… Svůj vlastní slib určitě ne. Jako jestli fakt vůbec v nic nevěříš a chceš svatbu jako zážitkovou událost, spíš si ji udělejte jinde. Nemá cenu si slibovat přehled Bohem lásku, úctu a věrnost, když tobě to nic neříká. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.9.21 14:37

Já bych řekla, že záleží na oddávajícím faráři a jeho benevolenci.
Ale obecně je průběh obřadu v kostele daný a nedovolí vám ho měnit.
Co si budete moct vybrat je obřad buď se mší nebo beze mše, což pro vás nevěřící bude asi lepší alternativa, budete mít tedy vyloženě jen tu “svatební část.”
Ale i tam jsou veškerá povídaní a sliby přesně dané, nám třeba nedovolili změnit ani slovo.
A hudbu jsme si mohli vybrat, ale také jen v rámci repertoáru varhaníka a sboru.
Ale my jsme věřící oba a většina hostů byla také, takže nám vyhovoval tradiční církevní obřad se vším všudy.

• Citovat
  • Nahlásit
25391
9.9.21 14:40
@Anonymní píše:
Lze nějaké věci vynechat, když nejsou věřící oba partneři a ze 40 hostů bude věřících asi 10?
Případně vyměnit si kromě běžného slibu i nějaký vlastní?Omlouvám se za takové dotazy, zatím jsem byla na samých svatbách mimo církev a sama věřící nejsem, tak nevím jak to úplně chodí. :oops:

tvoje představy jsou … ehm naivní, většina toho, co píšeš, fakt nejde - aspoň ne v římskokatolickém kostele - kostel není kabaret a mše není divadelní představení - má to nějaký duchovní smysl

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1262
9.9.21 14:45

A ještě bych určitě chtěla dodat, proč ti to neosvětlí partner? To mi řekni, že přijde se svatbou v kostele a tečka. 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2853
9.9.21 14:46

Hele podle mě to záleží na tom, na čem se s farářem domluvíte. Když ty nejsi věřící, může mít promluvu nějakou civilnejsi, a forma jako taková muže zůstat, jak je. Určitě se toho neboj, já si myslím, ze církevní svatby bývají hezčí než civilní. Klidně si s nim na těch schůzkách o tom promluv, od toho asi jsou. Už jen tím, ze se s farářem predtim stykate, je plus, aspoň nebude “mlet nesmysly” jako obradnik, co vás nezná. Kamarádka měla svatbu na úřadě a oddavajici je neznal a mel nějaké obecné řeči typu, že po svatbe přijde společný život a nové problémy, ale oni už spolu žili léta letouci před tou svatbou :roll: :lol: :lol: Prej se ji chtělo za každou jeho větou říct “ne”, “no tak to vůbec”, a musela se hodně premahat, aby to neřekla :P me to ostatně taky parkrat napadlo, když jsem to slyšela.

A ano, u nas se také musí držet ta forma, ale obsah si můžeš přizpůsobit, pokud chceš svou oblíbenou písničku, muze se ji varhaník naučit a přidat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26342
9.9.21 14:54

Domluvíte se na všem na přípravě, kterou budete muset absolvovat. Lze mít obřad beze mše. Bez přijímání. Hudbu lze většinou taky domluvit. Nám hrála schola, ale moderní písničky, co jsme si vybrali. Na nástup a tak kamarád improvizoval na varhany.
Při obřadu je jasně dané co musí zaznít. Některé věci si ale můžete přizpůsobit. To vše ale musíte probrat se snoubencem. A s farářem, který by vás měl oddávat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
469
9.9.21 15:21
@Anonymní píše:
Případně vyměnit si kromě běžného slibu i nějaký vlastní?Omlouvám se za takové dotazy, zatím jsem byla na samých svatbách mimo církev a sama věřící nejsem, tak nevím jak to úplně chodí. :oops:

jak ja ti zavidim, svatbu v kostele bych chtela, ale bohuzel naposledy u nas je krtena mamka a pritel taky neni… nechame se aspon oddat evangelickym fararem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
469
9.9.21 15:23
@prejeta_zaba píše:
Jestli chcete církevní svatbu, musíte si projít přípravou u faráře nebo nějaké pověřené osoby, to je několik sezení, není to hned.

tak tak, kamarádka byla se snoubencem 6×

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4160
9.9.21 15:31

Zakladatelko, a ty tu svatbu v kostele chceš? Z toho co píšeš, mi přijde, že ne. Pokud tvůj přítel je aktivní věřící, tak v prvé řadě by měl být on, co ti vysvětlí, co to obnáší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
125
9.9.21 15:33

Asi záleží, o jakou se jedná církev. U protestantů jsou podmínky jiné (většinou mírnější) než u katolíků. A taky záleží na benevolenci každého faráře. Znám faráře, co ani nechtějí oddávat, když jeden z páru není pokřtěný. A hlavně je důležité si uvědomit, že tam člověk slibuje i to, že bude mít děti a bude je vést k víře a že je to slib před Bohem, který končí až smrtí jednoho z partnerů. Před církevním sňatkem se absolvuje příprava, kde se probírají zásadní otázky právě ohledně vztahu a dětí.
A třeba my jsme měli církevní svatbu u ČCE. Manžel je z nevěřící rodiny, tak jsme se s farářkou domluvili na konkrétní podobě obřadu. Slib jsme mohli mít vlastní, vybrali jsme si od Jana Karafiáta z roku 1933 (nutno poznamenat, že on sám byl evangelický farář). Varhaník nám zahrál oba svatební pochody plus během obřadu písně (církevní).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
301
9.9.21 15:36

A víš, že musíš při obřadu slíbit věci, se kterýma třeba nebudeš souhlasit? Jako třeba vychovávat děti ve víře? (pro mne nepřekousnutelná věc)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.9.21 15:40

@mamina2017 nemůžu říct, že bych byla doslova proti svatbě v kostele, že by se mně to hnusilo nebo něco.
Jen se bojím toho, že nebudu vědět, co se kolem mě děje, co se čte, že budu v slibu zmiňovat něco ve stylu, ať mi k tomu dopomáhá bůh, když v boha nevěřím.
A jak píše další diskutující, tak nemůžu slíbit, jestli budu děti vychovávat ve víře. Když sama věřící nejsem.
Mám v sobě takové obavy z toho. Ne doslova odpor.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat