Přímá adopce dítěte

240
11.01.20

Dobrý den,

jak je to s přímou adopcí dítěte? Jaké jsou podmínky a i jak je mateřská dovolená? Pokud se nám nepodaří umělé oplodnění, tak půjdeme do adopce, ale chci miminko nejlépe hned po narození dítěte.

Děkuji

Ing. Ivo Kraus, DiS.
13.01.20

Přímá adopce je možná, pokud se na ní s někým domluvíte. Nesmí to být za peníze a nesmí to žádná agentura zprostředkovávat (to je v ČR nelegální). Nejčastěji probíhá mezi osobami blízkými, např. druh a družka, vzdálení příbuzní, známí.

V podstatě jde o to, aby se matka (pokud je znám i otec) dítěte vzdali a vy jste si zároveň podali žádost o osvojení konkrétního dítěte na soud. Dítě už může být předběžně u vás již od narození na základě § 881, cituji: Péči o dítě a jeho ochranu, výkon jeho výchovy, popřípadě některých jejích stránek, nebo dohled nad dítětem mohou rodiče svěřit jiné osobě; dohoda rodičů s ní se nemusí dotknout trvání ani rozsahu rodičovské odpovědnosti. Doporučuji ověřit podpisy na poště.

Upozorňuji, že matka si může přímou adopci rozmyslet a že existuje určité riziko, že se dítě k ní vrátí. Na mateřskou má nárok, žena, která porodila a nebo ta, co ho dostala do péče, má-li nárok. Opět se tedy musíte s matkou dohodnout, kdo bude žádat.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
www.chcemebytpestouny.cz