Evule a její cesta III

Rodičovství

Vždy jsem si říkala, jaké to asi je být matkou, co prožívá a co řeší. Teď to vím a také už vím, že to rozhodně není jen samá legrace a smích, ale také spoustu starostí.

Ahoj holky,

tak Maruška mě zaneprázdnila natolik, že píšu tenhle díl deníčku až po 4 týdnech. Dva týdny jsme teď bojovaly s rýmou a teplotami. Byť teplota vyskočila až přes 38°C a z rýmy malá tak prapodivně chrčela, paní doktorka konstatovala, že to na antibiotika není. Řekla bych, že jsem nikdy v životě neměla doma takovou zásobu bylinek, olejíčků a čajů. A ta blahořečená odsávačka hlenů je fakt neuvěřitelný pomocník! Ale teda musím říct, že dělat takové věci vlastnímu miminku je úplně něco jiného. Já měla skoro pocit, jak kdybych jí ubližovala. :( A nejhorší to bylo při kojení. To jsem se vážně bála, že se snad udusí… Snažila jsem se dělat přestávky, jenže pak zas začala plakat a rozčilovat se.

Ze začátku jsem na to šla hodně přírodní cestou, ale nasadila jsem i klasické léky. Do nosíku nejdřív Vincentku nosní sprej Junior, který hezky zabíral, hleny šly ven a neusazovaly se. Odsávačky jsem otestovala hned dvě: jednu na vysavač a druhou na balónek. Ta na vysavač mi přijde už fakt hodně drastická. :-O Když to bylo lepší, používala jsem už jen tu na balonek, kterou máme od NUK. Ta na vysavač je Nosátko a ta teda táhla.

Velkým pomocníkem bylo taky Psí sádlo od Dr. Weisse, Megafyt dětský čaj při nachlazení a sirup Vincentka s jitrocelem a mateřídouškou, takže to můžu doporučit. Ne že bych byla zásadně proti chemickým lékům, ale když to můžu nahradit přírodní verzí, tak se o to snažím. :) Jen na tu vyšší teplotu jsem dávala klasicky Panadol a trošku studené obklady, ale těch se u takhle malého dítěte pořád bojím.

Tady bych se ještě ráda vrátila k otázce na Panadol z mého minulého deníčku o očkování hexavakcínou. Raději jsem si to ověřila s naší doktorkou a ta mi potvrdila, že pokud je podaný přímo s vakcínou, tak může snižovat imunitní odpověď, ale pokud ho dáte až po očkování, tak už ne. A i při současném podání by měla být imunitní odpověď dostatečná, jen to není úplně zaručené. Takže vyloženě dohromady radši nepodávat.

Pořád znovu narážím na to, že lékaři očkují i při nemoci. Teď zase, kamarádka očkuje dcerku v trochu jiném schématu. Šla s ní k doktorce, jen aby se zeptala, jestli její kašel a rýma nejsou na antibiotika. A doktorka šup, a že jí hned naočkujou. No hrozný! Ale ona si naštěstí postavila hlavu a nenechala jí očkovat. Doktorka prý akorát utrousila něco o tom, že je příliš starostlivá. :D

Přijde mi to vážně nezodpovědné, pokud to některý lékař dělá. Sice se píše, že lehká rýma nevadí, ale kdo tu míru posoudí, že? Chápu, že doktoři mají v ordinacích nával a opakované návštěvy se jim nehodí. Ale pokud je kašel a teplota, tak bych prostě neočkovala. Je ale také pravda, že ne vždycky už musí být nemoc „v rozkvětu“ a to, že na mimčo něco leze, to nepozná skoro nikdo. :(

Jinak s těmi očkovacími schématy, na které jste se minule taky ptaly, je to celkem komplikované. Radila jsem se svou známou, která je imunoložka, a ta mi řekla, že očkovat se může opravdu hodně různě. Nejdůležitější je dodržovat rozestupy mezi očkováními, které musí být u Hexy nejméně měsíc a nejvíc 2 měsíce. Pokusím se nějak srozumitelně sesumírovat možnosti:

a) Hexa nebo Pediacel ve schématu 3+1

  • očkuje se od 9. týdne věku dítěte a začít by se mělo (dle vyhlášky) nejpozději do 10. měsíce věku dítěte, ale s ohledem na riziko infekcí se doporučuje začít očkovat do 16. týdne věku dítěte
  • dávky 1–3 je třeba očkovat v rozestupu minimálně 4 a maximálně 8 týdnů mezi jednotlivými dávkami
  • poslední dávka (ta +1) by měla být vždy aplikována do 18. měsíce věku dítěte s odstupem nejméně 6 a maximálně 12 měsíců od 3. dávky
  • u očkovací látky Pediacel je třeba ještě nechat dítě doočkovat proti Hepatitidě typu B mezi 2. a 3. rokem

b) Hexa nebo Pediacel ve schématu 2+1

  • většinou se uvádí aplikace 1. dávky od 13. týdne (3. měsíce) věku dítěte, není však striktně definováno, že by se nemohlo začít dřív či později
  • rozestup mezi jednotlivými dávkami je pak doporučován minimálně 4 a maximálně 8 týdnů s tím, že poslední dávku (+1) je doporučeno aplikovat mezi 11. a 13. měsícem
  • u Pediacelu je třeba ještě nechat dítě doočkovat proti Hepatitidě typu B mezi 2. a 3. rokem

Relativně novinkou je, že se může ve schématu 2+1 očkovat také Hexacima. Podmínkou je ale aplikace prvních 2 dávek v minimálním intervalu 8 týdnů (zatímco u Pediacelu a Hexy je minimální interval 4 týdny).

Máte pravdu, že odsunutím očkování do pozdějšího věku se některé vedlejší účinky můžou zmírnit (i když nemusí a můžou se dokonce i objevit jiné). Tohle prostě záleží na konkrétním dítěti. Některé jsou naprosto bez vedlejších účinků, některé je mají. Zvýšená teplota a únava jsou sice pro děti nepříjemné, ale je to celkem normální projev toho, že je jejich tělíčko v procesu imunitní reakce.

Opravdu se není třeba toho tolik bát. Ale pokud se objeví nějaká nestandardní reakce, doporučuju návštěvu očkovacího centra. Umí si už s řadou reakcí poradit a doporučí vám individuální očkovací schéma. Některé vedlejší účinky se dají lépe zvládnout i pomocí různých doplňků, například s homeopatiky nebo bylinkami. Často o tom čtu tady na eMiminu a některým dětem to pomáhá. A nedávno jsem také narazila na jeden sirup, který by děti měl proti vedlejším účinkům očkování ochránit, ale nevím, zatím jsem na to moc chválu neslyšela. Jmenuje se to Provakcin. Zkoušely jste to už některá?

Moje aktuální téma je očkování proti pneumokokům, tak teď pročítám různé texty a zkušenosti jiných maminek. K očkování se přikláním, protože už jsem pár pneumokokových infekcí u dětí zažila a u některých to byl opravdu hodně náročný boj, který bych s Maruškou zažít určitě nechtěla. Ale ještě se chci blíž podívat na jednotlivá pro a proti. Mimo jiné zjišťuji informace o přidaných látkách, jak to s nimi vlastně je, jak moc nebezpečné jsou či nejsou, hlavně ten všemi diskutovaný hliník. Tak zas příště napíšu, co užitečného jsem zjistila a jaká rozhodnutí jsem udělala já. :)

A ještě jedno doplnění – některým z vás minule přišlo, že propaguji očkování. Je pravda, že jsme naši malou očkovali hexavakcínou, což je zde obecně hodně špatně vnímáno. Myslím si, že tohle očkování (nemyslím přímo tuhle vakcínu, ale obecně očkovat proti obsaženým nemocem) opravdu významně chrání (a to nejen naší Marušku) a je vážně důležité. Ale očkovat všechno za každou cenu nechci.

Rotaviry jsme se rozhodli nedat a další vakcíny budeme hodně pečlivě zvažovat. Sama teď vím, jak je to těžké, vyznat se ve všech těch informacích a probrat se různými názory lékařů a zkušenostmi maminek. Proto píšu tenhle deníček. Snad aspoň některým z vás moje informace pomáhají k finálnímu rozhodnutí, ať už je jakékoliv.

Díky za váš čas!

Vaše Evule

P. S. Moc děkuju za všechny vaše komentáře, připomínky i dotazy! Snažím se si z toho brát ponaučení a to vnášet do dalších deníčků. Pokud vás osobně třeba něco zajímá nebo nějaké informace nemůžete najít, klidně napište a já to zkusím vyhledat. :)

Hodnotilo 25 lidí. Score 2.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Manticora
Ukecaná baba ;) 1783 příspěvků 26.05.15 06:52

Ahoj, chtěla bych se zeptat, odkud máš informaci, že se dá Hexacima očkovat 2+1? Doktorka mi tvrdí, že jde jen 3+1. Já bych ale chtěla v tom sníženém režimu. MOhla bych poprosit info do SZ? Děkuju moc.

 
Adis89
Kecalka 485 příspěvků 2 inzeráty 26.05.15 07:44

Ahoj normálně takto nekomentuji, ale musím. Vždy se těším na deníčky, ale ty od tebe se fakt nedaj dočíst do konce. Každý tvůj deníček čekám, kdy začneš psát o miminku a je o něj vždy max. jeden odstavec a pak samé očkování a očkování. To je spíš na diskuzi než na deníček… :nevim: Ale neber to prosím zle, jen říkám svůj názor.

 
elot
Ukecaná baba ;) 1601 příspěvků 26.05.15 08:25

Taky mě to moc nebavilo. Takový nijaký :nevim:

 
schwarzwaldtorte
Zasloužilá kecalka 634 příspěvků 26.05.15 08:25

Ze vy jste nejaka docentka, autorko? :D

 
EliP
Povídálka 37 příspěvků 26.05.15 08:50

@Manticora: Možnost očkovat ve zkráceném schématu 2+1 je uvedena přímo v příbalovém letáku hexavakcíny. Účinnost 2+1 je téměř stejná jako u schématu 3+1 (98% versus 99%), píše o tom odborník na vakcíny Petráš (www.vakciny.net/…_2011_01.htm).
Očkuje se tak v Dánsku, Švédsku, na Islandu, ve Finsku, v Norsku, v Itálii.. V ČR bohužel očkovací vyhláška uvádí pouze schéma 3+1, v praxi se u nás schématem 2+1 očkují děti, které se z nějakých důvodů začínají očkovat hexavakcínou až po 6 měsíci. Více také na tomto odkazu: http://ferovanemocnice.cz/…va-2161.html

Příspěvek upraven 26.05.15 v 08:51

 
Manticora
Ukecaná baba ;) 1783 příspěvků 26.05.15 09:02

@EliP Díky, ale já se ptala na Hexacimu, ne normální hexu. Viz věta autorky: Relativně novinkou je, že se může ve schématu 2+1 očkovat také Hexacima.

 

Kecalka 293 příspěvků 26.05.15 09:26

Ja se nemohu ubranit dojmu, ze to je nejake ocko lobby. V kazdem denicku krom prveho tedy, je dokola reseno ockovani…mne se denicky nelibi, ani jeden. Co bude priste? Ani nemusis odpovidat, bude to o ocko Priorixem. :zed:

 
pawo
Stálice 53 příspěvků 26.05.15 12:46

Děvčata některé jste tady fakt tragické…co furt máte potřebu něco trapně komentovat? at si pani píše o čem chce..a co se týká očkování tak pokud jste každá jen trošku inteligentní a něco si přečtete o očkování v zahraničních publikacích nebo článcích tak musíte uznat že očkování má v sobě takových věcí že to dobrá věc prostě není. u nás se až příliš důvěřuje lékařům a maminky zapomínají na svůj rozum

 
Fitmamka
Kecalka 230 příspěvků 26.05.15 13:22

Ráda jsem si deníček přečetla. působí na mne jako odhalení roušky rozhodování a jednání, jedné normální, starostlivé maminky, která se s celým procesem veřejně svěřuje. Fanatických diskusí je na netu dost. Tohle má hlavu a patu a opravdu to může někomu pomoci

 
Anonymní  26.05.15 13:40

Nesouhlasím s maminami, co odmítají očkování. Kdyby se nezačalo po válce s plošným očkováním, nikdy by nevymizely nemoci, které stály děti život nebo byly postiženy na celý život. Jednu svoji zkušenost: dr. nás poslala s dcerou do nemocnice kvůli zvracení. Na pokoji JIP nás dali s klučíkem, který měl rotaviry. Průběh: celých 24 hodin prořval bolestí bříška, šlo mu to horem dolem a jednou stranou do něj pouštěli kapačku a druhou stranou to šlo vše z něj ven. Zkusil tedy neskutečně. Druhý den dceru pustili, naštěstí je očkovaná proti rotavirům, ale já a manžel jsme si to „odnesli“ domů. Oba jsme skončili na pohotovosti, dcera jen s lehkým průjmem(který předtím než šla do nemocnice neměla, pouze virózu). A matka toho klučíka, prý vyznává vše alternativní a syna dá očkovat pouze proti tomu, co je povinné a to „jen“ v omezené míře. Proto píšu, hodně alternativní matky, někdy trochu přemýšlejte…Ne kvůli nám rodičům, my vydržíme hodně, ale kvůli svým dětem, které Vaši „alternativu“ mohou odskákat na celý život!

 
Sue.Ellen
Ukecaná baba ;) 2383 příspěvků 26.05.15 22:36

Ty voe, me odvezou :mrgreen: Ty mas u prvniho denicku jako uvod: „O mně, mé krásné holčičce, našich zážitcích, nemocech, očkováních a prostě věcech, co nás potkávají. :)

Tutunununu…

 
Anonymní  27.05.15 00:27

Normálně moc nekomentuju, ale po dlouhé době mi to nějak nedá… Taky mi trochu uchází důvod těch donekonečna se opakujících zapšklých komentářů. Autorka zmiňovala, že je zdravotní sestra, tudíž na starosti se zdravím má asi trochu jiný pohled než ostatní. To, že se tady podělí o své myšlenkové pochody se mi jeví jako celkem užitečné. To, že bude psát o očkování bylo jasné už po druhém dílu. Jestli se mi to nelíbí, tak to nečtu. Deníčků na jiné téma tady vyjde každý den víc než dost, tudíž kulturní vyžití pro jiné tady je.

Nevím, jak vy ostatní, ale já nerozumím víc jak polovině toho, co se píše na vakciny.net a že by mi to nějak pomohlo v rozhodování? Jak mám jako vyhodnotit, čeho je ve vakcíně moc nebo málo a jestli je to dobře, nebo ne? Jako dokáže mě vyděsit příbalový leták od Paralenu, natož tohle. Pokaždé, když dostanu u doktorky léky a vidím, co tam je jako vedlejší účinky, mám chuť to hodit do popelnice. Většinou to neudělám. A většinou mi není nic z toho, co tam píšou. Proto jsem ráda, že tady někdo má snahu selsky popsat, jak přemýšlel on/a a jak si co ze vší té lékařské hatmatilky a tuny dostupných informací vzal. Dost mi to šetří čas a nervy. Neberu to jako manuál, hlavu mám svoji, ale ten přístup, snaha a vůbec všechno se mi líbí. A že se to nečte lehce? A ty články na vakciny.net snad ano? Jako tohle je minimálně o 200% lepší. Tedy aspoň pro mě.

Jo a prosím vás, přestaňte pod každý příspěvek a článek o očkování psát, že je to lobby farmaceutických firem. Je to už trochu únavné. I kdyby na krásně bylo, souhlasím s názorem, že očkování vděčíme za mnohé. Zároveň jsem si vědoma toho, že aktuální stav není ze všech možných úhlů pohledu ideální. Vřele ale doporučuji třeba seriál The Knick: Doktoři bez hranic, který celkem barvitě líčí, jak na tom byla medicína roku 1900. Možná vás to přiměje k zamyšlení, že nic v dějinách pokroku nebylo zadarmo, a že to tak asi prostě být musí. Tím myslím to, že nic není 100%, hned, tady, zadarmo a pro všechny.

Zajímá mě ten hliník. Prosím příště ještě nepiš „o všech ostatních věcech, co vás potkávají“. Děkuji.

 
vendy259
Ukecaná baba ;) 1764 příspěvků 27.05.15 14:16

Jen mě mrzí, že o dcerce je toho psáno minimum… :nevim:

 
Measmille
Ukecaná baba ;) 2037 příspěvků 28.05.15 11:45

Ja sem tedy denicek do konce nedocetla bo me to nebavilo… ja autorku chapu - ma vitr z ockovani a hleda timto nejake spoluduse… proste vi, ze je ockovani potreba, ale zas na druhou stranu je to hnuj co do tech miminek hned z kraje pumpujou… tak se to v ni mele a musi to nekde ventilovat - ja sem taky hodne nacetla a ted nas ceka ocko mmr - to sem odlozila a dr frflala no… ale proste verim svemu rozhodnuti a stojim si za tim (taky se modlim, zda-li se rozhoduju spravne :) )

 
Measmille
Ukecaná baba ;) 2037 příspěvků 28.05.15 11:57

@anonymni… no co by bylo s hlinikem??? davaj ho jako prisadu do vakcin, aby nastartovali imunitni reakci…takze v tele ani tak nedela neplechu samotna nemoc, ale ten hlinik, kterym deti predavkujou (na prumerne kila vpravi pri jedne vakcine az petiset nasobek najednou)… takze bez hliniku to neni vonco :roll:

 
lesniboruvka
Kecalka 393 příspěvků 01.06.15 13:51

Tedy k tomu očkování máte ještě velké mezery. Doporučuji web www.vakciny.net.
Rozestupy mezi prvními třemi dávkami hexy můžou být až 6 měsíců. Atd. atd.

Paralen po očkování bych opravdu neriskla, natož pokud je podaný preventivně.
Snižuje účinnost vakcín, ale i může zhoršit nežádoucí účinky.
 http://www.babyonline.cz/…ni-ano-ci-ne

@Manticora Hexacima 2+1 lze podle příbalového letáku, který je na stránkách SÚKL.

 
lesniboruvka
Kecalka 393 příspěvků 01.06.15 14:10

Kdysi jsem taky chtěla psát deníčky o očkování, aby maminky věděly jaké mají práva a možnosti.. určitě bych je ale neuklidňovala, že se není čeho bát..

Jinak o Marušce jste toho opravdu moc nenapsala, co už umí? Jaké dělá pokroky? :)

Zajímavé je - na to narážím často já- že děti očkované podle očkovacího kalendáře jsou teoreticky chráněné (protilátky jsou nejisté) proti pár nemocem, které z velké většiny nemůžou reálně chytnout. Ale neubrání se blbé chřipce, mají často rýmy, kašle, alergie atd. Imunitu mají v loji.

Ještě otázečka, v minulém deníčku píšete o panu doktorovi, v tomto paní doktorce. Měnili jste pediatra?

Příspěvek upraven 01.06.15 v 14:22

 
Anonymní  01.06.15 20:57

Measmille: No, právě tyhle výkřiky o tom, že děti předávkují hliníkem apod. už se mi číst nechce. Ráda bych nějaký jiný názor. Nějaký věcnější. Neumím si představit žádný SÚKL na světě (v nějaké civilizované zemi), který by to schválil.

lesniboruvka: No, když už jsme u těch mezer:
„Zajímavé je – na to narážím často já- že děti očkované podle očkovacího kalendáře jsou teoreticky chráněné (protilátky jsou nejisté) proti pár nemocem, které z velké většiny nemůžou reálně chytnout. Ale neubrání se blbé chřipce, mají často rýmy, kašle, alergie atd. Imunitu mají v loji.“
Tak to pojďme zase na pár desítek let zkusit bez očkování a pojďme si pak říct, jaká je pravděpodobnost, že vaše dítě chytí to nebo ono. Obzvlášť vzhledem k dnešním „veselým“ kvótám na přistěhovalce. A že se děti neubrání chřipce a mají rýmy? No jestli to nebude tím, že proti tomu očkování není a je třeba, aby si na to imunitu teprve vybudovaly, že? Hlavně, že máte ale načteno z vakciny.net :potlesk: Jestlipak tam taky píšou, že děti očkováním přijdou o imunitu? Váš deníček by byl možná ještě větší literární klenot…

 
Kulich_79
Povídálka 23 příspěvků 04.06.15 00:53

Já nějak pořád nechápu, co na tom nechápete :D Autorka jasně napsala, čemu se chce věnovat, věnuje se tomu a vám se to pořád nelíbí :D Prostě pokud si to číst nechci, tak to nečtu, nikdo vás nenutí. Mně to přišlo zase takové pěkně shrnující k tématu a nenásilné. Já teda nevim, jestli se odsunutím do pozdějšího věku něco zlepší, přijde mi to zbytečné, ale tak…Osobně mě zase vytáčí ty schovávající se anonymy. To je prostě fakt na výsměch už tohle. Nemají dost odvahy, aby to napsali pod svým jménem? :pocitac: Jinak taky bych se chtěla ještě dozvědět víc o Marušce, ale zas aby to nebylo moc dlouhý, už takhle to je dost obsáhlý deníček teda :) No každopádně, Evule, držím palce :kytka:

 
Evule_85
Povídálka 37 příspěvků 04.06.15 01:21

Ahoj holky, opět děkuji za komentáře. Jsem ráda jak za ty pozitivní, tak negativní. Neměla jsem teď moc čas sumírovat odpovědi, tak aspoň stručně, už u toho usínám. Jak už jsem psala Manticoře do zprávy, informaci o Hexacima 2+1 jsem našla zde: http://www.vakciny.net/…_2015_11.htm . Jinak ano, rozestupy mezi prvními dávkami Hexy mohou být až 6 měsíců, ale já jsem psala, co je doporučovaný standart a ten je 1 - 2 měsíce, no. K tomu paralenu po očkování, já jsem tedy psala o Panadolu a že se nemá dávat hned, také o prevenci jsem nic nepsala…Ale když už jste se dostaly k paralenu a očkování, tak tady je článek k tomu od dr. Petráše: http://www.vakciny.net/…_2009_26.htm . Co se týče změny lékaře, neměnili jsme, jen jsem konzultovala s paní doktorkou deníček, s Marušky pediatrem se o deníčku moc nebavím, tak jsem jí vzala sebou, ať se na ní podívá, nepřišlo mi to jako špatný nápad..Je to velmi dobrá doktorka, takže jsem se nebála. O Marušce zkusím napsat více v dalším deníčku, ale bohužel rozsah mi moc nedovoluje se příliš rozepsat, to už by to nikdo nedočetl do konce, ani já snad ne :D Nicméně Maruška je moc šikovná a hlavně naše zlatíčko, mohla bych se s ní tulit celý den a neměla bych dost :oops: Jde teď tedy víc do tatínka, tak doufám, že se to zas překlopí :D Jinak bych znovu ráda zopakovala, že se snažím informovat o problémech ze zdravotního světa, že řeším hlavně očkování je zásluhou toho, že to je momentálně nejdiskutovanější téma u miminek…Třeba bych byla i ráda, kdyby si někdo vzal něco z naší léčby a toho, co jsme si odzkoušeli a zjistili. A že třeba některé věci omílám, jako mojí nechuť očkovat více věcí najednou a doktory, kteří to dělají, to je prostě proto, že si za tím stojím. Chci, aby se o tom mluvilo a diskutovalo a více maminek si uvědomilo, že to třeba není běžné a úplně dobré. Prezentuji tady své pocity, zážitky a zjištění, které sumarizuji a doufám, že to někomu třeba pomůže. Nikoho do ničeho přeci nenutím, očkování je svobodná volba každé matky. Co se týká těch rým a chřipek. Děti je mají, protože si proti nim musejí postupně vybudovat imunitu samy, protože na začátku nemají žádnou, jak píšete. Kdyby si tím neprošly, neměly by protilátky a měly by rýmy a chřipky celý život. Zároveň protože jsou to nemoci, se kterými si tělo poradí, tak se proti nim neočkuje. Na rozdíl od tetanu, záškrtu, apod. proti kterým se tělo ubránit nemusí a boj s takovými nemocemi (obzvlášť v raném věku) by mohl být smrtící. Nicméně já bych to úplně bez očkování na několik let nezkoušela, ne dokud na tomhle světě budou žít moje děti, protože je s těmito nemocemi opravdu nechci vidět bojovat, pokud nemusím (myslím nemoci obsažené v Hexe, Pediacelu a Hexacimě) :) To je můj pohled na věc, pokud to někdo bez očkování zkoušet chce, tak prosím, já jen vím, že já bez některého nechci.. :idea:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama