Nitrooční tlak

1563
05.04.17

Dobrý den,

byla jsem na očním vyšetření, kde mi byl naměřen nitrooční tlak 21 na levém i na pravém oku, řekla že mám vyšší tlak proto mi doktorka sdělila, že mě ještě pošle na pachymetrii a pak se uvidí, zda mě pošle ještě na další vyšetření, výsledky z pachymetrie PO 538, LO 541 po vyšetření mi koukla do výsledků a dala zprávu s tím, že mám přijít za rok a vzala jiného pacienta.

Můžete mi prosím tedy vysvětlit výsledky z pachymetrie + jestli se mám znepokojovat, že mám vyšší nitrooční tlak?

Ještě se zeptám, ve zprávě mám media oční: čočky v periferii práškovité zákalky bilat. (v. s. congenita) - to prosím znamená co?

Ještě dodám rok je to, co mi diagnostikovali DM II. typu.

děkuji za odpověd, hezký den

MUDr.Vladimír Korda, Ph.D.
07.04.17

Dobrý den, začneme od toho tlaku. Hodnoty pachymetrie: uvedená číslo představují tloušťku rohovky v mikrometrech. Průměrná hodnota v populaci je 550 um a na tuto hodnotu jsou nastavené přístrjje na měření tlaku. Pokud je rohovka příliš tenká, tak je zjištěný tlak falešně nízký a když tlustá, tak je hodnota vyšší než realita. U Vás přepočtem nedojde k signifikantní změně tlaku,
Nitrooční tlak je hraniční a velké obavy nejsou na místě. Pokud chcete být absolutně klidná, tak se objednejte na perimetrické vyšetření a OCT. Perimetr vyšetří zorné pole, zda tam nejsou výpadky a OCT změří množství nervových vláken, která při vysokém nitroočním tlaku odumírají. Když jsou tato vyšetření v normě, tak můžete obavy pustit zcela z hlavy.
Práškovité zákalky na čočce je popis nálezu na naší oční čočce, kdy jsou tam vidět malé změny homogenity jako kdyby jste ji posypala cukřenkou. Bilat.= bilaterálně=oboustranně. v.s. označujeme pravděpodobně a congenita znamená vrozené. Opět i toto je třeba jen sledovat a v tomto okamžiku nic víc.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne, s pozdravem

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
*Oční klinika OFTEX, Pardubice
www.oftex.cz