Řeč 3 roky

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
18.11.21 20:15

Řeč 3 roky

Dobrý den,
chtěla bych vědět váš názor na mluvu svého syna (3 roky, 3 měsíce) - narozen předčasne ve 35tt. Syn od 1 roku mluví svoji čínštinou. Pusu nezavře, ale nikdo mu nerozumí. Od září začal chodit do školky, mluva se docela zlepšila, skládá jednoduché věty, ale je to pořád hodně jednoduchá mluva.
Např. Auto bum. Modrá jako děda auto. Pst mimi pí. Podívej. Mami ble (potřebuje na velkou). Používá hodně citoslovce místo slov. Slova mu jsou špatně rozumět. Dydy (dýně, děti), pica (pití :zed: ), foun (telefon). Když mu řekneme, ať opakuje zelená, řekne ná. Černá je ná. Řízek řekne tu. Jako kdyby byl líný to hezky zopakovat nebo si z nás dělá srandu. Nová slova ho učíme dlouho, třeba auto jsme ho učili snad týden, pití ho učíme několik měsíců, opraví se na pipi, ale za chvíli řekne zase pica.
Začal dokonce říkat básničku. Doplňuje tedy jen slova na konci verše a ještě se špatnou výslovnosti ( Pavel je pael, kos je ko, boty, chodí bos je í bo).
Myslíte, že je řeč ještě ok, nebo by už měl umět hezky vyslovovat a nepoužívat citoslovce?
Doktor řekl, že počkáme na školku, tam chodí 3× týdně od září, ale je často nemocný. Učitelky nic neříkají. Od září hodně zlepšil ty věty, ale jsou jednoduché a s citoslovci a rozumím mu hlavně já.
Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
26634
18.11.21 20:24

@Iivveettkkaa takhle přesně mluví můj syn. Za 2 měsíce mu budou tři. A úplně stejně mluvil nejstarší syn, který ale má dysfazii. Ve 3 letech jsme byli na foniatrii ( tedy spíš po 3 roce) a na logo jsme chodili od 3 a 8 měsíců. Rozkecal se náhle ve 4 letech. Ale ta výslovnost, slovní zásoba, porozumění bylo špatné dlouho. Srovnal se do průměru až v 10 letech.
Prostřední syn taky před 3 rokem nic moc. Ale.. rozdíl, který vnímám a kterého si všímám i teď je, jestli je vývoj po tom 3 roce. U mladšího byl a v 3,5 bylo možné s ním vést dialog, používal normální slova, slovesa, věty.. Kdežto nejstarší ne. U nejmladšího ten pokrok vidím teď před 3 rokem. Uvidíme na jaře. Každopádně mele furt a rozumí všemu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
461
18.11.21 20:24

Podle me spousta deti, hlavne kluku, mluvi presne takhle i ve skolce.. to se zlepsi. Ale klidne bych zasla na logopedii, tim se nic nezkazi.. jsou tam dlouhe objednaci lhuty

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34279
18.11.21 20:26

Nechte mu vyšetřit sluch, může mít sluchovou vadu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3058
18.11.21 20:36

To je strasne individualni…ale ja bych teda uz po 3. narozeninach necekala a poprosila doktora o nejake kolecko vysetreni…tak, jak to popisujes, „mluvila“ dcera v roce a pul…dost lidi ti mozna napise, ze se to srovna, ale ja bych klidna nebyla a uz bych zkusila foniatrii, logopedii atd…jako cekat na co? Max ti odbornik rekne, ze je ok a jak s nim pracovat…jak je na tom jinak? Rozumi, umi drzet tuzku, foukat, zna barvy…?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4352
18.11.21 20:37

Můj malý bude za měsíc 3 r a nemluví ani takto. Máme radost když řekne nové slovo ale třeba ani svoje jméno neřekne. Sebe označuje jako „Ty“ protože jsme se ho ptali jak se jmenuješ ty…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8017
18.11.21 20:39

Nechala bych ho vyšetřit. Takhle mluví moje za měsíc dvouletacka. Navíc nemá vyznam děti něco učit, oni si přece samy na to musí přijít. Nikdy jsem žádný slovo dítě neučila. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.11.21 20:41

@Melodie91 rozumí i složitější větě. Bez do pokojíčku a najdi si pyžamo. Barvy umí přiřazovat k sobě. Modrá k modré apod. Vyslovit umí jen modrá, bílá, žlutá. Foukat pusou umí, tužku drží špatně, pořád ho opravujeme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.11.21 20:43

@Leviatan náš řekne Jaja. Říkáme mu Áda. Taky se radujeme s každým slovem, on s námi. Používá dobře zájmeno já a teď hodně používá moje

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.11.21 20:44

@andelka83 on se určitě zlepšuje, ale hodně pomalu. Teď nejvíc od září.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26634
18.11.21 20:50

@Iivveettkkaa a na 3 leté kontrole říkali co? My jsme právě už na ní dostali žádanku na foniatrii. A po prázdninách jsem sháněla logo (syn je v květnu), byl kumšt sehnat, vzala nás jedna až od ledna, od nového roku. Může to být opožděný vývoj řeči, nebo některá z forem dysfázie. Když jsem to ve 3 letech konzultovala telefonicky s logopedkou, známou od kamarádky, tak říkala právě, ať se zaměřím na to, jestli během půl roku bude výraznější rozvoj. I co se týká chuti opakovat, pojmenovávat, zlepšování výslovnosti, ale i co se jemné a hrubé motoriky týká. Bohužel fakt u syna až do 4 let byl vývoj minimální, a i ten další byl buď pozvolný, nebo skokový, než začal vyslovovat novou hlásku (L, K..) trvalo to třeba půl roku až rok. Měl zasažené jak vyjadřování, tak porozumění. Na logo jsme chodili do 8 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11962
18.11.21 20:50

Dva synovci měli tuto svou řeč, ale od 3 let chodili na logopedii a řešilo se to. Ve 4-5 letech jim ještě lidi mimo jejich nejbližší okruh moc nerozuměli, potom obrovský skok a do školy šli oba s rozvinutou řečí (jednomu chybělo R a Ř, jednomu během předškolního roku naskočilo úplně všechno). Ale ta dysfázie tam je a třeba ve škole mají problémy, když úkoly jen slyší (napsané úkoly udělají mnohem rychleji a lépe, než když mají třeba počítat jen dle vysloveného příkladu), prý se ale i toto časem srovná.
Už bych zaháčkovala raději nějakého logopeda na systematičtější práci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.11.21 21:04

@andelka83 doktor říkal, že počkáme, jestli se rozmluví ve školce. Některé slovo se naučí hned, třeba Dory uměl hned první den, kdy jsme přivezli sestřičku z porodnice. Ale pak jiné slovo učíme treba týden. Říkal autobu a učili jsme ho zasyčet na konci. Za týden to dal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9054
18.11.21 21:17

@Iivveettkkaa Zlepšuje se a to je hlavní. Nicméně já bych ho vyšetřit nechala a na logopedii chodit začala. Logo cvičení jsem lehce trénovala i se svými dětmi, které na tom byly výrazně lépe. Ne proto, že bych byla nějak přemotivovaná, ale podle mě lépe začít dřív a podchytit případné zlozvyky, než si je dítě zafixuje. Pak to dá mnohem víc práce je odbourat. Vám by to navíc dalo čas vše řešit v klidu a pomalu. Je to podle mě výrazně lepší i pro to dítě, než v předškolním věku zjistit, že hodně zaostává a pak na něj tlačit, aby mu bylo ve škole rozumět. Další věc je, že mnohé děti ve školkovém věku se můžou cítit odstrčeně, když jim ostatní nerozumí, může jim to být líto nebo z toho můžou být vzteklí.
Takže když to shrnu, vzhledem k pokroku bych nestresovala, ale nechala bych ho vyšetřit a polehoučku začala s logopedií. Určitě neuděláš chybu, když s ním začneš cvičit orofaciální cvičení - to jsou cviky, které pomáhají rozhýbat jazyk a mimické svaly, pomáhají dětem lépe artikukovat. Navíc je to zábava, protože je to takové pitvoření: vyplazování jazyka, krčení nosu, špulení pusy, mračení se, široké úsměvy, špulení rtů atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26634
18.11.21 21:17

@Iivveettkkaa jo no, to se často čeká. U nás to vliv nemělo žádný. Ale taky tam moc nechodil, býval často nemocný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat