Studium vš a žití u rodičů

36
25.7.21 13:34

Studium vš a žití u rodičů

Ahoj,
Chtěla jsem se přihlásit na jednoleté pomaturitní studium jazyku, ale rodiče mi to zakázali. (Přijde jim to zbytečné… Navrhla jsem, že bych si to zaplatila sama)
Příští rok bych se chtěla přihlásit na VŠ. Rodiče se na to moc netvářili, ale narozdíl od pomaturitka teda souhlasí.
Každopádně, v případě, že bych na tu vš šla a bydlela u nich, chtějí si to opatřit nějakou smlouvou. Aby se prý nestalo, že budu „studovat“ a oni mě živit. Co kdybych školu nedodělala…
Mají na to právo? Co když v průběhu studia zjistím, že to není ono a budu chtít zkusit něco jiného? Znám dost lidí, kteří se do toho správného oboru trefili až napodruhé…
Přijde mi to teda dost ujeté, smlouvu na to, že u nich můžu bydlet, a že mě budou živit jen pokud budu na vš úspěšná.
Jako samozřejmě, že tu vš plánuji dokončit. Ale přece nemůžu dopředu jistě vědět, že daný obor opravdu zvládnu. Případně kvůli tomu pak nemoct jít na jiný obor…
Nějakou brigádu při studiu bych chtěla, ale zase asi podle náročnosti a vytíženosti. Nejsem si jista, že bych zvládala učení a ještě lítání do práce. I když vím, že to je praxe mnoha studentů…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3791
25.7.21 13:38

Tak se odstěhuj. U většiny VŠ se dá uživit v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17197
25.7.21 13:39

@Krajira Ano, nekteri rodice nehodlaji dite zivit dele, nez je to nezbytne nutne. A tvoji rodice zrejme maji pocit, ze uz te zivili dost dlouho :,(
Nicmene, pokud se studiem budes pripravovat na sve budouci povolani, jejich vyzivovaci povinnost trva az do tvych 26 let. Vyzivne si muzes nechat stanovit soudne, pokud te nechteji pri studiu zivit dobrovolne. A v dospelosti uz nemusis bydlet s nimi ve spolecne domacnosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32623
25.7.21 13:45
@Krajira píše:
Ahoj,
Chtěla jsem se přihlásit na jednoleté pomaturitní studium jazyku, ale rodiče mi to zakázali. (Přijde jim to zbytečné… Navrhla jsem, že bych si to zaplatila sama)
Příští rok bych se chtěla přihlásit na VŠ. Rodiče se na to moc netvářili, ale narozdíl od pomaturitka teda souhlasí.
Každopádně, v případě, že bych na tu vš šla a bydlela u nich, chtějí si to opatřit nějakou smlouvou. Aby se prý nestalo, že budu „studovat“ a oni mě živit. Co kdybych školu nedodělala…
Mají na to právo? Co když v průběhu studia zjistím, že to není ono a budu chtít zkusit něco jiného? Znám dost lidí, kteří se do toho správného oboru trefili až napodruhé…
Přijde mi to teda dost ujeté, smlouvu na to, že u nich můžu bydlet, a že mě budou živit jen pokud budu na vš úspěšná.
Jako samozřejmě, že tu vš plánuji dokončit. Ale přece nemůžu dopředu jistě vědět, že daný obor opravdu zvládnu. Případně kvůli tomu pak nemoct jít na jiný obor…
Nějakou brigádu při studiu bych chtěla, ale zase asi podle náročnosti a vytíženosti. Nejsem si jista, že bych zvládala učení a ještě lítání do práce. I když vím, že to je praxe mnoha studentů…

Tak nechapu, proc vynechavas rok. A nedivim se jim, kdyz uz predem mas pristup, ze nedodelas jednu, pujdes jinam, at rodice plati.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41
25.7.21 13:50

Tak studuj dálkově a běž do práce. Pokud bys neměla kde jinde bydlet, tak ať jim aspoň můžeš nějak finančně vypomáhat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2148
25.7.21 13:50

Já i sestra jsme bydleli při VŠ u rodičů a obě platili něco jako nájem :) Tedy, bez smlouvy, ale neexistovalo, že bychom se nepodíleli na chodu domácnosti. Takže jsme obě při škole chodili na brigádu. Manžel dal přednost spolubydlení, však nemusíš bydlet u rodičů, pokud se ti jejich pravidla nelíbí :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2142
25.7.21 13:56

Zalezi, kolik ti je a jaka jsi studentka.
Bez do prace, studuj dalkove nebo bez do spolubydleni, studuj prezencne, najdi si brigadu a popros rodice o prispevek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2304
25.7.21 13:58

Jak zakazali? Pokud mas dost penez, aby sis to zaplatila sama, a chces se naucit jazyk, jdi na jazykovku. A pri ni muzes uplne v pohode chodit na brigadu, neco dat rodicum, neco nasetrit, a pak jit na VS.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2799
25.7.21 14:03
@cecetka píše:
jejich vyzivovaci povinnost trva az do tvych 26 let.

Vyživovací povinnost mezi předky a potomky není omezena věkem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4337
25.7.21 14:05

Proč se neodstehujes? Tak bydlíš u nich, tak bys měla poslouchat no. Já raději v 18 šla do svého, měla jsem víkendovou brigádu, pridavky na dítě a alimenty. V klidu jsem odmaturovala a vysokou bych takto zvládla taky, akorát jsem mela jiné plány :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
228
25.7.21 14:05

Tak samozrejmě značná část rodičů živí děti na VŠ a pokud nezvládnou práci a školu dohromady, tak je podrží a nechají v klidu studovat. To, že to tak je v mnoha rodinách neznamená, ze na to máš právo no
Nicmene vyživovací povinnost by mít měli do 26.
Psát si s dítětem smlouvu je ujetý. 8o 8o 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9452
25.7.21 14:09

Smlouvu na co? že tě nechtějí živit na vysoké?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54584
25.7.21 14:10
@Luboš P píše:
Vyživovací povinnost mezi předky a potomky není omezena věkem

To je pravda. Známý takhle nadával, že jeho dcera je vypočítává. Ona se k němu jinak nemá. Ignoruje ho. Studuje momentálně třetí VŠ. Denní studium. Má 30r. Dokud studium nepřeruší a bude studovat denní, tak ji má povinnost dál vyživovat. Jí se nechce pracovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2799
25.7.21 14:10

To prostě není pravda, vyživovací povinnost není věkem nijak omezena. A vyživovací povinnost mohou mít i děti vůči rodičům, tedy ti rodiče budou starší jak 26 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32623
25.7.21 14:11
@Karolína13210 píše:
Tak samozrejmě značná část rodičů živí děti na VŠ a pokud nezvládnou práci a školu dohromady, tak je podrží a nechají v klidu studovat. To, že to tak je v mnoha rodinách neznamená, ze na to máš právo no
Psát si s dítětem smlouvu je ujetý. 8o 8o 8o

Tak uz to, ze vynecha jeden rok je divne. Pujde pracovat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat