Tchyně za všechny prachy

O životě

Moje tchyně je skvělá babička. Neznám nikoho, kdo by tolik miloval svoje vnoučata jako ona. Je velmi obětavá a ochotná se dětem věnovat. Umí si s nimi hrát, skotačit, dovádět. Zároveň je dokáže naučit spoustu věcí, předává zkušenosti i nové poznatky. Mohla by si snad i založit poradnu na téma škola hrou. Její vnoučata na ni nedají dopustit a ona na ně. Jediný problém, který tu vězí, je, že všechna vnoučata, která má, nejsou mé děti.

Rozhodla jsem se napsat o mém vztahu s tchyní. Jsem dva roky vdaná a se svojí tchyní se známe 4 roky. Kdyby mi někdo v den mé svatby řekl, ať si dám na svojí budoucí tchyni pozor, asi bych se mu vysmála do očí a utrousila nějakou poznámku o tom, ať zachová rodinnou pohodu.

Když jsem s manželem kdysi ještě chodila, jevila se mi tchyně jako příjemná šaramantní dáma. Měla pochopení pro ženské vrtochy, sobotní nákupy, trendy v bydlení, pilates atd. Ráda si povídala a já jsem si ráda povídal s ní. Co jsem z jejích vyprávění pochopila, děti jsou pro ni v životě nade vše, obětovala jim celý život. Ať už svojí kariéru, nebo koníčky. Tehdy jsem k ní vzhlížela jako ke vzoru, který moje maminka sotva někdy dostihne. Neřekla jsem jí jinak než Jarmilko. Po svatbě si ihned přála, abych jí začala tykat a atmosféra byla stále růžová.

Jenže člověk míní, život mění. Jak se říká, opravdové vztahy v rodině prokáže až nějaké životní neštěstí. Když jsem poprvé otěhotněla, již v osmém týdnu jsem hrdě celé své rodině oznámila, že jsem v očekávání. Všichni měli radost, tchyně skákala do stropu. Ono se to v rodině mělo začít hemžit miminky. Jedno vnouče už měla (3letý Daniel) a teď čekala i moje švagrová holčičku. No a do toho jsem přišla já, že jsem těhotná. Jenže čas pádil a mému miminku diagnostikovali morfologické vady končetin, posléze i nádor na krku. Učinila jsem nelehké rozhodnutí jít na potrat. Byla jsem zlomená, nešťastná, zničená.

A tchyně se začala chovat jako soudce, který má ve všem pravdu. Nejprve ze mě v telefonu vytáhla všechno, co se stalo. Už tehdy byla její první věta, ať jdu na potrat, i když jsem nechtěla znát její názor! Vůbec jsem jí nic říci nechtěla, ale prostě to ze mě vytáhla. Přes můj zákaz zavolala tuto zprávu mým rodičům a jim onu zprávu sdělila, takže když jsem se s nimi chtěla podělit o neštěstí, už všechno věděli.

Den po výkonu potratu mi napsala smsku, že se mi včera narodila neteř Gábinka. Bylo to asi to jediné, co jsem momentálně nepotřebovala slyšet. Dodnes mám datum Gábininých narozenin spojeno s mým potratem. Kéž bych to nikdy nevěděla. Po návratu z nemocnice jsem se uzavřela společnosti. Pohled na každý kočárek a malé dítě mě týral bolestí a žalem. Nejezdila jsem nikam, byla jsem doma a vyrovnávala se s postabortivním syndromem, který se pořádně rozjel.

Načež ze mě tchyně začala dělat naprostou hysterku, která se staví do role mučednice. Pomlouvala mě po celém příbuzenstvu. Na její věty nikdy nezapomenu: „Ať si nehraji na mučednici a hlavně ať koukám, co mi tím chtěl Bůh říci.“ Takové smsky posílala i mému manželovi. Prostě jsem byla úplně bez iluze.

Až dnes mi dochází, že ty náznaky, které jsem neustále v dobré víře přehlížela, mě dávno měly nakopnout. Přece jsem to já, která jí vzala jejího nejmladšího syna ze studií a vehnala ho do svatby. (Ještě v autě na svatbu vyprávěla, jak se Honzík žení brzy, že jsme mohli počkat.) Přece já jsem ta zlá teta, co nekoupila vhodný dárek synovci k Vánocům. (Když má dítě milionářů doma všechno a Vy v hračkářství nenarazíte na věc, co nemá, tak prostě rezignujete.) Přece já jsem ta, kdo jí nedal zdravá vnoučata. Prostě dnes nechápu, jak se můj muž mohl narodit mojí tchyni :-)

Hodnotilo 15 lidí. Score 4.3.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
dadasik
Ukecaná baba ;) 1130 příspěvků 23.11.12 00:23

Vyprdni se na ní, muj chlap si zase natahnul do života studentku co maturovala s bříškem a navíc, což je největší katastrofa neumí anglicky :D takže jí v klidu pošli do dalekých dalek a s manželem si užívejte chvilky bez ní :* člověk co nemá pochopení pro takové neštěstí tak si vubec nezaslouží abys na nej nejak myslela a uz vubec se tím trapila…

 
AnitAma
Ukecaná baba ;) 1259 příspěvků 23.11.12 00:33

Takhle to bohužel bývá :? ne nadarmo se říká tchýně a uzený nejlepší studený Člověk si tchýni nevybírá, nejlepší je si takových lidí nevšímat…ať si myslí, mluví atd. co chtějí…mě do hlavy nevidí :lol:. Takže já takové nechávám mluvit, kývu a duše ve mě spí :roll: Ono totiž hádat se nebo vyjadřovat svůj názor nemá cenu takovému člověku nezajímá ho a nepochopí

 
Hanka1
Extra třída :D 11012 příspěvků 23.11.12 00:53

Ne nadarmo slovo tchyně vzniklo ze spojení dvou slov:
tchoř a svině… :-;
Vyprdni se na babu zlou, stejně jí nejvice naser*š, kdyz budete s manželem šťastní a v pohodě!
Přeji hodně sily na zotavení, hlavně po psychické stránce. :kytka:

 
Janie Bast
Kelišová 5917 příspěvků 23.11.12 06:09

Teda, v tvém deníčku jsem se shlédla, jako nikdy. Vzhlížela jsem ke tchýni, dokud jsem ji neznala pořádně. U nás zlom nastal, když jsme se s manželem vzali a nastěhovali se k nim.
Potrat také přišel, i když asi dva roky po svatbě. Bylo to teprve v 8. týdnu a tchýně to neměla vědět, ale svěřila jsem se „kamarádce“ a ta to řekla, byť věděla, že chci být ta první, kdo to v pravý čas řekne. Na druhou stranu jsem ráda, že nyní (po roce a půl) o tom můžu před všemi mluvit bez okolků nebo otázek, jestli to vědí. No jasně, že se to neslo letem světem.
Dlouho už čekáme na nový dar a manžel pořád říkal, že je normální, že to „trvá“, než dítě přijde. Takže jsem návštěvu doktora odkládala. Nyní mi zjistili špatnou štítku, takže se 3. den léčím léky. Snad brzy otěhotním a těším se na to, jenže jsem zjistila, že švagrova přítelkyně čekají dítě a to se vlastně ani nijak „nesnažili“, jen si řekli, že to nebudou řešit. Když jsem se to dověděla, připadla jsem si méněcenná a jako by mi někdo vrazil kudlu do zad… a bodal, bodal a bodal. Teprve je v 6tt a já už smutním, že jak poletí čas, tak mě to bude víc a víc ubíjet.

 
zzuzzinda
Kecalka 271 příspěvků 23.11.12 08:37

Někteří lidé jsou hloupí. Já má s tchyní vztah fakt skvělý, ale s babičkou přítele to bylo dost děsný. Taky jsem byla špatná, holka z vesnice, která uhnala kluka z Prahy, aby mohla bydlet v Praze. (Mimochodem, to bych si pomohla, v době, kdy jsme se seznámili, studoval, bydlel u rodičů spolu s dalšími 2 bratry:))A když jsme jí řekli, že čekmáme miminko (to jsme už u ní bydleli a byli jsme spolu 9 let a mě bylo 31), tak ne že by gratulovala, a le zeptala se, jestli si TO necháme…Prostě některé takové osoby jsou krá… a nemá cenu se jimi zabývat. Vykašli se na tchýni a užívej si krásný vztah se svým mužem. A jestli ti vyčítá, že jsi jí nedala zdravá vnoučata, tak opravdu nestojí za jediné slovo. Kašli na ní!

 
Anonymní  23.11.12 09:09

Já k tchýni vzhlížela, celých 8let, než mě manžel začal podvádět a ona místo aby mu třeba řekla, co blbneš máš rodinu mi řekla, tak se rozveď :nevim: No jo, já to neudělala snažíme se to ustát, dát rodinu zase dohromady, ale s ní už jsou vztahy na bodu mrazu…a manžel nechápe co se jako mezi náma stalo.. neřeším to před ním o ní nemluvím, nevídáme se.

 
Anonymní  23.11.12 09:29

Raději anonymně…

A zakladatelko nemohla být taková netaktní a nepříjemná reakce od tchyně spíš jenom tím, že sama nevěděla, jak se z celou situací vypořádat, že ji našvalo, že se toto stalo právě jejímu nejmilejšímu synáčkovi??

Já jsem po potratu reagovala dost nelogicky a když se na to dívám s odstupem času, tak i divně…a to i na docela normální reakci mojí mamky, která ze mě vytáhla, co se děje…možná, kdyby mně toto řekla tchyně, tak bych reagovala ještě bouřlivěji :roll:

Každopádně bych s ní utlumila kontakt, aby to nebylo ještě horší…

 
Stani1701
Kecalka 379 příspěvků 23.11.12 14:15

Ahoj zakladatelko, moc mě mrzí, čím teď procházíš, ale mám pocit, že jsi teď moc přecitlivělá a hledáš chyby i tam, kde možná nejsou. Já chápu, že teď zpětně vidíš co všechno jsi pro jejich rodinu udělala špatně, ale ono to tak vlastně být ani nemusí. Já jsem se držela zachovat klid v rodině neodporováním tchyni celých 10 let, letos v létě jsem si dovolila s ní nesouhlasit, a něco jí vytnkout a bylo zle. Dozvěděla jsem se, že na ni ještě nikdy nikdo nebyl tak sprostý (V létě mi koupala děti večer v dešťové vodě nachytané do sudu a já jsem jí řekla, že je to tak na zalévání zahrady, nebo na umytí psa, ale ne na umývání malých dětí),a že celou noc plakala :lol: - to telefonovala mýmu chlapovi, a že se jí mám okamžitě omluvit.To jsem neudělala a ani neudělám, protože pravda byla na mé straně. Pravda, od té doby vztahy hodně ochladly a já taky vidím, že jestli bylo a je někde něco špatně můžu za to vlastně já… i když to třeba tak není. Hele je to její problém a ty si tím nenech kazit manželství, ještě vás toho spolu čeká moc hezkého ale i těžkého a tchyně a nebo nespory s tchyní tobě a chlapovi jen ublíží. Můj zbpůsob obrany je totiž, že nadávám chlapovi, protože je její :oops: Stani

 
tessy
Ukecaná baba ;) 2186 příspěvků 23.11.12 16:39

@Stani1701 a proč vadí koupání v dešťové vodě? Byla shnilá? 8o :think:

Představuju si jaká musela být paráda pro děti ráchat se v létě na zahradě :nevim:

 
Stani1701
Kecalka 379 příspěvků 23.11.12 18:25

No mě teda nepřijde moc normální vykoupat na spaní malý děcko ve vodě z kádě …ale klidně si postav na balkon něco, do čeho budeš taky chytat vodu, večer ji v hrnci ohřej a děti si v tom umyj, jak to dělá moje tchyně, proti gustu. Stani

Příspěvek upraven 23.11.12 v 18:40

 
Gabrielle9
Stálice 93 příspěvků 23.11.12 21:46

Destovou vodu bych nehrotila-koupala jsem se v ni nadsene jako mala cele leto..horsi by byla nejaka chemie :-)

 
Veruš1
Extra třída :D 13087 příspěvků 23.11.12 22:08

@Stani1701 Ale děti byly u babičky, předpokládám na prázdninách, tak proč ne? :nevim: Jako děti jsme jezdívaly k babičce na druhou stranu repubiky, vesnice, která v tu dobu měla 5 stálých obyvatel, nikde nic, jen lesy, rybníky, bažiny. Koupelnu babička neměla, koupaly jsme se v neckách, ale v létě nás naožila na káru, odvezla k rybníku a bylo. A mám na tyhle časy ty nejkrásnější vzpomínky…

@sweetmary ono to dost často bývá - s kým si nesedneš, tak časem si nejvíc rozumíte a naopak - ne vždy samozřejmě. Co zažíváš neni příjemný, je to velká bolest a kdo nezažil, tak nepochopí. Proto možná i blbé reakce okolí. Procházíš těžkým obdobím, ale nelíbí se mi, že jsi nezvládla narození neteře. Ona za to přece nemůže… Tebe okolí, co nezažilo něco podobného, nepochopí, ale v určitých situacích by tě nepochopil ani někdo, kdo něco třeba podobného zažil. Zkus kolem sebe neplivat, ostatní za tvé neštěstí nemůžou, možná to pomůže vyčistit trošku vzduch. Nechci tě soudit, jen zkouším poradit. Přeji ti, abys byla brzy těhotná, měla zdravé miminko a ač na první nikdy nezapomeneš, čas pomůže… :hug:

Příspěvek upraven 23.11.12 v 22:09

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 23.11.12 22:30

Tak to je dost drsný, neřekla bych, že Sweetmary kolem sebe plive, nevím, jestli jsi prožila potrat, já ano a ty pocity potom jsou hrozné. Vůbec se nedivím, že Sweetmary zpráva o narození neteře rozhodila, možná jí to měli sdělit později a citlivěji. V takové chvíli člověka deptá každé mimino, každý kočárek, každá ženská s břichem.

 
Veruš1
Extra třída :D 13087 příspěvků 23.11.12 22:40

@Cuarentena potrat ne, mimoděložní a termín bych měla na synovcovo první narozeniny. A po roce a půl snažení to zabolelo taky dost ;), ale synovec za to nemohl a narozeniny jsem s ním oslavila.

 
sweetmary
Povídálka 35 příspěvků 23.11.12 22:43

Tak to Tě obdivuju. Je vidět, že se to tu hemží statečnými ženami. Máš pravdu, dítě za to nemůže.

Příspěvek upraven 23.11.12 v 22:44

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 23.11.12 22:44

@Veruš1 Však zakladatelka určitě taky narozeniny neteře oslaví, ne? Přiznáváš, že to zabolelo, ona to přiznala taky, je to v takové situaci normální. Podle mě podobné pocity zažívá většina žen po nechtěném potratu a není ostuda to přiznat.

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 23.11.12 22:47

@Veruš1 Jinak, po potratu jsem se dozvěděla, že otěhotněla švagrová, měla termín měsíc po mně, ne že bych jim to nepřála (bylo to nečekané, chodili spolu chvilku), ale docela jsem byla ráda, že jsem ji s bříškem uviděla až za pár měsíců, když už jsem byla těhotná znova. A za kolegyní v práci přišla její sestra, měla termín měsíc po mně, už se jí rýsovalo bříško a já jsem si řekla, že už bych měla větší a totálně mně to odvařilo. Na to je fakt jediný lék další těhotenství. Ale stejně jsem počítala týdny toho neúspěšného až do data předpokládaného porodu a přemýšlela, jak velké už miminko mohlo být…

 
Veruš1
Extra třída :D 13087 příspěvků 23.11.12 22:50

@Cuarentena @sweetmary to dítě za to nemůže. Já nesnášela všechny těhotný kolem, které jsem neznala osobně a to bohuže poracuju za přepážkou na poště, takže jsem jich viděla dost, ale v rodině mi to nevadilo, tam jsem to prostě viděla jinak - moje rodina, moje štěstí.

@sweetmary já se tě vůbec nechtěla dotknout, věř mi, jen prostě zkus nespojovat narození neteře s tvým potratem, bude to boj, ale pokud vyhraješ, vyplatí se to :hug:

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 23.11.12 22:54

@Veruš1 Ach jo. Přiznáváš se, žes dokonce „nesnášela“ všecky těhotné. Je to to samý v bledě modrým. Prostě postabortivní syndrom. Tak nemoralizuj, proboha.

 
Veruš1
Extra třída :D 13087 příspěvků 23.11.12 23:06

@Cuarentena on je rozdíl mezi moralizovaním a pomocí někoho, kdo to zažil, aby se zkusila přenést nad tím, že se v ten den narodila neteř - to je přece rodina 8o Cizí si můžu nesnášet těhotný i netěhotný, ty jsou mi naprosto volný. Ty nechápeš vůbec smysl toho, co jsem napsala. A ono nesnášela - nesnášela jsem pohed na jejich břicho, netrvalo douho a vždy při mém nenávistivém pohledu jsem si řekla, že vím prd co pro to, aby to břicho měla, musela udělat. Stejně tak mohly nesnášet pak ony mně, ale taky ví prd, co jsem zažila.

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 24.11.12 09:50

Myslím, že si trošku nerozumíme. Zakladatelka je teprve čtyři měsíce po té události, neteř tedy první narozeniny samozřejmě ani neoslavila. Ještě má nárok vyrovnávat se s potratem. Určitě to zvládne. Asi jsi to pochopila tak, že neteř už nějaké narozeniny oslavila, ale podle toho, co tu Sweetmary psala, stalo se to všecko letos v létě. A první narozeniny Gábinky oslaví určitě jako těhotná, možná už dokonce s potomkem.

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 24.11.12 11:28

:roll: především je mi moc líto tvého miminka. A tvá tchýně.. je to baba zlá, vůbec ji už neřeš :hug:

Příspěvek upraven 24.11.12 v 11:28

 
Veruš1
Extra třída :D 13087 příspěvků 24.11.12 14:51

@Cuarentena v to taky věřím, že v létě už bude mít minimálně velké těhotenské břicho ;)

 
wanillca
Kecalka 425 příspěvků 25.11.12 07:42

Často to tak bývá, že si tchyně myslí, že všechno ví nejlépe…také mám svoje zkušenosti, ale dá se to přejít…Fakt je, že si ji držím trochu víc od těla(netykám jí, ani neoslovuji křestním jménem)…Důležité je, aby manžel stál při Tobě, ne při ní ;) Přeji hooooodně štěstíčka a věř, že bude líp :)

 
sweetmary
Povídálka 35 příspěvků 26.11.12 09:46

Děkuju všem za podporu.

 
comtessa
Kecalka 165 příspěvků 26.11.12 20:31

Tak to mám stejnou tchyni jen mám dvě děti a babička se moc nezajímá :(

 
Petulka II
Zasloužilá kecalka 967 příspěvků 12.12.12 17:46

Tak to je hustý!! jak jsem to četla - než jsem došla k větě, že ty děti, které tam miluje nejsou tvé - tak jsem si říkala, ježiš to je ale skvělá tchyně, tak přeci se jedna z milionu našla -a ona prd!!
Já jsem u své druhé tchyně ani nic nečekala, jako že by mi měla ráda nebo tak, prostě vím, že jí nezajímám a že se snaží jen kvůli manželovi, tak jsem si to tak v sobě vyřešila a ona mi nezajímá také. Máme jí tu tak 4× do roka na návštěvě a to se dá u kafíčka vydržet. drží palce všem at to zvládáte!!!

 
3nikol3
Nováček 4 příspěvky 24.02.13 17:04
to nedava smysl

Verus1: Tak ja bych rekla, ze to tve: nesnasela jsem jen cizi, pekne zavani egoismem a tedy narozdil od autorky je to jeste horsi varianta. Tak predevsim cizi, necizi…narok snaset ci nesnaset je naprosto stejny, jak u tebe, tak u autorky clanku. Nehlede na to, ze nevidime do rodiny, jake vztahy panuji mezi jednotlivymi cleny atd…ale ani o tom to neni. Tvuj prispevek, promin, je navysost bezpredmetny a neinteligentni.

Příspěvek upraven 24.02.13 v 17:05

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama