Outdoor s dětmi

Zkušenosti z naší cesty kolmo na Drážďany a VHT v Dolomitech s dětmi.

Po letech jsme se odhodlali konečně vrátit se k aktivním outdoorovým dovoleným. Příšerná povaha, nevychovanost našich dětí a rovněž naše srabáctví nám bránilo zkusit to dříve (výchovný výlet 5 km na celý den + přespání v lese (celkem 4 hodiny přerušovaně) před několika lety nás na čas zbavilo veškeré chuti).

Před odjezdem jsem se snažila najít nějaké informace na outdoorových serverech, založila jsem několik diskusí a nedostalo se mi žádné nebo nedostatečné odpovědi. Proto jsem se rozhodla sepsat tento text, jehož jediným účelem je poskytnout informace tomu, kdo by je hledal. Nehledejte v něm umělecký zážitek, pobavení ani zápletku.

Účastníci:
2 dospělí, 3 děti 3,5 roku, 5 a 7 (skoro 8) let
Před dětmi jsme se obvykle schovali někde v lese, což ale vyžaduje kázeň a ticho. Také hrozí noční načapání, následné balení stanu a evakuace. Proto jsme rozhodli tentokrát vzít na milost kempy, kterým se jinak vyhýbám.

Stan:
Letos jsme kupovali nový stan. Požadavky: co nejlehčí stan pro 5 osob. Děti nic neutáhnou, stan musí být nositelný. Nebránili jsme se ani dvěma menším stanům, pokud by výsledná váha byla nízká. Pro dva menší stany by se lépe našlo místečko. Byla jsem ochotná dát za stan i 10 000 Kč. Narazili jsme ale na problém. Nositelné stany končí na 4 osobách a rodinné stany začínají na osmi kilogramech.

Nakonec jsme po předvedení v prodejně s mírnými rozpaky zvolili značku neznačku Husky Baron 4. Je sice deklarovaný pro 4 osoby, ale vnitřní prostor je královský. Šířka 250 cm (uvnitř) je pro naši rodinu více, než dostačující. Stan je vysoký a předsíňka je ohromná. Hmotnost 4,5 kila je na ten prostor bezkonkurenční. Je to ale vykoupeno slabostí materiálu. V porovnání se značkovými stany máte dojem, že spíte v šusťákové bundě. I podlážka je podezřele slabá. Tyčky jsou tenké, podle recenzí se ve větru ohýbají až k zemi. Vnitřní stan je po bocích jen ze síťoviny (ale zima nám v červnu a červenci nebyla). Prostor mezi vnitřním stanem a tropikem je velmi malý, na bocích dole jen 2,5 cm.

Na rovině se dá perfektně vypnout, několikrát překonal běžný déšť na jedničku. Opravdu bych ale neočekávala, že vydrží větší vítr a na exponovaných místech bych ho opravdu pečlivě přivázala, zatížila rohy kameny a nezapomněla na spojení tropika s tyčkami. Také nepředpokládám dlouhou životnost, naštěstí nám jde jen o překlenutí několika let, kdy děcky slušně chodí, ale neunesou nic. Pak koupíme dva malé Jurky.

Labská stezka
Praha – Drážďany na kole se stanem.
Doporučuji všem, kdo chtějí ujet s dětmi dálkovou trasu. Kilometry zadarmo. Stezka převážně velmi dobře upravená, prakticky stále po rovině.

Při denních etapách do 40 km jsou ale kempy daleko od sebe, zejména v severní části ČR, kde se projíždí labským kaňonem a není moc možností ani ukrýt se v lese (pokud nechcete děti hnát po celodenní jízdě do prudkého kopce). Etapa se ujede, ale není příliš prostor pro odbočky a prohlídky zajímavých míst.

Vhodnější by byl zřejmě obrácený směr jízdy. Pokud v Drážďanech pouze vystoupíte z vlaku, nemusíte si tam kupovat jízdenku a nemusíte tam ani nakupovat, s jídlem vystačíte do Čech. Sice se jezdí v pohraničí nakupovat do Německa, ale zřejmě se musí vědět kam a na které konkrétní potraviny, protože v místním Lidlu rozhodně levněji nebylo. Další důvod, proč jet z Drážďan, je převažující severozápadní vítr, který byl místy docela nepříjemný. Nicméně dobrá zpráva je, že pokud jedete rychlostí 12 Km/hod s tankem, vliv větru není tak nepříjemný, jako v třicítce. :-)
Na druhou stranu směr z Prahy nám umožnil prodloužit si trasu až do Míšně.

Pro tuto expedici jsme si zapůjčili od kamarádky cyklovozíček Chariot. V něm jel náš tříletý. Náš vlastní vozíček Qeridoo pro dvě děti jsme použili jako náklaďák - byl plný karimatek, spacáků, stanu a vaření. Krom toho jsme měli já, manžel a starší syn po dvou cyklobrašnách, já navíc měla brašny i vpředu. Prostřední syn měl jen malý batůžek na zádech (nesehnali jsme na jeho kolo nosič).
Kola mají chlapci velikosti 20".

Noclehy

 1. Na divoko U Štětí


https://mapy.cz/zakladni?…
Opravdu hezké místo v lese, rovinky, příjemný vzdušný les s travičkou bez křoví. Blízkost silnice trošku maskovala křik dětí. Místo naprosto opuštěné.

 1. Kemp Marina u Žernoseckého jezera


https://mapy.cz/zakladni?…
cena asi 250 Kč, krásné jezero s písečnou pláží, ošklivé záchodky a umývárky. Restaurace/stánek v provozu, dětská prolézačka.

Roudnice nad Labem - náměstí - zmrzlina 19 kč/obrovský (italský) kopeček lahodné chuti!!!

 1. Kemp Formule


http://www.hotelformule.cz/cs/
https://mapy.cz/zakladni?…
Je to kemp u hotelu. Záchodky a sprchy jsou v hotelu, hezké. Restaurace v provozu. K dispozici malý, ale hluboký bazén a minigolf zdarma pro ubytované. Pro mě trochu sterilní a moc lidí. Také chyběly stromy. Náš stan byl počítaný jako velký stan, cenový rozdíl ale nebyl velký, celková cena 300 kč.

 1. Na divoko v Bad Schandau


https://mapy.cz/zakladni?…
Opravdu dobře skryté místečko mezi dvěma opuštěnými domy hned u trati. Železnice a blízká silnice maskuje hluk dětí. Nemusí se nikam daleko jet. Je to ale poměrně ošklivá stará zpustlá zahrada s vysokým plevelem a nějakou stavební sutí. Pro otrlé, kterým se nechce nikam daleko zajíždět ani platit kemp.

 1. Kemp Wostra Drážďany


https://mapy.cz/turisticka?…
Cena 27 Euro, kemp luxusní, pod stromy, dětské hřiště. Hned vedle je koupaliště, kam ale obyvatelé kempu volný vstup nemají.

 1. Na divoko před Míšní


https://mapy.cz/turisticka?…
Nouzovka. Jednak to bylo celkem ošklivé místo bez pořádné rovinky, viditelné z druhého břehu, jednak tam přes nás ráno přehnali stádo krav s průjmem, takže na to nemám moc dobré vzpomínky. Ustanovat se mezi Drážďany a Míšní byl celkem problém, podél Labe jsou elektrické ohradníky. Bývalo by asi lepší vydupat do kopce.

Cesta domů:
Využili jsme jízdenku „Labe-Elbe“.
https://www.cd.cz/…enky/-27118/
Nejde použít na EC/IC, takže s přestupy v Bad Schandau a v Děčíně. Český rychlík využít jde, jízdenkou lze jet do Vraňan, ale zde se nemusí vystoupit (ani tam nestaví), lze navázat normální jízdenkou dokoupenou v Děčíně. My vystupovali v Kralupech. Byl poněkud problém vysvětlit německy mluvícímu pánovi v pokladně, že máme jeden nákladní cyklovozík, tak to manžel nakonec zaplatil jako třetí kolo. Vozíček s dítětem jsme vyhodnotili jako kočárek a neplatili. Po cestě nebyl problém.

Osvědčila se velká Ikea taška, kam jsme nervali cyklobrašny - nesmi totiž do oddílu na kola v rychlíku. Ve vozíku jsme mohli nechat věci, jen jsme museli paní průvodčí pomoci při zvedání (což je přirozené). V osobáčky v Německu byly nízkopodlažní, takže tam se alespoň nemusela kola odstrojovat.

Dolomity s dětmi
Ačkoli i v Dolomitech lze spát nadivoko, z výše uvedených důvodů jsme i zde raději volili kempy, jejichž cenu Čech skutečně opláče.

Doporučovali nám též pojištění Alpenverein, se kterým lze získat slevu minimálně 10 Euro na ubytování v chatách. Ale ty ceny jsou i tak vysoké. Pokud byste se ubytovali v penzionech, máte často možnost získat zase kartu umožňující zdarma využívat lanovky. Přiznám, že jsme se na tuto dovolenou nedokázali do detailů připravit, takže nevíme, co je vlastně nejvýhodnější.

Rozcestník kempů: https://cs.camping.info/…%A1lie/kempy Na tomto webu po najetí myší na kemp uvidíte cenu asi pro dvě osoby. Sice po proklikání na web kempu zjistíte, že to pro Vás bude víc, ale na základní orientaci super. Po přiblížení oblasti se objeví více kempů.

Pojistili jsme se u ČP, která má via ferraty a a vysokohorskou turistiku do 3500 v základním turistickém balíčku. Naše pětičlenná rodina na 9 dní zaplatila 1090 Kč, pojištění se sjednalo a zaplatilo online.

Cestovali jsme osobním autem a se stanem. Na tuto dovolenou jsme si netroufli vzít Huskyho stan, ale půjčili jsme si od švagra Jurek Kempy. Tento stan je opravdu kvalitní, má silné duralové tyče, které se kříží na pěti místech. Dobře zatížený odolá i silnému větru, překonali jsme v něm v suchu dvě bouřlivé noci.

V Dolomitech se cestuje asi nejčastěji v obytných autech a karavanech, ve kterých se nocuje zdarma na většině parkovišť mimo města. Zaujal nas autostan - stan, který se přidělá na střešní nosiče osobního auto. Příští rok si ho možná na zkoušku půjčíme.

Na vaření jsme si sice vzali velkou plynovou bombu, ale zapoměla jsem redukci k vařiči Var, takže jsme museli dokupovat malé bombičky. Dobrá zpráva - ceny plynových kartuší jsou jen nepatrně vyšší, než v ČR. 460g bomba za 11 Euro v Cortině.

 1. Kemp Olympia Cortina. V tomto kempu se výrazně zdražuje úderem 1. srpna. My tam byli jen za 23EUR/noc.


http://www.campingolympiacortina.it/it/
Příjemný kemp, pod stromy, dětské hřiště. Během siesty se nedostanete dovnitř ani ven.

 1. Nocování pod Tre cime


https://mapy.cz/turisticka?…

Na toto parkoviště vede placená silnice, osobák platí 25 Euro. Za každý další den je 7 euro. Při vstupu dostanete lísteček. Pokud jedete (zřejmě) po deváté, tak si pouze berete lísteček a platíte až při výjezdu. Teď to hlavní - toho času je automat na výjezdu mimo provoz a závora zvednutá. Takže my zaplatili jen 25 euro (3 dny) a kdo to věděl a přijel večer, možná neplatil vůbec nic.

Na parkovišti se nesmí stanovat. Hlídač parkoviště obchází ráno a večer, organizuje auta a obytňáky. Na cílený dotaz nám 2× řekl, že vedle parkoviště na trávě je to OK. Tak jsme tam byli 3 dny. S námi ještě jedni Slováci, kterým jsme to řekli my. Jinak nikdo a ani nikdo před námi, tráva nebyla slehlá. Místa na stany blízko parkoviště tam mnoho není, je to svah. Kousek dál západně po stezce by asi nebyl problém. Dobrá voda lze nabrat z potůčku na téže stezce asi 200 m od parkoviště. Je mírně vápencem zkalená, ale pili jsme ji i s dětmi bez převáření. Letos tam ale nebyly krávy.

Na parkovišti je během dne zdarma WC, kde je ale podle cedulí voda údajně nepitná.

 1. Lago di garda - Bella Vista kemp, 60 EUR/noc.


Jeli jsme tam kvůli známým, pro mě utrpení, 40°C, hluk z přilehlé silnice a Lidlu. Ale v Lidlu bylo levno. :-)

Ferraty
Ferrat jsme si moc neužili, protože že máme tříletého prcka. Jeden den nám známí pohlídali menší děti a tak jsme vyrazili já + manžel + 8letý kus na Via Ivano Dibona. Zde nás překvapilo, že lanovka, kterou jsme měli překonat druhou polovinu stoupání, nejela. 900 m sutí nahoru nám nedávalo smysl, takže z ferraty na Cristalloo di mezzo nebylo nic, na Dibona jsme se připojili v polovině únikovou stezkou, kde byla také jediná pořádná ferrata (totiž nová). Zde se ukázalo klíčové sledování značek. Stezka totiž byla zřejmě strhlá po deštích, náhradní trasa sice byla vyznačena, ale označena směrovkou Ospitale, což nás zmátlo a raději jsme šli po vyšlapané cestě odpovídající GPS, kde jsme také viděli lidi.

Následovalo pár chvil hrůzy, kdy jsme se synem překonávali nestabilní, velmi prudké suťovisko po nepatrném chodníčku sotva na jednu nohu. Pak už ale ferrata a pohoda. Nahoře jsou jištěné jen krátké úseky, zbytek je také velmi exponovaný, ale alespoň se na chodníček vejdou obě nohy a když dítko nekraví, tak je to celkem v pohodě. Je to hezký výlet, ale prakticky bez lezení.

Kleiner Lagazuoi - tunel - nevyžaduje komentář, jen že s tříletým bez jištění v pohodě. Ale nevyšel to celé, část jsme nesli. Lanovkou děti jedou zdarma, dospělý dolů asi za 7 (my jsme to zase sešli).

Vodopády Cascate di Fanes: ferrata pod první vodopád možná zcela bez jištění s malými dětmi, pak už je náročnější, místy prudká stěna s kramlemi, ale náš pětiletý ji zvládl v pohodě. Tak na hodinku, pro dopělé na půl.

Více ferrat je u Refugio Tre Cime, neměli jsme je na mapě ani v průvodci, netroufli jsme si (navíc jsme k nim šli půl dne a děcka by už znova nešla). Zkusili jsme Bonacossa z druhé (naší) strany, ale protoze šlo o stejne exponovaný chodník bez jištení, jako na Dibonne, netroufli jsme si s prostředním a šel jen manžel s nejstarším, polezli si po první feratě a pak se vrátili.

Obecně ferraty úrovně A jdou bez výbavy i s malými dětmi, pokud ma každý svého dospěláka, ale jde to místy pomalu. B jsou pro mě nejhorší, protože jde zhusta o exponované chodníčky bez jišteni. C zvládnou obě naše starší děcka s přehledem, těžší jsme s dětmi nezkoušeli. Chce to dobře číst průvodce a chtělo by to hlavně nové průvodce a mapy, protože ferraty rostou všude jak houby po dešti.

Počasí: krátká zmínka - ačkoli mělo denně odpoledne pršet, pršelo jen 2× a pouze v noci. I zde jde vítr ze severozápadu a Taury skoro všechno zachytí.

Taury
Po cestě domů jsme se ještě zastavili ve Vysokých Taurách. Chtěli jsme dětem ukázat Krimelské vodopády a ledovec.
Silnice do Krimlu od Zell am Ziller je placená, 9 Euro. Jde to objet, odbočka zde: https://mapy.cz/turisticka?… úzká silnice, prudká klesání, ale všude asfalt a jel tam i karavan.

Karavan kemp Panoramastellplatz Friedburg
https://mapy.cz/turisticka?…
Byl pouze pro karavany, ale cena 11e na rozcestniku nas motivovala se zkusit alespoň zeptat. Vyplatilo se, nechal nás tam jen se stanem za 13. Není tam sprcha, na záchod se chodí do hotýlku, pitná voda je na parkovišti, ale nesmí se tam umývat. Je tam opravdu krásný velký domek na hraní pro děti, kde nám nabídli možnost uchýlit se na noc, když vytrvale pršelo. A výhled! Opravdu hezké místo, zůstali jsme dvě noci.

Krimmelské vodopády se platí, parkoviště 5 euro, vstup 3e dospělý, 1e děti. Pokud se ale jde druhou stranou okruhu (těsně před placením doleva), tak se projde zdarma. Tato polovina stezky skýtá méně výhledů, zato neosvětlený autotunel v délce 300 metrů. Doporučuji čelovky, jinak hrozí srážka s neosvětleným cyklistou. Stezka tunelem nevede, ale vy se tam půjdete podívat, protože je to přece tunel. Vodopády si stejně dobře prohlédnete při sestupu druhou polovinou stezky, kde je rovněž vysoká hustota turistů. Zde mě zaujala koncentrace muslimů, kteří se asi chodí koukat na to závratné množství vody.

Enzingerboden
Je to malé lyžařské středisko. Dvě navazující lanovky Vás vyvezou až téměř pod ledovec, kde je i několik ferrat. O těch jsme z mapy neměli ponětí, tak jsme se jen prošli. Jedna cesta lanovkou 17 Eur, děti zdarma. Trošku mě mrzí, že jsme nešli nahoru pěšky, ale báli jsme se předpovídaného zhoršení počasí, které nakonec bylo až úplně večer.

Došli jsme stezkou k nejbližší ledovcové moréně (ledovců je tam několik). Nejdřív jsme zalézali do dutin v ledu, ale když v blízkosti nás spadl z vršku ledovce kámen velikosti dětského kočárku, uklidili jsme se do bezpečné vzdálenosti a dál se jen kochali. Cesta dolů vedla kolem krásných jezer.

Přeji všem mnoho cestovatelských zážitků a doufám, že se také podělíte o své nasbírané zkušenosti, jak si s dětmi co nejvíce užít a jak hezky počesku ušetřit. :-)

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
396
23.8.17 03:50

Super deníček nabitý informacemi. Díky za něj, určitě někdy využijeme!

 • Zmínit
 • Nahlásit
19007
23.8.17 06:34

Teda, o autostanu slysim poprve. A denicek super, jste dobri.

 • Zmínit
 • Nahlásit
45238
23.8.17 06:46

Pěkný deníček… s tím nosičem na dětské kolo jsem si vzpomněla, jak jsem cca půl roku sháněla nějaký na klokovu 20´´ :D vždycky, když už jsem konečně nějaký našla, tak byl vyprodaný :zed:

A muslimové mají Taury rádi. Ale když tam člověk jede během ramadánu, tak jich tam moc není (nebo jsou přes den někde zalezlí). Alespoň my je tam v té době téměř neviděli.

A ferraty bych chtěla taky někdy zkusit, ale ještě počkám až bude kluk větší.

Příspěvek upraven 23.08.17 v 06:47

 • Zmínit
 • Nahlásit
13884
23.8.17 08:14

Paradni denicek. dekujeme :) jen se chci zeptat kolik vas takova dovca cca vysla?

 • Zmínit
 • Nahlásit
7629
23.8.17 08:16

Fakt dobrej info denik a muj obdiv, ja jsem tedy spise neaktivni typ a sjela bych to tak max v karavanu :mrgreen: V Bella Vista jsme byli min.rok a ja si to teda nemohla vynachvalit- ikdyz mi byli v bungalovu u jezera a mimo sezonu, takze asi tez o necem jinem.
Preju tisice stastne naslapanych km. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2077
23.8.17 10:23

Pěkný deníček! My byli letos s dětmi v Rakousku - Salcbursko, kde jsme využili Salcburské karty. Stojí 66 Euro na 6 dní pro dospělého, děti od 6ti let 33 Euro, ale to se nás ještě netýkalo. Za těch 6 dní jsme díky kartě ušetřili 150 Euro. Každý den jsme se vyvezli lanovkou na nějakou horu, kde byly různé hřiště a herní prvky pro děti, my se pokochali výhledy, prošli kolem jezera, dvakrát sešli k prostřední stanici lanovky, jinak jsme jeli zase dolů a pak jsme se šli koupat buď do termálu nebo na venkovní koupaliště, které bylo v každém z navštívených míst. Byla to dost frekventovaná místa, ale moc pěkně udělaná, děti se tam vyřádili. Kdyby byl zájem, mohu taky něco sepsat podrobněji.

 • Zmínit
 • Nahlásit
trodat
23.8.17 10:57

Super deníček, velice inspirativní :-)
jediné co mi malinko chybí k dokonalosti a mé představivosti, jsou fotky :-)

 • Nahlásit
 • Upravit
1982
23.8.17 20:33

Hezký deníček, díky za něj :) Ráda bych někdy s dětmi ferraty zkusila, myslím, že by je to bavilo, ale ideálně tak chodníčky s ocelovými lany :) Exponované chodníčky bez jištění bych asi nedala, bála bych se.
Jak vypadaly v Dolomitech ty ferraty obtížnosti C? Sama mám zkušenost jen s ferratou na Malou Mojstrovku v Julských Alpách (celkem neplánovaně jsem ji bez jištění lezla dolů :lol: ). Co jsem koukala, tak je hodnocená obvykle jako A až C, ale i na mě tam někdy stupy nebo kramle byly celkem daleko a s dětmi si to neumím představit…

 • Zmínit
 • Nahlásit
5773
23.8.17 21:07

Aneb kde to jde, vyhnout se placeni, vsak jsme Cesi a jeste se tim chlubit. Ostuda.

Netreba reagovat, neminim se sem vracet.

 • Zmínit
 • Nahlásit
62850
24.8.17 14:20

@xstrasilka Taky jsme byli, loni. Na jednu stranu paráda, na druhou stranu na mě moc „civilizované“, ale s prtaty odpadá nutnost vymýšlení vlastní motivace, děti po těch atrakcích chodí tak nějak sami.
Leto jsme dali Julské alpy, ty mi přijdou takové pannenštější, klidnější. Ferraty A mi přijdou kolikrát schůdnější pro děti, než nějaká příkrá suťová pole bez možnosti se kdekoli přidržet.
Cčku jsme dali jen v čechách, cvičnou na Víru. Chystáme se na Dachtěin, ale zatim mi to hatí nemoc harantěte.
Vandy jsem zatím vzdala. Já teda odmítám nosit stan a nosit dětem harampádí navíc. V plánu příští rok německá strana Česko-Saského Švýcarska, s tím, že přepíme někde pod převisem, v jeskyních… Takže si každej ponese svůj spacák, karimatku, oblečení na spaní. Já ponesu navíc max. jídlo pro všechny.
Cyklo taky v plánu jen bez bagáže, s pyžemem v batohu po penzionech. Už jsme tak dali před rokem s mlaší kolo, já inliny a super.

 • Zmínit
 • Nahlásit
62850
24.8.17 14:23

@luon Mě ty děti zas přijdou mnohem ohebnější a mrštnější. Řekla bych, že od těch 7+ už výška na těch C nebude hrát zásadní roli. Menší musí mít dospěláka k ruce a případně prostě podržíš za zadek, nahradíš stup rukou..

 • Zmínit
 • Nahlásit
1982
24.8.17 15:01

@Lama Lama Jé, byli jste s dětmi v Julkách? Kdyby se ti chtělo, byla bych moc vděčná, kdybys třeba napsala nějaké tipy, kde jste lezli :kytka: Děkuju!
My bychom asi nejspíš vyrazili právě do Julek, s mužem jsem tam byla hodněkrát bez dětí, je tam levněji než v Itálii a Soča je prostě nádherná. Jen za sebe trochu válčím se strachem z výšek :oops: I když v té stěně jsem byla celkem překvapená, že mi to až tak nevadilo, myslím, že jsem měla přepnuto do módu „musím přežít“ :) Tak máš asi pravdu, děti jsou šikovné, nejspíš bych nejvíc bojovala sama se sebou.
Byli jsme pár dnů s dětmi v Julkách už asi před třemi lety, ale neměli jsme vyloženě v úmyslu lézt ferraty. Zkusili jsme takovou kratičkou „ferratu“ k prameni Soči, ale museli jsme se vrátit, bylo moc vody. Setkali jsme se tam ještě s jednou českou rodinou, ti chtěli lézt, tuším, na Mangart, ale byl začátek července a moc sněhu, tak se jim to taky nepodařilo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
62850
24.8.17 15:20

My jsme tu jen 4 dny, ted mám mladší nemocnou takže smolík. Šli jsme podél Soči, to je prostě naprosto pohodová cesta, přitom zajímavá, možnosti koupání, her, různé povrchy…Pro dospělé krásná příroda.
Pak jsme jeli lanovkou z Bovecu, vydali se směrem na Kanin, ale nakonec to zalomili dřív, je to fakt hodně náročné stoupání, dalo by se to s dětmi zvládnout, ale vyrazili jsm e docela pozdě. takže jsme se vydrápali k Oknu a tam je taková lehoučká Ačková ferrata. Bez jištění jsem s ím neměla problém ani s dětma, většinou fakt metrový chodník, pod tím ještě vcelku dlouhá šiknina. Pokud nemáš dítě magora, co mu rupne v kouli a běží jinam, než má, ale zodpovědně se drží, tak v klidu. To jsem měla mnohem větší strach u kanonu té soči. Tam bych za nima fakt skákat nechtěla. Zábradlí tam není žádné. A já furt vidím, že přilítne vosa, dítě se lekne a skočí rovnou do 10ti m kanonu. Pro kluky je tu spousta pvností ze světové války, i s muzeem. Tak vyrazili jednu dobít dneska. Prý je tam přepadlo nějaké komando a bojovali s nima, házeli granátem… Pramen Soči je v plánu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1982
24.8.17 15:31

@Lama Lama
Děkuju moc :kytka:

Pramen Soči je moc hezké místo, alespoň v červenci :) A vůbec Soča je nádherná, ale nad soutěskami jsem asi s klukama taky trochu nervózněla :)

Mějte se krásně :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
35878
27.8.17 16:11

@luon na Mojstrovce jsem byla kdysi davno, neni to takova ta exponovana stena, kde jsou dohromady asi dvě kramle? Podle mě je třeba číst průvodce a jít hlavně na ty nové/obnovené ferraty, ty jsou jištěné obvykle velmi pečlivě.

 • Zmínit
 • Nahlásit
35878
27.8.17 18:11

@Lama Lama Lamo nebojíš se, že vás v tom čš švajcu vyberou strážci? Nás kdysi vybrali pod převisem na české straně, oni vědí moc dobře, kde se dá spát, líp, než turisti. Take se nám tam stalo, že nás viděli na stezce s velkým batohem, karimatkou a hned „kam jdete, kde budete spát?“.

 • Zmínit
 • Nahlásit
62850
27.8.17 19:42

@Pudloslava ne, chcem do německého, tam maj ofiko nocoviště zařízené, pod převisy.
Hele, vy máte svoje ferrata sety?

 • Zmínit
 • Nahlásit
62850
27.8.17 21:10

Jinak jsme dali tu dětskou ferratu na Dachsteinu. Kala. Kali jsme ani nezkoušeli- to je ta nejsnažší, už se zspoda bylo vidět, že ty kramle jsou tam nahusto nasázené, bude to i pro menší děti, přitom to nebude uplný čajíček, Ačko po chodníku s ocelovým lanem, byly tam i vertikální úseky.
Kala B/C byla pro naše tak akorát. Jedno místo bylo pro šestiletačku takové na hraně, musela jsem jí pomoct, stup byl daleko od lana nedosáhla. Jinak v poho. Určite to je i pro mladší děti, než deklarovaných 9 let.
Nejtěžší Kalo by pro nás asi nebyla, šli jsme jen úsek, jank ty Dčka by byly už moc.
Jinak jsem byla moc spokojená v kempu dachstein, moc milí, skvělá komunikace. Jen mi teda štvalo, že tam klidi křepčí už od sedmi hodin ráno, člověk se moc nevyspí. V těch přímořských kempech todle bylo krapet lepší.
Dneska jsme dali Rettigsberg, taková dětská divočina a to je teda něco na moje nervy, děti ale byly nadšené. Prostě taková rakouská klasika- mega hřitě, stezka s úkoly, spousta dětkých volovinek, cestou pohádky, kvízy, nahoře odměna za vyplněnou hrací kartu… Jsem ráda, že to mám za sebou. :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1982
27.8.17 22:32

@Pudloslava
Mojstrovka exponovaná je, ale jištění tam povětšinou :) celkem bylo. Ale bez muže horolezce bych to nedala. Taky cesta na Mojstrovku byla tou poslední, kterou plánoval on, bez mé kontroly a důkladného studia tras:) Nějak v mapě tu ferratu přehlédl, jak je to kolmá stěna, tak vypadala v mapě kratičká :)

Holky, díky moc za postřehy :kytka: O Dachsteinu jsme už taky uvažovali, zatím jsme na něj vždycky jen koukali z dálnice cestou do Slovinska…

 • Zmínit
 • Nahlásit
35878
28.8.17 07:07

@Lama Lama Nase rodina vlastni vsehovsudy jeden sedak a karabinu a nove ted jeste jeden detsky prsak a kus smyce, ktery jsme dokoupili ke kamaradcinymu detskymu sedaku. ostatni pujcene. zvazuji, ze jeste zasponsorujeme detsky set, ta nase kamaradka ma jen dospele.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2484
29.8.17 07:35

Z nadpisu jsem byla nadsena, taky mam 3 deti a od narozeni s nimi jezdime pod stan. Ale tenhle denicek je jen o tom, jak se kde vyhnout placeni a kde koho zdarne „osulit“. Za me trapne. :nevim:
Pristi rok preji prijemnou dovolenou v aute po neplacenych parkovistich.

 • Zmínit
 • Nahlásit
35878
4.9.17 21:10

Tak ja jsem si nikdy nemyslela, ze je trapne mazat si na plazi na chleba pastiku, skoro naopak - temer obdivuji nekoho, kdo to i s nedostatkem prostredku dava.
Nemyslim si ani, ze chudy ma sedet doma a bohaty si spravne musi zaplatit vstup na cestu pripravenou pro ty, kdo se neumi podivat do mapy a s nimi se tam plahocit ve strudlu.
Osobne kempy a vubec spolecnost jinych turistu uprimne nesnasim, opravdu se jim ze srdce rada vyhnu i v CR, kde stoji pakatel. Letosni zkusenost me v tom opet utvrdila.
A moje filosofie je jezdit radeji na vice socialnich dovolenych, nez si uzit jednu „poradnou“ a zbytek roku listovat fotkami.
To ma asi samozrejme kazdy hozene jinak, nikomu to neberu a nenazvala bych ho „trapnym“.

 • Zmínit
 • Nahlásit
7144
6.9.17 21:39

Dboré info, třeba využijeme ;) Ten kemp na Lago di garda mi přijde strašně drahej, my jsme ta spali za cca 40 na noc, ale nebylo to přímo u jezera, ale v Arcu.

Na feraty se s dětmi taky chystáme, zajímalo by mě, jestli je dojišťujete ještě lanem? To by asi cestu dost zpomalilo. Dělám ve firmě, kde se horolezecký matroš prodává a doporučují děti ještě jistit, navíc feravé sety které děláme jsou až od 40 kg.

Pád na feratě je navíc nebezpečnější, než při klasickém lezení, tak mám jsem možná je trochu postižená pracovním prostředím :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
35878
7.9.17 06:04

@ospalámyš je nebezpečnější? Jak to? Moji lerzečtí přátelé soudí, že lehkému dítěti bez batohu by měl v podstatě stačit sedák. Sety pod 40 Kg jsou, viděla jsem je v Cortině a stály tak 500E?, už nevím. Zvažovala jsem, že bychom jeden zasponzorovali. Nedojišťujeme, to ani neumíme. My nejsme lezci, ani vybavení nebylo naše. Na ferratě do úrovně C se mi nezdálo, že by vznikaly nějaké nebezpečné situace, přišlo mi to celé jako prolézačka.
Já se třeba o děti bojím na těch vysokých lanových pavučinách…:-)
U Laga měli známí také vyhlédnutý levnější kemp, ale všechno bylo plné. O rezervaci se pokoušeli, to se nějak nepovedlo (nedohoda). Tak vzali první volný a my prostě dojeli za nimi. Jo a cena u te Olympie je psana blbě, bylo to 32, ne 23…ale to si každy zjisti, než dojede.

 • Zmínit
 • Nahlásit
369
7.9.17 11:09

@Pudloslava byla bych v klidu co se týče nalezení levnější (či rovnou bezplatné) varianty ubytka, děláme to tak taky, navíc máme upraveného tranzita na spaní a to je teprve pošušnání, nemuset stavět stan :D ale tak zatím čekám první, nám zatím dítě nahrazoval středně velký vzteklý pes :D a přesně, pro mnoho lidí je cena za vstupy cenou za lenost podívat se do mapy…

 • Zmínit
 • Nahlásit
7144
7.9.17 21:13

@Pudloslava pád na feratě je mnohem tvrdší než u klasického lezení, kdy tě zbrzdí dynamické lano, které se zhoupne tak trochu jako houpačka. Sice to není úplně měkké, ale většinu si neublížíš. Na feratě spadneš natvrdo do kovového jištění a v podstatě ten pád nezměkčí nic kromě feratového tlumiče, který se postupně roztrhne. Ale i tak je to dost natvrdo obzvlášť pokud člověk spadne až z místa těsně pod horním jištěním. Prý po takovém pádu už je málokdo schopen dál na feratě pokračovat. :nevim:
Ale tipuju, že se to týká spíš dospělých, děti jsou lehčí a tak ta váha těla není tak velká :nevim:

No každopádně jsem zrovna po školení feratových tlumičů a nadšení pro feraty s dětmi mě mírně přešlo :mrgreen: ale zas to beru tak trochu s rezervou, protože většinou se nestane nic a děti před sebou hlídáš.
Nechápu, jak jsme mohli přežít na ferátách v divokých devadesátých letech, kdy jsme na sobě v Dolomitech neměli téměř nic :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
35878
7.9.17 21:48

@rasaNori jo souhlas, obytňák je asi ideální. Nás je tedy už pět. Obytňák nevlastníme, půjčení karavanu je tak za litr na den. Vy si můžete snadno dát na střechu obytˇáku ten autostan a vejdete se všichni i nadále. Pro nás cena půjčení obého se blíží ceně denního nocování v kempu. No budeme promýšlet varianty, na příští rok padl návrh Norsko, kde se nocuje volně ve stanu.
V našem focusu jsme zkoušeli složit přední sedačky do roviny a nejde to :-( dalo by se složit zadní, ale kam zase s těmi věcmi…

 • Zmínit
 • Nahlásit
35878
7.9.17 21:51

@ospalámyš my jsme chtěli s dětmi na pastýřskou stěnu a také nám to rozmluvili v půjčovně :-) pak jsme zase promluvili s těmi známými a ti nas naladili opačně. Alespoň jsem dokoupila ten prsák pro kluka. Což zahrnovalo nutnost naučit se protisměrný vůdcovský uzel:-) Proč nejsou ty šlahouny od setu trošku jako guma?

 • Zmínit
 • Nahlásit
7144
7.9.17 22:01

@Pudloslava no jo že by ses pohoupala ;), nebo že by k tomu třeba rovnou montovaly takové malé padáčky neboli airbagy :D…asi to líp vymyslet zatím nejde :nevim:, jedině se jistit lanem a to pak zas není žádná ferata :)

Ono to asi většinou opravdu není tak horké, jak to vypadá, když si poslechneš odborníka, který má z laiků na kolmých stěnách hrůzu :lol:

My začneme na feratě u Semil, děti sice horolezeckou průpravu mají, ale tohle je zas trochu něco jiného.

Příspěvek upraven 07.09.17 v 22:02

 • Zmínit
 • Nahlásit
369
7.9.17 22:07

@Pudloslava focusa jsme meli pred tim, zadni sly sklopit paradne, u nas to resila rakev na strese. Ale i tak to prekladani veci ze zadu do predu byl desny opruz…takhle jsme byli na sardinii pres silvestra a radsi spali venku nez to absolvovat kazdy vecer.

 • Zmínit
 • Nahlásit
35878
8.9.17 06:13

@rasaNori my nemuzem dat na strechu rakev, tam chceme dat decka v autostanu, je nas 5 :-( jeste s sebou tahat klasicky vozik za auto. Zajimalo by me, jak se za nej plati v kempech, dalnicich a tunelech, kde vsechny karavany a vetsi auta stoji vic.

Znamki pujcili karavan a cestou do IT nekde v kolone do kopce znicili spojku, dalsi riziko.

 • Zmínit
 • Nahlásit
35878
8.9.17 06:14

@ospalámyš U Semil, aha, dalsi tip, diky…
My byli na Viru (Pohoda) a chystame se do Slaneho

 • Zmínit
 • Nahlásit
1982
8.9.17 16:37

Tak jsem díky vám zapátrala a vkládám odkaz s přehledem ferrat v ČR.
https://www.viaferraty.cz/…a-republika/

Třeba se někomu bude hodit :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
62850
11.9.17 08:30

@Pudloslava proč nejsou ferratové sety pružné? bývaly, už to zakázaly. Tedy některé jsou, ale musí být nějaký spešl systém. Když byly klasicky pružná vlákna, tak opakovaným natahování a smrštovánímí vyvoláváš tření vláken průžných vůči nepružným, což vede k většímu opotřebení a nějaký ferratista na to před pár lety zařval, prostě to opotřebením ruplo. Pak to museli přestat dělat, musí to projít testy, že to vydrží 70tis cyklů natažení a smrštění.

 • Zmínit
 • Nahlásit
62850
11.9.17 08:36

@ospalámyš nedojištujeme. Taky mi články nalomili, jsem si vědomá nebezpečí. Ale vyhodnotila jsem, že to prostě podstoupím. Jedna v těch popisovaných pádech počítají s maximálním odstupem jistících bodů 5m. Což na těch ferratách B/C, co s dětma chodíme, na svislých úsecích není, přijde mi, že tak max 2-2,5m. Neříkám, že by to byl i tak bezpečný pád. Ale to by nebyl ani pád z 2m prolejzačky nebo nebo klouzačky- přiletí vosa, dítě uskočí a reálně může být po něm, když to půjde blbě. Na hřišti taky nedojištuju, prostě to riskuju.

 • Zmínit
 • Nahlásit
62850
11.9.17 09:13

Jinak s tím šetřením - tak já třeba nemám ráda takové ty voje. bávky- hlášení jiného věku dětí, kvuli slevám, bydlení za branami kempu, s tí, že využívám jejich sprchy, záchody, ježdění na černo, pití vlastního pití v resturacích… prostě když na to nemám, tak tam nelezu, nevyužívám.
Ale jinak, jestli někomu vyhovuje 5* hotel nebo spaní na karimatce pod celtou v lese, to je mi fakt srdečně jedno. Je to jednak otázka životního stylu, ale i zkrátka financí a nevím, proč by měli mít nárok cestovat jen ti z vyšších sociálních vrstev. Naopak se mi líbí, že za lacino dokážou vytáhnout za sportem a cestováním děti i ti nízkopříjmoví. Lepší, než sedět doma a remcat na ty zbohatlíky, co si válí šunky u na hotelové pláži u mooooře.
To samý s jídle. Zase- jednak otázka peněz, druhak životního stylu. Mě to v restaurací kolikrát s dětma pěkně šve- Řvou, obtěžujou ostatní hosty, člověk tam zabije hodinu ve stresu, už hodinuu před tím ječí děti, že maj hlad. Řízek vytáhnu hned, na louce, restaurace nejsou lekde na každém kroku.
Jindy si zas ráda dám nějakou místní specialitu nebo prostě jen pivo na zahrádce nějaké chaty v horách, zatímco děti řádí na hřišti. Mám klid a užiju si to. Ale že bych odsuzovala ty, co si vytáhnou vlastní z batohu na pařezu o kilák dál… :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
62850
11.9.17 11:47
 • Zmínit
 • Nahlásit