Štěnice v paneláku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.12.18 19:11
Štěnice v paneláku

Ahojte, dneska nám na nástěnce visí papír a tím že se u nás v baráku vyskytly štěnice. Od souseda víme že 1 byt už deratizovali (a to zrovna nad náma). Jednou jsem našla na stěně na záchodě nějakého malého průhledného brouka ale nakonec jsme si řekli že to štěnice nebude protože to tak nevypadalo (asi půl roku zpátky).
A k mému dotazu. Docela mě teď zachvátila panika. Bydlíme v bytě krátce, máme vše nové.. Koberce, postel skříně, gauč… Prostě vše, vymalováne a zrekonstruované. Mám strach, aby se to k nám nestalo přes stoupačky. V baráku zijou 2 rodiny od kterých by to mohlo být. A ti bydlí vedle (3 děti pes a hrozný smrad jen když otevřou dveře) a nad něma jedna socka a vedle ní bydlí ten pán, který už deratizatory pozval. Já už všechno prohlídla, po nějakém životu ani stopy (hodně uklízíme a nesnesu ani mušky z květináčů). Poraďte, jaké preventivní opatření udělat, aby se to k nám nedostalo?? Protože pokud ano, tak se asi odstěhuju. :poblion: popř. Máte s tím nějaké zkušenosti?? Děkuji za odpověď.

Reakce:
Uživatel je onlineKaileee
Zasloužilá kecalka 652 příspěvků 06.12.18 19:16

hele tak hlavně štěnice nemají doma jen socky, naši sousedi socky rozhodně nejsou a i tak si to domů přinesli… deratizovali nám všechny byty i spol. prostory, prý nemá smysl dělat jen jeden byt, akorát to z jednoho vystříkaného přeleze dál :) a sám pán z firmy říkal, že si to lidi donesou domů klidně v nové matraci, bohužel…
pokud nemáš žádné štípance, tak se nemusíš bát, v koupelně se nevyskytují :)
zkuste kolem stupaček to pořádně utěsnit ať nemají jak dojít k vám

Deneriss
Zasloužilá kecalka 934 příspěvků 06.12.18 19:16

Nech si to taky striknout preventivně. Dříve když jsem taky bydlela v paneláku kde se vyskytly. Byť o čtyři patra výš ale stejně jsem si to nechala postrikat ty stupačky. Za to nic nedáš. My to měli hrazené z nějakého fondu oprav atd…

Uživatel je onlineKaileee
Zasloužilá kecalka 652 příspěvků 06.12.18 19:17

hlavně pokud to sousedi doma mají a mají toho fakt hodně, tak to roznesou i po chodbě a ty si to doneseš pak domů, takže by měli fakt udělat deratizaci celého baráku

Serpentini
Ukecaná baba ;) 1170 příspěvků 06.12.18 19:28

Jak píšou holky, musí se deratizovat celý barák, jinak se to rozleze všude. Jeden byt není nic, navíc on nemusí být primární zdroj, k němu mohly jen přijít odjinud. U nás v paneláku se naštěstí jen občas objeví potravinoví moli (díkybohu za to, já bych to psychicky nedala). Ale u známé už to jednou dopadlo i tak, že v paneláku vyhazovali deratizéři nábytek z oken, protože to bylo celé prolezlé. :?

Kamkam
Ukecaná baba ;) 1382 příspěvků 06.12.18 19:48

Zadelejte stupačky nějakým silikonem, nahoře i dole. Dvířka ke stupackam na záchodě… Dveře, aby pořádně dovirali. Zkratka každou skulinku… I když to je taky zavádějící, protože ony se dokáží protáhnout hooodne úzkou skulinou. Nejlepší je asi ten silikon… :think:
Můžeš si i na internetu koupit postřiky a semtam si to preventivně striknout sama.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.12.18 19:54

A když jsou ty byty v soukromém vlastnictví? Deratizace stojí okolo 10 tisíc. A my na rozhazovani nemáme ještě když jsou Vánoce.. Oni se živí krvi a ještě něčím? Prý umírají z zimě a teď je venku minus, takže teoreticky kdyby jsme pořádně vetrali, tak aby neprasklo topení tak by mohli ty co máme doma umřít, ne? Nejvíc se bojím toho že máme někde v koupené nákladné vajíčka a z toho vylezla ta malá potvora (jak jsou spáry v kachlickach třeba a někde je nějaká dírka). Už jsem hodila všechny koberce z koupelny chodby a záchodu ven a zpátky je už dávat nebudu..
Taky je na tom papíře napsané že si nato má pozvat deratizaci každý sám a pak to nahlásit správci baráku. Jsou to byty v osobním vlastnictví…achjo, mě z toho asi urve :? :( :( :,( a pochybuju že ostatní budou souhlasit s deratizaci když na to nemají peníze (přímo ty socky, paní má jedno adoptovane jedno svoje a teď další čeká a hulí jak fabrika, no hnus :poblion:)… @Kaileee ano to je v plánu, zítra jdeme pro papírová pásky a oblepime všechno po čem by mohli dolezt, plánovali jsme si hezky víkend a ten se nám zrovna změnil na vánoční úklid s velkým V. Neexistuje nějaký sprej který by je odpuzoval? Že bych ho nastrikala Náchodbu okolo futer a těch stohpacek?.. Jinak moc díky za rady

AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1647 příspěvků 06.12.18 20:12

1. Výskyt štěnic nemá žádnou souvislost s úrovní úklidu či hygienou. Lehce si je přitáhne člověk ze služební cesty, v koupeném nábytku či od sousedů.
2. Štěnice má neuvěřitelné schopnosti, dokáže detekovat zdroj potravy přes betonovou zeď. Je neuvěřitelně odolná, vydrží zmražení a extrémní teploty. Cestuje poměrně velké vzdálenosti a přežije velice dlouho bez potravy individuálně i díky dlouhému vývojovému řetězci. Prostě takový hmyzí superman.
3. Boj s nimi v bytovém domě je velice nákladný a obtížný. Zejména z důvodu, že je potřeba provést koordinovaně všude. A to nejen ošetření, ale provést důkladnou lokalizaci zdrojů. Jak někde zůstane zdroj vynaložené prostředky byly vyhozené z okna..
4. Já osobně jsem boj se štenicemi prohrál. Po opakovaném ošetření se stále vyskytovaly. Naštěstí jsme byli v nájmu, odstěhovali jsme se, vyházeli nábytek za 80tisíc. Veškerý náš majetek, od kuchyňského náčiní, přes oblečení až elektroniku jsem vymrazil ve skříňovém mrazáku na víc jak -17C po dobu 24h (míň přežijí).

Hodně štěstí. Bude potřeba.

Příspěvek upraven 06.12.18 v 20:20

simelka
Kecalka 173 příspěvků 06.12.18 20:18

Taky s tím mám bohužel zkušenost. Od sousedů k nám nalezly a já byla najednou noc co noc postipana. Nejdřív mě vůbec nenapadlo, že by se mohlo jednat o stenice, ale když to tak šíleně svedilo, začala jsem pátrat a na stenice to podle internetu fakt vypadalo. No a pak jsem je samozřejmě našla pod matrací. Neumíš si představit, jak mi bylo zle :poblion: tuhle havěť fakt nedávám :poblion:
Okamžitě jsem pozvala firmu a nejhorší bylo, že nám nedoporucili se z bytu dočasně odstěhovat (což jsem měla v plánu). Naopak je potřeba po provedení postřiku tam spát a dělat těm bestiim návnadu. Když cítí krev, tak vylezou že skrysi (a že to může být fakt všude) a musí překonat zónu ošetřenou postřikem a tím pádem umrou. Pokud by tam nikdo nespal, stenice nevylezou a vydrží třeba i půl roku bez potravy. Jo a rozhodně je zima nezahubi. To bys musela mít v bytě pod nulou.
U nás to ošetření raději ještě jednou opakovali a už se neukázaly, ale trvalo fakt dlouho, než jsem začala zase v klidu spát bez baterky v ruce. Jo a samozřejmě musel být ošetřeny celý dům, jinak to vůbec nemá smysl. Na Tvém místě bych to preventivně určitě udělala

Micaella22
Zasloužilá kecalka 731 příspěvků 06.12.18 20:25

V telce jsem videla, kdyz to takhle lezlo z ubytovny, ze dali oboustranou izolepu, treba 3 pasy za vedle sebe kolem oken, dveri… tak bych to udelala stejne aby se tam nejaky ty svine nalepili, nez aby vlezli do bytu… jen si rikam, jestli to byla stenice nebo svab. :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.12.18 21:37

@AlphaOmega děkuji moc za tyto informace, vypadá to, že podam podnět ke svolání mimořádne schůze vlastníků. Vytisknu co jsou ty štěnice zač ať si to můžou přečíst i starší lidi z baráku bez internetu, a napíšu tam to, co jsem se tady a na netu dozvěděla. Uvidíme, jak se bude dále postupovat. Nejhorší by bylo kdyby se to dělalo pořád dokola třeba u jednoho dvou a ostatní nic. (hlavně i po finanční stránce, a hodně lidí tu má malé děti - - - - dokážou štěnice přenášet nějaké nemoci????) Největší problém bude asi s penězi. @Micaella22 děkuji, oblepim tím trubky od topení které vedou k sousedům… Nechapu jak štěnice můžou tak cítit na dálku… Zítra se udělá pořádek. Zavolám správci ať mi řekne, kdo to má, to nemůže tajit, ne?.. Děkuji všem

Ju21na
Kecalka 298 příspěvků 07.12.18 07:39

Je to divné, ale všude, co jsem slyšela, deratizuji jak byt, tak celý panelák. Zašla bych za domovnikem a poptala se na to.

AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1647 příspěvků 07.12.18 18:19
@Anonymní píše:
@AlphaOmega děkuji moc za tyto informace, vypadá to, že podam podnět ke svolání mimořádne schůze vlastníků. Vytisknu co jsou ty štěnice zač ať si to můžou přečíst i starší lidi z baráku bez internetu, a napíšu tam to, co jsem se tady a na netu dozvěděla. Uvidíme, jak se bude dále postupovat. Nejhorší by bylo kdyby se to dělalo pořád dokola třeba u jednoho dvou a ostatní nic. (hlavně i po finanční stránce, a hodně lidí tu má malé děti - - - - dokážou štěnice přenášet nějaké nemoci????) Největší problém bude asi s penězi. @Micaella22 děkuji, oblepim tím trubky od topení které vedou k sousedům… Nechapu jak štěnice můžou tak cítit na dálku… Zítra se udělá pořádek. Zavolám správci ať mi řekne, kdo to má, to nemůže tajit, ne?.. Děkuji všem

Doporučuji na schůzi rovnou pozvat nějakého odborníka z firmy, která se tím profesně zabývá.

AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1647 příspěvků 07.12.18 18:23

K dalším otázkám: kořist cítí na dálku tak, že detekuje CO2, které produkují živé organismy a jdou za tím. Proto, jak tu bylo zmíněno, je třeba po ošetření prostory nadále obývat a dělat návnadu.

Štěnice obecně nemoci nepřenáší, pokud není osoba alergická na kousnutí, často ani nepozná, že se stala přes noc pochoutkou štěnic. A to přestože si na oběti pochutnají i 500× za noc.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

2. díl seriálu Nejhezčí mluvčí Česka: Na kterém úřadě najdete krásnou Sabinu?

Redakce Expresu pro vás připravila nový seriál, díky kterému detailně poznáte... číst dále >

Vondráčková natočila další ledové video a hned se rozjely spekulace: „Má vyplakané oči!“

Zatímco v Kanadě mrzne, jako když praští, Lucie Vondráčková (38) svým... číst dále >

Články z Ona Dnes

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >