Proč právě já?

Těhotenství

Proč právě já? Tuto otázku si jistě klade hodně lidí, i já ji používala již od dětství, když po mě rodiče něco chtěli. Nyní ji vidím úplně z jiné dimenze. V létě jsem nečekaně otěhotněla, i přes to, že jsem měla již rok zavedené nitroděložní tělísko (viz. Nesnažilky, Když antikoncepce selže.), první jsem si říkala, že nemůžu být těhotná, vždyť procento otěhotnění je tak malé, ale po testu, na kterém se mi objevily jasné //, jsem si říkala, Proč právě já?? Proč musím být zrovna já v té malinkaté skupince žen, kterým tělísko selhalo? Nicméně jsem se s těhotenstvím smířila a rozhodla se, že si miminko necháme.

Po měsíci od vytažení tělíska jsem šla na kontrolu a doktor mi diagnostikoval „úplně normální těhotenství“ a já se na miminko začala těšit, (před tím jsem si na něj radši moc nezvykala, protože po vytažení tělíska mi hrozilo, že můžu potratit), už od začátku se mi nafouklo bříško, mám již dvě děti (Alešek 2006, Beátka 2007), takže těhotenství na mě bylo znát dost brzy. V klidu jsem si dál těhulkatila,…až do 18. týdne, kdy jsem volala na výsledky tripletestu, který se provádí v 16. týdnu. Do telefonu mi sestřička řekla, že mám jednu hodnotu zvýšenou, tak jsem okamžitě jela do nemocnice, abych si zprávu přečetla. Stálo tam: zvýšený AFP 64,52 iu/mL; 2,39 MoM, riziko defektu neurální trubice 1:75. Sestřička mi vysvětlila, že se jedná o možné riziko rozštěpů, ale že většinou se to na UZ nepotvrdí, a že se mám objednat do Brna na UZ ve 20. týdnu. Tam mě objednali až za tři týdny, tři týdny čekání na to jestli mi něco zjistí a případně mě pošlou na další vyšetření.

Během prvního dne jsem si na internetu vyhledala, co všechno miminku v mém případě hrozí, pak jsem se dala do čtení deníčků jiných maminek, které si tímto také museli projít, většina příběhů byla s dobrým koncem, ale bylo i pár těch, co si říkaly, Proč zrovna já? Proč musí být moje miminko postižené? A přesto, že mi všichni říkají, že bude vše v pořádku a miminko bude zdravé, stále mám obavy, že budu patřit do té malé skupinky, co zůstala s prázdnou náručí.

Dny se táhnou hrozně pomalu, v noci skoro nespím a když ano, tak mě budí noční můry. Snažím se myslet jen na to, že bude vše v pořádku, ale to malé zrníčko pochybnosti tu zůstává i proto, že jsem ve 20+5tt. a miminko cítím jen velmi málo a kolikrát si nejsem jistá, jestli kope mimi, nebo mi pracují střeva. Ve třetím těhotenství bych pohyby měla cítit dřív než v předchozích, ale oproti těm dvěma prvním mám o 8kg víc a četla jsem, že korpulentní ženy nemusí cítit pohyby tak zřetelně, tak snad to bude ten správný důvod. Jak vše dopadne zjistím tento pátek odpoledne. Jen doufám, že tento příběh má šťasný konec.
 viva80

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Efa
Kecalka 208 příspěvků 04.11.08 12:35

Vivo,
drzime palce, at je vse v poradku!!!
Efa a Maxik 14m

 
jitka85
Zasloužilá kecalka 956 příspěvků 04.11.08 13:06

Určitě dopadne vše dobře :-)
Jitka + Kubíček 2,5r

 
Verča29
Kecalka 121 příspěvků 04.11.08 14:42

Vivo, jsem  na tom úplně stejně. Jen s tím rozdílem, že u mě to je první mimčo. Taky mám riziko NTD, u mě 1:710. V pátek jedu do Hradce na genetiku. Čekám skoro 3 týdny a kdo ví, jestli se v pátek dozvím, jestli je všechno v pořádku.
Snažila jsem se najít informace na netu. Často jsou příběhy s dobrým koncem, tak držím pěsti, aby to tak bylo i u Tebe!  

 
mischni
Kelišová 5100 příspěvků 04.11.08 15:27

Vivo,
já jdu s rizikem 1:90 ne Downa příští středu na utz a pak se uvidí.Mám za sebou dvě zamlklá těhotenství, toto je třetí během roku…
Naprosto chápu, jak se cítíš. Člověk si říká, proč by to jedno / nebo kolik) procento měl být  zrovna on, ale zase proč ne, že?
Přečetla jsem taky co se dalo a prostě nezbývá , než věřit, že všechno dopadne ok a my se těch ukřičených prcků dočkáme a budou nám dělat starosti jen jejich zaražený větříky…
Držím palce a dej vědět, jak jsi dopadla!

 
viva80
Nováček 6 příspěvků 05.11.08 09:07

Ahoj Verčo, vím o čem mluvíš, také čekám třetí týden a vůbec nevím, jetli v pátek budu vědět, zda je mimi v pořádku, nebo ne a možná mě čeká další dlouhé čekání na výsledky dalších testů, no hrůza. A čím víc se to blíží, tím z toho mám větší strach.
Snad pátek dopadne dobře pro nás obě a hlavně pro miminka.

 
viva80
Nováček 6 příspěvků 05.11.08 09:17

Ahoj mischi, tvá předchozí neúspěšná těhotenství mě mrzí, snad to třetí dopadne dobře.
Já mám doma dvě zdravé děti, které jsme s manželem chtěli, já chtěla i třetí, ale až za pár let, až budou prcci větší, ale manželovi stačili dvě, tak jsem byla nakonec ráda, že mi to příroda takhle zařídila, ale po těch testech mám strach, že už žádné třetí mimi nebude :-(. Ale zjistila jsem, že tripletest není přesný, že umí být falešně pozitivní, ale i falešně negativní a ve světě už se od něj ustupuje. Místo něj se dělá NT screening v 11.týdnu, který se u nás za poplatek provádí také, ale o této možnosti mě vůbec nikdo neinformoval, až kamarádka, která je ve stejném stádiu těhotenství, ale pro mě už bylo pozdě, kdybych to věděla dřív, určitě bych si to zaplatila, asi je „lepší“ ukončit těhotenství v 11. týdnu, než teď, když už mimi kope.
Tak ať ta středa dopadne dobře a donosíš zdravé miminko, také dej vědět, jak to všechno dopadlo.

 
Verča29
Kecalka 121 příspěvků 10.11.08 16:52

Tak hlásím, že je všechno v pořádku, uff :-)

 
kamiŠ
Generální žvanilka 23632 příspěvků 10.11.08 21:37

NT screening se nemusí platit, nevím podle čeho se to posuzuje, ale já jsem ho neplatila a ani ten ve 20 tt. A tím že jsem ho měla, nedělala mi gyndr. ani tripletesty… A stejně mi to nepomohlo ke zdravému mimi, ve 12tt vše v pořádku a v tom 20tt se zjistila těžká srdeční vada a byla mi doporučená indukce. Na kterou jsem šla:-( Bylo to pro mě o to těžší, že to bylo první těhotenství po 3 IVF, a taky už jsem cítila pohyby…
Podle mě záleží na tom jak je kdo informovaný a nechá s sebou „zametat“.
Přeji hodně štěstí, ať je vše v pořádku!!!

 
Len-til-kah
Extra třída :D 13893 příspěvků 11.11.08 00:32

Ahoj, osobně tedy neznám nikoho, kdo by NT platil. Je to test, který pro lékaře stále není povinný, takže jsou maminky, kterým ho nedělají, ale jinak se provádí už skoro plošně. Kombinuje se s PAPP-A odběrem na konci prvního trimestru.
Tripple testy pro mě osobně nemají vůbec žádnou vypovídací hodnotu - záchytnost je tam nějakých 60% a falešná pozitivita obrovská, přesné číslo už nevím (tj. špatný výsledek mě nerozhodí a dobrý neuklidní).
Každopádně i kdybys podstoupila NT (že tě nikdo o té možnosti neinformoval mi přijde jako do nebe volající), ani v případě špatných výsledků by se nepřistoupilo k přerušení těhotenství. Stejně se potom čeká na amniocentézu (pokud ji matka chce podstoupit - což předpokládám, že navzdory riziku chce, pokud je rozhodnutá jít v případě postižení na potrat).
Hlavně jsem pochopila, že kdyby se postižení potvrdilo, chtěla bys umělé přerušení, co ale nechápu, že nepíšeš o amniocentéze, pouze o velkém UZ. To je sice vyšetření neinvazivní a zjistí spoustu vad, které se amniocentézou zjistit nedají, ale co se týče např. Downova syndromu, 100% odpověď nedává. Tak doufám, že tě na tu AMC ještě taky nepoženou, když promrhali tolik času :-/.
Každopádně přeju zdravé miminko, tripple testy se opravdu obvykle mýlí. Ale budeš tedy mít doma veselo :))).
Lenka + Štěpán (srpen 2006) + Mikuláš (květen 2008)

 
mischni
Kelišová 5100 příspěvků 12.11.08 21:29

Vivo a ostatní vyděšené čekatelky,
Hlásím další šťastný konec jedněch nervů. Dnes nám na genetickým utz vyloučili vývojové vady všeho druhu ( vím, že nic není na 100%, ale mě to stačí), proměřili potomka ze všech směrů a úhlů a konstatovali, že je to ZDRAVÁ HOLKA!  Takže amnio jsem definitivně zamítla a začnu  řádit po obchodech…
Přeju vám všem taky happy end a hlavně pevné nervy na to čekání…:-)

 
viva80
Nováček 6 příspěvků 15.11.08 20:20

Ahoj, moc gratuluji všem maminkám, kterým se vady nepotvrdily, já bohužel to štěstí neměla… v Brně na ultrazvuku mi zjistili, že plod se od 17. týdne dál nevyvíjel a zemřel. Nechápala jsem, jak je možné, že je mimi už měsíc mrtvé, když jsem přibírala a cítila pohyby, ale doktor mi sdělil, že to byla děloha, která se snažila plod vypudit. Dnes jsem se vrátila z nemocnice, kde mi po tři dny vyvolávali porod, je to pro mne moc čerstvé, takže to tu radši rozebírat nebudu, možná někdy příště. Moc děkuji za povzbudivá slova, která mi dala alespoň trochu naděje. Snad žádnou z Vás nepotká stejný osud.

 
harpyje
Extra třída :D 10393 příspěvků 15.11.08 20:30

milá Vivo, myslím na tebe i tvé miminko , a je mi strasně líto, že zemrelo. Vzpomínám na to, jak mi bylo, a vím, že ted te neutěší nic.  Tak jen doufám, žče se svou bolestí nejsi doma sama… a také já na tě myslím.
Ozvi se , až budeš mít náladu.
 har.

 
Len-til-kah
Extra třída :D 13893 příspěvků 15.11.08 20:48

To mě mrzí, takový konec jsem rozhodně nečekala :(. Držte se.

 
mischni
Kelišová 5100 příspěvků 15.11.08 23:08

Ježišmarjá, to je mi strašně líto…co na to říct…? Snad jen hodně síly tobě i rodině a brzo zase novou naději…Drž se.

 
erik08
Nováček 2 příspěvky 29.07.12 15:38
:* :* :* :* :* :kytka: :kytka: :kytka: :kytka: :srdce: :srdce: :srdce: :srdce: :* :* :* :*
Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Když antikoncepce selže


Reklama