Třmeny a problémy s kyčlemi

O životě

Tento deníček píši hlavně pro maminky, které mají problémy s kyčlemi u svých miminek. A jako povzbuzení pro ty, kteří plakali jako já, když jejich dětem nasazovali třmeny.


1 komentář

Martinka byla naše druhé miminko. Hned v porodnici nám všem kontrolovali kyčle. Většinou každému doporučili, abychom dávali dvojí balení, alespoň do konce šestinedělí. Bohužel, né v každé porodnici toto doporučení dostanete, a pak se to řeší až na KO po šestinedělí, a to už může být pozdě! Martinka tedy měla jen preventivně dvě plínky. Ale po šestinedělí nám řekli, že nemá na pravé nožičce vůbec kloub. Na RNG jsme to viděli i na snímku a bylo to strašné :-( Pravou nožku pak moc nepoužívala a musely jsme cvičit a taky jsme se poprvé seznámily se třmeny.

Když mi to doktor poprvé ukázal a dal to na malou, tak jsem se rozbrečela :-( Řekl, že to vidí tak do roka a že nám hrozí operace. Doma jsme hodně cvičily a třmeny jsme měly pořád, jen na koupání ne. Nastal kolotoč kontrol, cvičení a brečení. Malá nám rostla a nelíbilo se jí to. Ani se nedivím, v noci spala jen na zádech a nohy měla ve vzduchu :-( Takže v noci hodně brečela. Další problém nastal s oblékáním, protože jsme jak přes třmeny oblékala kalhoty, musely být o dvě čísla větší. Nastalo jaro a Martinka už chtěla sama sedět. No s brekem, ale zvládla to. Plazení nám ale nešlo :-(

Martince bylo přesně osm měsíců, když nám doktor řekl, že je to zázrak, ale už je to skoro dobré a třmeny můžeme sundat :-) Tak už jsme jen cvičili a chodili na KO. Dnes je Martince devět měsíců, chodí kolem nábytku, leze a už sama stojí :-) Předehnala i zdravé děti a za to vše můžeme poděkovat panu doktorovi z boskovické nemocnice z ortopedie, a jednou snad Martinka poděkuje i své mamince, která to vydržela, cvičila s ní a nevzdala to.

Znám teď dokonce dvě maminky, které nenosily dvojí balení, protože jim o tom nikdo neřekl. A teď jejich tříleté děti chodí po doktorech, mají špatné nožičky, ale už se jim to jen tak nespraví :-( Takže jsme měli velké štěstí. Maminky, které máte miminka s peřinkou, třmeny apod., nevzdávejte to a opravdu dodržujte vše, co vám doktoři doporučí. Stojí to za to!

Hodnotilo 11 lidí. Score 4.1.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
suricata
Kelišová 6604 příspěvků 04.08.12 12:11

Jsi hrozně statečná! A můžeš být na sebe pyšná, skvěle jsi to zvládla :hug:
Holčička je nádherná a hrozně šikovná. Držím palce, ať se vám už jen daří :kytka:

 
martast
Kecalka 301 příspěvků 04.08.12 12:15

Martinka je teda velká bojovnice. A je to strašně moc krásná holčička. Cvičili jste Vojtu? My už cvičíme rok, ale na ručičku a vím, jaký je to boj. Krásně jste to spolu zvládly :potlesk:.

Příspěvek upraven 04.08.12 v 12:15

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 04.08.12 12:22

Tak to je úžasné, že je takhle zdatná i přes velký hendikep!!! krása, gratuluju a děkuju za deníček :mavam: :kytka:

 
cybele  04.08.12 13:23

Xxx

Příspěvek upraven 01.04.14 v 15:46

 
katule9
Ukecaná baba ;) 2300 příspěvků 04.08.12 15:57

Ahoj, jsi statečná že jsi to nevzdala, přesně takhle dnes děkuji já svojí mamince že to také nevzdala, měla jsem třmínky do necelého roka. Věř že i tvoje holčička ti jednou moc poděkuje :kytka: Viděla jsem už větší děti jejiž maminky se na třímnky vypodly a ted chodí naprosto příšerně…

 
donaga  04.08.12 17:04

Gratuluji k úspěchům a zdravé nožce :potlesk: :palec: Moje malá nosila třmeny do roka (i když poslední dva měsíce jen na noc). A možná to bude ještě optimističtější než tvůj deníček, jí třmeny vůbec nevadily. Bylo to jak říkal Dr na ortopeidii, že řtmínky hůř prožívají rodiče a prorodiče než miminka. Má dcerce nevadily ve spaní, nevadily jí při sezen nevadily jí při lezení. Byly prostě její součástí a protože je měla na sobě také stále krom koupání, tak byly prostě její součástí. Naopak, když se jí nakonec sundaly i na noc, tak jsme měli několik necí hodně krušné noce, protože neuměla spát „nesvázaná“. Ale hlavní pro mě je, že teď má kyčle v pořádku, na kontrolu jdeme až ve třech letech.

 
maky26
Ukecaná baba ;) 1927 příspěvků 04.08.12 20:14

Ahoj, děkuju za deníček. Je dobře, že je malá už v pořádku. My máme něco podobnýho. Nám v porodnici ortoped řekl, že nález je fyziologický, že nic používat nemusím - já ho poslechla( :zed: :zed: :zed: ) a pak to bohužel začalo - při kontrole v měsíci, začlo široké balení, pak dečka a teď má třmeny. Už někdy od půlky března. Nejhorší jem, že jednou nám řekne, že je to ok, dávejte jen na noc, a při kontrole za měsíc mi řekne, že to ok není a ať to dávám co nejvíc :zed: :zed: :zed: :poblion: navíc je to protivnej dědek :zed: ale nic jinýho mi nezbývá. Co jste cvičily? Vojtovku? nám o cvičení nic neřekl. Jinak Justýnce to taky nevadí - naučila se v tom otáčet na bříško - ale zpět to neumí - uměla, když je měla jen v noci, ale asi to zapomněla :zed: sedí a začla v tom i lézt. jen s tím stoupáním a chozením to nebude tak valné - jestli jí to ještě protáhne. Další KO má až začátkem září a to jí bude 8 měsíců :roll:

 
marrcellka
Ukecaná baba ;) 1686 příspěvků 04.08.12 22:11

Obě naše děti měly potíže s kyčlemi. Syn tedy jen široké balení od třech do osmi měsíců, ale díky jeho bolavému bříšku a prdíkům, které trvaly do půl roku to byl holý očistec. Protivný až na půdu. Pak naštěstí dobrý. A dcera v porodnici kyčle ukázkové, žádné balení. KO v šesti týdnech a už IIB na pravé kyčli, rentgen, peřinka a KO za týden s tím, že se třmenům nevyhneme. A tak to taky bylo. Když jí je doktor nasazoval, snažila jsem se udržet slzy, čož se mi na chvíli dařilo, pořádně jsem to „rozbalila“ až v autě. Ale jelikož byla malá balená od narození v látce, moc jsem nechápala, proč najednou takové zhoršení. Snad genetika, tchýně nosila třmeny snad rok. Nakonec je měla jen do 5 měsíců. A co se celkem divím je, že Vaše dcerka má třmeny na oblečení??? Jak jste ji přebalovala, to jste jí je vždycky sundala? Mě bylo doporučeno ustřihnou punčocháče, nebo koupit podkolenky a nasadit na ně, aby nebyly na holé kůži a pak teprve dupačky nebo tepláky. Třmeny jsem sundávala jen na koupání.

 
LadyLada
Závislačka 4430 příspěvků 04.08.12 22:13

Blahopřeji. Stálo vás to jistě hodně sil a skutečně to stálo za to. Moc hezký deníček. Malá je nádherná.

 
Ráďa 25
Závislačka 3136 příspěvků 05.08.12 07:37

Martast a makky26- cvičili jsme, ale bylo to spíše jen z nožičkama, museli jsme je roztahovat a zkoumat jestli se ta špatná hýbe jako zdravá. :pankac:

Marccellka- já jsem jí to sundávala na každé přebalení. Měla to nasazené na punčocháčích a navrchu kalhoty. Zkoušeli jsme i na holou kůži, ale malá hned dostala ekzém :( Ale pak jak začaly horka, jsme jí to dali přez šatičky a na holé nožky. Protože to už by se v punčochách upekla. Jsem ráda, že jsme začali nosit od prosince, protože je to lepší přez zimu, kvůli pocení a tak. :mavam:

 
cher  05.08.12 08:20

Mám syna deset let a dvouletou dcerku. U syna jsem dávala široké balení do 3 měsíců i když byl v pořádku. Dcerka nafasovala peřinku, ale v Kyjovské nemocnici ji prý dávají častěji než je třeba a v 6-ti týdnech nám na kyčlích řekli, že je to naprosto ok. Ale jinak jsem si všimla, že široké balení se stalo přežitkem a že už novorozeňatům se běžně dává jen jedna jednorázovka, myslím, že je lepší aspoň pár týdnů dávat široké balení. Jinak malá je šikovná, že ty třmeny tak hezky zvládla :palec:

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1705 příspěvků 05.08.12 09:31

Ráďo, já sama jsem příklad, že když se poctivě cvičí a nosí se strojek, tak to přinese svoje ovoce. Před 35 roky jsem se narodila s oboustranným vykloubením, klouby prý taky nebyly vůbec dorostlé, do dvou jsem nosila „železa“, tak tomu naši říkali, cvičila jsem, byla jsem i v nemocnici na zakloubení, hrozila i operace. Všichni mě nosili, abych co nejvíc viděla, protože jsem jenom ležela a nemohla jsem ani sedět a ožívala jsem jen při přebalování a při koupání, kdy mi strojek sundali. No a v necelých dvou jsem prostě ze strojku doslova utekla, doktoři žasli. A dneska jsem matka dvou dětí, které jsem porodila přirozeně, instruktorka lyžování, skočila jsem si padákem a jezdím na in-linech, prostě žiju naplno. Dávám si jenom pozor na dřepy a práci v předklonu a nohy mě drží a nebolí. Hodně štěstí malé Martince, ať jí to dobře dopadne jako mně!

 
brumdinka
Generální žvanilka 23308 příspěvků 05.08.12 11:18

Je moc dobře, že si to zvládla, tvá dcera ti za to jednou poděkuje stejně jako já děkuji své mamince, že vydržela ten můj řev, když mě kyčle natahovali, třmeny, měla jsem i sádru atpod. (měla jsem dysplazii kyčlí)…kdyby to doktoři neudělali a maminka nevydržela, tak bud´nechodím vůbec anebo jako kachna…takhle chodim uplně normálně, nebolí mě absolutně nic - poslední nutná kontrola byla v mých 15-ti a mám i dva krásný zdravý kluky přirozeným porodem :) díky mami :srdce:

Příspěvek upraven 05.08.12 v 11:20

 
TinTin
Povídálka 28 příspěvků 05.08.12 12:14

Jste holky šikovný :potlesk: :srdce:..Malá je moc krásná :kytka: ..Jako malá jsem se narodila s luxací kyčle a bohužel třmínky nezabíraly, takže dvě operace, sádra do pasu,3 roky probrečených nocí..Obdivuju moje rodiče, že to zvládli a doktory za to, že mně postavili na nohy( moc nadějí nebylo).Už to bude 27 let, jsme ve 14.týdnu a jen se modlím, aby moje miminko bylo zdravé a po mamce mělo jen tu hlavu tvrdohlavou :mrgreen:..Držte se holky a radujte se z každého krůčku :potlesk:

 
Lidu
Kecalka 427 příspěvků 05.08.12 12:54

Moc gratuluji k úžasnému výsledku!!! Musíš být na sebe hrdá, věřím, kolik to muselo stát trpělivosti, bolesti a snahy a k něčemu to bylo!!! Jste jedničky!!! :hug:

 
Ráďa 25
Závislačka 3136 příspěvků 05.08.12 21:09

Holky děkuji vám všem. Hlavně těm co píší že ani v dospělosti nemáte problémi(malá měla dysplazii na pravé straně) Nám sám doktor řekla, že jsme opravdu jediný jeho případ, který v takovém stavu zvládl bez operace :pankac: Jinak naše malá dnes sama stála a už chodí jen za jednu ručičku a je nám devět měsíců :lol:

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26170 příspěvků 06.08.12 07:42

Mamina mi vyprávěla, že jako miminko jsem taky vyfasovala třmeny na špatné kyčle, a že jsem v nich jen usedavě plakala.
No a na příští kontrole Dr. zjistil, že mi je dali na základě RTG jiného miminka. Moje kyčle byly naprosto v pořádku… :zed:
No, naštěstí se na to přišlo brzy… i to se může stát :nevim:

Všem maminkám co se musí vypořádat s tímto problémem přeji mnoho sil a děťátkům brzké plné uzdravení :hug: :kytka:

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Druhý porod rychlejší?

Můj první porod


Reklama