Stavba s přítelem

20.5.20 12:32

Stavba s přítelem

Ahoj,
s přítelem právě rekonstuujeme starší dům. Měla to být přiměřená rekonstrukce, ale po naznání, že musí i stropy dolů jsme se rozhodli to zbourat cele, což se docela prodraží. Dům a pozemek dostal přítel od babičky(která bydlí na pozemku ve vejměnku) darem, hypoteka, projekt a dotace je vyřizeno taky na nej. Já mám stavebko cca 500.tis které se mělo použít na vybavení druhého patra časem, kdy už budeme bydlet v prnim patre a vrsek dodelavat postupne. Planovala sem, že v tu dobu už budem vziti a pracovat na mimču. Tim jak sme to zbourali se vše posunulo, penize budou potreba dřív i s mojí našetřenou částkou bokem na kuchyn a vybavení. Svatba prý přichází v úvahu až v půlce stavby(cca za rok). Otázka zní: co s tím? nějak právně ošetřit? nebo důvěřovat? Na tuto mou otázku mi přítel řekl, že se to pak nějak udělá, no ale jak? (přítel je férový chlap, nemám důvod mu nevěřit, ale řídím se heslem nikdy nevíš co se stane.)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

205
20.5.20 12:37

Na tohle bacha, aby ti jednou nezbyli jen oči pro pláč. Taky bydlím „u přítele“ a platím jen to, co si pak můžu odnést. Naštěstí za pár týdnů bude svatba.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17166
20.5.20 12:41

Co udelat priteli jakoze půjčku? Sepsat kolik mu pujcujes, idealne nekde u pravnika, at to ma nalezitosti a je to v případě potreby vymahatelne? Po svatbě az budes mit na sebe cast majetku (na to taky bacha, majetek nabyty pred svatbou se tusim do sjm nepočítá),tu půjčku prostě vezmete a roztrhate :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3695
20.5.20 12:43

Když se to nějak udělá, vůbec bych neuvažovala o tom, utopit svoje stavebko v cizím majetku. Určitě právně ošetřit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4747
20.5.20 12:46

Určitě sepsat…jako chápu, že se mu do toho nebude chtít, ale riziko pro tebe je velmi vysoké…jak bys pak od něj ty peníze vymáhala, kdybyste se rozešli. Dům bude jeho, to je nabyté před manželstvím, ledy by pak na tebe v manželství něco přepsal…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2945
20.5.20 12:46

@Ivone nick Kdo je majitel na katastru? Můžeš tam být zapsaná buď nějakým menším podílem např. 1/16 nebo i konkrétní částkou, kterou do toho investuješ ;) Znám hodně těch, kteří doplatili na to, že se to POTOM nějak udělá, řeš to hned ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.5.20 12:47

Ahoj. My jsme v podobné situaci jako vy, přítel dostal dům po babičce, je potřeba rekonstrukce snad všeho :roll: úvěr máme společný, investovala jsem i nějaké vlastní peníze. Přítel mi půlku baráku napsal. V případě svatby by byl dům stále jen jeho. Máme společné dvě děti.

• Nahlásit
  • Citovat
389
20.5.20 13:17

Ošetřte to právně, pak to bude fér pro oba. Taková je doba, bohužel. A to nejsem materialista.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14261
20.5.20 13:26

@Ivone nick Byla jsem v podobné situaci a platila jsem to, co se dalo odvézt. A přispívala na jídlo atd. A schovávala si účty. Pokud bych za to měla uvalit svoje úspory, tak bych to chtěla sepsat jako půjčku. Už jen proto, že nikdo neví, jestli se s ním něco nestane, a potom už svoje peníze neuvidíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50606
20.5.20 13:28

Do cizího bych nic necpala :jazyk: Když se rozejdete tak nebudeš mít vůbec nic, ani bydlení a ani peníze :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.5.20 13:29

Nějak se udělá… To neeee. A svatba stejně nic nezmění. Dům a pozemek nabyl on darem, jsou a budou pouze jeho i po svatbě, pokud se sám nerozhodne to na tebe z části přepsat. Řešením je spolupodil na vlastnictví.

• Nahlásit
  • Citovat
20.5.20 13:45

Moc děkuju za rady, nejvíc se mi jeví ta varianta o sepsani pujcky a po svatbe a prepsani casti domu na me ji zrusit. ted do katastru a podilu moc nechci makat, kvůli dotacim a hypotece na nej. Měla sem to tak pravě v planu, platit vybaveni a kuchyn, ale prvně se musí z neceho postavit, to vse pozměnilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
178
21.5.20 07:46

Kamarádka takhle vrazila peníze bývalému příteli do bydlení a po skončení vztahu odešla s prázdnou. Teď má s novým přítelem hypotéku, vlastnictví mají ošetřené smluvně s vkladem do katastru. TO BYCH DOPORUČOVALA každému i zamilovanému páru.

Sama řeším něco podobného, přítel by ale do mé nemovitosti, kde trvale bezplatně žije, nevkládal peníze, jen by se účastnil radou, případně prací (bude tam bydlet i po rekonstrukci, která je navrhovaná tak, aby vyhovovala i jeho potřebám, bez nich by byla levnější). Bohužel bydlet chce, pomoct nechce :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5433
21.5.20 08:22

Doporučuji právně ošetřit. Teď jste zamilovaní a klape vám to. Časem to tak být nemusí. Je třeba myslet prakticky a pro všechny případy. Může to být třeba i úmrtí. Ony peníze s lidmi dělají divy.
Muž měl byt na hypotéku. Když jsme se stěhovali, hypotéka se převáděla a tu stále platíme. Máme podílové spoluvlastnictví. Financovala jsem opravy a vybavení nového bytu. Byla to částka podobné té z úvodního příspěvku. Bez toho bych do bytu nedala ani korunu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5145
21.5.20 08:33
@Ivone nick píše:
Moc děkuju za rady, nejvíc se mi jeví ta varianta o sepsani pujcky a po svatbe a prepsani casti domu na me ji zrusit. ted do katastru a podilu moc nechci makat, kvůli dotacim a hypotece na nej. Měla sem to tak pravě v planu, platit vybaveni a kuchyn, ale prvně se musí z neceho postavit, to vse pozměnilo.

Tohle zní rozumně, bez papíru určitě ne, ne, ne a ještě jednou ne :lol: Hodně špatná zkušenost z blízkého okolí, soudy, problémy a stres na několik let, to fakt nechceš…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama