Deníček Matýsků 26

Snažení

Milé Matýskandy a ostatní nakukovatelky a přispěvovatelky! Protože se náš minulý deníček už úplně zahltil komentáři a jelikož se nikdo dalšího deníčku nechopil, tak tak činím já. Nebude moc dlouhý, protože na rozdíl od některých z vás nemám literární nadání...

Vzhledem k tomu, že je čas prázdninový a většina z nás už prázdniny nemá (fňuk!), co takhle na ně zavzpomínat? Určitě jste stejně jako já trávívaly prázdniny na letních ?pionýrských? táborech, s rodiči u moře nebo pod stanem, a nebo u dědečků a babiček?

Já jsem začala na tábory jezdit až docela pozdě ? v páté třídě, a to do takových těch ?velkovýkrmen?, táborů ROH. Teď mě napadá, že vy mladší to asi už neznáte,co? Bylo tam tak 150 ? 200 dětí, ubytování v chatkách nebo zděných budovách, jídlo 5× denně, sem tam pionýři z NDR, PLR nebo SSSR, občas návštěva Lidových milicí ?
Na takovým tom pořádným táboře jsem byla poprvé až v osmičce. V jižních Čechách, pod stanem, počet dětí do 40. To bylo něco! Ohně, kytary, stezky odvahy, stany s pod:,–(ou, puťáky, celotáborová hra, první platonické lásky… Bylo to tak fantastický, že jsem litovala těch proflákaných let na předchozích ?rádobytáborech?.
A abych to pak dohnala, začala jsem jezdit i jako instruktorka a později vedoucí. Pořád na to jedno místo. Jó, Česká Kanada, to je ráj!!!!
Když už jsme se znali s manželem, jezdili jsem na takové minitábory v indiánském stylu do okolí Telče, kde je taky moc krásně. Na starosti tak 15 ? 20 dětí různého věku, stylové ?bydlení? v tee-pee, indiánské zvyklosti a ?oblečení?? Tak z takových táborů děti ani nechtěly odjíždět.
Moc ráda na to vzpomínám: například - jak shořelo týpko dvěma instruktorům :o))) (ještě, že se nikomu nic nestalo ? já byla jako zdravotník :o))); kroupy, které byly po celé louce jako bílý koberec; bouřka, při které nám po potoce odplulo všechno mléko a tvarohy a následný ?výlov? atd. atd. Dokonce jsme bez pokuty přestáli i hygienickou kontrolu, jako na potvoru v den, kdy děti zkoušely dělat kuře v Sítnově hrnci (píši foneticky ? nevím, jak se to píše správně). Ve 14 hod, kdy jsme měli mít už po obědě, a polovina dětí měla kuřata zakopaná v zemi a ještě skoro syrová, si to přihasila kontrola. Naštěstí byla paní uznalá, a když jsme ji nasměrovali do lesa kde opravdu rostou :o))) nám slíbila, že přimhouří oko!!!

Tábory bývaly mojí hlavní aktivitou o prázdninách. Do zahraničí jsme nejezdili - nebyly peníze (jen jednou jsme byli v Polsku, ale bylo mi 6, tak si z toho moc nepamatuji ), takže s rodiči pouze na 14 dní na chalupu (ale tam je taky dobře) a zbytek proflákaný na sídlišti mezi paneláky. A babičky jsem měla obě v Brně, takže odjezdy k prarodičům se taky nekonaly :o(((

Takže teď víte, jak jsem jako dítě trávívala prázdniny já, a teď se pochlubte vy ostatní :o))))).

Krásný zbytek prázdnin všem!!!!!

Dadla

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anonymní  14.07.04 13:22

Že bych byla první čtenářkou svého deníčku ????

Dadla

 
HAJINKA
Závislačka 2773 příspěvků 14.07.04 13:34

Jsem druhá!!!! :-DDDD
Dadli, prima téma, až jsem zamáčkla slzu, při té vzpomínce. A to jsem byla na táboře všehovšudy 3×. Až budu mít chviličku, určitě se o tom rozepíšu. Bylo to pokaždé na stejném místě, a pokaždé úplně jiné. Tak později, až budu mít smeteno se stolu něco práce :-)))

Hajinka

 
Paja_P
Zasloužilá kecalka 985 příspěvků 14.07.04 13:57

Právě jsem se u Naftetky vypsala ze své čtecí mánie a teď se vypíšu u Dadly o svých dětských prázdninách.
Letní tábory, to je vážně nostalgie sama. Sice jsem taky byla asi jen na třech, ale všechny byly skvělé. Pamatuju si ten první, na který jsme odjeli všichni tři - já, sestra i brácha. Mohlo mi být tak deset, Katce 11 a bráchovi 14. Měly jsme s Káčou společný stan s pod:,–(ou, byly jsme ve stejném družstvu, prostě paráda. Až do večera před stezkou odvahy. Tehdy poprvé jsem slyšela o upírech a musím říct, že ještě dlouhé roky potom to byla moje noční můra. Asi jsem měla hodně divokou fantazii (Káča taky), ale tu noc jsme ani jedna neusnuly a klepaly se strachy na jedné posteli. :-DDD
Další tábory byly ve znamení platonických lásek, které se po návratu domů promítly tak do dvou až tří dopisů a pak vychladly :-))) Ale stejně musí říct: To byly časy! Bylo to super!

P.

 
juanca
Zasloužilá kecalka 950 příspěvků 14.07.04 14:21

tak v tebore som bola dva krat,akurat co sami tam podarilo ze ma vykrmily ako svinu-ako mala som mala velke problemy s oblickami tak ze som mala zakazane niektore sporty -ako plavanie ,lyzovanie a tak-no a ked ze sme sa v tabore chodili dost kupat alebo boli tury tak ja som sedela na zadku a krmila som sa.najviac sa mi pacilo pri kucharke v kuchyni-a ostalo mi -ta kuchyna,som sica baculka ale neni to take hrozne ako ked mas 13.rokov zacinas sa vyvijat no raqstie ti :,-(lo -no proste ja v tych 13-15.rokoch-postava pohlad pre bohov.

 
binky
Zasloužilá kecalka 880 příspěvků 14.07.04 16:33

Tábory nebylo nic pro mě.Byla jsem sportovní antitalent,bála jsem se tmy a ještě ke všemu se mi nechtělo od maminky a tatínka a své postýlky.Ale byla jsem 3*.Poprvé se mi na táboře opravdu líbilo před 2 roky když jsem byla jako zdr. sestřička.To bylo opravdu prima.
Binky+Eliška

 
Pajdule
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 14.07.04 21:49

Ahoj,
Dadlo, pochvala za deníček, já ty doby zažila :-))).

Na tábory jsem ale nejezdila, zrovna tak jako Binky - stýskalo by se mi a ne že bych zrovna milovala disciplinu a řád dětských táborů. Vlastně mi to zůstalo dodnes- cokoli organizované mi nahání husí kůži.
Byla jsem pouze jednou - v 7. třídě a to na putovním táboru ve Špindlu. Celý týden lilo, my jako blbci v pláštěnkách a chlebníky (to je děsný název :-))) v igelitu a každý den tůry kolem 30-ti km. Spali jsme ve srubech se stanovou stříškou na parkovišti a měli všechno komplet promočené. Druhý týden jsem tam nevydržela, protože jsem dostala parádní chřipku, vysoké horečky a poslali mě autobusem domů. Jupííí.
Jinak jsem ale měla každé prázdniny s tlupou sestřenic o „tábor“ postaráno, když jsme pravidelně trávily léto s babičkou na chatě. Bylo nás 5 a jak jsem kdysi už psala, ta nejstarší nám nařizovala rozcvičky v 6 a celodenní programy :-))).
No a s našima byla pravidelně 2-3 týdenní dovolená v tehdejší Jugošce, na což jsem se těšila vždycky nejvíc. Škodovkou jsme tam jeli 2 dny, se stanem a vlekem, surfem, židličkama a fůrou nafukovacích věcí, máma mapu na klíně, baterku, termosku pod nohama, brácha rozcapenej nataženej, já nohy na schovaném kanystru s benzínem. Pokaždé jsem na hranicích slyšela :„Usmívej se!!!“ A stejně nás odstavovali a hrabali :-)))).
Dneska na to ráda vzpomínám, třeba jak se mi v Mostaru spustila krev z nosu a nešla zastavit, jak jsme v Záhřebu kupovali pravidelně lyže a Toperky v létě, protože byly velké slevy :-))).

Pajdule

 
Monalisa24
Závislačka 2518 příspěvků 14.07.04 22:04

Ahoj Dadlo!!! A ostatní berušky:-)

Já jezdila na tábory od první třídy. Zpočátku mě to moc „nebralo“ a hodně se mi stýskalo po mamče, ale později, když už tam byly takové ty první letní lásky :-))), mě tábory hodně bavily.
Vzpomínám si na jeden, který jsem si snad užila ze všech - to bylo tenkrát od České televize a bylo to na Berounce, poprvé jsem seděla v loďce, poprvé jsem se převrátila (nejsem vodák, takže název, jak se tomu přesně říká, po mně nechtějte:-)). Večer nám pouštěli gramofonové desky do rozhlasu - prostě super!!!
Později jsem jezdila jako praktikantka a moc jsem si to užívala, to mi věřte!!! :-))) Nemusela jsem dodržovat večerku:-), mohla jsem se líbat s vedoucím:-))) jojo, to byly časy!!!

Ale ze všeho nejraději jsem jezdila s rodiči na dovolenou, jeli jsme vždy jako parta, bylo to víc rodin dohromady a bylo to prostě super!!! Vzpomínky na to mám hezké!!! :-)))

Berušky, už jdu spinkat, tolik hodin, ach jo:-((( Krásný večer!!!

Radka

 
Nafteta
Ukecaná baba ;) 1154 příspěvků 15.07.04 07:00

Ahojky!
Ach jo,tak tady si fakt zavzpomínám.Já jsem naštěstí na táborech byla snad jen třikát.A stačilo mi to.Jsem poměrně individualista a nemám ráda,když mi někdo neustále nařizuje,co mám nebo nemám dělat.A navíc mě nutí sportovat.Já jsem zaprvé totální sportovní antitalent a nevíc zrovna nemiluju nějakou fyzickou námahu,když se mi třeba zrovna chce ležet u vody a číst si.
Moje maminka mě na tyhle tábory posílala,abych nesmrděla nějak dlouho doma.A navíc brácha prý jezdil rád a tak asi nabyla dojmu,že já z toho budu taky nadšená.Ale já jsem měla z toho velkokapacitního slepičáku ROH táboru spíš osypaná.
Hrozně jsem záviděla někomu,že jezdil pod stan,opékal buřtíky a hrál si na indiány.Vyrůstala jsem na mayovkách a chtěla jsem prožít alespoň pár týdnů na Divokém Západě.Ale za mého mládí ještě nic takového nebývalo.
Tak se zatím mejtě hezky a užívejte se dovolenou,pokud jí máte.
Martina

 
planetka
Kecalka 242 příspěvků 15.07.04 09:18

Ahoj holky,
já na tábory jezdila docela často a ráda. S nasima jsme na dovolenou nejezdili, protože jsme doma měli vždy velkou zahradu a k tomu zvířectvo, které se prostě nedalo jen tak na pár dní opustit.
Jizdila jsem na tábory na Vranovsko Bítovskou přehradu a pak na 2 stupni základky na takový putovní tábor po východním Německu. Něco přes týden jsme projížděli různá města a pak necelý týden jsme stanovali u moře. Kdo byl někdy ve východním Německu u moře ví, že to tam není až taková výhra, koupat se ani kolikrát nedalo. Ale z těchto táborů mám 2 zážitky. První, že jsme byli vždy na pláži, která byla zároveň nuda pláží, prostě to tam nebylo oddělený, no a jako začínající poberťáci jsme si to užívali. (my teda za nuda nebyli,, ale za to jsme okomentovávali ty ostatní). Druhý zážitek z Berlína kdy jsme byli na celodenní návštěvě muzea týkajícího se Egypta (nepamatuju si už název) Byly tam oroginál sargofágy a vůbec všchno co k Egyptu a té době patřilo. Byla jsem z toho úplně paf a od té doby jsem byla Egyptem úplně posedlá a vše o něm hltala.
Tak toť mé prázdniny jako dítě.

Snad dnes už budě jeden z posledních kabonících se dní, musí, protože na tu zítřejší svatbu jsme si koupila takové nic k sukni, tak abych nezmrzla.

Planetka

 
Magika
Kecalka 159 příspěvků 15.07.04 10:01

Ahoj Matýsci,

Dadlo super deníček!
Docela jsem si zavzpomínala:)
Pamatuju si asi ve druhé třídě ty šílené scény před prvním táborem. Po sectě k autobusu mě musela mamka zastavit na Karláku a já tam v křoví z těch nervů zvracela - tak jsem se šíleně bála.
No a za dva dny už jsem psala domů ať mi zamluvěj místo na táboře i za rok a scény jsem dělala naopak když se mělo odjíždět domů:)
Pak jsem jezdila každý rok a tábory jsem prostě milovala.
Nejlepší byl ale poloputovní asi ve 13 letech.
Bylo nás tam tak 30 dětí a pár vedoucích, ale jednali s náma jako se sobě rovnýma.
Týden jsme strávili u jihočeského rybníka ve stanech s podstavou a druhý týden jsme sbalili bágly a šli. Nebyla to nijak zvlášť vytyčená trasa takže pohodička.
No a pak si ještě ráda vzpomenu na různé čundry a sjíždění řek - ale to už jsem byla starší a to co mě tam nejvíc bavilo se nedá psát a číst před desátou hodinou večerní:)
Jé to mám vzpomínací náladu…:)))
Jdu snít
papa
Magika a Ledňáček

 
jouda1
Zasloužilá kecalka 569 příspěvků 15.07.04 12:46

Ahojky,
Taky jsem byla na táboře sice jen jednou ale nikdy na něj nezapomenu.Byla to pulka češi a pulka poláci.Proběhlo spoustu zaláskovaní,há­dek,průšvihů atd.Mám pořád schované diplomy.Nedávno jsme se tam byli s Petrem podívat.Byla jsem v Bechyni.
Byla jsem ještě na dvou táborech ale byli tam jen děcka se kterýma jsem se stýkala skoro každý den tak jsem si to tak neužívala.Pak jsem jezdivala s našima k mamky kámošce na chatu a jinak jsem byla na sídlišti.Kde byla taky sranda.Je tam starý opuštěný zámeček a ten jsme prolejzali a na zahrade kopali a hledali poklad.Párkrát se nám povedlo vykopat nějaké staré mince a tot vše.
 Petra

 
Monalisa24
Závislačka 2518 příspěvků 15.07.04 19:19

Téééda, dušičky, řeknu Vám, to je úmorné, sledovat dva deníčky :-)))

Zítra už konečně budu mít doma malého, moooc se na něj těším!!! O víkendu máme naplánované grilování a koupání, tak snad se počasí povede - aspoň to slibovali :-)))

Ten můj chlap dnes dostal opět předvolání k soudu, výživné už mají za sebou, rozvod také a nyní budou řešit to děcko, co není přítelovo, ale protože v té době, kdy se malý narodil, byli stále manželé, tak je otcem samozřejmě přítel. Je to hrozný, já té jeho bejvalce tak nemůžu přijít na jméno!!! Snaží se nám vnutit holku na celý měsíc srpen!!! A ne, že by se mi do toho dvakrát chtělo… :-(

No nic, berušky, jdu pomalu připravovat večeři. Dnes jsem celý den nějaká přešlá, nic mě nebaví, nálada pod psa - to je tím, že tu prostě není Peťulka:-)

Mějte se moc fajn!!!

Radka

 
Klaris
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 19.07.04 10:26

Dadli báječné téma!!
Opět bych mohla psát stohy a stohy na téma já a prázdniny!!
Od malička jsem jezdila na tábory - nejdřív s mámou (byla tam jako zdravotnice a mělo to své výhody i nevýhody..) a pak i sama. Prázdniny bez táboru by pro mě nebyly prázdniny .. zažila jsem jich fakt horu, tábor s němčinou, puťák, tábor v týpí, taneční tábor..Ale nekvíc jsem si užila 4 tábory s koňmi!!!
Dva „statické“ kdy nás ke koním pustili 3 x denně a o to lepší dva putovní kdy jsme s koňmi byli 24hodin denně - v noci jsme je museli hlídat aby neutekli, aby se nezamotali do vazáků a tak..No na to vzpomínám moc ráda - měli jsem vůz a 5-6 koní a putovali jsme Vysočinou a děsně nám dělalo dobře jakou jsem budili pozornost!!A ne­ustálé vymýšlení jak co uděláme, jak budem vařit, jak spát, zda nám stačí krmivo pro koně, kolik koupit jídla, kam dojedem a kudy..to bylo príma..První rok nás bylo jen šest + „vedoucí“ Radek kterému koně patřili a to považuju za svůj nejlepší tábor v životě!!
Takové ty tábory typu ROH (ale já pravda jezdila až po revoluci ale asi to bylo podobné) mě taky moc nebrali - 15družstev po 15 děckách podle věku ..jedinou výhodu to mělo - jako tenkrát 8-9leté holky jsme se mohli „zamilovávat“ a „vešet“ se na 16tileté kluky, kteří nás samozřejmě brali jako mladší ségry..ale byla s nimi sranda..
Takové ty pravé zamilovávací tábory jsem neprožila, protože jsem v 15 přestala jezdit sice ne na tábory, ale se svými vrstevníky..Vstou­pila jsem totiž do Hnutí Brontosaurus a na jejich tábory (tzv. péesbéčka) se taky nedá zapomenout - koneckonců kdybych chtěla můžu jet ještě teď (věkově horní hranicí to neomezují - dolní je kolem 16ti). No a když jezdíte v 15ti s vysokoškoláky, kteří to mají v hlavě srovnané, tak takové ty telecí lásky končící pár dopisy nehrozí..Je pravda že tam ty vztahy už byly o něčem hlubším a já si tímto stylem prostě tuto část puberty přeskočila..Dů­ležité pro mě bylo že mě ty lidi o 5-10let starší brali jako sobě rovnou a podle toho se se mnou bavili (nikdy nezapomenu jak můj tehdy 22letý o sedm let starší kamarád prohlásil - tý jo na to že je ti panáct se s tebou dá bavit úplně o všem..)
Tak to jsem si nostalgicky zavzpomínala takž Dadli díky!!!
No reagovat na vaše komentáře už nemám sílu..tak se nezlobte zase někdy jindy (třeba večer :-))
 Klaris

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama