Syn je drzý a neučí se

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.19 14:54
Syn je drzý a neučí se

Nás syn Filip 14 let chodi do 8.tridy poslední dobou se zhoršil z jedniček a dvojek nosi petky to není všechno domu přijde večer sedne si k mobilu a nic. Na vysvědčení mel dvě čtyřky neučí se a viděla sem ho s holkou jak byla u nás doma manžel uz mu dal i zaracha on jako by to neslysel je drzý a manžel mu dá i facku ale nic nepomohlo uvažovali sme ze mu zaplatíme doučování a za bavíme mobil třeba jen hodinu denne co byste dělali vy?

Reakce:
Aspera
Generální žvanilka 21807 příspěvků 17.03.19 14:58

Zkusila bych zjistit proč to dělá. Nestala se u Vás nějaký změna, nemáte na něj najednou míň času. Šikana ve škole, jedničkáři jsou často pro zbytek třídy divní a šprti. Zkusit ho motivovat další školu, se 4 si moc vybírat nebude moct. Případně i zabavení mobilu, dohled nad učení atd.

Lioness34
Ukecaná baba ;) 2102 příspěvků 17.03.19 14:59

Musíte najít důvod proč se tak začal chovat. Jedna věc je počínající puberta a druhá je to jak se zhoršil - jen ukazuje na problémy… doma je vše ok? Ve škole a s kamarády taky vše při starém? Nesikanuje ho někdo? Co by mohlo být za změnou, pokud loni měl jednicky dvojky a dnes čtyřky? Má doma povinnosti které sk plni? Má adekvatni kapesné? Není otec příliš tvrdý nebo nemá na nej nepřiměřené požadavky? Jak spolu vycházejí? Jak spolu trávíte čas jako rodina?

BaMaK
Závislačka 2995 příspěvků 19 inzerátů 17.03.19 15:00

Já bych se ho zeptala co se stalo. Proč ta změna? Co ho trápí. Myslím si, že v tomto případě silou (zákazy, tresty) nic nespravi tě. Spíš naopak.

Ou
Kelišová 6905 příspěvků 17.03.19 15:16

Tak evidentně vám ani jednomu nejde porozumění tomu, co se děje v dospívajícím klukovi a tím pádem mu zjevně neumíte doručit poselství, že se o něj strachujete a že byste potřebovali vysvětlit co se v něm děje.

Represe nebudou fungovat - jen vaší ne-komunikaci zhorší a syn půjde vcelku oprávněně jen do většího odporu.

Zkuste oba s manželem přečíst tuhle knihu a zkuste proměnit způsob, jakým komunikujete.

https://www.kosmas.cz/…poslouchali/

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.19 15:54

@Lioness34 s kamaradama se normalne kámoši ,ptali sme se ho co mu je ale řekl že nic je drzý, odmlouva, domu prijde večer, na třídních schůzkách učitelka říkala že nenosí úkoly ,sesity, není připraveny na hodinu a když dostane 5 tak je mu to jedno. Doma dříve bylo všechno v pořádku ale ted…Manžel mu dal zaracha ale to on nerespekruje i facku mu dal ale dřív vycházeli v pořádku ale ted…

hanaross
Kecalka 167 příspěvků 17.03.19 15:57

Klasická puberta, víc bych si na nej doslapla. Jinak pro všechny kdo můj názor budou kritizovat upresnuji, ze ze pubertaka mám doma už druhého a jeden mě ještě čeká.
První už z toho pomalu vyplouva a vrací se do normálu. A rozhodne kolem něho nechodit po špičkách, víc přesnosti neuskodi

Helen78
Zasloužilá kecalka 522 příspěvků 17.03.19 16:23

A na jakou chce jít školu? Výzo z konce osmičky už se počítá do přijímaček, ne? To je mu taky jedno? Buď si bude plnit povinnosti a v žk nebudou poznámky, žádné pětky, atd, nebo vypnout wifi nebo nějak omezit data v mobilu.

SlečnaDahlia
Ukecaná baba ;) 2257 příspěvků 17.03.19 16:36

Puberta + to, že s ním neumíte komunikovat. Úplně logicky s vámi mluvit chce ještě o to méně, o co hůře tvůj a manžela způsob komunikace působí.

Určitě je dobře, že chceš nastavit pravidla. Vysvětli mu, že se sice učí pro sebe, ale když třikrát propadne a vy ho budete muset živit o další tři roky déle, je to už tak trochu i vaše věc. Domluvte se na rozumném používání telefonu, wi-fi doma jen v určitou hodinu, data omezit s podmínkou zlepšení prospěchu na aspoň trojky. Za každý úspěch chválit, co se týče nadužívání internetu, tak jít příkladem. Zároveň ale počítej, že nic z toho nepůjde jako po másle a bez odmlouvání, protože vy jste si to s ním pěkně podělali.

On k puberťák, nedospělý, neví, co pořádně chce, kam vlastně patří, do toho smršť hormonů. Vy jste dospělí a máte se tak taky chovat. Když ho zfackuješ, vůbec se nedivím, že s tebou nechce mluvit, zasekne se, kašle na školu. Když dostane trest i za to, že si domů přivede holku, proč by vám měl v čemkoliv vycházet vstříc? Místo toho, abyste mu ji pochválili, byli na něj pyšní a domluvili pravidla návštěv tak, aby to vyhovovalo všem, přijde trest, zákaz, facka. On se rozhodně chová jako blbec, ale ty s mužem taky a je to o to horší, že vy dva už jste dospělí.

Celeste97
Zasloužilá kecalka 927 příspěvků 17.03.19 17:04

Nemyslim že se něco stalo, prostě puberťák :nevim: třeba nechce být za šprta tak to fláká, že sedí u mobilu je v jeho věku normalni :lol: ale aby byl drzý to bych nesnesla, tam bude asi něco špatně ve výchově

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.19 17:54

@SlečnaDahlia v 7.třídě mel na vizu 1 a 2 a všechno bylo v pořádku choval se normalne neodmlouval, učil se ale jak nastoupil do 8 třídy tak škola mu je ukradena, je drzý odmlouva, domu prijde večer. ......Ptali sme se ho co se stalo řekl že nic .s manželem sme mu dali zaracha ale to ignoruje manžel mu dal i facku ale to mu je jedno tak sme se domluvili ze mu mobil bude Mít hodinu dene a bude chodit na doučování jak by step to vy vyresily?

SlečnaDahlia
Ukecaná baba ;) 2257 příspěvků 17.03.19 18:38
@Anonymní píše:
@SlečnaDahlia v 7.třídě mel na vizu 1 a 2 a všechno bylo v pořádku choval se normalne neodmlouval, učil se ale jak nastoupil do 8 třídy tak škola mu je ukradena, je drzý odmlouva, domu prijde večer. ......Ptali sme se ho co se stalo řekl že nic .s manželem sme mu dali zaracha ale to ignoruje manžel mu dal i facku ale to mu je jedno tak sme se domluvili ze mu mobil bude Mít hodinu dene a bude chodit na doučování jak by step to vy vyresily?

Já jsem ti napsala, jak bych to řešila já. I jsem ti napsala, jak bych to neřešila. Nastavit rozumná pravidla podmíněná ucházejícím prospěchem ve škole. Na jedničkách a dvojkách netrvat, mezi tou 6.-8. třídou je to často takový ten předěl, kde už je zapotřebí více makat, dřít a projevit se více a ukazuje se, že dítě s pověstí premianta je třeba „pouze“ průměrný žák. Možná se odcizil s některými kamarády, blbě se zamiloval, hledá se. Možná je to prostě jenom fracek a zkouší hranice, ale vy ho svým chováním spíše provokujete, než byste mu to usnadňovali a ukazovali mu svým příkladem, jak se má chovat.

Facky v tomhle věku jsou neuvěřitelně ponižující záležitost. Já jsem nebyla nijak problémový puboš, ale kdyby mě táta ve třinácti fackoval, tak bych se asi taky chovala jako fracek. Proč by se měl chovat slušně k někomu, kdo se nechová slušně k němu? Vy jste rodiče, vy máte být rozumní a hledat cesty, když už máte zásadní rozhodovací pravomoci o jeho životě, dokud on je mladej a blbej. Ta cesta je ale složitější než jednorázové rozhovory na téma „Tak mi teď řekni, co ti je“ prokládané tresty v podobě facek a nepřiměřených zákazů a nároků. Když dostane zaracha i za to, že si přivede domů holku, proč by se vám měl s něčím svěřovat?

aknadar
Kecalka 330 příspěvků 17.03.19 20:02

No z jedniček a dvojek na čtyřky to je sakra důvod k zamyšlení . To se mi zdá hodně na obyčejnou pubertu. Nechytnul se nějaké party?

BohunkaP
Extra třída :D 14979 příspěvků 17.03.19 22:20
@Anonymní píše:
Nás syn Filip 14 let chodi do 8.tridy poslední dobou se zhoršil z jedniček a dvojek nosi petky to není všechno domu přijde večer sedne si k mobilu a nic. Na vysvědčení mel dvě čtyřky neučí se a viděla sem ho s holkou jak byla u nás doma manžel uz mu dal i zaracha on jako by to neslysel je drzý a manžel mu dá i facku ale nic nepomohlo uvažovali sme ze mu zaplatíme doučování a za bavíme mobil třeba jen hodinu denne co byste dělali vy?

Především bych přemýšlela, zda se nějakým způsobem nezměnily jeho normální „životní podmínky“. Jestli rodina a všechno další kolem něj funguje tak, jak fungovalo až dosud.

Pokud se nezměnilo nic okolo, je jasné, že se mění on - ve 14 letech se to dá očekávat. Nemá smysl nějak cíleně rozdávat facky (i když někdy se holt stane a není to nic proti ničemu) - ale je potřeba být důsledný.

Nastavit reálná pravidla a reálné postihy za jejich nedodržování - a pak se jich skutečně držet. Nenechat se strhnout k citovým výlevům, citovému vydírání, apod. - jen se (zuby-nehty, ale racionálně) držet své rodičovské pozice.

Konkrétně Tvoje situace - „uvažovali jsme, že mu zabavíme mobil“ - píšeš „večer přijde domů, sedne k mobilu a nic“… z jakého důvodu jste to tedy neudělali už dávno? Propána, moje dcera je o dva roky mladší - o nějaké „přijít večer domů, sednout k mobilu a nic“ by si ani nedovolila se pokusit, protože by bezpečně věděla, že další dva dny by se bez toho mobilu musela obejít (a v 95% případů jí to za to nestojí).

Váš příspěvek
Reklama