3 letá prohlídka - problém a hysterák

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
4428
22.6.22 12:17

3 letá prohlídka - problém a hysterák

Ahoj, potřebuji uklidnit. Dneska jsem byla se synem na prohlídce, nenechal si ani zout boty. Odmítal cokoli, nakonec jsem ho nějak zvážila a orientačně ve spolupráci se sestrou změřila. Od doktora se nechal poslechnout jenom když jsem ho objímala. Doktor na něj pak už houknul, no prd to pomohlo. Prý je rozmazlený. Mě jako matce se to zhodnocení samozřejmě nelíbí. Syn jednak nesnáší, když na něj někdo cizí mluví (a straní se i babičky, kterou delší dobu nevidí) a druhak po zlem se s ním nic nezmůže. Bude se bránit zuby nehty. Ale připouštím, že já rozhodně nejsem objektivní.

No a teď má jít za 14 dnů na očkování proti meningokokům. A já už teď z toho mám osypky. Asi není způsob, jak ho na to připravit, co?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
12837
22.6.22 12:28

No a věděl, do čeho jde? Hele, každé dítě dozrává jinak, ale u mých dětí kdyby ve 3 letech předváděly toto, tak to normální není. Že dítě nechce spolupracovat, ok, že se stydí, ok, že neřekne ani slovo, ok. Ale nenechat si zout boty od rodiče a nevydržet ani v klidu sedět a stát, to je fakt tak trochu známka, že si dítě dělá co chce.
Já jsem dětem v tomto věku pouštěla díly Byl jednou jeden život, prohlížela si v Kouzelné Albi tužce stránku s návštěvou doktora (je v Hravém učení) a vysvětlovala, že taky půjdou na prohlídku. Doma jsme si běžně hráli na doktora, máme i opravdický stetoskop, takže děti věděly, že studí a co dělá, a proč je to důležité. Takže jsem s nimi před prohlídkou několikrát prošla, co se bude dít (včetně toho, že se tam zujou a pomůžu jim se rychle svléknout).
U braní krve mi jedno dítě taky jančí, ale prostě tak, že hlasitě brečí a křičí, že to bolí, má tendenci cukat rukou, ale víme to, tak držíme. Že by kopalo nebo utíkalo nebo něco, tak to ani omylem.
U tebe mi přijde, že to dítě vůbec netušilo, co se bude dít, ale třeba se pletu :nevim:

Ještě doplním, že na injekce si děti berou malou figurku do ruky, pro uklidnění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2145
22.6.22 12:30

Mluvit, mluvit, mluvit, vysvětlovat, co se bude dít, hrát si na to… A počítat s tím, že to možná stejně nepomůže a bude scéna. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12457
22.6.22 12:32

Hele, kolem 3.roku dítěte se tohle ještě stává. A doktor je hlupák, protože on by to měl vědět nejlépe. Já mám děti společenské a k doktorce se těší, měla jsem tu možnost u ní nějakou dobu pracovat a fakt jsou moje děti jedny z mála. Valná většina nespolupracuje a jo, najde se i pár takových, které pláčou a nechtějí na sebe nechat sáhnout. Jinak já svoje děti připravuji tím, že jim vysvětlím, jak přesně to bude probíhat. I s tím špatným a důvodem, proč to musí být. A jinak souhlasím s příspěvkem výše, když šel syn poprvé na odběr krve, naprosto nepřipravený, tak i přesto, že jsme do držely tři a předtím měl umrtvovací náplast, tak se z jehly vyvlékl a musela ho píchat podruhé. Napříště jsem ho připravovala dopředu a sice skoro plakal, ale držel a odběr proběhl v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4012
22.6.22 12:47

Tak jestli byl problem prohlidka, tak ockovani to nevylepsi…navic s doktorem, ktery na dite „houkne“..wtf?…tak snad ma mit nejakou trpelivost, a kdyz dite nespolupracuje, tak prohlidku odlozi..nevim, jestli jste to se synem resili..proste vysvetlovat, pripravit ho dopredu, co se bude dit, hrat si doma na doktora, prijit treba o neco driv, at se v klidi svliknete, zujete, chvili si tam pohraje, zvykne apod..taky muzes zkusit krizove bachovky.., dceri to pomaha, nejspis jako placebo, ale pomaha..vem si je i ty..neni mozne, ze na syna prenasis nejaky stres? Treba, ze jsi nervozni dopredu z toho, ze nebude spolupracovat a co si reknou lidi a pak nezustanes v klidu a syn je jeste vic rozhozeny..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4071
22.6.22 12:49

Mám taky tříletou dceru, na prohlídku jdeme za měsíc. Počítám s tím, že bude řvát už ode dveří, mluvit asi nebude, spolupracovat taky ne. Nemá to u naší dr. ráda od miminka, ječí pokaždé. Taky ječí a nespolupracuje při koupání doma. Fakt ji musím přeprat. Ve všech ostatních situacích si dá říct, poslouchá, mluví, zdraví. Vysvětluju horem dolem, prohlížíme knížky, povídáme si. Ale jak dojde na koupání a doktorku, je konec. Jsem šťastná, že nebývá nemocná, rozmazlená není, jen tohle prostě nedává. Obrň se, zkuste to doma natrénovat, slib odměnu, vemte oblíbenou hračku. Nebo zjistí, co mu vadí, a zkus to eliminovat. Naší vadí, když ji někdo drží, natahuje nebo musí ležet na zádech. A připrav se, že to stejně možná nepomůže. Hodně zdaru :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2714
22.6.22 12:56

Nedivim se ze ‘prd pomohlo, kdyz na nej doktor houknul’ :roll: mel se ho snazit nejak uklidnit, s ne jeste ‘houkat’. Dite je ve stresu, asi vubec nevedel co se bude dit, jak uz tu padlo. Z toho ‘ciziho chlapa’ co ho chce prohlizet uz ma asi strach tak jako tak, a on ho jeste sprdne? Normalni doktor by se snazil dite uklidnit tim, ze vlidne mluvi, nabidne treba si ty nastroje prohlednout, podrzet, nabidne samolepku. Rekla bych mu, ze rozmazleny fakt neni, ze musi sam videt, ze ma strach. Nektere dite holt kdyz ma strach sedi tise v koute a hledi do zeme, a jine dela sceny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
190
22.6.22 13:07

U nás to bylo podobné. K sestře jsem se synem vešla ještě v pohodě, ale jak viděl lékaře konec spolupráce. V očkovacím průkaze má napsán závěr, že nespolupracoval :). A to jsem ho na vše připravovala. Už jsme tam zase dva roky nebyli, tak jsem zvědavá, co nás čeká příště. Ale teď už je rozumný :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4428
22.6.22 13:11

Co se doktora týče - on to zkoušel po dobrém, ne že ne. Ukazoval, vysvětloval, já jsem vysvětlovala a prd z toho.

Nicméně jste mi ukázali, v čem byl pravděpodobně problém. Já na přípravu úplně zapomněla. Včera jsme byli celý den venku a já si vzpomněla až večer, že dneska máme jít k doktorovi. Přišli jsme domů až v 6, pak už byl večerní kolotoč. Ráno jsem sice rikala, že půjdeme k doktorovi, ale na to reagovala jen dcerka a syn ne. Takže ten to pravděpodobně vůbec neregistroval.

Takže příště bude lepší příprava a svádí to půjde lépe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3247
22.6.22 13:13

No, syn byl v necelých dvou letech v nemocnici, afty, kde mu píchali kanylu do ručičky. Pak byl v 2,5 letech znovu, to měl zápal plic, a to mu tu ručičky napichovali asi 3×, než to bylo dobře. Takže jsem se docela bála, jaká bude tříletá prohlídka u pediatra. Ale dobrý, jediný co se zeptal, jestli ho zase nebude pan doktor píchat, když jsem mu řekla, že ho jen změří, zváží, pan doktor že si ho poslechne, tak dobrý. Ale on se rád váží, doma pořád stoupal na váhu i se rád přeměřuje. Teď bude synovi 6 let a byl na očkování proti neštovicím, tak to pediatr rovnou upozorňoval, že injekce dost štípe, a že děti to hůř snáší a řvou. Tak mi ho nechal na klíně, že mu mám držet jednu ruku, o tu druhou se postarají se sestřičkou. Ale syn byl statečný, asi třikrát řekl au, jinak dobrý :mrgreen: Dcera je mírně hysterická, ta řve už dopředu, tak kdyby měla projít tím, čím syn, tak nevím. Asi by se doživotně bála doktorů. I když ve 4 letech jí vrtali kazy a to zvládla statečně… Jinak u očkování je doktor zvyklý, že děti řvou. Tak to chce prostě pevně držet, jen to jen vteřinka. Mě děti nechával většinou na klíně, abych je mohla pevně držet. Dcera jde v 10 letech na tetanovku, tak to už bude muset ustát sama :mrgreen: A synovi teď hrozilo, že půjde na odběr krve, tak mu vysvětluju, že mu pan doktor vezme malinko krve, aby zjistil, co mu je. Tak nakonec tedy odkýval, že jo, ale že pak mu jí bude muset pan doktor vrátit :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
TRG
3225
22.6.22 13:23
@Modesta píše:
Ahoj, potřebuji uklidnit. Dneska jsem byla se synem na prohlídce, nenechal si ani zout boty. Odmítal cokoli, nakonec jsem ho nějak zvážila a orientačně ve spolupráci se sestrou změřila. Od doktora se nechal poslechnout jenom když jsem ho objímala. Doktor na něj pak už houknul, no prd to pomohlo. Prý je rozmazlený. Mě jako matce se to zhodnocení samozřejmě nelíbí. Syn jednak nesnáší, když na něj někdo cizí mluví (a straní se i babičky, kterou delší dobu nevidí) a druhak po zlem se s ním nic nezmůže. Bude se bránit zuby nehty. Ale připouštím, že já rozhodně nejsem objektivní.No a teď má jít za 14 dnů na očkování proti meningokokům. A já už teď z toho mám osypky. Asi není způsob, jak ho na to připravit, co?

Něco podobného se mi stalo na tříleté se synem. Předtím vždycky bez problému, potom taky. Prostě to byl věk, kdy už toho chápal až moc, ale ovládat se ještě dost dobře neuměl. Měl prostě strach a styděl se. Věděl do čeho jde, co mu budou dělat, mluvili jsme o tom tak akorát, ani moc, ani málo, paní doktorku dokonce občas vidí i mimo ordinaci v běžném oblečení. Nebylo to teda „tak hrozný“, jak to popisuješ ty, takže zvážení se po chvíli povedlo, změření taky, ale jinak jsem ho taky musela chovat apod. Z ordinace teda odcházel už trochu spolupracující, ale doktorka měla pochopení a nechtěla po něm to, co viděla, že prostě zrovna nejde a nic mi nevyčítala.

Na očkování jsme si pak řekli, že mu paní doktorka jen dá injekci, já ho budu celou dobu chovat, nebude se po něm nic chtít, že to bude bolet méně než když ho píchne vosa, nebo když si vrazí třísku, ale trošku to zabolí a pak si půjdem koupit něco dobrého. A dopadlo to dobře, ani neplakal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6769
22.6.22 13:29

@Modesta mám dvě děti a to starší byl naprostý pohodář, který kolem toho 3. roku si nechal v pohodě nabírat krev, očkovat…cokoli. Jako většina matek jsem si naivně myslela, že je to mou výchovou a přístupem ;) ;) Houby! Prostě je to povahou… Mladší kluk je úplná hysterka a kolem těch tří let byl u lékaře taky neošetřitelný a taky znám stavy, kdy se nedají ani zout boty…u nás nedošlo ani na to měření, neb se z toho psychicky a fyzicky zhroutil :lol: Představ si to dítě válející se na zemi, mlátící kolem sebe a vydávající zvuky jako když mu jde o holý život - tak to byl můj mladší tříleťák poté, co ho sestra medovým hlasem požádala, jetsli by si stoupnul k měřidlu :mrgreen: :zed:
No a co - já jsem byla v klidu, věděla jsem, že ve mě chyba není, když druhé dítě mám normální :lol: ;) Doktorka byla naprosto v klidu, neb měla zrovna podobně staré 2 děti ;)

No a vyrostl z toho taky :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29762
22.6.22 13:49

Syn jako batole chodil na injekce penicilinu a od té doby se k Dr taky boji, tříletá prohlídka probíhá tak, že sem lovila syna z pod vyšetřovacího lehátka, kam se schoval. Že by ho někdo zvážil, změřil nebo poslechnul bylo úplně scifi. Dr mu akorát zvládla prohmatnout břicho, když sem ho spacifikovala. Doma sem ho na to připravovala, trénoval barvy, trénoval co bude povídat a tam úplnej zásek. Přitom třeba u zubaře nemá problém :nevim: kdybych musela teď na očkování, tak ho prostě spacifikuju, případně bych ho poslala s manželem, z toho má větší respekt a spíš bude dělat menší scénu, než se mnou. Přitom starší syn, ten spolupracoval ukázkově, říkal barvy, četl tvary, změřit, zvážit se nechal v pohodě, u něj není problém ani nabrat krev nebo to očkování. Prostě asi povaha no.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2874
22.6.22 13:54

Jako upřímně… jsou děti, do kterých můžeš hučet od rána do večera, připravovat, vykládat, a oni pak stejně v rozhodnou chvíli propadnou panice a není s nima žádná řeč.
Já synka připravuju na každou návštěvu doktora tak týden/dva dopředu, ukazuju mu co se bude dít, kdo mu co jak bude dělat a proč. A pak se jenom modlím ke všem svatým, aby nespáchal hysterák.
Přitom doma je těžce v pohodě. Chodí se stetoskopem, vyšetřuje nás, měří se, váží se… Ale pak dojde k doktorce a brečí a bojuje se mnou, dokud u něj stojí buď doktorka a nebo sestra. Jakmile jsou obě tak na dva metry daleko, tak se uklidní a je v pohodě.
Zubař to samé. A to ho opravdu připravujeme na všechno.
Dítě od švagrové mělo něco podobného. Doma sice měli dětskou nemocnici, kdy holka ošetřovala všechny hračky, ale přišla k doktorce a měla tam takový šílený hysterák, že jí doktorka poslala pryč ať přijde až bude mít rozum, protože ona tam sebou mlátila, kopala, řvala, kousala… No hrůza.

Já si myslím, že u těch děcek je ten hysterák spíš z těch nervů, že jsou někde kde to buď neznají a nebo na to mají rovnou špatné vzpomínky, do toho se k němu doslova nahrne úplně cizí člověk s náhubkem na ksychtu, svlíká ho a matlá na něj.
Upřímně, málo kdo z dospělých se cítí dobře, když ho ošetřuje doktor, natož dítě, které tomu ještě tak úplně nerozumí.

Neřekla bych, že máte rozmazlené dítě. Jenom ho prostě přemohly jeho strachy a fakt, že nebylo připravené, tomu asi taky moc nepomohl. A houkající doktor, by brzo dostal houknuto ode mě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
932
22.6.22 13:55

Syn se na trilety nechtel nechat poslechnout, ale sestricka to uhrala na lizatko, drzel si ho pri tom v ruce. Ovsem ukazat pinďu, tam uz nezabralo vubec nic. A toho jsme zrovna zkontrolovat potrebovali :roll:

Taky doporucuju nepodcenovat pripravu a to i vic nez jen jeden den predem. Kdyz treba syn mel jit za par dni na Covid PCR test, tak jsem mu o tom kazdy den rikala, ukazovala jsem mu videa, jak ty doktori v tech oblekach a rouskach vypadaj, taky ty videa, jak v tom tancovali, legracne jsme je pojmenovali, ukazovala jsem mu, jak ho zasimraj v nose… Vcera jsme si hrali na odber krve, i kdyz ho nic takovyho neceka, takze jsem mu zase rikala, ze to pichne a proc se to dela a tak. Na nej tahle priprava funguje relativne dobre.

Bohuzel po tom houknuti uz asi vas pan doktor nema sanci :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat