Vyvážený jídelníček?

546
24.6.15 09:33

Vyvážený jídelníček ??

Ahoj, prosím o radu. Syn, 15 měsíců, má alergii na bílkovinu kravského mléka, pije Nutrilon allergy digestive care, jiný nesnese. Už více než tři týdny ho bojkotuje, po nemoci (nějaká viróza a vyrážka po celém těle) ho pije pouze v noci, přes den ho nechce, dříve vypil 350 - 400 ml za noc, nyní 100 až 200 ml a přes den nic, ani lžičkou, brčkem, z hrníčku. Mléčné výrobky nemůže, má hleny ve stolici a teď se ještě osypává. Nemléčné kaše nesnáší, jen je vidí z dálky a už brečí. To samé pudink, zakysané mléčné výrobky apod. - cokoli je bílé tak už z dálky vyvádí, že to ani neochutná. K snídani mu dávám kousky chleba buď samotné nebo natřené masozeleninovou přesnídávkou nebo domácí masovou pomazánkou apod., to sní trošičku. Pak mu nabídnu nějaké ovoce, to osahá, rozmačká v ruce (když je rozmačkané, tak v tom vyválí ručičky), někdy trošku ochutná a nic. Pak mu nabídnu ovocné Sunárky a vypije dva. Ke svačině sní třeba kousíček rohlíku, nebo tři esíčka (víc mu nedám, je to jediné sladké co má rád). Pak oběd jí normálně kupovanou skleničku masozeleninovou 220 až 250 ml (teď přimíchávám trochu UM). Snažím se přejít na domácí jídlo, ale moc ho nechce, od nás z talíře vyžaduje ochutnat, ale pak udělá eee, a nechce nebo to jen osahává. Odpoledne zase kupované ovoce (2 Sunárky nebo sklenička), nějaké křupky, pečivo. K večeru zase kupované ovoce. K večeři další masozeleninová sklenička míchaná s UM (konzistence polévky). V noci UM. Takže shrnuto, mléka průměrně 200 až 300 ml denně (dnes jen 120), dvakrát masozelenina a přes půl kila ovoce a trochu pečiva. Je to vyvážený jídelníček? Přijde mi tam hrozně moc toho ovoce, sice bez přidaného cukru, ale jsou to sacharidy, a navíc kupované, takže příšerně drahé. Určitě nemá dost vápníku, snažila jsem se dávat jídlo s mákem, nechce. Po květáku a brokolici se nadýmá. Řasy jsem zatím nesehnala a ani nevím jak dávkovat. Doktorka má dva týdny dovolenou. Tak nevím co s tím. Myslím, že mu rostou zuby (špičáky a stoličky),ale moc nevěřím, že se to pití mléka zlepší a nevím jak to nahradit. A jak ho naučit jíst normální jídla??? Moc děkuji za reakce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

26750
24.6.15 09:45

@bibi2233 rozhodne bych zrusila kupovane masozeleniny. Normalne mu uvarit a kdyz nesni, nenutit a dalsi den znovu. Ono mu dojde, ze nic jinyho nebude. V 15m je dost velkej na normalni jidlo
A caje nepije? Ani redeny dzus? Dcera ma rada jablecny. Taky nechtela pit a na tomto se mi rozpila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
546
24.6.15 09:53

Pije čistou vodu, hodně, čaje nesnáší a štávy jen ochutná, jen pomerančovou, jinak nechce. On je problém v tom, že jsem chtěla přejít na jídlo normální konzistence, příloha plus maso plus zelenina apod, a on teď kvůli tomu ředění UM jí v podstatě jenom polévky :-( Ovoce by mi nevadilo, kdybych ho mohla ředit UM, abych ho do něj dostala, ale to on pozná a nechce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
546
24.6.15 09:55

A ještě, jak rychle se nedostatek vápníku projeví třeba na kostech nebo zubech? Je to už akutní a mám zajít k zaskakující doktorce, nebo mám ještě týden a půl počkat, jestli se znovu nerozpije? Už to trvá více než tři týdny

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26750
24.6.15 10:00

@bibi2233 aha, ja myslela, ze vubec nepije. Kdyz pije hodne ciste vody, tak je to super. Proc teda musi porad to um? V jeho veku mu staci jedna/dve davky denne. Dcera ma dve davky denne a staci ji to, jogurty mi neji, jen pribinaka a je v pohode. Na normalni jidlo preucis jedine totalnim odstrihnutim presnidavek. Treba bude par dni o hladu (kolem obeda) ale to mu neublizi a pak zacne. Hlavne nenahrazovat blbinama. Proste obed a kdyz nesni, smula a dostane az svacu v obvykly cas

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
546
24.6.15 10:03

Doktorka říkala, že má vypít půl litru UM denně, když nemůže jíst vůbec jogurty, tvarohy, pribiňáky ani sýry apod. kvůli té alergii, aby měl pokrytou denní dávku vápníku. Vím, že jsou i jiné zdroje než mléčné výrobky, ale neumím to zakomponovat do jídelníčku, aby mu to sedělo. V tom přecházení na normální jídlo zkusím být radikálnější, snad to zabere. Jinak je ta skladba jídla v pořádku?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26750
24.6.15 10:07

@bibi2233 udelej mu treba pomazanku ze sardinek, v tech je vapniku plno. Nebo fazole, sezamova seminka…ty muzes klidne primichat do ovocne presnidavky, stejne tak mak. Dal ryby morske i sladkovodni. No a zelenina, kvetak. Pises, ze ho nadyma. To me taky, po kvetaku s dcerou prdime jako o zivot a nic se nedeje :) mlecne vyrobky fakt nejsou nutnost. Mozna se mu to um uz prepilo :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
546
24.6.15 10:11

Taky myslím, že už je přepitej, jenže není možnost přejít třeba na jiný druh nebo příchuť. Že ho to nadýmá, to by mi nevadilo, kdyby celou noc neprobrečel, to se pak vůbec nevyspíme. A nadýmá ho halda věcí, bohužel. Odmala to všechno špatně snáší. Zkusím tu rybí pomazánku a koupit mlýnek na sezamová semínka, třeba to zabere. Díky za tipy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26750
24.6.15 10:12

@bibi2233 k veceri obcas klidne kvalitni parek. Chleba se sunkou…naucit ho na chute. Jinak skladba jidelnicku nevim no…ja bych videla jako zaklad zacit jist normalni jidla a od toho se to vsechno odviji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26750
24.6.15 10:13

@bibi2233 neni zac…snad to zabere. Ma asi nejaky rozhazeny traveni ze?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20807
24.6.15 10:19

Není ti schopný pozřít ani makové nebo mandlové mléko? To je na vápník MNOHEM bohatší, než kravské mléko, alergii nemám, ale taky to nepozřu, zahleňovat nepotřebuju :poblion: Zkus si počíst o RAW nebo Vegan maminkách, které mléčné výrobky dávat nechtějí, čím to nahrazují.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
135
24.6.15 10:20

Přesně jak píše @Berousik, nepanikař a nenuť syna pít mléko pod nátlakem. Náš druhorozený byl sice kojený, ale v 16-i měsících se odstavil, UM i další mléčné výrobky bojkotoval a bojkotuje do teď. Výjimkou je lipánek, toho pravidelně jídává k snídani. Ze začátku jsem také plašila a cpala do všeho mák :), ale časem mě to přešlo, syn nemá žádné problémy, zuby jak perly, kosti pevné, určitě nestrádá, teď mu byly dva roky. Svému malému určitě mlíčko stále nabízej, ale dle mého je i ta decka či dvě dostačující. Když k tomu bude mít kvalitní masozeleninový oběd a večeři, nevidím problém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
135
24.6.15 10:22

Makové či mandlové mléko je dobrý nápad. U nás bohužel neprošlo ani to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5730
24.6.15 10:25

Za mě teda zrušit všechny skleničky. Jak masozeleninu, tak ovocné přesnídávky a hlavně ovocné sunárky. Kdyby přešel na „normální“ neskleničkovou stravu, už se s tím vápníkem dá docela pohrát.
Ale jestli máš pochybnosti, řešila bych to s doktorkou. Většinou se nasazuje vitamín D a vápník v tabletách nebo sirupu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20807
24.6.15 10:28
@Ottylka píše:
Makové či mandlové mléko je dobrý nápad. U nás bohužel neprošlo ani to.

Ani třeba s rozmixovaným ovocem?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama