Evule a její cesta I.

Rodičovství

O mně, mé krásné holčičce, našich zážitcích, nemocech, očkováních a prostě věcech, co nás potkávají. :)

Ahoj,

tak už je nám 7 týdnů (tedy už něco málo přes, mám s tím vším, co se nám teď přihodilo trochu skluz ve psaní, no to si přečtete samy o kousek dále). A jak jsem slíbila ve svém prvním příspěvku, shrnuji, co řešíme! Ten čas strašně letí… Nestíhám vůbec sledovat, co všechno mám a nemám řešit, kdy, jak, proč, co se děje. Člověk se jednou ne/vyspí a týden je pryč. :) Malá je krásná a dělá nám obrovskou radost. Sice se nevyspím, ale šťastná rozhodně jsem. :D

Naštěstí hodně pomáhá babička, moje maminka, ta je zlatá. Marušky tatínek se taky snaží, občas dokonce i přebaluje! :D Je to tedy poměrně vtipné sledovat, ale celkem mu to jde. No prostě chlap. :D Taky máme dobrého pana doktora pro Marušku. Vážně, to je neocenitelné, mám pocit, že se nám fakt snaží pomoct a říct mi potřebné informace. Snad to není jen tím, že ví, že jsem zdravotní sestra, tak si to nedovolí.

Často čtu na internetu stížnosti na doktory, sestry a další nemocniční personál a je mi z toho smutno. Co vám k tomu můžu říct, jsou to jen lidé a lidé se chovají různě, mají různé svědomí… Je ale škoda, že to potom kazí těm ostatním, kteří se opravdu snaží. Na druhou stranu najdete lidi, kteří nedělají svou práci důsledně, naprosto všude. Bohužel ti, kteří jsou v kontaktu s lidmi a ještě ke všemu mají na starost jejich zdraví, u těch by se to ještě více stávat nemělo, je to více „vidět“ a může to ubližovat.

Ze své vlastní zkušenosti vím, jak je těžké zůstat milá a usměvavá celý den. Možná si teď řeknete, že když na to nemám, měla jsem si vybrat jiné povolání a že s tím přece musím počítat. Ano, já s tím samozřejmě počítám a své povolání bych neměnila, protože mě baví. Co jsem tím spíš chtěla říct, že jsme všichni lidé a měli bychom se tak k sobě chovat.

Někdy mě opravdu mrzí, že ač se snažím vyjít nějaké mamince vstříc, pomoct jí a uklidnit jí, narazím jen na tuhý odpor, nadávky a křik. Zároveň se teď rozmohla móda vědět všechno nejlíp a odporovat všemu, co řekne lékař, protože je to 100% agent nějaké farmaceutické firmy. A když to není agent farmaceutické firmy, je to šarlatán a stejně nemá pravdu a hloupá sestra do toho nemá matce taky co mluvit. Ač teď víc než kdykoliv chápu strach všech maminek o jejich dítě a potřebu ujistit se o tom, že se rozhoduju správně, s tímhle přístupem to taky daleko nedotáhneme.

A jak to máte vy, holky? Máte dobrého doktora/doktorku? Jsou ochotni odpovídat vám na vaše otázky a naslouchat vám? Všimla jsem si, že je mezi vámi hodně těch se špatnými zkušenostmi a věřte mi, že mě to opravdu mrzí.

Marušce se teda na našem panu doktorovi nejvíc líbí taková pískací žába, co má v ordinaci, z té je úplně hotová a vždy se jí hrozně chechtá :D Mně se líbí to, že si vždycky najde čas mi vše vysvětlit a poslechnout si můj názor. Zároveň se s vámi musím podělit o jedno video – tohle je doktor, který rozhodně umí dávat dětem injekce! :-D

Minulý týden jsme taky prodělali první větší průjmík u Marušky, teda dost děs! Měla k tomu teplotu, hodně fňukala, nechtěla spinkat a byla dehydratovaná. Museli jsme ke kojení (kdy se Maruška stejně moc nechtěla přisát) ještě dávat takový ten kojenecký čaj od Sunárku fenyklový (mimochodem, je hrozně hnusný pro mě). Naštěstí byl průjem sice silný, ale čtvrtý den už ustával. Ale strach jsem měla veliký, moje malá beruška takhle nikdy nekňourala. :( O nějakém denním režimu ani nemohla být řeč.

Všechny zážitky z těch dní mi splynuly do jednoho velkého nekonečného pláče, nevyspání, stresu a strachu. Byl to teda dost děsný zážitek. Malá stihla za těch pár dní pohubnout, ale naštěstí je to stále relativně v normě. Vidět tu její pohublou ukňouranou tvářičku bylo pro mě dost hrozné. Ta bezmoc… Člověk by chtěl mít nějakou léčivou sílu, kterou by to hned poslal pryč, aniž by musel čekat, až zaberou léky nebo to přejde samo.

Bylo to poprvé, co byla moje holčička nemocná, a musím říct, že jsem to nenesla ani trochu statečně. Byť to člověk může předvídat, nikdy se na to nemůže připravit. A přitom to byl „jen“ průjem a netrvalo to dlouho, ani to nemělo žádné komplikace. Teď už je to snad za námi. :)

V předchozím příspěvku jsem slíbila, že se tady budu zaobírat také zdravotnickou realitou a očkováním. Původně jsem chtěla vyprávět o svojí kamarádce, která má také holčičku, která dostala neuvěřitelný průjem, a museli s tím do nemocnice. Nedokážu si ani trochu představit, jak bych to zvládla. Proto jsem také hned řešila, zda Marušku nechat očkovat proti rotavirům a také čím. Pravda, měla jsem to stejně v plánu, ale tahle naše příhoda to jen urychlila. Představa, že se průjem zvrhne v něco horšího a budeme muset do nemocnice, mě opravdu vyděsila. Tak tedy moje postřehy:

Očkovací vakcíny jsou tu dvě, Rotarix a Rotateq, každá má jiného výrobce. Obě obsahují živé oslabené viry. Rotarix je dvoudávkový (odstup mezi dávkami je 4 týdny) a používá oslabený lidský rotavirus izolovaný od nemocného dítěte, což znamená, že je jednotypový. Rotateq je třídávkový (odstup mezi dávkami minimálně 4 týdny) a používá se zvířecí skupina rotavirů. Vakcína Rotateq obsahuje celkem pět bovinních rotavirů přetříděných s lidskými rotaviry. Obě vakcíny se podávají perorálně ve formě kapek, které před aplikací smíchá sestra/doktorka (Rotarix je dodáván ve formě bělavého prášku, Rotateq je dodáván jako světle žlutá čirá tekutina). Obě vakcíny fungují proti nejběžnějším rotavirový genotypům.

Můžete si říct, že je celkem nesmysl očkovat dítě proti průjmu, že stejně nějaký dostane a nějakou imunitu si vytvořit musí. Ano, to je pravda, ale není průjem jako průjem. Rotavirové infekce mohou vést k velmi vážným komplikacím a někdy až k smrti. Rotavirové onemocnění není průjem, kdy se párkrát projeví a při dodržení dietky a podání protiprůjmových kapek zas zmizí. Může mít i lehký průběh, ale toho se samozřejmě nemusí nikdo obávat.

Při tomto typu onemocnění ale může docházet k extrémní dehydrataci a zátěži celého trávícího systému (proto často dochází také ke zvracení). V nejhorším případě pak touto skutečností může dojít k celkovému vyčerpání organismu a úmrtí. Zvláště u miminek je toto nebezpečné, protože dehydratace se nemusí tak jednoduše poznat a jejich malé tělo se hůře brání, neumí projevovat, co mu je.

V nemocnici jsem se s rotavirovými onemocněními taky setkala. Není to nic pěkného, zvlášť pokud je to silnější virus a mimčo opravdu skončí na kapačkách. Neříkám, že tak skončí všechny děti s rotavirovou infekcí, ale když to pak vidíte, je vám do breku. Plus do toho tyhle mé čerstvé zkušenosti a vyprávění mojí kamarádky. Když se na to podívám z čistě lékařského pohledu (což je teď pro mě opravdu těžké), tak je organismus děťátka neuvěřitelně přetěžovaný. A víte určitě sami, jak i dospělý člověk je vyčerpaný při pořádné průjmové infekci, natož to malé tělíčko, které ani pořádně neví, co se s ním děje… Navíc rotaviry jsou zákeřné, jsou hodně nakažlivé a navíc odolné proti většině dezinfekčních prostředků, na předmětech jako hračky můžou přetrvávat až 10 dní…

Ale i tak, přes všechno, co vím a co jsem si zjistila, si myslím, že očkovat proti rotavirům je v našich zeměpisných šířkách celkem zbytečné. Jistě, pokud bych žila někde v Africe, tak by to byla jiná…

A také kdyby měla malá dispozice po nás nebo na průjmíky nějak běžně trpěla, tak bych si to také promyslela jinak. Ale myslím, že očkovat naší malou na rotaviry zatím nemá význam. Vím, že hodně matek je proti očkování na rotaviry, taky jsem strašně dlouho váhala. Je lepší, aby si malá prošla očkováním nebo pak s průjmy ležela na kapačkách? Jak jsem psala – pořádný průjem s horečkami je děsný i u dospělého, natož u miminka.

A proč vám to jsem všechno píšu? Rozhodně si nechci hrát na nějakou povýšenou a přemoudřelou nebo doktora House. Možná ale ne všechny z nás mají hodného pana doktora, který je ochoten naslouchat a vysvětlovat nebo někoho známého v nemocnici. Možná si taky každý vyloží to, co čte v diskusích a na internetu různě – nejen proto, že si na to udělal svůj názor, ale taky proto, že spousta věcí tam jsou nesmysly a ne každý se vyzná v odborných termínech.** Mým cílem je dát sem všechny informace na jednu hromadu** napsané alespoň trochu srozumitelně. Zároveň ne každý má tu možnost vidět, jaké to je, když si nějaké dítě tou určitou nemocí prochází (a to ani nemluvím o tom, jaké to je, když je to pak to vaše dítě, kterému se to děje), proto možná nedokážeme úplně docenit, proti čemu naše děti chráníme.

Netvrdím, že medicína je samospásná a dokonalá a všemu dnes rozumíme a máme na to lék. Ale na druhou stranu ani netvrdím, že bychom měli očkovat všechno a vždy. Určitě je dobré zkoušet i různé alternativy, jako je čínská medicína a další alternativní přístupy. Jenže ty spalničkám, zarděnkám a dalším nemocem nepředejdou… Na druhou stranu je asi nezpochybnitelné, že nebýt těchto medicínských a jiných pokroků (ačkoliv nemusejí být na 100 % dokonalé, nikdy nebyly a nebudou) je docela dobře možné, že bychom jako lidstvo už dávno podlehli epidemii nějaké nemoci a moc by z nás nezbylo.

Určitě bude mít hodně z vás jiný názor na spoustu věcí, co jsem tu napsala. Přestože si za svým rozhodnutím stojím a svým názorům věřím, budu ráda, když se podělíte o vaše zkušenosti a dojmy, nejen s očkováním na rotaviry, ale taky se svými doktory a nemocemi u vašich malých.

Děkuju za váš čas.

Vaše Evule.

Hodnotilo 34 lidí. Score 2.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
lesniboruvka
Kecalka 393 příspěvků 23.03.15 00:45

Deníček se mi moc dobře nečetl, ale to neznamená, že by byl špatný. Je fajn, že někdo má snahu tak podrobně popisovat svůj průchod mezi informacemi co se týče očkování.

Podle mě je očkování na rotaviry také zbytečné. Stačilo mi přečíst si letáček Rotarixu, jen jsem otočila stránku, tak tam bylo uvedeno, že je to jen proti 40% průjmů vyskytujících se v ordinacích dětských lékařů, že nemusí chránit všechny očkované a pokud chrání tak max. 3 roky, dole malým písmem byly uvedené možné nežádoucí účinky, navíc je to živá vakcína.
Kamarádky malá - očkovaná na rotaviry je bohužel chytla a mírnější průběh jí to nezajistilo :(
Můj syn v 7 týdnech chytl noroviry /průjmový infekt jako rotaviry, ale očkování na ně není/ a zvládl je skvěle - bez kapaček, nejhorší byl první den hodně zvracení a potom to bylo den ode dne lepší a lepší. Na váze stál, nezhubl.

Jsem zvědavá jak budete pokračovat s hodnocením dalších vakcín. Já jsem tedy nakonec nesplynula s žádnou, po prostudování příbalových letáků - složení atd. jsem se začala problematice očkování hodně věnovat a nejsem proti očkování jako takovému, ale vadí mi náš povinný systém v Čr. Vadí mi, že hodně pediatrů vidí jen očkovací kalendář, začátek v 9 týdnech a tak to prostě dáme. Je jedno jestli dítě prodělalo zrovna noroviry, nebo mělo v termínu očkování rýmu (rýma prý nevadí), očkují hlava nehlava podle kalendáře. Přitom by stačilo koukat více na jednotlivce a v případě, že dítě není 100% zdravotně fit odložit, rozložit apod. Možností je spousta, ale někteří pediatři je bohužel ani neznají :think: Samozřejmě jsou i tací, kteří informováni jsou a jsou v očkování obezřetnější, kéž by jich přibývalo :palec:

 
Hanule81
Kecalka 260 příspěvků 23.03.15 08:09

Ahoj děkuji za deníček, právě jsme se vrátily z nemocnice. Dcera má rotaviry a je to děs, navíc měla dvě fáze. Tedˇse jen modlím aby se nám to nevrátilo, zvládla to za pomoci kulíška a čaje, naštěstí neskončila na kapačkách. Slyšela jsem že v nemocnici s tím bylo hodně dětiček co si prošlo očkováním, a stejně to chudáci dostali. Přeji Vám oběma mnoho zdraví :srdce: PS. Personál nemocnice byl skvělí, vše vysvětlily a byli příjemní

 
baramal
Kecalka 147 příspěvků 23.03.15 08:23

Po zkušenosti u prvního dítka, see kterým jsem skončila v 18 mměsících na kopačkách, jsem u dcery nneváhala a očkování dala. A jsem za něj rada. Když si člověk projde tu bezmoc, tak je pak opravdu rád, že něco takového existuje…

 
Hadumi
Extra třída :D 11607 příspěvků 23.03.15 08:51

Mně se deníček nelíbí - stejně jako ten předchozí.

 
suricata
Kelišová 6604 příspěvků 23.03.15 09:03

Super deníček. Moc se mi líbí a těším se na další.

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26456 příspěvků 23.03.15 09:09

Jo muj syn mel take rotaviry, byl to hnusny prujem az dokrve a zvracel silene, asi 14 dni zalezitost, hned po ockovani to chytil chudak :think: :think:
Pediatr az ted v jeho 8 mi mesicich nechapave kroutil hlavou jak to ze to chytil, rozlozila jsme si ockovani podle jeho stavu jak mu je a ne podle doktoru, ne vse musi byt hned ted..Muj pediatr sice rika, je je jedno jestli pockame, ze je blbost ze ma pak dite lepsi imunitu, ale ja ho proste v dobe s nemoci ockovat nenechala, tady diky bohu to povinne neni ;)
Ale jsem zastanecem ockovani tech dulezitych vakcin, maji svuj smysl, jen mi vadi jakou rychlosti to do tech deti nekdy rvou ;)
Co se tyce sester doktoru v cr :nevim: :nevim: :nevim: Uz 14 let jsem mimo cr, jen co ctu mi nekdy staci k porovnani, nebo kdyz se v cr obcas bavim s mym byvalym vynikajicim obvodakem-sam uznava, ze to proste jeste zdaleka neni kde by melo byt :nevim: Ja jen muzu tady s denicku vycitit, srovnavat ;) ;)

 
Kulich_79
Povídálka 23 příspěvků 23.03.15 09:38

Oproti minule ses teda rozepsala! Je to takové informativní, ale četlo se mi to dobře a pěkně jsi to shrnula ;-) Myslím, že máš celkem nadhled a ne jen prostě a suše buď kritizuješ nebo souhlasíš. Super :-)

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15871 příspěvků 23.03.15 19:02

Zajímavé čtení - jen prosím, příště bez „průjmíků“. To je fakt hrozně příšerné slovo.

 
Evule_85
Povídálka 37 příspěvků 26.03.15 20:24

Opět moc díky za ohlasy, jsem ráda, že se většině deníček líbil :) :palec: Určitě je dobré se nad očkováním zamyslet a slepě neposlouchat doktory, ne všichni bohužel myslí v první řadě na to nejlepší pro miminko. Nejsem zastánce neočkování, ale ani slepého očkování všeho, co je na trhu. Zlatá střední cesta je dle mého to pravé ;) Do příště se tedy vyvaruji těch průjmíků :D :oops:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama