11 klíšťat u batolete - červené fleky

15977
30.7.13 09:42

11 klíšťat u batolete - červené fleky

Ahoj,
včera se nám stala strašně nepříjemná věc. Při koupání jsme na dceři našli 11 malinkatých klíšťat. Protože byly tak malé, že jsme je nemohli vyndat, jeli jsme na pohotovost. Při vyndávání jsem na doktorku vychrlila spoustu otázek, ale protože jsem měla co dělat s dcerou, abych jí znehybnila, tak jsem polovinu odpovědí vypustila. Proto se chci zeptat vás.
1.- Den po vyndání má v místě kde bylo klíště malinké flíčky. Je to normální?
2.- Kdy se mohou objevit první projevy boreliózy a jiných nemocí po klíštěti?
3.- Jaké další nemoce po klíštěti může člověk mít?
4.- Jak se příznaky projevují?
5.- Jaká je doba, než se nějaká nemoc v těle po klíštěti rozvine? (Tím myslím, že u HIV je inkubační doba myslím tři měsíce, než člověk může jít na testy. Aspoň to tak v jednom filmu bylo. :) Tak jak dlouho je to u nemocí po klíštěti?)
6.- A s tím souvisí otázka, kdy mohu vzít dceru na nějaké testy, aby se nemoce vyloučily? Přece jen bych mohla nějaké příznaky přehlédnout nebo je přičíst něčemu jinému.
7.- Jsou nemoce po klíštěti časté? A je jejich léčba lehká a úspěšná?
Stejně mi to nedá a ještě za naší doktorkou půjdeme. Dnes se tam ale nedostaneme, tak bych chtěla mít tyto odpovědi co nejdříve.

Děkuju.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

48721
30.7.13 09:46

11 klíšťat 8o
Dnera měla nedávno jedno a měli jsme po vytažení sledovat jestli se neobjeví flek a jestli se nebude zvětšovat, naštěstí se už nic neobjevilo, dětská říkala, že kdyby se objevil flek, tak půjde na krev myslím za 3 týdny po klíštěti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10048
30.7.13 09:47

Ty brďo kde to vzala!!!???
No sledovat musíte každý místo po klíštěti. Pokud by se objevil flek nebo zarudnutí, prostě nebylo to klidné tak ihned k Dr.
Jinak na borelie teďka brali krev švagrovi a říkali že 6 týdnů… :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6809
30.7.13 09:52

1. normální
2. červený nemizící flek, spíše se šířící do okolí a vybledávající v centru - erythema migrans (1. stadium boreliosy), nemusí ale být. Protilátky bych nechala nabrat nejdřív za 6 týdnů. Klíšťová encefalitida -týden až 14 dnů, ale i déle, projevy jako virosa.
3a 4,5 hoď do googlu, nechce se mi vypisovat. - hledej borreliosu a klíšťovou encefalitidu. Jinak by nemělo být nic moc. Pokud jste to vytáhli včas, jakože ještě ten den - což asi ano, taky bude určitě ok, jen sleduj a neplaš.
6. už jsem psala - za 6 týdnů, ne dříve než za 3-4 aby se protilátky vytvořily. To platí u boreliosy, u kl획ovky jsou protilátky už u příznaků vytvořené.
7. klíšťovka zase tak běžná není, děti snáší většinou velmi dobře, specifická terapie na to není, jen očkování - neočkovala bych dříve než v 5ti letech (hůř nemoc snáší ale starší lide)
Borreliosa se léčí antibiotiky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
558
30.7.13 09:54

11 klíšťat? Kde se proboha malá válela?..Je alespoň proti některým nemocem která klíšťata způsobují očkovaná? Byla natřená nějakým repelentem? Já bych pochopila třeba jedno, dvě klíšťata, který mohla lapit třeba lezením po zahradě, ale 11? Nezlob se, ale mě to přijde trochu nezodpovědný..Hlavně ať je malá v pořádku :kytka:!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
615
30.7.13 09:55

No to je tedy klíšťat. Naše první dcera měla klíště v osmi měsících. Zaplatili jsme si rozbor, jestli klíště nebylo infikované (bylo - borelióza), ale malá boreliózu nedostala. Údajně pokud se klíště vyndá do 24 hod od přisátí, borelióza s největší pravděpodobností nehrozí. S klíšťovkou je to horší, tu lze přenést už při přisátí. Pak je asi důležité kontrolovat teplotu, rozmrzelost apod. Jinak nechali jsme nabrat malé krev, ale to až po šesti týdnech, dřív to prý nemá cenu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15977
30.7.13 09:55

Doktorka taky koukala jako puk. Prý se s tím ještě nesetkala. 3 měla na každé straně třísla a zbytek na krku. :cert: My jsme byly celé pondělí venku v trávě. Je ale zajímavé, že kamarádky stejně starý syn nemá ani jedno. Což jsem tedy ráda, ale přijde mi to zvlášní.
Dcera je v pohodě. Není mrzutá, plačtivá, ale ty mini flíčky se mi nelíbí. Přítel tvrdí, že je to normální. Radši se chci ale zeptat vás.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1746
30.7.13 09:57

Určitě místa sledovat. U dětí ale vzhledem k tomu, že jsou rodiči víc sledované, není zase takové riziko nákazy myslím, někde jsem četla, že klíště vypouští do těla škodlivé látky až za 12 hodin po přisátí, u dítěte si většinou všimneme dřív, že má klíště. Nicméně, za sebe radím stříkat repelentem

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48721
30.7.13 09:58

@Ballnejka
Tak to máš těžko, to by dítě nesmělo vůbec se přiblížit k trávě, my žijeme v centru města v baráku, sedím u kočáru na zahradě a po ruce mi něco leze, napřed jsem myslela, že pavouk a ono to klíště, dcera ho taky chytla ve městě
To by prostě děti a nikdo nesměl chodit ven, aby proti nim byl úplně chráněný.
Může se to stát nevidím na tom nic nezodpovědného.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
615
30.7.13 09:59

@Elilen Malé flíčky jsou podle mě v pořádku. Kromě toho, pokud by skutečně došlo k přenosu boreliózy (spíše méně pravděpodobné, jestliže se klíšťata vyndala včas), pak by se to projevilo asi později. Zkus si najít na internetu, jak vypadá projev boreliózy na kůži, určitě Tě to uklidní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
558
30.7.13 10:01

@Kelsey Netvrdím, že nemůže, ale já bych teda rozhodně nenechala lézt dítě celý den po trávě a hlavně bych alespoň třeba použila nějaký repelent (nevím zda zakladatelka použila), který třeba může alespoň částečně pomoci..Třeba by těch klíšťat po tom neměla tolik..11 mi přijde opravdu hodně. Hlavně, aby bylo vše v pořádku a nic se z toho nevyklubalo.. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Mišanila

Tak to si nejspíš dítko sedlo do hnízda, taky jsem jednou měla po sobě si 15 klíšťat…

Flíčky po klíštěti, takové malé začervenání, to je normální.

Flek je vetší zarudlé kolo, to bys poznala, manžel už to měl 2×. Nemusí být ani na místě, kde klíště bylo. Za jak přesně dlouho teda nevím, koukni na stránky o borelioze, tam bude nejpřesnější info.
A pak může dítě dostat encefaliditidu, ta ale není tak častá, příznaky a inkubační dobu taky najdeš na netu.

Syn boreliozu prodělal, žádný flek bohužel neměl. Že něco není ok jsem poznala podle toho, že byl unavenější, měl méně energie a byl nemocnější. Měl třeba jen horečku, nic dalšího k tomu a stěžoval si na bolest kloubů.
ATB po tak dlouhé době už neměl, ale budeme to nějak řešit dál, nepřeléčená borelioza není vůbec sranda.

Jestli ti lékařka bez nějakých příznaků a problémů udělá po pár týdnech testy na boreliozu, to nevím, jsou dost drahé a někteří se tomu brání. Co jsem se dočetla, tak jsou dva druhy těch základních testů, Elisa a Western blot, ten první je levnější, ale může vyjít falešně, druhý přesnější a důkladnější, ale dražší.

• Nahlásit
  • Citovat
15977

Moc děkuju za odpovědi. Budu jí hodně hlídat a i kdyby neměla žádné příznaky, za šest týdnů si vyžádám rozbor.
@Ballnejka Ono je to tady těžké. My bydlíme nad městem. Příroda a tráva je všude okolo nás. To bychom nemohli ani před barák. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2642
30.7.13 10:02

.

Příspěvek upraven 21.02.14 v 23:32

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48721
30.7.13 10:05