Status po mateřské dovolené

24.6.21 11:26

Status po mateřské dovolené

Dobrý den moji milý přátelé ;) ráda bych se zeptala, jak to většina z vás má teď aktuálně.
Já jsem na mateřské dovolené s prvním dítětem, a mateřská mi končí hned od nového roku 2022 a to bude mému dítěti 29.měsíců a pochopitelně snim chci být doma až do 4 let věku. Pak bych zvažovala asi školku, abych mohla do práce. To ale pro mě znamená, že od nového roku 2022 až mi mateřská skončí, budu muset platit zdravotní pojištění buď sama, a nebo být na úřadě práce a tudíž docházet na nesmyslné časově zbytečně náročné sezení? Ještě dodám, že druhé dítě zatím neplánujeme. Ale do práce se chystam nejdříve až za dva roky. Chci dát dite do školky až jako předškolák bude muset.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9798
24.6.21 11:30

Mateřská je 28 týdnů, pak jsi na rodicaku. Prihlas se pak na zdravotní pojišťovně jako osoba pečující o dítě a budes mit uhrazeno zdravotní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12297
24.6.21 11:32

Jsi zamestnana? jestli ne, tak se prihlasis na pojistovnu jako osoba pecujici o dite do 7 let veku. Jo s nejsi na materske.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24.6.21 11:32

@JancaS84 takže nebudu muset být na úřadě práce? Ihned jak mi skončí rodičák, tak mažu na pojistovnu a nahlásím to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22584
24.6.21 11:33

Mateřská je na 28 týdnů, takže na té určitě nebudeš další 2 roky. Pleteš to s rodičovskou. A nejsi ani na dovolené, pokud nejsi zaměstnaná, jen pobíráš příspěvek. Můžeš si ten rodicak natáhnout do těch 4 let a pak za tebe plati stát pojištění dokud ten rp pobíráš. Nebo se můžeš hlásit na zdravotní pojišťovně, jako osoba pečující o dítě do 7 let, ale tam je pak omezena docházka do školky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

@iiiv nejsem zaměstnaná, jsem na rodičáku a mému dítěti jsou dva roky. Do práce se chystám až za dva roky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18142

Nejspíš píšeš o rodičáku? Ten si můžeš roztáhnout tak, jak potřebuješ, klidně ti může následující dva roky chodit stovka měsíčně a nikam už se hlásit nemusíš, ani na pracák, ani na pojišťovnu, ani si sama platit zdravotní, bude ho platit stát. Jsi zaměstnaná? Pokud ano, musíš nahlásit v práci rodičovskou dovolenou a od 3 do 4 let věku dítěte zažádat o neplacené volno, se kterým ale zaměstnavatel nemusí souhlasit. Pokud nejsi zaměstnanec, je to fuk, jak dlouho budeš doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1484
24.6.21 11:34

Ono to sezení není úplně zbytečný, pracák je primárně pro lidi, co nemůžou najít práci a snaží se, pro ně to smysl má, bohužel toho zneužívaj lidi, co pracovat můžou ale nechce se jim :roll:
Jinak v jedný diskuzi jsem zjistila, že pracák neplatí sociální i zdravotní, ale jen jedno z toho, teď už nevím co.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2586

A proč si ten rodicak jednoduše neprodlouzis do těch čtyř let? Predpokladam, ze zaměstnana nejsi, takže se nemusíš se zaměstnavatelem domlouvat na neplacenem volnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9220

Ujasní si pojmy mateřská dovolená a rodičovská dovolená a další. Moc to Motas. Jsi už na tom druhém. A na tom můžeš být do 3 let věku dítěte. Pokud ti nadále trvá pracovní poměr. Pokud nadále ti trvá smlouva, tak musíš v práci vyřídit neplacené volno nebo výpověď. Pak můžeš být doma s dítětem a na pojišťovně se nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let a zdrav za tebe hrají poj. a nemusíš nic řešit s UP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

@Kriss Tina a jak je tam omezená doba chození do školky? Třeba chodit jen dvakrát třikrát týdně? To bych tak chtěla, častěji bych stejné nechtěla dávat dítě do školky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24.6.21 11:35

@Nickjmeno zdravotní pojištění je povinné, sociální ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9798
24.6.21 11:36
@Dana Zemanová píše:
@Kriss Tina a jak je tam omezená doba chození do školky? Třeba chodit jen dvakrát třikrát týdně? To bych tak chtěla, častěji bych stejné nechtěla dávat dítě do školky.

4 hodiny denně

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18142
@Dana Zemanová píše:
@iiiv nejsem zaměstnaná, jsem na rodičáku a mému dítěti jsou dva roky. Do práce se chystám až za dva roky.

Na rodičáku nejsi, na tom jsou jen zaměstnanci. Pouze pobíráš RP. Takže buď vybrat peníze tak, jak jsi chtěla a nahlásit se na pojišťovnu, nebo roztahat RP do doby, než půjdeš do práce a nic víc už řešit nemusíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22584
@Dana Zemanová píše:

Ne je to omezené asi na 4 hodiny denně, nejsem si jistá na 100%. Jestli bude předškolák, tak tam chodit musí, 2-3× týdně nestaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat