Půjčování hraček

1433
15.10.12 11:54

Půjčování hraček

Zdravím,
zakládám téma, protože mě zaujalo v jiné diskuzi, že maminky zastávají názor, že by se děti neměly učit půjčovat hračky, že nám dospělým by se taky nelíbilo půjčovat na povel…
jsem z tohoto názoru rozpačitá…
Není mi jasné, jak to potom mezi takto vedenými dětmi funguje :nevim:?

Často vídám v MC, že prostě hračky si děti nepůjčují a menší a slabší mají jen to, co jim neseberou větší a silnější. A ti často nemají hraček dost a napakujou se tolik, kolik jsou schopni ještě ubránit…

Taky kamarádky dcerka (4 roky) využívá své síly proti mojí dcerce (2 roky) - když si malá něco vezme do ruky (jak u nás, tak u nich), tak větší všecko najednou potřebuje pro sebe. Končí to pláčem malé, protože i když o hračku požádá, tak je to zbytečné a nepůjčí jí nic (a to dokonce ani hračky u nás, které jí nepatří).

Připadá mi to, jako zákon džungle a není mi jasné, jak se to může brát, jako ta nejlepší cesta a jak se to pak děti naučí… protože do určitého věku berou děti svoji potřebu jako hlavní a potřebu ostatních nevidí (to je přirozené) a když se to tak bere i dál, že když nechtějí půjčit a nepůjčí, tak je to v pořádku…

možná na to koukám špatně, ale i v tom může být zárodek šikany, je to uplatňování síly a nadřazenosti a proč by se dítko tohoto modelu zbavovalo, když funguje :nevim:? Samozřejmě dokud nenarazí na silnějšího jedince ;)

Dcerku se snažím vést k tomu, aby hračky na požádání půjčila, když něco chce půjčit, aby taky poprosila. Ale i když na požádání půjčí, tak málokdy to funguje naopak.

Jak to funguje u vás (nejen doma, ale hlavně na návštěvách a nebo v MC)?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
18308
15.10.12 12:01

Dovolím si zase trošku drzosti - celá tahle společnost je postavená na nerovnoprávnosti a trošku i na šikaně… Překvapuje mě, že to někoho překvapuje i u dětí.
Jinak samozřejmě, pokud chce mít někdo dobré vztahy s okolím, tak by měl svoje děti takovému chování odnaučovat, to ano… Je ovšem otázkou, jestli všichni lidi o dobré vztahy stojí.
Takže to posuď sama, jestli kamarádi s takovýma „lakomýma“ dětma, co jim ani nedomluví, chtějí vlastně být kamarádi…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3234
15.10.12 12:03

No u nás je to většinou tak, že to co má jeden chce i ten druhý. Ale brát to jeden druhému z ruky jim nedovolím, kdo si co vezme, s tím si hraje a ne, že se budou přetahovat o jednu hračku. Takže buď to nechám na nich ať se dohodnou mezi sebou sami, nebo má hračku ten, co si s sní hrál první a nebo hračku vezmu oběma, záleží na situaci.
a když si chcou něco půjčit, tak se vždycky musí zeptat, ale i tak to neberu jako jejich povinnost ji půjčit okamžitě když si s hračkou momentálně hraje. až si sní pohrajou, tak ji většinou půjčí sami od sebe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24513
15.10.12 12:05

Kdo má hračku první, může si s ní hrát.
Pokud si hrát přestane a vezme si jinou, tu původní si může vzít někdo jiný.
Případně se dá domluvit a hrát si společně. Když je velká hádka, hračku beru a nehraje si nikdo :twisted:
Stavebnice a tak - kolektivní hra, domluva… - tady pomáhám - dívej, ty už máš plno kostiček a dva koníky, tak nějaké dáme Filoménce, ona nemá nic, můžete si hrát spolu. Nebo u takových hraček, které mají více „dílků“ - stádo poníků, rodinka bárbín…

Když je na návštěvě třeba o dost mladší dítko a vybere si hračku, která není až tak vhodná (půlroční chňapne po barbíně a žužlá jí vlasy), tak Majdě ukazuju, že to nesmí jen tak sebrat, ale vyměnit za něco mimino-vhodného.

(Ale na vše zatím dohlížím a když tak koriguju, pokud to přeroste nějaké únosné meze…)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
zrzana2
15.10.12 12:08

@Pipet moc pekny, doufam ze to budu delat taky takhle inteligentne :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
1433
15.10.12 12:19

Běžná situace u nás - dcerka si vezme hračku a během pár vteřin ji nemá - sebere ji někdo starší - ať kamarádky dcerka u nás, nebo v MC. Kamarádky dcerka si doslova syslí hračky, sedá si na ně, ale nehraje si s nimi, stačí jí ke štěstí, že je nemá někdo jiný. Její maminka nepovažuje za podstatné to řešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5579
15.10.12 12:29

U nas plati kdo driv prijde ten driv mele - kdo ma co prvni muze si s tim hrat. Pokud skonci muze si k tomu nekdo dalsi, pripadne lze hracku od druheho slusne vyzadat(kdyz da tak da, kdyz neda smula a musi se pockat). Pokud jsou dva zaroven u jedne hracky rozhoduje ci hracka to je - kdo ji dostal k narozkam, vanocum apod.
Mezi jinymi detmi plati totez, ovsem pokud si pujci cizi hracku a majitel ji chce vratit, musi se bud domluvit-bez kriku, nebo proste vratit. Stejne tak pokud ma nekdo nasi hracku a nase deti ji chteji zpatky, chci, aby ji ditko vratilo(a to klidne zasahuju, pokud se druhy rodic nema k reseni, proste jdu a ditku reknu at hracku vrati majiteli).
Deti vedu k tomu, ze veci se mohou pujcovat, ale musi se taky vracet a ucim je rozlisovat, ze treba kyblik a lopatku klidne tady klukovi pujcit muzou, ale na kole nam teda cizi deti odjizdet nesmi(samozrejme dcera kamaradky klidne muze, mysim uplne cizi deti lidi co vubec neznam). Ucim je nekreckovat si hracky, kdyz si s necim nehraju tak si to prece muze pujcit nekdo jiny, az si budu chtit hrat, zase si to slusne vyzadam zpatky.

aknyt To bych klidne zasahovala ja, bych sla za holcickou a rekla ji, ze kdyz si s tim nehraje at to da nekomu jinemu na hrani. Vubec bych se s tim nemazala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3234
15.10.12 12:35
@Aknyt píše:
Běžná situace u nás - dcerka si vezme hračku a během pár vteřin ji nemá - sebere ji někdo starší - ať kamarádky dcerka u nás, nebo v MC. Kamarádky dcerka si doslova syslí hračky, sedá si na ně, ale nehraje si s nimi, stačí jí ke štěstí, že je nemá někdo jiný. Její maminka nepovažuje za podstatné to řešit.

když to neřeší její maminka tak to řeš ty :nevim: normálně bych holčičce řekla, že když si s tím nehraje, tak ať jí to vrátí. A pokud bych viděla, že někdo bere něco mému dítěti z ruky násilím, tak bych taky zasáhla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14857
15.10.12 12:36

Tohle je tezke, ono se daa zneuzit i to proseni za ucelem sysleni. Ja bych dala takove pravidlo, ze kdo driv prijde ten driv mele, ale netolerovala bych sysleni, pokud si s necim nehrajes, pujc to dalsimu. Zaroven bych treba ale svoje dite branila, kdyby mu nekdo bral jedinou hracku, se kterou si hraje a jeste kratce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29740
15.10.12 12:38

Tak dceru brań, ať jí to syslice nebere. :nevim: S úsměvem v klidu řekni „ne, klárko, teď si s tím hraje emička…“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5277
15.10.12 12:40

Já se dost setkávám s tím, že děti chtějí zrovna TU hračku, se kterou si hraje jiné dítě :nevim: I naše roční dcerka to tak má… Chci ji vést k tomu, aby se rozdělila, byla spravedlivá a půjčovala věci. Zároveň chci, aby se do budoucna jen tak nedala - to si dnešní doba žádá :nevim: Kdyby jí ale násilím brali děti hračky, to by se mi nelíbio ( a i aby ona brala jiným ).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5834
15.10.12 12:40

U nás je to podobné jako u Pipet. Pokud si s tou hračkou jedna z dcerek zrovna hraje, nemusí ji půjčit, ale jakmile ji odloží, tak si ji samozřejmě může vzít ta druhá (popř. na hřišti nebo v MC i někdo další). Doma se občas stane, že se přetahují o jednu hračku, tak pokud vím, která ji měla jako první, tak zasáhnu a nechám to té, která ji měla. Pokud jsem to neviděla a holky nejsou schopny se dohodnout, beru hračku oběma.
Pokud by šlo nějaké starší dítě na sílu a jeho maminka na to nereagovala (což se nám stává málokdy a spíš je to kvůli tomu, že si třeba jeho maminka nevšimla), tak pokud by šlo o mladší dcerku (21 měs, nemluví), tak bych cizímu dítku vysvětlila, že si teď hraje dcerka, takže si může půjčit jinou hračku a tuhle půjčí, až si dohraje. U té starší (4 roky) už to nechávám na ní, aby si to vyjednala sama. Naopak kdyby dcerky chtěly někomu něco vzít, tak zakročím a vysvětlím jim, že se to nedělá, že mají počkat, až bude hračka volná.
Ale já se teda stýkám se samými rozumnými maminkami, které na to mají stejný názor, ani na hřišti nebo v MC se nám snad nikdy nestalo, že by tyto spory nevyřešily v pohodě. :)

Příspěvek upraven 15.10.12 v 12:54

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3626
15.10.12 12:51

Tak v MC to dělám tak, že kdo hračku má, ten si s ní hraje, jakmile ji odloží, tak si ji může půjčit někdo jiný. Pokud chce Marek půjčit něco od jiných dětí, tak se musí sám zeptat, poprosit, pokud dotyčné dítě nechce půjčit, tak Marek nabídne svou hračku, pokud ani tak nepůjčí, tak odvedu pozornost, protože ho to dost často mrzí.
Pokud moje dítě nechce půjčit hračku, tak nabídnu zájemci o naši hračku hračku jinou a nebo se snažím vyjednávat a domluvit malému, ať hračku půjčí až si s ní dohraje a to už většinou po ani ne minutě Marek nese druhému dítěti a chce taky něco půjčit.
Já teda do toho celkem zasahuju a nemám vyloženě lakomý dítě. Jen mu musím připomenout, že když něco půjčí, že se nemusí bát, že mu hračku děti zase vrátí a je klid.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
872
15.10.12 12:52

Souhlas s @doriang, holt někdy člověk v zájmu vlastního dítěte musí začít vychovávat ty cizí :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15672
15.10.12 12:54

Ahoj. My rozlišujem hračky vlastní (doma, co máme s sebou na písku atp) a hračky půjčené (na návštěvě, v centrech atp). Snažím se vést děti k tomu, aby půjčovaly, protože je to výhodné (jednou půjčím já, podruhé mi půjčí někdo jiný, takže poznám víc hraček, víc si vyhraju). Ale nenutím. Nechce půjčit, nemusí, ale upozorním na to, že pak se může stát, že jí taky nikdo hračky půjčovat nebude a bude mít jen ty svoje. Maximálně říkám, co si myslím, že by bylo lepší, popř. jak by to šlo vyřešit (půjčíme holčičce modrou lopatku a vezmeme si tu červenou).

Hračky vlastní půjčujem jen tehdy, když je nepotřebujem, zrovna si s nimi nehrajem atp. Hračky půjčené půjčujem (resp. vracíme), když je majitel potřebuje nebo chce. Majitel hračky rozhoduje o tom, kdo si s ní bude hrát a jak dlouho. V MC atp učím holky tomu, že půjčit si můžou jen tu hračku, která je volná. Pokud chtějí jinou, musí poprosit a čekat, až bude volná. Pokud někdo bere hračku jim (se kterou si hrají), tak do určité míry nechávám řešit je to samotné, ale většinou zasahuju (ona si s ní hrála, to jí nemůžeš brát). Ale dávám čas k tomu, aby případně dřív zasáhly rodiče dětí, které hračky berou (což bohužel moc často nebývá).

Holky učím půjčovat hračky hlavně mezi sebou, starší říkám, že co její malá sestřička uvidí, tak se bude chovat v budoucnosti, takže když jí starší nic nepůjčí, nenaučí se mladší půjčovat.

Pokud dceři někdo její hračky bere a ona se neumí bránit (není moc průbojná), tak se jí zastávám a zatím to vyřizuju za ní (jsou to její hračky, ona ti to půjčit nechce..).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat