Třešeň - změny na listech

• Fotoalbum (4)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
4334
1.6.14 20:15

Třešeň - změny na listech

Hezký večer všem.
I ze mne se stala zahradnice - jsem úplná začátečnice a na podzim jsme zakoupili a zasadili třešeň Kordii.
Vypadalo to moc dobře, ale bohužel začala měnit listy, netuším, co to může být. I když jsem sjížděla internet a ptala se sousedů zahrádkářů. Nikdo z nich nemá třešně, tudíž mi nedokázal poradit.
Pokusím se vložit fotky a doufám, že některá z Vás bude mít zkušenosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7250
1.6.14 21:43

Máme toto i na švestkách, předtím byly stromy plné mšic, takže jsem jepostříkala, ale i přesto strom vypadá tak, jak na tvých fotkávh, ale je po mšicích.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5703
2.6.14 08:03

@nataluska A co myslíš tou změnou listů, ty skvrny nebo tvar, vidím okus a rez, možná i připálení mrazem, třešně mít letos nebudete tak postříkat proti houbovým chorobám a to několikrát během sezóny. Letos se bohužel díky počasí houbám daří :cert: :cert: Když rašily první lístky, přižehnul je mrazík, pak je rostlina více nachylná k houbovým chorobám.
Jo a jedna rada, pokud máte jen jednu třešeň a v blízkém okolí žádnou nemáte, pořiďte ještě jednu, Myslím, že ani kordie není samosprašná, budete mít jinak málo třešní. Taky to teď řešíme. Nám strom už po 7letech rodí, ale máme jen pár třešní. Musíme vysadit kvůli opýlení ještě jeden strom. Jo a pozor nelze vysadit cokoliv, musí být mezi sebou sprašné, ale to se dá na netu zjistit jaké odrůdy se k sobě hodí. My máme burlata, ten je dobrý a utíká červům a už teď začíná zrát a asi dokoupíme karešovu ta by snad červům měla též utéct, aby se nemuselo stříkat ještě toto.

Příspěvek upraven 02.06.14 v 10:43

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7250
2.6.14 10:37

@radka101 máme všechny třešně samosprašné, ale snad vše letos zmrzlo, bydlíme na raozhranní vysočiny a jižních čech a mrzlo trochu i minulý týden.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5703
2.6.14 10:49

@nataluska promiň ten příspěvek byl pro zakladatelku @nonina jsem se nejspíš uklikla.
Co se týče té samosprašnosti, též jsme si mysleli, že jsou všechny druhy samosprašné a ono jich je asi jen pár :nevim: Právě, že se to projevuje malou plodností, taky jsme to ze začátku sváděli na mrazy a na špatné počasí v době květu. Odebírám časopis zahrada a občas jsou tam opravdu zajímavé a pro nás začínající zahrádkáře, cenné rady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4334
2.6.14 16:31

Holky moc děkuju za rady.
Akorát z toho zase nejsem chytrá. Ta třešínka je po mšicích, to jsem postříkala a dostala je z ní už před třemi týdny. Je fakt že v té době, ještě měla lístky celkem hezké.
Od té doby se ale téměř na všech lístcích objevily skvrnky, které jsou na fotografiích vidět. I ten jakoby okus - což ale netuším, co mi to okousalo - a do toho ještě takové červené bobulky na stoncích u každého lístku - je to vidět i na jedné z fotek (pravda nejsou moc kvalitní).
Normálně lituju, že jsem se pustila do zahradničení :,(, chuděrky stromečky. Letos nebudeme mít nic, protože jsem ani netušia, že broskvoně jsou tolik náchylné ke kadeřavosti, takže už teď jsou bez listí a spravit to půjde až na příští rok - pokud teda bude aspoň jakás takás zima - už jsem se poučila, kdy, jak a čím postříkat.
Jablůňky vypadají docela zdravě a to jsem je nestříkala ničím. Ringle to samé, akorát jsou na ní mšice, ale plodů je na ní letos habakuk.
Teď ta třešínka. Jsem se nechala přemluvit od souseda, abych si od něj koupila jednu třešínku - měl je údajně dovézt ze Slovenska. Vidíte, to mne nenapadlo se zeptat jeo, je to trošku divný pavouk a jeho dvouhodinovou přednášku si mileráda odpustím. Navíc jsem si nějak nevšimla, že by sám nasadil třešeň, ale možná že jo a prodal mi ji proto, aby nebyla jediná a měla se čím sprašit. Musím mu tam nenápadně nakouknout.
S třešínkama jsem letos stejně nepočítala, chci, aby se stromeček pořádně uvelebil a zakořenil. Květy jsem mu letos otrhala.

Tak teď nevím, čím stříknout Dithane? Nebo s čím máte dobrou zkušenost?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5703
2.6.14 20:04

@nonina ty tečky na listech je rez nebo skvrnitost, na obojí je postřik, přikláním se spíš k té skvrnitosti

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5703
2.6.14 20:05

Nejdříve na starších listech třešní a višní vznikají vínově červené, později hnědofialové, 1 až 2 mm velké skvrny, které jsou zpočátku difúzní, později ostře ohraničené. Počet skvrn se zvyšuje a často se spojují. Listy následkem napadení žloutnou nebo červenají, postupně nekrotizují, deformují se a opadávají a to většinou dříve než dozrají plody. Následkem toho letorosty špatně rostou a vyzrávají a snadněji namrzají. Velikost plodů se podstatně zmenšuje. Výjimečně dochází i k napadení stopek, listových řapíků a někdy dokonce i plodů.

Nejvíce jsou napadány třešně, višně, mahalebky, ale i slivoně, meruňky, broskvoně, myrabolán nebo střemcha. Existují značné rozdíly v napadení jednotlivých odrůd. Ke značně náchylným patří Morela pozdní, Morellenfeuer, Fanal, Kelleris a třešeň ptačí. Životní cyklus
Choroba přezimuje na napadeném spadaném listí, ze kterého se asi 3 týdny po odkvětu začíná rozšiřovat. Druhotně také infikuje z napadených listů na stromech.

Šíří se hlavně za deštivého počasí a optimální teploty.
Nepřímá ochrana
Důkladné odklizení a likvidace spadaného listí.
Chemická ochrana
První ošetření se doporučuje provést 3 až 4 týdny po odkvětu (poslední dekáda května) a další za 1 až 2 týdny. Většinou postačí tyto dvě ošetření, pouze při velmi silných infekcích je možné provést ošetření i po sklizni plodů.
@nonina

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5703
2.6.14 20:20

@nonina nejspíš jde o tu suchou skvrnitost listů, postříkej to delanem nebo dithanem, ten okus neřeš, kontroluj jestli nenajdeš nějakou housenku. Ty červený hrbolky bych zatím taky neřešila, myslím, že jsme to na třešni měli taky. Spíš mi připadají ty listy nažloutlé, hnojili jste ji při výsadbě?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5703
2.6.14 20:30

@nonina Jo a s tou kadeřavostí je to takto, poprvé je potřeba to postříkat na podzim po opadu listí, listí shrabat a spálit. Další postřik je v zimě po 100 hodinách slunečního svitu nad 7°C. Na toto je potřeba dávat bedlivý pozor, někdy je to už v lednu ( záleží na počasí)jakmile se tento postřik promarní je to v pr…Ideální je sledovat receptář PRIMA nápadů, tam na to většinou včas upozorní. Po tomto postřiku následuje další postřik tzv. fáze myšího ouška, kdy z pupenu začne vykukovat špička lístku a po 14 dnech se postřik opakuje. Ideální je jakýkoliv mědnatý příparavek ( KOCID, DELAN, CHAMPION ). Další postřiky proti kadeřavosti jsou již zbytečné. Musím říct, že pokud se to takto dodržuje, kadeřavost se neobjevuje.
Pokud máš více ovocných stromů, vítej do světa pesticidů a insekticidů :mrgreen: My máme velkou zahradu a od jara neděláme nic jiného než že stříkáme, buď proti houbovým chorobám nebo proti broukům :zed: :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat