Antikoncepce ve 14?

Anonymní
9.2.21 10:24

Antikoncepce ve 14?

Ahoj.
Je mi 14 a asi před rokem jsem dostala první ms. Nějak se s tím nemůžu psychicky smířit🤷‍♀️. Během menstruace mám úzkosti, a mám je i když na to jenom pomyslím. Celej měsíc se bojím co až to dostanu. Taky mi v tom moc nepomáhát to, že mi nevyhovují v podstatě žádný pomůcky takže to je obrovské trápení (vložky jsou mi vyloženě nepříjemný, tampon si nezavedu a menstruační kalhotky mi portečou) :,(

Četla jsem si hodně článků na internetu a zjistila jsem, že jde brát antikoncepci v kuse a tím se menstruaci vyhnout. Má to někdo tokhla nebo i tom něco ví? Případně můžu dostat antikoncepci ve 14 nebo mi musí být min. 15? Nebo jaká koliv jiná pomoc? Cokoliv pomůže, jsem fakt zoufalá…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1666
9.2.21 10:28

Antikoncepce je vylizene zdravi skodliva zalezitost, takze pokud nevedes sexualni zivot, tak za ne ji rozhodne neber. Res sve uzkosti, prober to s mamkou, muzes zkusit psychologa. Je treba se strachem pracovat, to he reseni. Menstruovat budes az treba do 50, takze neni reseni se menstruaci nejak vyhybat. Je to prirozeny proces. Ja osobne dam hodne na bylinky, je hodne takovych, ktere maji zklidnujici efekt. To bych doporucila sve dceri ja.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2253
9.2.21 10:29

Spíš než antikoncepci bych doporučila terapii a prostě se smířit se svou ženskou rolí.
Nepotlačovat to práškama, protože pak bys to stejně musela řešit.
A umělé hormony v době, kdy se ti do pohybu dává tvůj hormonální systém, to fakt není dobrý nápad.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
336
9.2.21 10:30

Brát antikoncepci v kuse není řešení a může to mít v budoucnu dopad na tvé zdraví. Navíc antikoncepci takto brzo je zbytečné brát, pokud netrpíš velkými bolestmi. MS je přirozená věc, má ji každá žena, zkus si o tom promluvit třeba s mamkou. Případně zkusit promluvit s psychologem, pokud ti to způsobuje takové stavy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1616
9.2.21 10:34
@Anonymní píše:
Ahoj.
Je mi 14 a asi před rokem jsem dostala první ms. Nějak se s tím nemůžu psychicky smířit🤷‍♀️. Během menstruace mám úzkosti, a mám je i když na to jenom pomyslím. Celej měsíc se bojím co až to dostanu. Taky mi v tom moc nepomáhát to, že mi nevyhovují v podstatě žádný pomůcky takže to je obrovské trápení (vložky jsou mi vyloženě nepříjemný, tampon si nezavedu a menstruační kalhotky mi portečou) :,(Četla jsem si hodně článků na internetu a zjistila jsem, že jde brát antikoncepci v kuse a tím se menstruaci vyhnout. Má to někdo tokhla nebo i tom něco ví? Případně můžu dostat antikoncepci ve 14 nebo mi musí být min. 15? Nebo jaká koliv jiná pomoc? Cokoliv pomůže, jsem fakt zoufalá…

Do 15 let tě na gyndu musí doprovázet rodič. Ale nemyslím si, že by si nějaký gynekolog „lajzlu“ to, že zbaví menstruace 14letou holku. To opravdu ne. Tvoje tělo se sotva rozjelo. Jednou pak budeš chtít děti a zjistíš, že to kvůli hormonální masáži v pubertě nepůjde.
A ani braní prášku v kuse ti nemusí pomoct. Málo kdy to totiž tělo vydrží - čas od času menstruace nakonec stejně dorazí.
Existují antikoncepční metody, po kterých může menses úplně vymizet, ale taky nemusí. Každé tělo je jiné. To co u jedné menses úplně zastaví u tebe může způsobit nekonečné krvácení třeba x měsíců v kuse.
Být tebou tak spíš hledám psychologickou pomoc aby ses srovnala s vlastním tělem. Menstruace je normální věc, která tě bude provázet až do přechodu v nějakých 50 letech. A je taky možné že ti žádná antikoncepce nesedne a prostě se tomu nevyhneš. Nechci tě děsit, ale je to tak. Neznám žádnou ženu, která by byla z menstruace nadšená. Drtivá většina se s ní vypořádává, protože prostě musí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20803
9.2.21 10:35

Antikoncepci můžeš dostat už ve 14ti letech, ale je to krajně nerozumný. A už vůbec ne, aby jsi menzes neměla. Spousta dívek má problém se vyrovnat s menzes a zvyknout si na ni. Ono to nic extra příjemnýho není. Ale ty se potřebuješ smířit s tím, že dospíváš, že se z tebe stává žena a k tomu menzes prostě patří. Antikoncepce není od toho, aby ti řešila psychický problém, rozumný lékař ti ji k tomuto ani nepředepíše. Navíc ve tvém věku se nepředepisuje monofázová antikoncepce, kterou lze menzes obejít, ale taková, která napodobuje přirozený cyklus. Antikoncepci je fajn užívat, když jsi sexuálně aktivní. Léčit s ní psychický problém, nepravidelný cyklus nebo akné, je nebetyčná hloupost. Nejsou ho lentilky, jsou to léky, které ovlivňují tvůj hormonální systém a při nevhodném užívání můžou způsobit neplodnost. Smiř se s tím, že jsi žena, bude se ti to dalších čtyřicet let hodit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.2.21 10:36

Já se o tom i stydím mluvit a to asi může i za tu psychiku, když jsem to dostala mamka mi prostě jen řekla, že tady jsou volżky a hotovo. Když už jsem se s ní o tom bavil bylo to hlavně někde osamotě aby to neslyšela sestra natož taťka, takže to je velký tabu doma a fakt nevím jak s ní o tom mluvit otevřeněji.
(Autorka)

• Citovat
  • Nahlásit
64378
9.2.21 10:37

Ha není řešení, protote ms budeš mít i tak. Navíc si rozhasis tělo a pak budeš mít v budoucnu problémy. Nauč se používat dostupné pomůcky a budeš mít klid. Čekáte cca 30 let a cyklem, třeba si zvyknout

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20803
9.2.21 10:37
@kalie píše:
Antikoncepce je vylizene zdravi skodliva zalezitost, takze pokud nevedes sexualni zivot, tak za ne ji rozhodne neber. Res sve uzkosti, prober to s mamkou, muzes zkusit psychologa. Je treba se strachem pracovat, to he reseni. Menstruovat budes az treba do 50, takze neni reseni se menstruaci nejak vyhybat. Je to prirozeny proces. Ja osobne dam hodne na bylinky, je hodne takovych, ktere maji zklidnujici efekt. To bych doporucila sve dceri ja.

Hele, zas tady nešiř bludy. Nejsme v osmdesátých letech. Možná by sis měla o antikoncepci něco zjistit. Ona třeba dost zásadním způsobem snižuje riziko karcinomu vaječníků.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1666
9.2.21 10:41

@Janli no tak bludy tady nesir laskave ty. Ja o tom mam zjisteno vic nez dost a skodlivost potvrzena mym onkologem :roll:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5325
9.2.21 10:50

No ve 14 letech do sebe rvát hormony mi nepřijde OK. Je to o zvyku, nějakou menstruační pomůcku určitě najdeš, co ti bude vyhovovat. A mít měsíc stres a úzkosti z toho, že budeš menstruovat? To je spíš na psychologa.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1616
9.2.21 10:50
@Anonymní píše:
Já se o tom i stydím mluvit a to asi může i za tu psychiku, když jsem to dostala mamka mi prostě jen řekla, že tady jsou volżky a hotovo. Když už jsem se s ní o tom bavil bylo to hlavně někde osamotě aby to neslyšela sestra natož taťka, takže to je velký tabu doma a fakt nevím jak s ní o tom mluvit otevřeněji.
(Autorka)

Pokud se o tom stydíš mluvit s mamkou tak se o tom pobav s někým jiným. Třeba s nějakou jinou příbuznou, nebo kamarádkou, nebo mamkou od kamarádky a podobně. Ono je někdy snazší mluvit s někým „cizím.“

Nevím kdy přesně ti bude 15, ale třeba počkej do té doby a objednej se na gynekologii a prodiskutuj tohle přímo s doktorem.
Ber to tak, že se ti sotva rozjel cyklus, zatím hledáš co ti bude nejvíc vyhovovat. Mamce řekni, že ti vložky nevyhovují. Zkusila si třeba více druhů? Já kdysi - ve svých začátcích dostala takové ty hnusně hrubé vložky, které mi na zadku dělaly vysloveně bouli. Úplně jsem je nenáviděla. Pak jsem objevila že existují takové ty hezké - velmi tenké a přesto savé a hned to s nimi bylo jiné.
I tampony mají různou velikost, můžeš si vzít třeba tu nejmenší - prodávají je i s aplikátory, které ti pomůžou se zavedením, pokud se toho bojíš. Je třeba prostě prozkoumat všechny možnosti. A třeba zjistíš, že to není tak strašně katastrofální, jak se to teď zdá.
Ty menstruační kalhotky nejsou určené pro dny, kdy je menses nejsilnější, jsou spíše na rozjezd a dojezd. Obzvlášť, pokud máš zvlášť silnou menstruaci, tak pro tebe asi nejsou dostatečnou ochranou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
179
9.2.21 11:02

@kalie Kašli na ní, je to uvědomělá soudružka která všechno ví, všechno zná. Ostatně, už ji to někdo tady párkrát napsal :pankac: Jinak souhlas, antikoncepce je svinstvo. A jestli máš zdravotní problémy, přeju štěstí :srdce: Taky mám, proto anonym.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4007
9.2.21 11:37

Zkus látkové vložky, ten pocit je úplně jiný, než se pařit v těch hnusných „igelitových“ jednorázových, třeba by ti mohly vyhovovat.
Jinak si myslím, že brát HA je rozhodně lepší, než řešit nechtěné těhotenství, ale dokud ji nebudeš potřebovat z tohoto důvodu, tak s ní nezačínej - a rozhodně je potřeba, aby si tvoje tělo samo cykly srovnalo, než začneš jíst hormony…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16499
9.2.21 11:51
@Anonymní píše:
Ahoj.
Je mi 14 a asi před rokem jsem dostala první ms. Nějak se s tím nemůžu psychicky smířit🤷‍♀️. Během menstruace mám úzkosti, a mám je i když na to jenom pomyslím. Celej měsíc se bojím co až to dostanu. Taky mi v tom moc nepomáhát to, že mi nevyhovují v podstatě žádný pomůcky takže to je obrovské trápení (vložky jsou mi vyloženě nepříjemný, tampon si nezavedu a menstruační kalhotky mi portečou) :,(Četla jsem si hodně článků na internetu a zjistila jsem, že jde brát antikoncepci v kuse a tím se menstruaci vyhnout. Má to někdo tokhla nebo i tom něco ví? Případně můžu dostat antikoncepci ve 14 nebo mi musí být min. 15?Nebo jaká koliv jiná pomoc? Cokoliv pomůže, jsem fakt zoufalá…

Antikoncepci ve čtrnácti letech Ti žádný gynekolog nepředepíše jen tak - musela bys k tomu mít nějaký zdravotní důvod. Což rozhodně není ten, že nerada menstruuješ a chceš se tomu vyhnout.

Časem si zvykneš a najdeš pro sebe vhodnou pomůcku - vyzkoušej různé druhy vložek, třeba látkové apod. A snaž se nad tím neustále nedumat - součástí lidského života je občas i určité nepohodlí a nedá se s ním dělat nic jiného než jej prostě přijmout. Menstruace je přirozený proces a známka toho, že Tvoje tělo funguje tak, jak má - nauč se brát ji jako svou součást, ne jako otravnou nemoc, které je třeba se co nejdřív zbavit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat