Jak se nejlépe naučit cizí jazyk?

28.10.19 22:32

Tip na učení v angličtině

Angličtinu se učím už od 4. třídy (tj. 14 let).
Ale vždy to bylo pouze v rámci školy, tzn. v podstatě nic moc, 2 - 3 hodiny týdně a to jsme s bídou nedělali skoro nic. Na střední škole jen nějaké to procvičování časů, pár nových slovíček. Až zázrakem jsem z angliny odmaturovala. Nyní asi 3 měsíce zpátky jsem si řekla (ani nevím, jak se to stalo), nejspíš proto, že jsem potkala skvělého kamaráda Mexičana, který mluví anglicky. Nejpíš mě to donutilo. Takže teď se opravdu každodenně šprtím (samostudium) - hromady knih, knihy jako jsou pohádky v angličtině (zatím to jednoduché), hromada anglických písniček, zaregistrovala jsem se na InterPals a Pan Pals, kde si dopisuji v angličtině, sleduji anglické filmy… Jenže problém je v tom, že nerozumím. Zrovna dnes jsem si pustila Sám Doma v angličtině s anglickými titulky. S titulky jsem chápala skoro vše o čem se mluvilo, ale jakmile jsem si titulky vypla, nerozumněla jsem ani slovo. Není to jen v tomto filmu, ale mám to tak se vším i s jednoduchými pohádky jako je např. Peppa Pig… Myslíte, že jsem na to zkrátka antitalent a mám se na to vykašlat, nebo pokračovat dál? Jsem z toho dosti nešťastná. Máte nějaké tipy? Budu jen ráda. Vím, že pár měsíců je relativně krátká doba, ale alespoň něco bych pochytit měla, když s titulky rozumím skoro celému filmu. No, nevím, kde dělám chybu. :(
Budu ráda za tipy, jak jste se třeba vy učili cizí jazyky, nemusí to být zrovna angličtina.
Mě to baví, v podstatě mi skoro vše jde, až na ten poslech. :roll: :zed: :zed: :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2272
28.10.19 22:36

Ja se prave neucila nejlip, ze jseM koukala na nekonecny serial s titulky, mluvim muzu rict dobre, ale gramatiku skoro neovladam.. chvili jsem chodila na kurz ale v zacatecnicich jsem se nudila a v pokrocilych sem zas prave nedavala tu gramatiku… mam nejake ucebnice ale moc tomu nedam, v praci mi staci ta mluvena, A zakladni grama, kdyz delam objednavku nebo pisu klientovi, myslim ze gramu potrebovat v zivote nebudu muset

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7845
28.10.19 22:36

Duolingo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10875
28.10.19 22:46

A máš to takhle i s britskou angličtinou? Já si na americkou musela zvykat, na australskou už tuplem, na šišlání Skotů taky. A pořád mě stojí úsilí vnímat.
V autě jsem poslouchala rozhlasové bbc vysílání, tam byla právě často ta čistá britská angličtina, na kterou mám lepší rozlišovací schopnost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32762
28.10.19 23:10

S tim porozumenim neboj, prijde to. Hlavne je veliky rozdil, jestli poslouchas aktivne (v rozhovoru, kde se doptas) nebo pasivně (tv) a jestli jsou to rodili mluvčí. Navic mi vzdycky vadi ty anglosaske zenske nosove jecaky :lol: i ted, kdyz se domluvim slusne, tak z filmu bez titulku (byt angl) pochopim tak půlku, u kecacich (podle knih johna grishama napr. tak třetinu :roll: ). Pak treba si nemuzu zvyknout na originalni mecivy hlas lt. Columba atd. Drzim palce, at ti vydrží ten elán. V nejhorsim pujdes na zamereny kurz, samozrejme jsou metody nácviku poslechu- nejdriv vyslechnes a snazis se pochopit, o cem se kdo s kym bavil, pak jdes po detailech apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
123
29.10.19 05:58

To porozumění je na delší dobu, ale přijde to, uvidíš. Hlavně nepolevit a nenechat se odradit neúspěchem hned zpočátku. A pokud bys měla možnost, tak vřele doporučuji zaplatit si kurz v zahraničí, aspoň na měsíc, s ubytováním v rodině. Je to sice drahá záležitost, ale za mě jedny z nejlépe investovaných peněz v životě. I těch pár týdnů te posune o několik levelu výš, alespoň v otázce mluveného slova a porozumění. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
123
29.10.19 06:02

Jo a mě ještě pomohlo číst a číst a číst. Knihy s běžnou angličtinou, nic složitého, třeba současné romance, žádnou klasickou literaturu s květnatým jazykem. Rozšířila se mi tak značně slovní zásoba a pak už i to porozumění bylo snazší. Držím palce. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48269
29.10.19 06:15

Na poslech jsou dobré série od british council, některé má ve spolupráci s BBC (třeba Middleton Hall).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
979
29.10.19 20:46

To porozumeni mluvenemu se podda a pujde to rychleji, pokud budes trenovat porozumeni kazdy den. V teto fazi je nejlepsi najit nejaky kratsi usek s mluvenou anglictinou, muze to byt treba usek ze serialu nebo treba kraticky porad na BBC a poslouchat to mnohokrat dokola. Postupne pak pochytas vice a vice slov. No a az porozumis skoro vsemu, tak si precti prepis nebo zapni titulky (abys zjistila, kterym slovum jsi neporozumela). Jinak je nejlepsi pracovat s materialem, ktery je lehce nad urovni tve anglictiny, a mel by byt pro tebe zajimavy. Levnejsi varianta nez pobyt v zahranici je iTalki, kde si muzes najit rodileho mluvciho a mit konverzace jeden na jednoho pres Skype. Lze tam najit i lidi, kteri chteji ucit jazyk vymenou za to, ze ty budes ucit jazyk je (coz nic nestoji). Jazyky nejsou az tak moc o talentu, jako o vytrvalosti a motivovanosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5721
29.10.19 20:57
@Peggy54 píše:
Ja se prave neucila nejlip, ze jseM koukala na nekonecny serial s titulky, mluvim muzu rict dobre, ale gramatiku skoro neovladam.. chvili jsem chodila na kurz ale v zacatecnicich jsem se nudila a v pokrocilych sem zas prave nedavala tu gramatiku… mam nejake ucebnice ale moc tomu nedam, v praci mi staci ta mluvena, A zakladni grama, kdyz delam objednavku nebo pisu klientovi, myslim ze gramu potrebovat v zivote nebudu muset

Jak můžeš mluvit dobře, když neovládáš gramatiku? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2272
29.10.19 21:30

@Wani nerikam ze neumim vubec, ale neco napsat tak jak mluvim, to nedam, nevim jak se pise kazde slovicko co znam

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5721
29.10.19 22:20
@Peggy54 píše:
@Wani nerikam ze neumim vubec, ale neco napsat tak jak mluvim, to nedam, nevim jak se pise kazde slovicko co znam

Já mluvím o gramatice, ty tady o spellingu. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2272
29.10.19 22:25

@Wani proste poskladam vetu, tak ze mi rozumi, dokazu vest dlouhy rozhovor, ano myslela jsem spelling, ale gramatika i zahrnuje jak se slovo spravne pise, bez hrubek, v anj bohuzel hrubky delam…to se tu resi dnes a denne „ach ta gramtika“ pokud bych mela v anj psat diktat tak asi prolitnu, ale komunikaci zvladam, mam sestrenici, brachance v kanade, dost casto si volame a oba rikaji ze jsem na tom fakt skvele ikdyz tim tu britskou dost prznim kanadakou

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37
29.10.19 22:57

Já se naučila pořádně anglicky ze seriálů a čtením v aj.
Přijde mi, že když si dá člověk titulky tak pak víc čte je, než aby se snažil poslouchat. Doporučuji nečíst titulky a snažit se vnímat, v případě neporozumění zastavit, vrátit, přečíst titulek a pak znovu naposlouchat, jak to ve filmu vyslovují. Rozhodně to není nejpohodlnější způsob, jak se koukat na film nebo seriál ale :nevim:
A doporučuji nějaké setkání s cizinci, třeba anglický/jazykový večer někde v kavárně. Každý bude mít úplně jiný přízvuk :D
Třeba na vejšce jsme měli na aj týpka z Ameriky a spousta studentů od nej odcházela protože mu prý nerozuměli, přitom mluvil zřetelně a hodiny měl na pohodu a zábavné. Jenže byli zvyklí že školy na britskou angličtinu a on prostě občas házel jiné výrazy v jiném přízvuku. A třeba Indové mají taky hodně zajímavý přízvuk v angličtině a to i číňani a ve finále i třeba takoví skotové… Čím víc přízvuků si člověk naposlouchá, tím spíš se pak domluví s každým. Takže doporučuji vyhledat nějaké mezinárodní prostředí :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1133
30.10.19 01:31

Na gramatiku doporučuji stránky helpforenglish. cz, gramatika ti tam bude fakt skvěle vysvětlena. Jinak koupit knihu v aj a překládat každé slovíčko, kterým si nejsi jistá. Výslovnost můžeš trénovat na google překladač, místo psaní tam klikneš na ten mikrofon a cvičíš. Jinak já na počáteční odposlech doporučuji písničky. Nejsou tak dlouhé, tak rychle mluvící a v dialogu se lehčeji ztrácíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat