Risperdal u ADHD

10116
3.6.18 19:50

Risperdal u ADHD

Ahoj,

Chci se zeptat na Risperdal. Dcera 7 let má ADHD, VD smíšená, mutismus (to ani nevím co je), jsem ještě nás čeká vyšetření na Aspergra. Je úžasná, není na ní nic poznat, jen že je jako motorová myš. Ale. Je v pripravce, za celý rok žádný pokrok, nechce spolupracovat s učitelkou. Jde o to, že je strašně úzkostlivá, bojácná, bojí se prezentovat před ostatními, tak raději řekne, že to neumí. Ani s asistentkou moc nespolupracuje, což je průser. Psychiatricka nám dala bachovy kapky, bez efektu, bereme je skoro 14 dní. Máme je pro úzkost. Tu musíme nějak odbourat. Pak už prý jsou jen antidepresiva, což mi přijde u tak malého tvora hrozne. Nicméně tu její školu musíme nějak řešit, PPP neustále píše individual, ale nějak nic nezabírá, hrozně ji prezentace před ostatními rozhodí. Ale i tak se chci zeptat na Risperdal. Je vhodný pro tyto děti, je to asi velký drijak, že? Už nevím…
Děkuji za názory…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
51943
3.6.18 19:56

@Petttruše syn ho bere ale na spaní, měl by ho zklidnit i pak přes den což mne nepřijde :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14339
3.6.18 20:24

Antidepresiva u dítěte zaplaveného úzkostí nejsou zlo, ale základní úleva. Namísto věčné paniky bude mít nějaký klid…

Risperdal řešte jedině pokud by ho psychiatra navrhla, ale to co popisujete zní jako že klíčovější je ta úzkost. Jinak teda na ADHD nechcete ani tak tlumicí prášky, jako spíš stimulanty (ritalin a nebo strattera)- teda pokud primární problém je porucha pozornosti. Paradoxně děti s ADHD to zklidní a pomáhá mozku, aby správně dozrál. Ale pokud je tam tak výrazná úzkostná složka, tak by to nemuselo dělat dobrotu.

Běžná antidepresiva tlumící úzkost jsou lék jemnější, než risperdal. Bachovy esence byl od lékařky pokus jestli to teda nezabere a vypadá to, že problém je sktuečně někde v chemii mozku a je tedy potřeba ji ovlivňovat, aby ten mozek vůbec měl šanci zrát tak jak má, ne deformován poruchou.

1. najděte si někde ve vašem okolí sdružení, kde najdete další rodiče dětí s psychatrickou diagnozou. Sdílení fakt dost pomáhá.

2. zkusila bych najít nějakého rodinného terapeuta a párkrát tam zašla (výhodou je, že tam chodí všichni co žijí ve stejné domácnosti a chodí se většinou jen jednou za měsíc). Dost to pomůže najít takový způsob fungování rodiny, který pomůže mírnit ony úzkosti, která klidně může být vyplývat čistě jen z odlišné neurologie vaší dcery. Zároveň to dospělým pomůže vykašlat se na případné i skryté pocity viny, pomůže nastavit případní komunikační šumy a tak.

Není to tak, že byste byli blázni/špatná rodina, ale že jste ve složité situaci a podpora se fakt hodí jakákoliv, kterou najdete.

adresář tady
http://www.soft-zs.cz/…ce/terapeuti

Příspěvek upraven 03.06.18 v 20:30

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5081
3.6.18 20:27

My bereme Ritalin. Ten ti nenabídli? Risperdal a Risperidon jsou už v kategorii antipsychotik, ne? :think: Přijde mi to podle popisu na vás moc. :think: Jo a ten Mutismus je mlčení, že nemluví, i když to umí. Je třeba selektivní mutismus - nemluví s dospělými např.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1752
3.6.18 20:27

@Petttruše máme Risperdal čtvrtým rokem (syn 12, ADHD, Asperger, úzkosti). Užívání v pohodě, bere večer. Lépe spí, zlepšila se spolupráce ve škole, zkoušeli jsme několikrát vysadit (snížit), ale bez něj přestává okamžitě spolupracovat a jde do afektu a opozice. Takže za nás OK, vedlejší účinky jsme žádné nezaznamenali, přece jen už jsou to nová (moderní) antipsychotika.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10116
3.6.18 20:28

@mau-mau ritalin nám nabídla, z toho mám také hrůzu ????

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10116
3.6.18 20:30

@Petrusska007 vyšetření asperger nás teprve čeká… A ano ta úzkost je u nás teď hlavní problém. Díky jemu a mutismu, děkuji tady za vysvětlení je ve škole velký problém…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14339
3.6.18 20:34
@Petttruše píše:
@mau-mau ritalin nám nabídla, z toho mám také hrůzu ????

Vykašlete se na panikáře na internetu. Vaše dítě má poničenou neurochemii v mozku. POkud se to nepodaří srovnat léky, je tu veliké riziko toho, že prostě mozek nedozraje tak jak by měl. Případné vedlejší účinky tady jsou výrazně menší zlo, než nechat to jen tak být.

Podle všeho je vaše psychiatra otevřená domluvě - zkuste alespoň něco.

Jo a možná bych také zašla na alergologii, je tu možnost, že situaci zhoršuje celiakie - je docela žádoucí ji vyloučit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5081
3.6.18 20:50
@Petttruše píše:
@mau-mau ritalin nám nabídla, z toho mám také hrůzu ????

Ritalin je dobrej. (Jediný nežádoucí účinek je dopolední nechutenství.) Malá by byla bez něj ve škole úplně nemožná. Ale my máme jen to ADHD, i když teda brutální. Úzkosti nemá vůbec a ani není Ritalin proti úzkosti, tak by byl možná pro vás málo, resp.si myslím, že na úzkosti by nepomohl, je to lék na ADHD. Tak bych šla do něčeho na úzkosti určitě. Chemie je tu, aby nám pomohla. Ritalin je super, že se může brát i jen ve školní dny nebo když jdeš na výstavu porcelánu :lol: O víkendu to nebere, ani o prázdninách. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1752
3.6.18 21:03

@Petttruše kdysi jsem byla v stejné situaci jako Vy a bála se medikace jak čert kříže. Zpětně vím, že můj strach plynul z nevědomosti a ze špatného povědomí o těchto lécích. Nechte to na pedopsychiatrovi, přesně mu (jí) popište stavy a úzkosti, situace a projevy, aby se mohl zorientovat, jaká medikace je potřeba.

U nás nakonec rozhodnutí o užívání léků (máme kombinaci Strattera, Risperdal, Sertralin) znamenalo úlevu nejen pro syna, ale finálně i pro celou rodinu.

Hodně štěstí :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10116
3.6.18 21:43

Nám psychiatricka dala bachovy esence na úzkost, bereme 14 dní a žádná změna… Hold znovu probereme léky, dr říkala že se tomu asi nevyhneme…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5081
3.6.18 23:50

Bachovy esence.. hmmm :roll: Tak to pomůže možná u lehčích případů.. Já se medikaci nebráním. Je přece super, když to dítěti pomůže, samo ze sebe má radost, že se všechno lepší. Učitelka i asistentka jsou taky veselejší, já taky. My měli předtím Stratteru, ale ta u nás neměla žádný pozitivní efekt a brutální nežádoucí účinek nechutenství. Dcerka příšerně zhubla, vůbec nechtěla jíst a vliv na ADHD nula. :( Ale věřím, že někomu může pomoci. My potřebovali silnější kalibr ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama