CELIAKIE - enteroskopie

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
pomy
Ukecaná baba ;) 1810 příspěvků 11.08.09 10:28
CELIAKIE - enteroskopie

U 5-letého syna čekáme na výsledky krve kvůli podezření na celiakii a pokud vyjdou pozitivní, pro 100% určení diagnózy je pak třeba podstoupit odběr střevní sliznice tenkého střeva. Prý se v zahraničí od podobného postupu upouští, šli byste, nešli?

Reakce:
Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.08.09 12:58

Ahoj,ta biopsie je jedinná metoda jak celiakii potvrdit nebo vyloučit,takže pokud bude mít z krve zvýšené hodnoty,tak je na místě ji podstoupit,jinak nebudeš vědět na čem jste… Před 4 měsíci jsem to se svým chlapečkem 3,5 roku absolvovala taky.Měla jsem hrozný strach,ale nakonec ten zákrok nebyl až tak strašný,ale hlavně to měl negativní.Mirka.

pomy
Ukecaná baba ;) 1810 příspěvků 11.08.09 13:10

Ahoj, a můžu vědět, jaká je u Vás konečná diagnóza, jak se při negativním výsledku postupuje dál? Z krve nám to vychází hraniční…

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.08.09 13:44

Matěj měl taky hraniční transglutaminázu tzn 2,4 ,ale moje sestra celiakii má,takže na tu biopsii musel. Na Karláku při té biopsii mu dělali krevní testy znova no a kr. testy neg.,biopsie neg. Prý i každá laboratoř to má nastavené jinak a tudíž i jiné výsledky… Každopádně ted v září musíme do Prahy na tu krev znova,co bude dál netuším,asi mu čas od času udělají odběry… Jo a ty výsledky enterobiopsie jsme měli za týden.Mirka

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.08.09 14:48

Mirko, děkuju za všechny informace. Ještě mě zajímá, jak u Vás probíhalo vyšetření, prý je dneska už nějaká šetrnější metoda, nějaké polknutí jakoby kapsle? Byli jste pod narkózou? Pomy

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.08.09 17:20

O té kapsli jsem slyšela taky,ale na Karláku to dělají klasicky sondou s kamerou do žaludku. Ale opravdu je to chvilička,můj chlapeček je celkem hysterka a zvladnul to. Já nechtěla aby měl narkozu kvůli hospitalizaci,mám ještě malou holčičku,takže tak. Museli jsme přijet brzy ráno,nesměl od půlnoci jíst a pít,dostal diazepam,což na něj vůbec nefungovalo a asi za hodku se šlo na zákrok. Pak jsme tam ještě čekali 2 h. na pokoji,no a za týden jsem si zavolala o výsledek. Mirka.

pomy
Ukecaná baba ;) 1810 příspěvků 11.08.09 21:46

Mirko, právě to mi vrtá hlavou - co když se celiakie nepotvrdí, rozvinout se pak může kdykoliv později, jak často se potom musí podstupovat to vyšetření střev?

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.08.09 22:05

Ale oni budou dělat jen odběr krve,který doufám bude negativní… Prostě budou kontrolovat protilátky,třeba jednou ročně… A tvůj chlapeček má nějaký problém,že je napadla celiakie ? Třeba ty hodnoty budou jenom tou laborkou jako u nás a jinde to bude ok.Mirka

pomy
Ukecaná baba ;) 1810 příspěvků 11.08.09 22:23

Nezdála se nám jeho stolice, sice nemá ten klasický běhavý průjem, ale často kašovité stolice, někdy i přímo vodnaté. Nejdřív jsme to připisovali mléku, ale z krve vyšly hraniční hodnoty na celiakii. Krev bral nejdřív náš pediatr, dneska jsme byli poprvé v gastro ambulanci a tam si udělali testy svoje, ale výsledky až za 14 dní :(

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.08.09 07:35

Já si myslím,že pokud jsou ty hodnoty jen hraniční,tak to celiakie nebude,ale jasně,že ta biopsie je nutná. Možná je intolerantní k něčemu jinému a bude se muset pátrat dál… Každopádně držím palce,at jsou výsledky z krve v pořadku,dej vědět jak jste dopadli. Mirka

pomy
Ukecaná baba ;) 1810 příspěvků 13.08.09 08:00

Mirko, děkuju a taky pořád doufám, že by to mohla být třeba „jenom“ alergie na mléko. Dám vědět, jak jsme dopadli.

Katy2
Hvězda diskuse 50938 příspěvků 25.09.09 15:05

Ahoj pomy, tak jak to s vámi dál pokračuje? Už máte nějaké výsledky?
Prosím tě, chtěla jsem se tě zpetat, ty jsi teda nakonec šla k dr. Šulákové do Poruby?
Já když teď byla s malou Eliškou u asistenta Richtra na chíře dětské, kvůli tříselné kýle, tak jsme se tam bavili o Týnce o těch jejich střevech, nemá skoro vůbec tlusté střevo, tak se mě ptal co dáváme za nutriční doplňky, tak jsem na něho koukala, že nám nic dr. na Fifejdách neříkala, tak mi doporučil dr. Šulákovou, tak se tam teda budu s Týnkou objednávat, už tam ale volám tři dny a nikdo mi to furt nebere, nevíš jak tam ordinují, teda jestli jsi tam u té dr. byla.

Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 25.02.10 10:18

Tak se mi povedlo najít nějakou diskusi k tématu, tak jsem ráda.

Za měsíc nastupujem s 5,5letou dcerou do VFN Ke Karlovu na enterobiopsii v CA. V úterý jsme tam byli. DOktor se jen zeptal, proč jdem, kouknul na výsledky krve a řekl, že není na co čekat (TTG 259) a dal mi termín. Nic víc.

Už zhruba vím průběh, ale co nevím a co by mě zajímalo, jsou zkušenosti vás, co jste tam byly hospitalizované. U nás to bude CA, pže Bára je velice nespolupracující za běžného stavu.

Zajímalo by mě, jaké jsou pokoje, kde je sociál zařízení, zda je tam nadstandard, jaký je přístup lékařů, sester. Zda nedělají potíže, pokud se chci zúčastnit většiny toho všeho s dcerou (pravděpodobně krom samétné biopsie - tedy jde mi o to, aby mi jí „zaživa“ nechtěli odvést cokoliv jí dělat, byť jen UZ, bo opravdu s ní mám u dr problémy a nechci to zhoršit). Jestli dělaj klistýr a jk to probíhá. No prostě takové ty praktické věci a zkušenosti ze strany podstupujících.

Vzhledem k tomu, že poté na 90% dostanu termín i pro 2letou dceru, tak se snažim vysondovat dost, abych se psychicky srovnala a připravila sama, než pak tápat a být nepřipravená.

Jinak - přišly jsme k tomu jak slepé k houslím. Bára nemá žádné vyložené problémy, které se s celiakií spojují. Při odběru krve při nemocnosti po prvním roce školky jí vyšel v krvi na imunitu lepek. Za 6m se dělaly kontrolní a že prej to vyšlo o něco lépe, tak že to budem kontrolovat. O rok později u nové dr šla znovu na odběry, předchozí výsledky nevím, teď teda těch 259 s tím, že rovnou na gastro,, že třeba nám dr řekne kontrolní odběr nebo teda vyšetřní, aby se to potvrdilo či vyloučilo a doktor bez diskusí, že jí to nemine.

Jinak co říkal akorát, že pokud to bude negativní, budem tam nadále docházet na kontroly

Díky

G

Váš příspěvek
Reklama