Život v Praze s dětmi

Anonymní
7.6.20 09:34

Život v Praze s dětmi

Máme dvě malé děti a zvažujeme, zda budeme žít v Praze nebo v menším městě.
Oba jsme vyrostli v menším městě, takže víme, jaké tam je dětství (i když od těch dob se taky určitě něco změnilo). Děti tam mají celkem možnosti volného pohybu (jezdí na kole, chodí pěšky, není nutné používat MHD), lidé se tam samozřejmě více znají.

Zajímalo by mě, jak je to s dětmi v Praze. Přemýšlím, že bych o ně v Praze měla daleko větší strach, musí se pohybovat MHD, kamarádi mohou bydlet daleko, větší provoz, větší pravděpodobnost nebezpečí (okradení nebo nedej bože něco horšího).
Jak to vnímáte vy? Jak se vám žije v Praze s dětmi? Především s těmi, které jsou už trochu starší a mají už trochu samostatnost (např. kolem 10 let).
S batoletem na hřiště nebo dítě zavést do školky a zpátky, v tomto problém nevidím, jsou stále pod dohledem. Naopak Praha nabízí pro matky na rodičovské s malými dětmi daleko více možností (parky, hřiště, zoo, muzea apod.). Ale z tohoto věku děti rychle vyrostou a pak už to je jinak a já si právě moc nedovedu představit, jak to chodí.

Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
31287
7.6.20 09:45
@Anonymní píše:
Oba jsme vyrostli v menším městě, takže víme, jaké tam je dětství (i když od těch dob se taky určitě něco změnilo). Děti tam mají celkem možnosti volného pohybu (jezdí na kole, chodí pěšky, není nutné používat MHD), lidé se tam samozřejmě více znají.

Zajímalo by mě, jak je to s dětmi v Praze. Přemýšlím, že bych o ně v Praze měla daleko větší strach, musí se pohybovat MHD, kamarádi mohou bydlet daleko, větší provoz, větší pravděpodobnost nebezpečí (okradení nebo nedej bože něco horšího).
Jak to vnímáte vy? Jak se vám žije v Praze s dětmi? Především s těmi, které jsou už trochu starší a mají už trochu samostatnost (např. kolem 10 let).
S batoletem na hřiště nebo dítě zavést do školky a zpátky, v tomto problém nevidím, jsou stále pod dohledem. Naopak Praha nabízí pro matky na rodičovské s malými dětmi daleko více možností (parky, hřiště, zoo, muzea apod.). Ale z tohoto věku děti rychle vyrostou a pak už to je jinak a já si právě moc nedovedu představit, jak to chodí.

Děkuji.

Heleď strašně záleží kde reálně budete bydlet… je spousta míst, které jsou rušné, hektické a určitě si nemůžeš dovolit tam menší dítě jen tak pustit samotné ven. A pak jsou tam místa, kde je klid, i menší děcka tam kolikrát pobíhají úplně samy protože je tam minimální provoz. A třeba od nás do školy šlo dojít vesměs přes klidné cesty, jen jedna rušnější kterou bylo nutné přejít slušně. Jinak podchody/nadchody, vnitroblok sídliště apod. Od druhého stupně stejně spousta děcek jezdí přes půlku Prahy a to holt jezdí MHD.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22870
7.6.20 09:45

Me prijde, ze pro deti 10+ je Praha naopak super. Spousta moznosti, vyber skol, vsude se dostanes MHD, kteta jezdi takrka furt.
Problem bych mela s mensimi detmi. Petilete bych tam asi s klidem jako u nas v rezidencni ctvrti na malomeste samotne ven nepustila.
U nas je pak zase problem s krouzky. V dochazkove vzdalenisti 2-3, za zbytkem se musi dojizdet a mhd jede ve spicce (to jest 13-16h) 2× za hodinu, o vikendu stezi jednou v hodine. Takze i vypustit 12 lete dite na krouzek zacinajici v zime v 17h je trochu o strach nebo o taxikareni minimalna na ceste zpet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
931
7.6.20 09:50

Vyrustala jsem v Praze (nebylo to centrum, spis okraj)… Ven jsem chodila sama (jezdili jsme na kole, hrali jsme micovy hry, behali s partou po sidlisti), kamaradi bydleli v okoli, na veskere krouzky i do skoly jsem se dostala pesky… MHD jsem vlastne zacala poradne jezdit az na stredni, ale to je potreba z mensiho mesta urcite taky ;)… Naopak ted zijeme kousek za Prahou a resim spis to, ze tu deti budou mit mnohem mensi vyziti a moznosti, nez jsem mela ja… A ze bez toho popovazeni autem/jezdeni mhd to zkratka nepujde :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
349
7.6.20 10:23

Já jsem vyrůstala v Praze a stále tady žiju - jako male dítě jsem neměla nikdy problém, ono vesměs záleží na tom, kde bydlíte v Praze - my jsme vždy bydleli spíše v klidnějších čtvrtích mimo prime centrum, takže strach o nás rodiče nikdy neměli, spíše jak jsme byli starší a začali více dojíždět přes město nebo chodit ven s kamarády, tak rodiče byli takoví trochu více na trní, když jsme přišli pozdě, ale to je myslím v každém městě…co se týče vyžití, Praha je skvělá - velká nabídka kroužků, škol, akcí, zábavných parku nebo nějakých center, Praha je taky taková více mezinárodní, takže dítě už odmalicka vyrůstá obklopeno rozličným prostředím, nevím, podle mě okrást dítě nebo mu ublížit se může stát kdekoliv, ať na malem městě nebo ve velkém městě, většina krádeži nebo přepadení se děje spíše v přímém centru Prahy a lidé se zaměřují převážně na turisty, na male děti ne. Alespoň co tak mluví statistiky. Takže já bych se v tomhle smyslu asi nebála. Ale záleží na vás - moje zkušenost je pozitivní, problémy jsem nikdy neměla. Ale u každého to muže byt jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
349
7.6.20 10:26

Ještě ohledně toho pohybu a přesunu - my jsme nikdy neměli problém jezdit na kolech nebo běhat s kamarády po sídlišti nebo po vilové čtvrti, kde jsme bydleli. Kousek od nás bylo hřiště a tam jsme vždy hráli fotbal nebo lezli po prolezackach a stačilo - MHD jsme poradne nepoužívali až do gymplu (11 let), pak jsme začali dojíždět přes půlku města, ale dalo se. Ono hodně děti dojizdi, každé ráno a pak odpoledne potkávám hodně děti v tramvaji, metru nebo busu a jsou v pohodě, není to žádná věda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2427
7.6.20 10:33

Záleží na tom, kde budete bydlet, my bydlíme na okraji na sídlišti a je to tu fajn, spousta zeleně, hřišt pro děti, kousek les a louky. Jak už tu přede mnou psaly, tak spousta škol, kroužků, sportovních oddílů. Mohli jsme si vybrat školu asi 500m od nás pěšky nebo 2 stanice autobusu a vybrali jsme tu vzdálenější, zpočátku jsme dítě vozili, odpo dávali do družiny a pak vezli na kroužky (ale i ve škole kroužky byly), teď už chodí sama, MHD jezdí často. Když byla dcera malá a napadl sníh, vozili jsme ji na sáňkách do školky, pak jezdila na odrážedle. Teď chodí s kamarádkou na kolo nebo na brusle do parku. Myslím, že tu není nebezpečněji než na malém městě a je tu víc možností. Všechny kamarádky má ze školy nebo kroužků a tak bydlí blízko, vzájemně se navštěvují.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1130
7.6.20 10:41

No já žila v dejvicích a první 2 roky tam vychovavala i dítě a v pohodě, je hodně míst kam dojet, lepší mít auto a občas nervy na kolony, ale jinak v poho, je tam i hodně míst co se týče přírody, samotné Dejvice super, byli jsme u hanspaulky, takže klidná lokalita, kolem kulatáku už je to horší, smog, provoz..ale za mě zaleží kde, někde u metra je sice dobrá dostupnpost bez auta, ale spousta lidí, provoz, smog, rušno, tramvaje, hluk…někde v klidnější lokalitě super..s dětmi jde v praze dělat spousty věcí, i s malými..

pro větší je už Praha super, ale je to pořád velkoměsto, i když oproti Londýnu i NY je to pořád vesnice :D každopádně, dobrý. jak už tu někdo psal, velký výber škol, kroužku, sportovních oddílů..horší je dojiždní, když vyberete školu daleko od bydliště, přestupy, ale to se děti rychle naučí se samy pohybovat po Praze, ale trva to (přesun i hodku na druhý konec prahy), bere to čas..na druhou stranu na menším městě zas spousta dětí dojíždí do škol do jineho města, takže..kamarádky třeba dojížděla k nám na gympl z Neratovic do prahy..35 min busem do holešovic a pak ještě metrem a tramvají..

i příroda v praze je, kultura, ja na ni nedám dopustit :D žila jsme v londýně, navštívila NY a to jsou fakt megaměsta, Praha je taková snesitelná, ne zas tak velká..zaleží jak moc ti vadí spech, doprava a trocha neklidu, když nenatrefíte na bydlení v klidné lokalitě..

mně osobně vadí paneláky a sídliště, celkově se mi nikdy nelíbilo na místech metra B, bydlení..ale každý to má jinak..

za ěm ta pozitiva převažují, nemocnice, vyběr lekařů, ten vyber škol a školek je hrozně pestrý a v neposlední řadě práce..prostě ten výběr je široký..

my ted žijeme na menším městě v Alpách, nádherná příroda, jezera, hory, pro malé dítě super, pro školáka horší, to se budeme asi vracet do Prahy, pre ve vádni jsou problém přistěhovalci leda soukromá škola pak..

ja nejvíc ocenila prahu právě jako starší..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5182
7.6.20 10:45

Obdivuju každýho kdo bydlí v Praze… Mě už by tam nikdo vzivote nedostal ani na výlet. :) Ale jinak si myslím že co se týče vyžití musí to být luxus. Jsem z mini vesničky, a Praha nabízí prostě všechno… :potlesk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18657
7.6.20 10:54

V Praze je ted nadherne, hlavne v centru. Levne a zadny davy turistu, ale neni to na furt no…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10860
7.6.20 11:21

Vyrostla jsem v Praze v 90.letech a řekla bych, že to bylo ostřejší nez teď. Teď bydlím ve čtvrti, kde je hned za barakem louka, les, nejsou tu už žádné frekventované silnice a prohání se tu tlupy dětí. Pro menší je v okruhu pul kilaku asi osm hřišť, kazde jiné. Ale tam, kde jsem bydlela předtím, bych ven samotne dite nepustila. Ani nebylo kam. Takze fakt záleží na konkrétním místě…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10860
7.6.20 11:22

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1508
7.6.20 14:46

Bydlime na kraji Prahy na malem sidlistatku(12 domu po 12 bytech). Neni tam prujezd nikam. Za nasim domem uz jsou jen pole a louky. Lidi se zde zdravi. Ve skupinkach deti samostatne pobihaji kolem domu a hraji si na trave, co je mezi bytovymi domy. Bezne tady lidi otevrou vrata garazi a deti hraji hokej nebo jezdi na kole na ulici pod okny domu(slepe ulice). Provoz primo tady je zatim maly. Vyrostla jsem na Zizkove, kde to bylo v te dobe docela drsny a stejne jsem se jako rodily prazak niceho nebala a od 6 let se sama volne pohybovala po ctvrti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3666
7.6.20 21:58
@Anonymní píše:

Děkuji.

Teď jsme se s dětmi přestěhovali z menšího města do velkého a jsme tu měsíc a už jsme všichni nadšení a litujeme, že jsme nešli už dávno…spousta možností a vyžití pro děti (máme už starší )samé akce, vše v dosahu nebo každou chvíli jezdí MHD.Ja jsem tedy absolutně spokojená :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2427
8.6.20 10:29

Jezdíme často na výlety o víkendu přes malá města a co mě teda fascinuje, jak je tam v sobotu odpoledne a v neděli úplně mrtvo. Všude pusto prázdno, to v Praze to žije.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama