Práce, práce a zase práce

O životě

Chci popsat své pocity při hledání zaměstnání, nestěžuji si. Do této situace se může dostat kdokoliv, je nás hodně a někteří jsou na tom možná ještě hůř.

něco z mojí tvorby

opravdu mě to baví

něco pro náročnější

žinylka

něco moderny

V roce 1986 jsem se vyučila prodavačkou potravin, kdysi to byl PRAMEN :-), pamatujete na Ženu za pultem? PRAMEN, to bylo něco. Od roku 1987 do 1993 jsem byla se třemi dětmi (syny) na mateřské, pak jsem začala hledat práci. Manžel pracoval na tři směny ranní-odpolední-noční, střídaly se po týdnu. V místě, kde bydlíme, žádné babičky nemáme a v té době byly stejně ještě pracující, takže jsem si nakonec našla práci v malém obchůdku, abychom mohli kluky vypravovat do školy, školky a hlídat, tak jsme s manželem pracovali na střídačku, doma jsme se jen míjeli.

V roce 1997 jsem nastoupila do prvního Kauflandu u nás, to bylo terno, člověk si myslel, že to bude zázemí, paráda, no, ale to je vedlejší. Kluci rostli, stále jsme pracovali, takže jsme se doma střídali a míjeli, společnou dovolenou jsme neznali, abychom pokryli prázdniny a kluci nebyli bezprizorní, tak jsme si dovču brali každý zvlášť. V roce 2001 jsem plánovaně otěhotněla, byla na nemocenské, pak na mateřské do roku 2004, zpět jsem se nevrátila, v týdnu, kdy bych měla odpolední, bych malou ani neviděla, jen ráno po cestě do školky.

Pracovala jsem tedy v distribuci tisku na noční směny, ideální stav, s malou jsem byla, když se vrátila ze školky, v případě nemoci jsem nemusela brát paragrafy. Jenže pracovní podmínky děsné, tím, že člověk dělá noční, tak se mu i metabolismus otočí a aby se doprošoval, aby mohl na WCko, to už jsem jednou (v Kauflandu na pokladně hned po otevření) zažila. Odešla jsem. Různě jsem hledala a hledala, vystřídala práci v malých obchůdcích nebo i úklid v nemocnici. Když chodila dcera do 1. třídy, našla jsem si práci na noční doplňování v TESCU, paráda, komu noční ze zdravotních důvodu nevadí, tak je to ideální stav v případě, že má děti. Ráno je vypraví, vyspí se, naučit se s nimi může atd. Pracovní smlouvu jsem měla na dobu určitou a nikomu ji neprodlužovali, tak jsem byla na pracáku, po 1/2 roce jsem nastoupila do Alberta, byl to stav zoufalství, kdy jsem potřebovala nutně práci, ale volba to nebyla nejšťastnější.

Po necelém měsíci, kdy jsem tam pracovala, se mi naskytla příležitost jít dělat jen na ranní směny do firmy, která distribuovala a balila koření. Ta krásná, nádherná voňavá práce, je nepopsatelná. Bylo to něco úžasného, do práce jsem se každý den těšila, jenže přišel konec měsíce, poslední směna a z vedení firmy přišel dopis, že se mé místo ruší a já dostala výpověď, takže bez nároku na podporu. No další evidence na ÚP, kdo nezažil, neuvěří, připadá si tam, jako by ty, co tam sedí, maximálně obtěžoval. ÚP je zcela zbytečná „instituce“, neznám nikoho, komu by práci našli. Protože mě baví šití, je to můj koníček a kdysi, když jsem si hledala učební obor, jsem chtěla jít na krejčovou, jenže bohužel (nebo bohudík) jsem zdravá a tam brali jen ZPS. Tak jsem si na ÚP vydupala rekvalalifikační kurz šička, zdokonalila jsem se v tom, co jsem neuměla, přičichla k patchworku, který mě nadchnul, ale po ukončení se stejně pro mě v hledání práce nic nezměnilo.

Nosila jsem seznam na ÚP, kam jsem volala, koho kontaktovala, kde byla na pohovoru, ve snaze najít si práci. Slečna, ke které patřím, mi, aniž by ten seznam kontrolovala, vyjela z PC její místa, kde jich bylo třeba pět stejných, které jsem jí dala já. No zkrátím to, od 1. 10. nastupuji zpět do nemocnice, jdu k úklidové firmě dělat práci, kterou odjakživa mohou dělat i nevyučení, plat budu mít „jen“ o 5,–kč nižší než v Albertu, na WCko si zajdu, kdy budu potřebovat, směny budu mít jen ranní (což je u 9leté dcery - dyslektičky, kdy se s ní musím denně učit, úžasné). Navíc, když člověk potřebuje nějaké vyšetření pro sebe či kohokoliv a jde se v pracovním objednat, berou ho přednostně a jednají s ním jinak. To, že má člověk rekvalifikační kurz, kurz na PC a já nevím, jaké mám doma všechny certifikáty, je stejně k ničemu, na ÚP mi navíc řekli, že kurzy, které nemám přes ÚP, je nezajímají.

Vím, že v podobné situaci je nejedna z nás, když někdo namítne, že je dobré dodělat si maturitu, myslím, že ve 43 letech fakt ne a když jsem chtěla ve 30, tak jsem to se třemi dětmi 11, 10 a 8 let 3× týdně dopoledne do školy a pak letět do práce fakt nedala a po dvou měsících vzdala. Navíc má nejstarší syn obchodní akademii, pracuje v dělnické profesi, kde mu je jeho maturita k ničemu, nejmladší syn nyní odmaturoval, taktéž na obchodní akadademii a taktéž je bez práce.

Shrnu to, mladí po škole neseženou práci, protože nemají praxi, holky navíc mohou třeba plánovat rodinu, tak zaměstnat si je, je jako sázka do loterie. A kdo přijme ženskou s malými dětmi? Bývají nemocné, na směny pracovat třeba nemůže. A kdo říká, že kdo chce práci, vždycky si ji najde, tak ten se do situace nezaměstnaného, zoufale hledajícího práci, nedostal. Znám mnoho lidí, kteří se na nezaměstnané dívají s opovržením, ale jsou nezaměstnaní, kterým jejich situace vyhovuje a jsou nezaměstnaní, kteří práci fakt hledají. A co je velkým nešvarem firem, že když nezaměstnaný volá či posílá životopisy, tak málo kdy se stane, že dostane odpověď.

Pokud jste dočetli až sem, tak vám děkuji, neberte to jako stesky, lamentování nad dobou, v této situaci se může ocitnout dříve či později kterákoliv z nás.

Hodnotilo 4 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
irinek  29.09.11 07:42

Ahoj, to je mi moc líto v jaké jste situaci. A mohu se zeptat jestli jsi třeba nepřemýšlela i o podnikání? Umíš krásně šít a určitě by se i někdo našel kdo by si koupil krásnou deku či polštář. Nevím jestli z náš flér, ale zkus se na ty stránky podívat. Zkus dělat to co tě baví, zkus své výrobky nabídnout třeba u vás do nějakého obchodu látek.....Máš opravdu krásné výrobky. Být tebou zkusila bych se prosadit v tomto, v patchworku jsi výborná :palec:

 
kahaja  29.09.11 09:40

Taky bych to zkusila na fleru!
www.fler.cz
na uživení na ŽL to asi nebude, ale jako přivýdělek by to nebylo špatné a časem třeba…
S tvýma šikovnýma rukačičkama je tě ke smetáku a ke kase škoda :mavam: .

 
aleachimka  29.09.11 09:43

Když jsem četla o tom šití, myslela jsem si, že to bude mít šťastný konec, že jsi začala podnikat v tom, co tě baví a proto šiješ. Nestalo se, ale možná by to stálo za zvážení.

Z tvého příspěvku mi nepřišlo, že by práce nebyla, ale není práce, která by ti vyhovovala a bavila. Pokud jde o maturitu tvých synů, zvolili dost špatný obor. Upřímně než maturita v tomto oboru, tak raději vyučení v nějakém řemesle.

 
Iwi
Závislačka 3379 příspěvků 29.09.11 10:55

jo jo dnes je to tezke, zna mto. ÚP je k nicemu to souhlasim, take mi nenasli praci, clovek si ji musi najit sam. Zbytecne tam jen stojime fronty.
Tak at se brzy postesti, jinak krasne vytvory :)

 
KRML
Ukecaná baba ;) 1885 příspěvků 29.09.11 11:24

Ono je dneska těžké sehnat práci, když jsou děti a manžel dělá na směny nebo je v práci od rány do večera,babičky 55 let -pracující,bydlíme na vesnici kde jezdí autobus 3 denně.Takže ano- ne každá nabídnutá práce by mi vyhovovala, kdo by jezdil s dětmi,vyzvedával je, dělal ukoly apod.-toto vše samozřejmě do urč. věku-ale ted to tak prostě je.Moje kamarádky jsou na tom stejně jedna má 4 děti-strašně by chtěla emzi lidi, ale nikde ji nechtějí bud kvůli dětem nebo nabídnou práci do 17 hod.to opravdu nejde.Jo a má vysokou školu a pedagog. minimum.Taky si nestěžujem,jsme rádi že máme zdravé děti a naštěstí i skvělý chlapy-co práci mají :hug: Ale s hledáním práce je to opravdu někdy těžké!
Anulko- jsem ráda jak se k tomu stavíš a věř že opravdu nejsi sama kdo takovou situaci řeší :hug:
moje kamarádka začala dělat- náušnice apod. a ted hledá informace kolik stojí třeba stánek někde na vánočních trzích,šoupla fotky na Facebok a pěkně si přivydělá,tak hodně štěstí!!!!

 
Anulka
Ukecaná baba ;) 2236 příspěvků 29.09.11 11:31

děkuji, jsem ráda, že se výtvory líbí, je to jen hrstka toho, co jsem vytvořila. I přesto, že je prodávám dost levně, tak se někomu zdá drahý. Ano Flér znám, mám tam taky výtvory, něco se prodalo, ale na uživení to není, spíše jen taková malá pozornost. V obchůdku-butiku, to nemá cenu nabízet, přihazují si tam hříšné peníze, člověku to tam leží, zákazníci to uťapkají a je to zpět doma neprodané. A když už člověk šije, věnuje tomu čas, tak si nemůže za hodinu práce počítat 20,–kč.
Na poznámku že „že by práce nebyla, ale není práce, která by ti vyhovovala a bavila“. Mám několik známých, které zkrátka řeknou, že pod 12.tis. čistého do práce nepůjdou, že raději budou doma. Já až tak náročná nejsem a to, že odmítám ZEPTER, Euronu a já nevím, co ještě. Prostě nejsem typ člověka, co by druhého dokázal přesvědčit, aby si něco koupil, když bych si nabízené zboží sama nekoupila. Chci prac. dobu OD-DO, a to, že potřebuji směny přizpůsobit tak, aby nebyla 9.letá dcera odpol. sama doma, snad každá pochopí.
Tady je můj flér - www.fler.cz/aninka-elinka .

 
tetma
Kelišová 5164 příspěvků 29.09.11 11:54

ahoj Andulko,tak to buhužel je..jak m ženská dítě nemá na trhu práce žádné uplatnění :-( já mám ročního syna,pracuju už cca půl roku a je to záhul vrátila sjem se do práce kde jsem byla před MD ,ale hold mezi samý bezdětný,kterým vadí že za mě slouží když je malej nemocnej-prej tak ho dej taky k paní na hlídání..nezlobím se na ně vím,že oni neznají ten pocit bezmoci když máš doma dítě v horečkách, po hodině ho převlíkáš páč furt zvrací nespíš,nejíš… jo je to blbý furt ro%dte roďte je nás málo,ale jak porodíš máš smůlu musíš vzít co je a to že se všude píše jak so rodiče dětem nevěnují ? A kdy se jim mají jako věnovat. když jsou pd rána do večera v práci,aby děti vůbec uživili

 
Ivaninka
Extra třída :D 11516 příspěvků 29.09.11 13:06

Ahoj, v první řadě musím pochválit tvou tvorbu, je to krásné :potlesk: já jsem zvědavá, jak jednou dopadnu já. Začala jsem ti tu psát svůj příběh, ale nějak jsem se rozepsala a napadlo mě, že to spíše použiji jako svůj deníček, tak ho pošupajdím napsat. Takže ti i děkuji za inspiraci na psaní a za vzpomínku na mou zkušenost. :kytka:

 
mamcapavca
Závislačka 4752 příspěvků 29.09.11 17:18

ahoj.deníček mě velmi zaujal,jednak,jsme se ocitla vpodobné situaci,ale nemám ještě tolik zkušností…školu jsem nezvládla dodělat,praxe s břichem nebyla možná,a po narození,se to vážně nedalo,možná by se to dalo,kdybybch byla víc trpělivá a snažila se víc,ale škola mi nechybí…znám spousty se školou,vysokých škol a i různé titulované a práci neseženou,jak píšeš,prostě proto,že nechtějí jít pod svoji úroven.. :roll:
já měla dítko v 18.po 3 letech jsem se vrátila do práce jako pordavčka v marketu,takže úplně vím jaké to je dělat prodavačku.z tama mě vyhodili,šla jsem do oblečení prodávat tam to též nevyšlo,pak jsme otěhotněla,skončila na pověstném ÚP :roll: co bude za 3-4 roky?nevím a netuším… 8-o :roll:

 
zrustice
Ukecaná baba ;) 1808 příspěvků 29.09.11 20:14

Opravdu krásné věci, jsi moc šikovná, Přeju ti, ať si najdeš práci. Taky jsem z vesnice a vím, že to není sranda dojíždět. Hodně mých známých muselo po MD nastoupit na prcák, protože nebyly chopné zajistit vyzvedávání dětí ze školky. Držím palce :-D

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama