Varování/upozornění

Porod
  • 07.02.06

Dobrý den Vám všem, nejprve pře tím než začnu psát, bych chtěla předeslat, že tento článek nemá v úmyslu někoho vyděsit či napadnout. Spíš má varovat a upozornit, že nic se nemá podceňovat. Ještě nedávno a to počátkem ledna jsem byla maminka, která se těší na své malé baby, každým okamžikem, neboť jak se často říká, měla jsem to za pár. Bohužel osud nám nebyl nakloněn, tak se toto těšení stalo k dnešnímu dni akorát hromadou slz.

Vzhledem k tomu že nechci nikoho napadnout, budu pouze tuto nemocnici jmenovat jako Praha, neboť jak vím bylo jistě mnoho maminek , které s jejich péčí byli spokojené.
Předesílám dopředu já taky než se začalo něco dít. Je také pravdou, že na sesterský personál nemám vítku dodnes, pouze lékařům, bych toho vytkla hodně, včetně zanedbání lékařské péče a podcenění dané situace.
Začalo to tím, že jsem se nechala 4.1.2006 hospi­talizovat v jedné Pražské porodnici pro nevolnost (38TT) během této baby mi odcházela hlenová zátka.(nejsem prvorodička tak jsem měla již jisté tušení) Bolesti jsem neměla žádné. V porodnici mi byl proveden ultrazvuk s výsledkem, že možná budu asi v noci rodit, ale uvidí se. Otevření na 2 cm, děloha klidná, nicméně mi byla podaná perorálně látka na rozlišení tzv. poslíčku či porodu, natočen monitor dítěte. Nic se nedělo. Ve čtvrtek mi odešlo během dne velké množství hlenu, na což jsem upozornila sestru, která mi odvětila, že to mám nadále sledovat a pokud se bude něco dít mám se hlásit (nedělo se nic)
V pátek při monitoru dítěte byli zaznamenány stahy dělohy po 5 min. velmi pravidelné, avšak bezbolestné. změna tlaku ze 110/60 se mi zvedl na 125 /80. (podotýkám 110/60 jsem měla celé těhotenství stálý) Ani toto nebyl důvod vyvolat stále porod. Nicméně, jsem byla propuštěna domů, že je vše v pořádku. Přes víkend již asi ze zpětného pohledu nebylo v pořádku nic. Stahy dělohy po 4-5 minutách velmi pravidelné, avšak stále bezbolestné. Trvající 4-5 hodin s pauzou 1-2 hodiny celý víkend. V pondělí jsem na tuto skutečnost upozornila kontrolu provádějícího lékaře. Ten po provedení ultrazvuku mi pouze oznámil, že plodové vody je tam dost a tudíž je vše V pořádku..
Předesílám, že jsem lékařský personál při každé prohlídce upozorňovala na průběh prvního těhotenství, kdy dítě bylo porozeno přirozenou cestou za použití nitrožilní látky k vyvolání porodu, hned při prvním odchodu hlenové zátky pro příznak na monitoru dítěte, že se (laicky řečeno) dusí.(Rovněž 39 tt, avšak před 7 lety)
Nicméně jsem byla poslána domů, k úžasu mého laického okolí.
Pondělí i úterý probíhalo ve stejném duchu jako víkend. Pouze s tím rozdílem že se mi v úterý večer udělalo zle, křeče do břicha s následným průjmem (celé to trvalo cca.5 min), pak následovala zimnice. Po té jsem si lehla do postele a usnula, a spala klidně až do rána. Ráno jsem při probuzení sice zaznamenala že dítě je nezvykle klidné, ale nevěnovala jsem tomu přílišnou pozornost, neboť v posledních dnech se již tak choval a jeho hlavní aktivita počala kolem 10 hodiny, kdy mi o sobě dával patřičně vědět.
Usnula jsem a spala asi do cca 10 hodin, to už mi bylo divné po probuzení, že stále nic, reakce na jeho život, zůstávaly bez odezvy. S manželem jsme vyrazily do porodnice, bohužel již bylo pozdě.
Po příjezdu do porodnice, kdy jsem sestře oznámila, že dítě se nehýbe, nás nechali čekat hodinu v čekárně, pak nás ošetřující lékař přijal a již konstatoval zástavu srdce, bez zjevné příčiny, s tím že se to stává. (byla jsem 39tt+1, dítě zdravé, plně schopné života, předběžná váha 2880g, porodní 3170g)
K dnešnímu dni jsem nedostala uspokojivou odpověď ani od nemocnice ani studiem jiných materiálů, jak často se to stává a proč nepodnikli, alespoň pokus o vyvolání porodu při mé hospitalizaci, vzhledem k příznakům a průběhu prvního porodu.
Chtěla bych také všechny maminky upozornit, ptejte se svého lékaře jestli Vám do materiálů píše vše, co mu říkáte, jako je třeba právě průběh prvního porodu pokud byl jinde než první, jako v mém případě. A bohužel asi je lépe si každou nesrovnalost nechat potvrdit ještě jinde a řídit se heslem: Důvěřuj , ale prověřuj.
Mému dítěti život již nikdo nevrátí, chci jen varovat, aby se to nestalo zbytečně někomu dalšímu a nestal se tak číslem pro statistiku, jako já. Protože si myslím, že při dnešní lékařské vědě a přístrojích se to u zdravé matky a dítěte, kteří neprodělali během těhotenství žádné onemocnění, nestává.
Všem maminkám přeji hodně zdraví a Šťastných chvilek s jejich dětmi.
 KIKI


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Gabule
Závislačka 3302 příspěvků 07.02.06 15:51

KIKI,
je mi to moc líto.Nedokážu si představit že bych se musela srovnat s tak velkou ztrátou a moc tě obdivuji a posílám virtuálně mnoho sil.Díky za tvé upozornění a brzy ať se narodí zdravé miminko.

Gabka a Štěpánek

 
kristynab
Echt Kelišová 9130 příspěvků 07.02.06 15:53

Tak to je mi moc líto, musí to být strašné, vůbec si nedokážu představit, co bych dělala já, kdyby mě tohle neštěstí potkalo. A stejně mě zajímá, kde se to stalo.

 
Jarka
Závislačka 3678 příspěvků 07.02.06 15:56

Ahoj KIKI,

musí to pro tebe být strašné :(, drž se holka, posílám ti taky mnoho sil, abys to zvládla, ale přitom díky za upozornění, že ne všechno se má nechávat na doktorech a na 100 procent jim věřit..
Je mi jasné, že si teď vyčítáš, že ses nechala odbýt a odjela si domů :(, ale už s tím nic neuděláš. Bohužel.
Alespoň varování pro ostatní těhulky, že když si nebudou jisté a budou cítit, že není něco v pořádku, trvat na tom, aby se začalo něco dělat…

Jarka a Nikolka 40tt

 
Radja
Kecalka 109 příspěvků 07.02.06 16:00

Kiki, žádná slova nemohou vyjádřit co z tvého článku cítím. Je to holá bezmocnost. Přeji Ti aby jsi mohla začas počít myslet na další těhotenství. Přeji ti lepší přístup lékařů a nemocničního personálu. Je to snad v dnešní době nemyslitelné, kdyby jsme žili v přihlouplé USA mohli bychom se aspoň bránit u soudu.
Já se marne snažím rok o těhotenství. Snad se to podaří. Radja

 
Jankap
Kelišová 5101 příspěvků 07.02.06 16:27

Kiki,

díky za odvahu, se kterou si dokázala varovat i ostatní maminky. A vážím si toho, že ses snažila být maximálně objektivní, přestože to jistě nebylo lehké. Takový článek může jinému miminku zachránit život!

Janka

 
Berca
Zasloužilá kecalka 922 příspěvků 07.02.06 16:29

Kiki,
je mi moc líto, co se vám stalo. Nechápu, že doktoři byli i přes vaše upozornění „v klidu“ a nic nepodnikli.
Moc vám přeju, aby jste se s tím časem nějak vyrovnali i když nevím, jestli je to možné. Jste moc stateční, určitě to dokážete! Přeju hodně sil, myslím na vás.
 Berča

 
zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 07.02.06 17:10

Kiki,
tvé vyprávění se mě hluboce dotklo,
myslím, že tato „zkušenost“ Vás poznamená na celý život a vždy se budeš trápit myšlenkou „co kdyby…“

Je pro mě nepochopitelné, jak Vás ještě nechali hodinu čekat, i když jste sestře řekla, že se dítě nehýbe a to už nekomentuju celkový přístup, i když jste upozorňovala na potíže.

Přeji Tobě i celé rodině, aby jste celé tohle trápení překonali a brzy se dočkali zdravého potomka.
S pozdravem Zuzka+Emily

 
žižalička
Echt Kelišová 9374 příspěvků 07.02.06 17:14

Ahoj KIKI,ja ti osobne moc dekuji za tvou odvahu ,ze jsi se s nami podelila o tak strasnou zkusenost,kterou jsi prodelala.Ale asi kazda z nas jsme ti za to vdecne.Dekujeme za tvoje varovani,moc si toho vazime.Ja nevim ani co k tomu napsat,protoze nemam slov,na pristup doktoru a vubec na postup jaky provadeli.Pokud jsi byla otevrena na 2cm urcite te meli nechat v nemocnici .Nejsem doktor,ale je to neuveritelne,ze prave v dnesni dobe se neco takoveho muze stat.Jses strasne moc silna osoba,a citim s tebou.Nemam slov na vyjadreni meho smutku nad tvou udalosti,to proste nejde.Preji ti hodne sil do dalsich dnu.Preji hodne stesti .

 
Oluska
Ukecaná baba ;) 2221 příspěvků 07.02.06 17:23

Ahoj…

KIKI - je mi moc líto, co jsi zažila. Já bych se s tím asi těžko srovnávala, je to síla, že dr. byli v klidu… Tohle si asi člověk ani nedokáže představit, co se děje, když je na světě tolik techniky, tohle prostě nechápu. Přejeme ti hodně sil a zdravíčka.

Oluška a Martínek

 
Ivca_K
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 07.02.06 17:26

Kiki, nezbývá, než popřát hodně sil Tobě i Tvému okolí. A abyses brzy naučila žít s prázdným místem, které vedle Tebe zůstalo po Tvém miminku.
 Ivča_K

 
MartulaR-2
Kecalka 153 příspěvků 07.02.06 17:34

Kiki, tak to co tě postihlo se nedá popsat jinak než tragédie:(…bulela jsem jak želva…

Moc moc moc ti přeji abys měla hodně sil a energie!!!!!!!

Marťula

 
Majdalenka
Kecalka 374 příspěvků 07.02.06 17:57

Ahojky Kiki ,je mi moc líto co se Vám stalo ,je to strašný že i v této době se něco takového může stát.Vím ,že to tvému miminku život nevrátí ,ale možná by bylo dobré celou věc nechat prošetřit právě proto ,aby se to nestalo někomu jinému .Už jen to že Vás nechali hodinu čekat je zanedbání a podcenění celé situace .Přeji Vám s manželem hodně moc sil .Možná je i škoda žes jmeno porodnice neuveřejnila ,ale každopádně alespon bdoucím maminkám tímto ukážeš ,že maji mit více prořízlou pusu ,já to také neumim dupnout si naštěstí jsem v jedné kritické situaci měla po ruce manžela který doktorovi vynadal že musime čekat a on se vykecával na mobilu ,přitom monitor miminka byl dle sestry špatný .Tot asi vše,moc na Vás budu myslet a přeji brzo v náručí to nevětší štěstíčko.Maj­dalenka

 
Kometa
Nováček 3 příspěvky 07.02.06 19:26

Ahoj Kiki,
tvůj příběh mě velice rozesmutnil, nedovedu si představit, že by se něco takového stalo mě…musíš být hodně silná, že jsi se s tím dokázala smířit. I když si myslím, že rána v tvém srdci už zůstane navždy. Přeji ti do budoucna hodně sil a optimismu, a posílám ti jedno malé obejmutí…

 
liborinka
Zasloužilá kecalka 646 příspěvků 07.02.06 19:57

Ahoj Kiki, to je hrůza co se Vám stalo je to fakt hrůza to jsou fakt idioti, když neposlouchali jak se cítíš. Jsi dobrá,že jsi se z toho dostala,život jde dál ať ti dělá radost tvé dítko (7 let) . Přeji ti hodně štěstí a lásky a vše důležité pro život!

 
hopsinka
Kecalka 131 příspěvků 07.02.06 20:29

Ahoj Kiki,
to co te postihlo je opravdu velka tragedie. Citim s tebou. Jsem ti moc vdecna, ze jsi se o tento svuj zazitek podelila s nami ostatnimi. Porod mne ceka za mesic a docela jsem si zila bezstarostne, ze by se snad uz nemelo stat nic zleho. Ted jsem zpatky nohama na zemi.

Preji ti, at se s touto hroznou tragedii vyrovnas a mas dost sil uzivat si radosti s tvym prvorozenym clovickem. Hopsinka

 
minonka01
Zasloužilá kecalka 551 příspěvků 07.02.06 20:51

To je strašně smutné. Mám kamarádku, které se stalo něco podobného, o 2 týdny dříve. Vím, že takový žal v tobě zůstane ještě nadlouho, že si říkáš, že ten malý človíček za nic nemohl. Opravdu mě děsí tahle nelidskost některých lékařů a sester, kteří jsou tam proto, aby ti pomohli a odrodili s tebou zdravé dítě.
Přeji ti, aby jsi co nejdříve čekala další děťátko a věřila, že taková tragedie se ti už nikdy nemůže stát!!!!!
Posílám ti obejmutí a moc a moc sil!!!!

 
elda
Ukecaná baba ;) 1670 příspěvků 07.02.06 21:05

Kiki, chápu tvou bezmoc a je mi úzko, když něco takového čtu. Je to hrozné, když někdo přijde o zdravé a donošené dítě…
No nesouhlasím s tebou v tom, že u zdravé ženy bez komplikací se takové věci při dnešní vědě a přístrojích nestávají. Stávají. bez varování.
Nezastávám se lékařů o kterých nic nevím - ostatně sama je nejmenuješ. Jen z tvého smutného vyprávění jaksi nemohu přijít na to, kde zanedbali péči a podcenili situaci. Podle tvého popisu bylo vše v pořádku, ty ses chystala k porodu a na monitoru se dítěti dařilo dobře. možná jsi měla nedobré tušení, ale to je pouze subjektivní pocit - důležité je objektivní zjištění a to bylo v pořádku… Bohužel skončilo všechno špatně, ale vinu lékařů nevidím. Čekání na lékaře bylo sice dlouhé, ale …nezměnilo by se nic - nezvyklý klid jsi zaznamenala už brzo ráno.
Přeju ti, at s jarem nakoukne sluníčko i k vám domů a podzim at ti přinese dvě čárky na testu a pak zdravé miminko. nezlob se na mě za můj názor. Chápu tě a velmi ti přeju, aby tato hořká pililka byla tou poslední, kterou musíš na cestě za mimi překousnout.

elda

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 07.02.06 23:32

Kiki,
přeji hodně sil do budoucna. Je mi to líto.
 Bubu

 
HP
Nováček 2 příspěvky 07.02.06 23:38

Sice je pravda že v den kdy se to stalo již nešlo nic změnit, ale nemyslím, že lékaři nepochybyli. A na základě ověření z jiných nemocnic a lékařů gynekologů porodníků pochybyli a to nemyslím v ten den úmrtí (ikdyž), spíše naopak je možná z mého pohledu již smutné, že uvažuji i takto, ale dítě by pravděpodobně při případné záchraně, bylo již poškozené mentálně. V tuto dobu to již bylo spíše naopak pro nás i jeho dobře.
Lékařský personál pochybyl nejen při mém porodu mrtvého dítěte, to jsem zde již nepsalana, ani se o této nemalé zkušenosti nemám v úmyslu rozepisovat. Spíše a to je podstatné podcenily vážnost situace. Jak sem již psala a vypíšu bodově, dle publikací a ověření u lékařů. Byl podceněn čas porodu.1)odešla hlenová zátka, 2)náhlá změna tlaku(110/60-125/80), 3)pravidelné stahy na monitoru po 5 minutách. A vneposlední řadě možná věc nepodstatná, ale nemyslím, že zanedbatelná, je upozornění na první průběh porodu. tak nevím jestli toto i přez konzultace s jinými lékaři stejné odbornosti není toto zanedbání? Jistě jednotlivé body samotně bez dalšího nejsou důvod k porodu, ovšem všechny dohromady již ano.Tohle vše měli lékaři k dyspozici již v pátek, takže ve středu se tahle pro mně tragédie nemusela vůbec stát. Když nic jiného, neměla jsem být propuštěna domů.Nepíšu toto jako reakci, jen předpokládám, že text je dost dlouhý, a některé souvislosti mohou uniknout, či jsem se špatně sledově vyjádřila, tak aby nedošlo k nějakým nesrovnalostem. Děkuji všem za vyjádření podpory.
Jen dotaz na závěr. Eldo mám jen možná hloupý dotaz: kde jsi se seznámila či četla s tím že se toto stává a bez varování. Já přez veškerou svoji snahu jsem tyto texty nenašla. Jen by mně to zajímalo, jak často se to zdravím ženám stává, bez varování. Myslím, že když má žena pravidelné stahy v termínu je dle lékařských informací nezbytné vyvolat porod. Neboť čím déle je porod oddalován, tím více je vysilováno tělo rodičky a ohrožováno zdraví dítěte a to přece není úmyslem našeho lékařství, spíše naopak, rodičce i dítěti, tuto část těhotenství co nejvíce usnadnit.
Není to míněno, že se zlobím za tvůj příspěvek, spíše mám pocit, že došlo ke skreslení při čtení mého příspěvku.
Díky všem KIKI

 
Majdalenka
Kecalka 374 příspěvků 08.02.06 01:11

Ahojky ,myslím ,že se nikdo na tebe za tvůj názor zlobit nebude ,ale je opravdu zarážejicí ,že pustí domu maminku která neni prvorodička,odešla ji hlenová zátka a obvzlášt pokud má stahy po 5 minutách a to dlouhou dobu.Dneska už se bohužel nedá nic dělat ,ale myslím že je dobře že to KIKI pojala jako varování aby si maminky uvědomili že maji možnost volby a v případě podobném že neexistuje jediná porodnice .Majdalenka

 
Kimmy
Kecalka 158 příspěvků 08.02.06 04:27

Ahoj KIKI,

je to hrozne lito - musi to byt priserna bolest - je obdivuhodne, ze o tom dokazes objektivne psat.

Ja osobne si myslim, ze intuice je neco, co se neda lekarsky vysvetlit, ale uz mnohokrat lidem zachranila zivot. Souhlasim, ze v Tvem pripade meli lekari okamzite vyvolat porod nebo prinejmensim monitorovat srdecni ozvy - neprekvapilo by me, kdyby detatku zrychlilo srdicko pod stresem…

Je dobre, ze jsi svuj pribeh popsala - mozna nejaka maminka v budoucnu bude mit podobne tuseni a bude trvat na vyvolani porodu.

Hrozne moc Ti preju, at se dockas zdraveho miminka a at ta nejhorsi bolest co nejdrive prejde. Neumim si predstavit, jak tezke musi byt situaci vysvetlit tomu starsimu ditku…

Kimmy

 
Monalisa24
Závislačka 2518 příspěvků 08.02.06 05:58

Milá Kiki,

nemám slov… nevím, co v takové chvíli říct, ale moc držím palečky, aby příště bylo vše v pořádku!
Obdivuju Tvou odvahu o tom psát, já bych to asi nedokázala.

Ještě jednou moře štěstí!!!
Radka

 
elda
Ukecaná baba ;) 1670 příspěvků 08.02.06 07:44

Kiki - www.anjeliky.sk,......... nebo můj kolega z práce - jeden den bylo mimi klidné, druhý den potoky slz..... na emimino občas zabrousí Dancul, ta přišla o mimi ve 29tt (její deníček bys taky našla)…

Druhorodička s nebolestivými kontrakcemi při kterých se neotvírá, s mírně zvýšeným tlakem (taky se mi z nervozity zvyšuje)… ani průběh minulého porodu nebyl brán v potaz (mimochodem - skončil akutním císařem?) - takových porodů jsou tisíce…
myslím že to byla „jen“ smůla. blbá pitomá náhoda.
nevzdávej to. budeš mít zdravé dítě, určitě.

elda

 
elda
Ukecaná baba ;) 1670 příspěvků 08.02.06 08:26

ještě k těm pravidelným kontrakcím…taky jsem je měla, někdy bolely, někdy ne, trvaly s přestávkama celý den, v noci klid. asi týden před porodem. Musím taky napsat, že mě porod vyvolali, ale důvodem byl zhoršující se diabetes a tudíž obava ze selhání placenty. kdybych cukrovku neměla, nikoho by nenapadlo porod vyvolat kvůli dlouhodobým kontrakcím. zátka odcházela po částech týden…můj názor se samozřejmě opírá jen o vlastní zkušenost, popř zkušenosti zprostředkované. Rozhodnutí lékařů bylo v konečném důsledku chybné - dítě zemřelo. Otázkou zůstává, jestli z objektivního posouzení vaší situace mohli takový zlý konec předpokládat a podle toho jednat.
je mi z toho smutno. někde jsem četla, že taková úmrtí dítka v děloze se stávají 1 z tisíce. příčina je objasněna jen někdy (uzel na pupečníku, infarkt placenty, odloučení placenty…), zdaleka ne pokaždé. mám 2,5 letou dcerku a jsem v 19 týdnu - taky mám strach. Hlavně z takových náhod…

elda

 
Hanele
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 08.02.06 08:43

můj bráška měl málem stejný osud jako tvé maličké. zachránilo ho před 25 lety jen to, že taťka mamku odvezl do porodnice a odjel, takže mamka by musela 7 km pěšky, tak si ji tam nechali a nemohli ji poslat domů… to bylojedinné, co ho zachránilo… měl kolem sebe omotanou pup. šňůřu…
Děsí mě, že se to stává ještě v této době… správný lékař by měl při sebemenší pochybnosti kontrolovat a prověřovat, jestli je opravdu všechno v pořádku…
je mi tě líto, drž se a ho

 
Maka
Závislačka 2857 příspěvků 08.02.06 09:29

ahojky

bohudík z vlasní zkušenosti nevím jak ti je, ale dost to tuším… mé dobré kamarádce se skoro to stejné stalo před 3 mi roky… lékaři už jen konstatovali … zástava srdce, porodila v 38 tt mrtvou Evičku…

jen když na to vzpomenu je mi z toho tak strašně smutno.....

ani jí lékaři potom nedali uspokojivou odpověď … dodnes se ptá proč..... teda dnes už asi ne tak často jako předtím, protože čas rány otupí a hlavně se jim za chvilku podařilo otěhotnět znovu a Mildovi už jsou přes dva roky… ale to těhotenství s ním byl pro oba rodiče velký stres… starch aby se to neopakovalo jim nedával moc klidu…

Takže přeju ať až přijde Váš čas, se Vám co nejdřív zadaří a za pár měsíců ať chováš zdravé miminko.

PS: kamarádka taky nebyla prvo ale druhorodička když se jí to stalo..... taky jezdili do špitálu že se jí něco nezdá…

no čas už bohužel nevrátíme

hodně síly přejí

Markéta a Michal

 
Valli
Závislačka 4258 příspěvků 08.02.06 09:59

ahoj kiki,je mi z toho uplne zle, cela se z toho trepu,ja bych to neprezila, kdybyse mi to stalo,
ti doktori by se ale meli nejak potrestat!
hodne sil.

 
sandra
Kecalka 131 příspěvků 08.02.06 10:20

Milá KIKI,
Je mi to líto, sama jsem ve 23 tt a bojí se všech komplikací. Mojí dobré kamarádce zemřelo mimi ve 40 tt. Také ji lékaři v nemocnici poslali domů, KTG bylo v pořádku, ať počká na kontrakce. Ty nastaly druhý den, tak přijela. Bohužel pozdě, dítko bylo mrtvé. V jejím případě se uškrtilo pupečníkem právě při těch kontrakcích. Byla to zdravá, donošená holčička 4,20 kg. Opět - jediná odpověď, které se jim dostalo byla, že se to občas bohužel stává.

Já osobně si myslím, že v dnešní době by se to stávat nemělo. Člověk může chybovat, ale ne v tehle profesi. Jde přeci o životy. Můj dojem z lékařů i sester všeobecně je takový, že vše dělají příliš rutinně, naše problémy a pocity berou na lehkou váhu a až začnou tzv. lítat po sále, bývá pozdě. Nikdo je nežene k zodpovědnosti a tak jediné co se mění jsou čísla statistik o umrtí novorozenců (občas i maminek).
Před dvěma měsíci v blízké porodnici vykrvácela maminka (22 let) při porodu, prý měla špatnou srážlivost krve. No to snad může mít kdokoliv, tak proč takové situace neumí řešit?

Je to zbytečné tady si stěžovat, mi to stejně nezměníme, ale alespoň si vylijeme srdíčko.

Sandra 23 tt

Já osobně

 
HP
Nováček 2 příspěvky 08.02.06 12:48

Děkuji všem, jak za pochopení, tak podporu i příspěvky neradostné, že se to stává. Tento text sem chtěla opravdu napsat, hlavně všem maminkám, které čekají či budou čekat miminko, aby o této možnosti - se stává, věděli a třeba tak donutily lékařský personál k větší aktivitě i za „rizika“ že budou nucené podstoupit císařský řez, jen když budou mít doma mimčo a né prázdnou postýlku. To za to stojí, nechci nikoho děsit, i když je to jen asi cca: 1× z 1000, nemusí to být nikdo z nás, ani nikdo jiný a díky tomuto článku třeba se tato pravděpodobnost sníží na ještě větší poměr nul k jedné. A hlavní je lepší být informován, než vyplašeně koukat. Je lepší o věci mluvit, než nemluvit a tím způsobit, že se o tom neví a tím tento problém jakoby neexistuje.Vědět znamená taky možnost něco dělat, než se stát pouhým divákem. Vím, že každý porod je sám o sobě jedinečný a je velmi málo maminek, které mohou říct, že všechny porody proběhly stejně a děti se během těhotenství chovali stejně, proto poznat že se něco děje je velmi těžké, ale bylo by možná dobré, kdyby často lékaři nepodceňovali pocity maminky.Věda je jedna věc a jejich lékařská praxe, ale máma je máma a žije s tím prtětem již pár měsíců a tudíž si myslím, že to malí už trošku zná.
Ještě jednou moc děkuji za vyjádřené pochopení a doufám, že to někomu pomůže zachránit miminko. A tím sníží číslo pravděpodobnosti -Se stává. :)
 KIKI

 
cami
Kecalka 472 příspěvků 08.02.06 13:53

Milá Kiki,

mnohokrát děkuji za tvoji hrozivou zkušenost. Bohužel mi můj mozek takový případ v dnešní době jen ztěží bere, i když souhra blbých náhod v kombinaci se špatným lidským rozhodnutím se stávají…

Plně si uvědomuji omezenost lékařských možností a nevyzpytatelnost lidského faktoru, který by se měl ale obzvláště v oboru tak náročném jako je porodnictví eliminovat a pevně doufám, že ta snaha tu je.
Nic to ovšem nemění na tom, že si myslím, že k pochybení došlo a osobně preferuji lékaře. kteří raději v případě nejasnosti věci řeší a ne vyčkávají. Jméno tvých ošetřujících lékařů v porodnici bych docela ráda znala, i když chápu ty důvody, proč je asi nechceš zveřejňovat.

Kamarádka málem přišla o syna při dlouhém porodu, který nebyl schopen se odhodlat kcísařskému řezu. Poté, co defacto omdlela vyčerpáním, byl císařský řez na nátlak jejího manžela proveden a dítě vytaženo z neprůchodných porodních cest a oživeno na poslední chvíli…je to už 5 let.

Jsem v 19tt s dvojčaty po ivf, takže možná i proto se snažím si veškeré informace, které o těhu dostávám ověřovat i jinde, ačkoliv svému lékaři hodně důvěřuju. Naštěstí to v době on-line poraden typu Dr.Kouteckého a odborných lékařských webů a pod. není až takový problém.

Přeju hodně sil a radosti s prvorozeným dítkem, aby jste byli schopni se co nejlépe s vaší ztrátou vyrovnat.
 Cami

 
VIKI  08.02.06 14:08

Ahojky KIKI,

poslala jsem Ti soukromou zprávu.

Pá a drž se VIKI.

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 08.02.06 15:04

Kiki,

je to opravdu tragédie. Třeba opravdu lékaři udělali to, co v tisících jiných případěch a prostě se stalo něco, co by se stalo, i kdybys spala u nich v nemocnici. Kontrakce by nebyly, ozvy by byly dobré a najednou… Nemyslím, že by člověk měl posléze víc klidu.. Protože by si opět říkal, co kdyby mi v noci udělali ještě jeden monitor apod… takže ty pochyby, by byly vždy… Tím chci říct, že pro klid své duše bych zahájila řízení, kterým by se celý tvůj případ prošetřil. Tím by ses uklidnila, tím by se ev. personál probral z rutiny, tím byste měli pro nenarozené děťátko alespoň přesnější odpověď proč musí být tak brzy v nebi s ostatními andílky.
Je divné, že jsi čekala, když se mimi nehlásilo.
Když se nám toto stalo také asi 3 týdny před porodem, naklusala jsem do Motola na běžnou ambulanci, kam už jsem před porodem chodila a okamžitě mne vzali na monitor. Předběhla jsem tak nechtěně kvantum maminek čekajících na běžnou kontrolu, ale sestry mne šly okamžitě natočit, aby se vědělo, jestli se fakt něco děje. Nebraly mne jako histerku či tak, naopak chválili, že přijdem, než přijít pozdě..
Možná nešlo o nezájem nemocnice, ale dílčího person´álu, tak by se to tam aspoń tím řízení rozvířilo a „srovnalo“. Otázka je, jestli na to máte nyní sílu. Někoho by to dorovnalo, někomu by to naopak pomohlo.. v tom, že by věděl, že našel odpověď, ať už je jakákoliv.. že by někdo nesl třeba zodpovědnost apod…
Těžko se radí, když člověk takovou hrůzu nezažil.. sama víš, co je pro vás nyní nejlepší..
Držím palce, ať ja další mimi brzy mezi vámi… a hodně síly celé rodině!

E.

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 08.02.06 15:06

opravka: hysterku.. ne histerku :-/

 
Pezy
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 08.02.06 18:31

KIKI

je mi nesmírně líto co se Ti stalo a z celého srdíčka Ti přeji, aby jsi brzy čekala další děťátko a vše bylo v pořádku…

 
Agata
Ukecaná baba ;) 1773 příspěvků 09.02.06 10:28

Je mi nesmírně líto, co se vám stalo. Doporučuju ti Asociaci pro medicínské právo a bioetiku - AMPB.CZ. Je to skupina právníků zabývajících se medicínským právem. Pokud s tím chceš něco dělat nechat celý případ prošetřit, obrať se na ně. Přeju hodně štěští !

 
mysula
Kecalka 386 příspěvků 10.02.06 23:16

Kiki, už jen napsat tyto řádky bylo pro tebe dost těžké. Nicméně…život jde dál, drž se, přeji ti hodně sil, abys tuto situaci zvládla co nejlépe. Pořád se pozastavuji nad tím, jak je toto možné v dnešní době.....
Ať se ti tvá dobrá vůle, že jsi varovala budoucí maminky, nastokráte vrátí.
Martina

 
Kamija
Nováček 1 příspěvek 13.02.06 10:53

Milá Kiki, náš chlapeček se narodil mrtvý před 7 měsíci,byl zdravý a donošený, ve 40.tt. Vím jak Ti je, drž se.Pro nás jsou stránky www.anjeliky.sk, moc mi dodnes pomáhají. Kamila

 
blanci2
Kecalka 283 příspěvků 15.02.06 15:05

Úpřimnou soustrast.

Všechno je to o lidech… Ja se po třech spontánních potratech dostavila asi do stejné porodnice s masivním krvácením ve 24tt, vyděšená k smrti. Doktorka přišla, na chodbě mne vyslechla a řekla, ať počkám, že půjdem na UZ. Po 45-ti min čekání jsem na ní zvonila, abych jí poprosila, ať mne nechá vykrvácet na nějakém důstojnějším místě než na chodbě a ona nám sdělila tu povzbuzující větu: „jestli je to mrtvé, tak stejně nic nepomůže!“. Můj muž vyskočil jak pružina, ale pro záchvat pláče ani nevím, co jí řekl. Pamatuji si jen, že v závěru podotkla, že klidně můžem jít jinam. O dalších 8 týdů jsem na stejném odd. narazila na citlivý a profesionální přístup a akutně porodila cř nedonošenou holčičku pro odloučení placenty - doslova v hodině dvanácté. Ještěže neměla zrovna službu ta „odbornice Dagmar“, to bych dopadla stejně jako KIKI.

Hodně sil, zdraví a stěstí všem přeje blanci

 
Datez
Zasloužilá kecalka 532 příspěvků 16.02.06 18:19

KIKI,
je mi moc líto, co se ti stalo.
Kdyby se něco podobného přihodilo mě, tak bych asi sama se sebou bojovala, zda mít další miminko. A pokud ano, celé těhotenství bych měla šílený strach, že se to bude opakovat.
Proto ti moc moc držím palečky, ať se s tím vyrovnáš ( pokud to vůbec jde ) a ať máš hodně sil do dalšího mimi.

Datez

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 14.06.06 14:26

Ahoj mamky,
co jste zažily podobné věci a jako Kiki, blanci a ostatní. Určitě je to VELMI těžké, ale snad by mi stálo za to napat tento postup konkrétních lékařů vedení nemocnic a pokud jste si naprosto jisté jejich pochybwením a ne „jen“ nevhodným chováním, pište i lékařské komoře. Svému dítěti už bohužel život nezachráníte, ale můžete pomoci dalším maminkám, které budou v podobné situaci a ¨přinejmenším bude nějakou dobu dotyčný Dr. pod drobnohledem a snad si uvědomí, od čeho na daném pracovišti je a jestli mu přijde stále jeho práce jako poslání.....
A pořád ještě můžete rodit znovu, takže pryč s těmito kazisvěty, ať už to udělali schválně či nikoli.
Hodně sil přeje Bubu

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama