Pomalí plavci

„Čím déle musíš na něco čekat, tím více si budeš vážit chvíle, kdy to přijde.“ Na tu chvíli s manželem stále ještě čekáme. Už nám ale docházejí síly. Deníček věnuji všem snažilkám se vzkazem: „Když chceš miminko, běž na to s klidem (a se spermiogramem).“

*

V červnu roku 2012 jsem potkala svého osudového muže. Byl to vcelku ještě nevyzrálý kus. Jeho vzrušivý temperament by otřásl i samotným pánem Hippokratem, který stanovil čtyři tělesné šťávy (= temperamenty), ale můj muž svými reakcemi nezapadal snad ani do jedné z uvedených typologií. Já to doteď přisuzuji jeho kubánským kořenům. Přes veškeré naše různé eskapády, žárlivé scény, hádky o výchově a venčení psa, řešení trablů našich příbuzných, neshody při vybavování rodinného domku, rozpory při plánování vánočních svátků a dovolených (…), jsme se po pěti letech vztahu dopracovali do vcelku harmonického a tolerantního manželství. Nejsme první ani poslední pár v našem okolí, který se bral bez ťukajícího srdíčka v bříšku maminky. V tomto směru jsme byli zajedno: nejdříve svatba, poté dítě. Doteď si vzpomínám na reakci dědy, který kroutil hlavou se slovy: „A co když budeš jalová a ten tvůj vůl?“ No, dědo – co když jsi měl pravdu?

Když se po 14 měsících zpětně ohlédnu na naši „snažící se“ pouť, na první pohled se to zdá být jako bez hrbolů, dobře udržovaná a s jasným cílem daná cesta. Ve skutečnosti to ale byl jeden velký, dlouhý a tmavý tunel.

V noci ze 13. na 14. prosince 2018 se budím s velkými menstruačními bolestmi, koukám do tmy jako sova, lituju se a vzpomínám na naivní začátky našeho snažení…

V září 2017 se ocitám v roli manželky, zobu poslední antibaby Softine a tiše domlouvám vaječníkům, aby jim probuzení po deseti letech spánku netrvalo moc dlouho. Jako příznivec chytrých telefonů stahuji aplikaci WomanLog a těším se na zaznamenávání informací. Všímám si, že aplikace také nabízí verze WomanLog Pregnancy a WomanLog Baby. Chlácholím se, že brzy budu jistě upgradovat. Je nutné doplnit vitamíny, a tak kupuji Femibion. První cyklus proběhl na jedničku – vypadá to, že si s vaječníky rozumíme. Zato mě ale začíná zlobit oko.

V říjnu 2017 navštěvuji oční lékařku a odcházím s možným zánětem duhovky. Po sérii vyšetření (odběr krve, štítná žláza, ORL) se stav nelepší, v listopadu 2017 lékařka ztrácí trpělivost a dostávám zákaz otěhotnět. Nadávám rozkapanému oku. Přichází zpráva od kamarádky – porodila zdravou holčičku. Mám radost, ale pláču. Prosinec 2017 mě potěšil, oko je zdravé, zánět se tak úplně nepotvrdil. Na nic nečekáme a hupsáme do postele. V noci se mi zdá krásný sen o tom, že rodím na Štědrý den. Ráno se tetelím blahem, ale pod stromeček si naděluji negativní těhotenský test.

Před každou menstruací špiním a na eMiminu se dočítám, že to může být špatná funkce žlutého tělíska. Hmm, asi se v lednu zajdu poradit ke gynekoložce. Dozvídám se, že jsem moc hubená a měla bych začít navštěvovat cukrárnu Ollies. Vyšetření jsou jinak OK a za 6 měsíců se mám přijít ukázat. Já ale nebudu nečině sedět a přibírat, proto se radím s Googlem, co dál. Vyplivne mi kotvičník pozemní s vrubovkou a cviky na pánevní dno. Beru to všemi deseti. Koncem měsíce si připíjím na zdraví dvěma miminkům narozeným kamarádkám.

V únoru 2018 slaví polovina příbuzenstva narozeniny, má peněženka pláče, a tak nahrazuji drahý Femibion obyčejnou listovkou. V práci cítím nevolnost, vnitřně se raduji, že je to určitě ono. Bohužel zjišťuji, že má střeva válčí s imigrantskými bakteriemi a já objímám mísu z jiného důvodu než díky pozitivnímu testu. Další cyklus začínám s Inofolicem a Conceive gelem. Zdejší rady z miminkovského webu totiž beru zcela vážně. Aplikace WomanLog překypuje množstvím informací, ale do upgradu mám hodně daleko.

V březnu 2018 si jedeme oddychnout do Vysokých Tater. Společnost nám dělají kamarádi - pár se čtyřměsíčním miminkem. Jeden večer malou dostaneme na starost, rodičové by šli rádi do sauny. Dostávám do ruky chůvičku s informací, že malá spinká v jejich pokoji. Chůvičku mám hodinu u ucha, co kdybych něco přeslechla? Jsem nervózní, že se malá probere a já nebudu schopná ji utišit. Při vrácení chůvičky kamarádům to nakonec vypadá tak, že jsme se spíše saunovala já a ne oni. Trochu se nad sebou zamyslím a bojím se, že péči o miminko nezvládnu.

S novým cyklem ale přichází optimističtější myšlenky. Už mě nebaví zklamání, a tak březen zakončuji návštěvou léčitelky. Její metody nejsou nijak zvláštní – se slovy, že za chvíli bude jaro, dostávám vodní detoxovou lázeň chodidel, ukazuje mi pár cviků a doporučí spánek na opačné straně, než standardně usínám. Na Apríla 2018 těhotní sestřenice a kolegyně v červenci rodí, bříško už jen tak neschová. Doma brečím ve vaně, ale moc jim to přeji! Dopuji se Sarapisem a čajem Báby radnické. Zároveň si ale uvědomuji, že tento hon na miminko už přeháním. Květen tudíž přinese zklidnění a dodržuji pouze ranní dávku plodného hořkého čaje.

V červnu 2018 poznávám zázračný Gynex, bojuji s kvasinkovou infekcí a rozveseluji své smutné já na dovolené v Dubaji. Koupeme se v horkém moři, masírujeme zátylek po pohledu na Burj Khalífu a pijeme hříšně drahé koktejly. Při odbavování na letu zpět mě milá Afroameričanka probouzí do reality s dotazem, zda nejsem těhotná. Odpovídám jasné: „NOu!“ Z hlasu dáma pozná rozhněvanost, a tak na mě alespoň soucitně mrkne.

Červenec 2018 vyzývá k návratu do ordinace mé gynekoložky. Stoupám si doma na váhu a lamentuji, že jsem nepřibrala ani deko. V Ollies jsem totiž nebyla ani jednou. Na UTZ se potvrzuje krásný 20 mm folikul, takže se předpokládá ovulace. Zde doktorka problém nevidí. Doporučuje tedy spermiogram a na případné špinění předepisuje Utrogestan. Na příjemné zakončení prvního prázdninového měsíce mě má úžasná sestřenice zve na velký screening svého druhého miminka. Prožívám to v ordinaci ze všech nejvíce, i když to na sobě nedávám znát. Vlije mi to novou sílu do žil a kupuji kurz hormonální jógy.

Srpen 2018 prožiji ve znamení této jógové terapie a nadále panákuji ranní gynex. Slivovice by mi možná dodala větší kuráž do dne, ale to bych pak nemohla řídit. Manžel si mezitím zašel na orientační spermiogram a oznamuje mi, že má pomalejší plavce. Vracím se na staré dobré eMimino a pročítám diskuse, jak plavce zrychlit. Něco si manžel vezme k srdci a jedeme dále. V září 2018 mě čeká stěr z čípku. Beru tuto možnost jako další debatu o neplodnosti, jelikož už to bude rok a stále nečekáme miminko. Paní doktorka neváhá a doporučuje nám navštívit CAR. Vnitřně jsem to tak nějak tušila, proto mě to nepřekvapilo. Měla jsem už vyhlídnutý Eurofertil. Před jeho první návštěvou mě ještě čekala Dornova metoda na mobilizaci pánve. Co kdyby…? Ale milá fyzioterapeutka vyhodnotila mou pánevní oblast jako uspokojivou.

Nastal den D a 18. 9. 2018 vstupujeme do centra asistované reprodukce. Doktor je seznámen s naší situací a navrhuje nejdříve prošetřit manželův vzorek. Po kultivaci zjišťujeme zánět ve spermiích. Jsem v šoku. Doktor nemůže přesně říci, jak dlouho tam zánět je. Na říjen 2018 jsou naordinovány antibiotika a chráněný styk. Oficiální zpráva z laboratoře pak zní: asthenozoospermie. Od dalšího cyklu nám nabízí začít s inseminací (IUI). Přijímáme… Doma nad vším přemýšlím a mám chuť manželovi naordinovat vše, čím jsem se hnala já: Kotvičník, Inofolic, léčitelku, Sarapis, čaj na neplodnost, Gynex, Utrogestan, hormonální jógu pro muže a dornovku! Pak se ale zasměju sama sobě a říkám si, jak jsem to vše zbytečně přeháněla. Nicméně manželovi obstarávám Selzink, Folandrol a vitamín E.

O IUI se asi nemá smysl moc rozepisovat, jelikož je většině uživatelek známá. Každopádně nám zatím nevyšla a v lednu 2019 nás bude čekat třetí pokus.

Deníček zakončuji slovy svého manžela z dnešního rána: „KurŇa, ať s tím ten doktor už něco udělá!“

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
17729
21.12.18 06:09

Denicek je napsan moc krásně.dobře se mi četl.Drzim palce :hug: a tesim se na pokracovani :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2314
21.12.18 07:35

Moc Vám držím pěsti, aby rok 2019 přinesl to, co si tak moc přejete. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
21.12.18 07:44

Vidis.nam tenkrat s exmanzelem iui ani nenabidli :-( a my jsme byli hloupi a nechali se hned nahnat do ivf. U nas byl teda problem u obou. Pry. Ivf bylo 3× a neuspesne. Moooc ti drzim pesti :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3287
21.12.18 07:56

Pekny denicek. Držím pěsti atvto vyjde. Osobně bych s iui neztracela cas. Manzel měl to same. Iui nam dr nabidl jen jedno, ze pry moc sance neni.. Pak jsme sli rovnou do ivf a povedlo se na prvni pokus. Jinak manzel bral selzink atd a mel to pak spis horsi. Od leta řešíme sourozence. Nemame zamrazeno, tak musime znovu. V lete mel vzorek bez jedine spermie. On sam si pořídil arginin, ja mu ještě koupila kotvičník a dvoje homeopatika. Nevím zda to v lete byla nahoda nebo zda zabraly, ale neco tam je :mrgreen: bohuzel ale muži jeste zjistili varikokelu.. Kdybys chtela, pošli sz, homeo vyfotim. :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Pandulka
21.12.18 09:11

Teda docela mě pobavilo, že je někdo podobný „blázen“ jak já :mrgreen: Taky jsem byla přesvědčena, že chyba je na straně mě, takže listovka, drmek, kontryhel, inoflic, cvičení mojžíšové,.. taky jsem si diagnostikovala ze špinění problém se žlutým tělískem (samozřejmě předtím proběhlo ještě několik vážných diagnóz, které jsem si našla :lol: ) Nakonec byl problém v chlapově spermiogramu. Tak jsme začali jezdit k andrologovi na druhou stranu ČR. Poslední spermiogram byl pohyblivost A asi 6% a morfologie 2% (v 65 mil/ml). Doporučená inseminace 2× a pak IVF. Já si dala vše v hlavě nějak dohromady, promluvili jsem si doma, že do IVF rozhodně jen tak nepudeme a koupíme si radši barák a povedlo se před první inseminací po roce a čtvrt..

 • Nahlásit
637
21.12.18 09:13

Moc vám oběma přeji, aby se brzy vše povedlo a příští rok byl ten úspěšný. Moc si to zasloužíte :srdce: :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
14883
21.12.18 11:28

Krásně se to čte, už aby tu byl tvůj těhotenský deníček :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3640
21.12.18 12:28

Doufám, že se vám brzy zadari :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
689
21.12.18 17:12

První řadě musím napsat, že pěkně píšete:-) Jen bych chtěla napsat, že jsme na tom byli úplně stejně, resp. stejná diagnóza manžela. Byli jsme celkem na dvou IUI, ale nakonec se zadařilo doma po víc než 1,5 roce a máme teď zdravé miminko. Tak určitě nezoufejte. U těch spermií je fajn, že reagují na doplňky stravy atd., tak určitě zkoušejte a nebojte se naordinovat manželovi všechno co uznáte za vhodné, pokud s tím teda nemá problém :-) :-) Já jsem tomu svému naordinovala fakt hodně dlouhý protokol, zobal to celkem poctivě a ani mu to naštěstí nevadilo. Jinak já jsem si také prošla tím stejným kolečkem jako Vy, gynex, hormonální joga atd. Určitě je moc fajn, že také cestujete. Nám se také zadařilo po prodlouženém víkendu (ne že bych si myslela, že to nám nějak pomohlo, ale hodilo nás to do pohody určitě :-) ). Tak držím moc palce a ono to dobře dopadne! Hlavně si zkuste trochu užít, potom už na nic nebudete mít čas :-)

Příspěvek upraven 21.12.18 v 17:13

 • Zmínit
 • Nahlásit
323
21.12.18 19:51

My cekali skoro tri roky. Syn byl na prvni dobrou a druhe ne a ne. Ja myslela ze uz blaznim ale kdyz ctu tvuj pribeh tak jsem se drzela hodne zkratka. Nicmene po necelych trech letech a piti kontryhelu jsem prirozene otehotnela a jsem 17 tyden. Zpetne si rikam ze to byl mazec dopracovat se k diteti.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1416
5.1.19 20:38

Pěkný deníček, opravdu psán jako deníček, hezky se čte, díky za něj. Mooooc vám přeji miminko v roce 2019! ;-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
998
8.1.19 08:56

Autorka

Hezký den všem :mavam: děkuji za moc milé a pozitivní reakce. Deníček mi opravdu psychicky pomohl, a je pro mě přínosem také i to, že jsem se o něj podělila s Vámi.. Pravda je, že už jsem ve fázi, kdy jsem alergická na jakoukoli formu slovesa „snažit se“. Uvidíme, co nám přinese rok 2019, a určitě se sem ráda vrátím s dalším deníček, ať už bude jeho nadpis jakýkoliv.

@finduska @svapi děkuji :srdce:
@Citronkalekninka my šli do CARu hlavně za účelem vyšetření, a ačkoliv nás výsledek nepotěšil, byl to pro nás velký krůček dopředu. S rozhodnutím pro IUI jsem byla spokojená, na IVF to nevidím ani v tomto roce. Stále věřím víceméně v přirozené početí :kytka:
@Lentilkaaa83 tak to vám také moc držím palce! Homeopatika si necháváme jako jednu z posledních možností (zatím s nimi nemám vůbec žádné zkušenosti).
@Pandulka tak to je naprosto skvělé. Takový příběh mi vždy moc zvedne náladu. Děkuji! :hug:
@Mar89 @Bubla_Bučková @kakaramelka děkuji moc, holky :srdce:
@kristyna5 děkuji :kytka: zaměřujeme se teď hlavně na sebe, na domeček a na zážitky, tak snad tělu dáme také oraz, a konečně nás odmění. Manžel má zatím ty základní doplňky. Tlačí toho do sebe opravdu dost, jelikož ještě bojuje s Bechtěrevovou nemocí, a tam má poměrně dost medicíny, tak u nás platí heslo: všeho s mírou :andel:
@Balua tak hlavně, že jste se dočkali :hug: a ano - dopracovat se k dítěti - to je v dnešní době úkol pro vycvičeného a ozbrojeného dvojího agenta :mrgreen:
@Eule kéž by.. děkuji :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
695
6.2.19 15:43

Krasny denicek a moc drzim palce. :srdce: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
998
7.2.19 10:38

@Daydreamer děkuji :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit