Vyvolávaný porod

Porod

O vyvolávaném porodu, který neskončil císařským řezem, ale vakuextraktorem. Mému Vašíčkovi je dnes osm měsíců. Snažila jsem se si ponechat delší pauzu, abych se oprostila od vlny emocí, které se mnou při porodu docela zahýbaly.

Přenášela jsem přesně celkem týden. I přes porušení glukózové tolerance mi pan doktor poradil vyčkávat. Po marném čekání, třech hamiltonech, jsem si šla lehnout v daný termín do nemocnice. Nazrávací pilulka na noc, co měla připravit porodní cesty. Celou noc mě pobolívalo v podbřišku, to jsem ještě netušila, že to vůbec nic není. :-) V noci jsem přišla za sestrou, že mě bolí v podbřišku a jestli to není ono. Ona zavrtěla hlavou a ať jdu spát. Přiznám se, nespala jsem. :-)

Druhý den ráno přesun na porodní sál, opět tabletka, tentokrát na vyvolání porodu. Po podání tabletky se objevily okamžitě do pěti minut kontrakce, které svoji intenzitu už jen stupňovaly. A já poznala, jak vypadají moje kamarádky na dalších pět hodin. Sestra mi říká: „Až vám řeknu, zavoláte manželovi, ne dřív.“

Asi za hodinu a půl už kontrakce nesnesitelné. Sedím s klystýrem na záchodě, kontrakce se mají zpravidelnit, asi je to pravda. Sama nevím. Po klystýru (tak šílené to nebylo) už při měření ozvů nesnesitelně trpím. Moje přesuny mezi sprchou a měřením ozvů půjdou čím dál hůř. Konečně sestra říká „Volejte manželovi.“

Manžel přijel, celý udýchaný na poslední dvě hodiny mého porodu (což mě zpětně asi nejvíc mrzí… proč tam nemohl být dřív?). Našel mě ve sprše. Chtěl mi jít pustit vybrané písničky na computer. A říct mi, jaká byla cesta. Místo toho na něj už s brekem volám: „Buď tu, prosím, se mnou.“ Právě na mě jde totiž kontrakce.

Kontrakce od manželova příjezdu je vždy do dvou minut, moc toho nenamluvíme, spíš mluví on. Já jen když zrovna nemám kontrakci. :-) Moje nejčastější věta: „Už nikdy nechci rodit!“ Potom už mi manžel vždy jen říkal: „Já vím, co mi chceš říct.“ Dokonce jsem mu v tu chvíli odkývala i to, že si adoptujeme jako druhé dítě sedmnáctiletou mulatku. :-)

A jde se na samotný porod… Branka zašlá, najednou místo jedné doktorky a jedné asistentky je v místnosti snad deset lidí. Dvě asistentky se domlouvají na tlačení na břicho, říkají mi, jak mám tlačit, až přijde kontrakce. Zkusím to dvakrát a nevyšlo to. Manžel mě mezitím drží plivátko, otírá čelo, dává kyslíkovou masku a vypíná nějaký pípací stroj. Zpětně si říkám, že byl do porodu maximálně zapojený.

Přijde druhý porodník a sahá do mě, říká: „To je jasná sekce, dítě je hluboko.“ Rodící doktorka říká: „Ale na kontrakci jde dolů, počkej si.“ Říkají to dost tiše, abych to neslyšela, jakoby o dva kroky ode mne. Stejně slyším, ale v tu chvíli je mi vše jedno. V duchu si říkám, dělejte si se mnou, co chcete, už vážně nemůžu.

V tento okamžik posílají mého muže ven na chodbu. (Nikdy se nedozvím proč.) Doktor říká: „Jde dolů, to by šlo. Zkusíme to.“ Znovu zatlačení a asi ještě třikrát, hupsnutí na břicho a nějak Vašíka vydolovali. :-) Později se z lékařské zprávy dozvídám, že to bylo vakuextraktorem - malým zvonem na vytvoření podtlaku a vytahnutí za hlavičku. Je to šetrnější než kleště, Bohu díky.

Nesou ten můj uzlíček a ani nekřičí a já jen říkám: „Dýchá vůbec?“ Sestra opáčí: „Chviličku.“ Za chvíli Vašík opravdu pláče. Bohu díky, žije!

Manžel přichází opět na sál, dítě je venku, fotí Vašíka - 52 cm, 3650 gramů. Potom nás fotí i dětská sestra jako rodinu. Za chvíli se čeká na porození placenty. A šití, to docela píchá. Cítím umrtvovací injekce, ale stejně moc nepomáhají. To, že je člověk nastřihnutý, si absolutně neuvědomí, až při šití. A docela mě to bolelo.

Ukazují mi Vašíčka. První pohled a nemůžu říct, že jsem do něj zamilovaná, dokonce se mi nelíbí… To zamilovávání trvalo tak cca dva měsíce. Dnes se absolutně nechápu a říkám si, že je to nádherný chlapeček. Prostě bych ho nedala a nevyměnila za nic na světě.

Zpětně jsem na sebe hrdá, vcelku rychlý porod na prvorodičku: 5 hodin! Porodu jsem se šíleně bála, povahou jsem bebíčko. Musím uznat, bylo to opravdu těžké, větší fyzickou bolest jsem nikdy nezažila. Na druhou stranu si sebe dnes o to víc vážím, můj manžel též.

Říkám si, že jsem to zvládla. A vím, že i sebehorší bolest se dá zvládnout. A v koncovce to OPRAVDU STOJÍ ZA TO! Zdravé, dýchající dítě je totiž opravdový ZÁZRAK, ať už máte poporodní blues nebo ne…

Hodnotilo 19 lidí. Score 4.3.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
karkullinka
Závislačka 4020 příspěvků 28.03.14 05:45

Moc gratuluji :kytka:

 
koralina11
Neúnavná pisatelka 16756 příspěvků 28.03.14 06:38

Ggratuluju zvladla jsi to a 5 h je super.ja mela vyvolavany 12 h kontrakci po 5 min a posledni 2 hodky po 2 minutach a nakonec sekce, v tu chvili jsem za ni byla fakt vdecna

 
kve-tinka
Závislačka 4031 příspěvků 15 inzerátů 28.03.14 07:05

Přesně jak píšeš, kontrakce jsou šílené, ale jak odezní první šok (dny až měsíce) člověk si řekne, v poho, zvládnu to i příště. ;)

 
Claire7
Závislačka 2591 příspěvků 28.03.14 07:15

Gratulace :kytka:

 
baily
Kecalka 233 příspěvků 28.03.14 08:10

Velika gratulace:D porod me ceka za mesic, sama jsem zvedava, jak vse zvladneme:D hodne zdravicka Vam i Vasikovi:D

 
pajinka111
Ukecaná baba ;) 1740 příspěvků 28.03.14 08:38

Veliké gratulae k narození miminka :kytka: a hodně zdravíčka a štěstíčka do života maličkému :srdce:
super na prvorodičku 5 hodin, je prostě super :palec: krásně si to zvládla :potlesk:
já měla porody 3 jeden 18 hodin,16 hodin a 12 hodin :-)
první začal přesně v den termínu, další dva porody vyvolávané, druhý byl dost dramatický -syn musel být resuscitovany a AS 3-6-7/vše mám popsáno v deníčkách o porodech/,naš­těstí jsou všichni zdravý a v pořádku-moje zlatíčka

 
snažilka2017
Extra třída :D 10228 příspěvků 28.03.14 08:55

Gratuluju k rychlemu porodu ja rodila 16h od zacatku s kapackama oxitocinu na posileni kontrakci a otevirani, kontrakce po dvou minutach bezmala celych 16h a nalonec sekce pro nepostupujici porod

 
veronikacek
Kecalka 367 příspěvků 28.03.14 08:56

Krásný pribeh, moc gratuluji k Vasickovi :potlesk:

 
bube
Ukecaná baba ;) 1535 příspěvků 28.03.14 09:01

@pajinka111 takže další porod bude za 6 hodin :mrgreen:?

 
nunik
Ukecaná baba ;) 1278 příspěvků 28.03.14 09:27

Gratuluju k mimču :kytka: 5 hodinový porod ti závidím…ja 32 hodin a nakonec sekce… :mrgreen:

 
aaanna
Nováček 5 příspěvků 28.03.14 10:31

Moc dojemne! gratuluji!! :kytka:

 
aaanna
Nováček 5 příspěvků 28.03.14 10:35

Mela jsem 8h porod a take sekce…

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1140 příspěvků 28.03.14 10:38

POrodní blues :) pěkně řečeno :D Já rodila vyvolávaným porodem 3dny :D na třetí den to konečně vyšlo :D Gratulace ;)

 
Ivethea
Stálice 81 příspěvků 28.03.14 10:45

Skoro jako u nás, i délka a váha :-) Vyvolávaný porod, kontrakce jedna několikahodinová, takřka v kuse. Malého jsem nakonec tlačila přes půl hodiny, ve finále ho doktor vytáhl holýma rukama, jsem ráda, že nemusel vzít kleště. Malý byl naprosto v pořádku, ale já ho hned neviděla, všichni mi stáli ve výhledu a já ho dostala už oblečeného. Láska nikde, necítila jsem vůbec nic. Ani společnou fotku jsme, nevím proč, neudělali. Ta neuvěřitelná zamilovanost přišla až po cca dvou měsících, kdy jsem přestala litovat všeho, co se při porodu nepovedlo tak, jak jsem chtěla.

Přeju hodně zdravíčka :-)

 
PerlaMarina
Ukecaná baba ;) 1514 příspěvků 28.03.14 12:02

Gratuluji, jsi šikovná. Jen mě zaráží přístup personálu, to, že tam manžel měl přijet až na závěr porodu, místo aby tě podporoval a dělal ti společnost celou dobu a taky to, že tě na použití vakuoextraktoru neupozornili předem, mluvili o tobě ve tvé přítomnosti a ani tě neseznámili s vývojem a postupem, který zamýšlejí provést, přijde mi to jako jednání s malým děckem, tohle nesnáším. V jaké jsi rodila porodnici, at vím, které se mám vyhnout? :)

 
Lucatkoo
Stálice 86 příspěvků 28.03.14 12:19

Gratuluji :-) úplně mi to připomnělo můj porod, taky vyvolávaný, taky trval 5 hod. a taky nakonec použili vakuextraktor s tím že bylo řečeno že sekce se už nestihne, že je malý už nízko. Akorát manžela jsem tam měla od začátku až do konce a malého mi nedali a odnesli do inkubátoru, špatně se adaptoval. Teď mu je 17. měsíců, dělá nám velkou radost a plánujeme další :)

 
janička_opička
Ukecaná baba ;) 2432 příspěvků 28.03.14 13:11

Rika se, ze porodni bolest je jedina na svete, ktera ma smysl a je to velika pravda. Gratulace k Vasickovi…5 hodin je krasa:) :kytka:

 
Danka N.
Povídálka 15 příspěvků 23 inzerátů 28.03.14 14:31

Gratuluji, je to za tebou a příští porod už budeš určitě snášet líp. Já jsem po několika hodinách, kdy jsem měla silné kontrakce a dítě nesestupovalo do porodních cest, musela jít na sekci a byla jsem za ni fakt vděčná. Hned po porodu jsem řekla manželovi, že další děti určitě chci :)

 
Vinarka
Povídálka 20 příspěvků 28.03.14 14:43

Moc krásně jste to napsala, vzpoměla jsem si na svůj první porod před 20ti měsíci. I slzička ukápla, ale to u mě vždy, když vyprávím o svém prvním porodu a nebo čtu dost podobný zážitek tomu mému. Byl dost podobný, ale náš závěr nebyl tak radostný. Já musela nakonec sekcí a malý bojoval o život. 4dny o něj pečovali na neonatologii a nikdo kromě mě a tatínka k němu nemohl. Dnes je to krásný zdravý chlapeček, který vše zvládnul na výbornou.

Přeji hodně zdravíčka Vám i mrňouskovi. ;)

Lenka

 
Oňulínka
Závislačka 4623 příspěvků 28.03.14 17:16

Gratuluju! :) 5h je na prvorodičku fakt krása.. já sice nerodila dlouho (10,5h), ale zato intenzivně :D Měla jsem od začátku bolesti po 3min, přibližně po 5h se zkrátily na 2min, za další 2h na 1min a poslední 3,5h porodu kontrakce po 30 sekundách a jedna trvala minutu a půl, takže už jsem ke konci fakt moc nezvládala :D Ale zato druhá doba porodní byla hodně krátká úplně bezbolestná.. od prvního sednutí na porodnické křeslo cca 15min a bylo po všem :) A to jsem tam šla otevřená na 9cm.. Netlačila jsem vůbec, protože mimi letělo doslova jako namydlený blesk, takže jsem jen lehce přitlačovala :)

 
Blešík
Extra třída :D 12093 příspěvků 1 inzerát 28.03.14 19:49

Upřímná závist. Já 22hodin od rupnutí vody a sekce, od první tablety radši nepočítám :lol: Gratuluji k Vašíkovi :kytka:

 
ledulaz
Ukecaná baba ;) 1841 příspěvků 28.03.14 21:41

@Blešík Bleško mela jsi to skoro jako moje kamarádka… to moje spolurodička (z vedlejšího salu) a následně pak moje spolubydlící v jednom, trhla asi dlouhodobý rekord… 2 hodiny a Dorka byla na světě… Sama mám vyvolávaný porod za sebou, od 13 hodin jsem se malem změnila ve Spidermana a v 19 hodin byl Faňula na světě;)

 
sweetmary
Povídálka 35 příspěvků 29.03.14 22:29

Děkuji všem za komentář. Když pročítám vaše zkušenosti, vůbec některým nezávidím. Co se týče nemocnice, rodila jsem ve Fakultní nemocnici v Plzni, rodila mě Mudr. Jana Landsmanová. A celkem jsem s porodem spokojená. Ono nebylo možné v danou chvíli asi cokoliv konzultovat, hrálo se o čas. Vím, že atmosféra docela ke konci houstla. Nebýt včasného zásahu, malý by se přidusil. Tímto chci poděkovat paní doktorce i celému týmu ve FN Plzeň. Neříkám, že bych něco nezmněnila, ale porod si prostě člověk nenaplánuje:-)(Pokud teda nemá plánovaného císaře.)

 
janisha5
Kecalka 261 příspěvků 31.03.14 17:33

Moc gratuluju k Vašíčkovi! Taky mi skákali na břicho a zlomili mi při tom kostrč :/ a taky jsem syna začala milovat tim pravym mateřskym způsobem až asi za dva měsíce, kdy jsem taky prvně pochopila, proč mi každej říká, že to za to přece stálo… absolutně Tě chápu… :kytka: ta bolest a strach nějak otupí city, je jedno, jak dlouho člověk rodí, jde o to, jaký to má průběh a ač si to většina personálu nemyslí jde taky o přístup lékařů a sester… Hlavně, že to dobře dopadlo! :hug:

 
Anonymní  01.04.14 22:30

Také jsem měla vyvolávaný porod a skončil vexem. Do teď jsem se s tím nevyrovnala. Beru to jako selhání moje a doktorů. Nevěřím tomu, že je to tak neškodné. Mimi dělali 2× sono mozku. Na moji otázku zda to dítě ovlivní ve vývoji mi jen jedna sestra odpověděla dle pravdy - epilepsie, poruchy učení. Uklidnění? Však to má každé 2 dítě. Je mi z toho stále do breku, že jsem si nevydupala císař, když bylo rizikové těhotenství s vysokým tlakem. Nyní čekám druhé dítě a už nyní na každé kontrole říkám císař. Syn je zatím v pořádku na to, že jsou mu dva roky tak zvládá věci jak tříleté dítě. Tak mu tím ten mozek asi nastartovali. :lol: Ať je mimi OK.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama