Chodíte na šípek?

• Fotoalbum (1)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
5428
4.10.17 16:51

Chodíte na šípek?

Houby už nás omrzeli, co takhle vyrazit na šípek :dance:

Nemám moc zkušeností. Kdy je nejlepší trhat (stříhat) šípky? Jak je zpracovat? Marmeláda, čaj atd… Máte někdo tipy? Budu ráda, pokud se podělíte :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
25
4.10.17 16:58

Letos jsem chtěla nasbírat bezový květ a lipový květ, nějak jsem nestihla, nestíhám toho víc. Když na mě přijde depka, tak půl den jen ležím a pak je doma bordel. Ten šípek snad nějaký nasbírám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6550
4.10.17 17:02

Sbírá se na konci září, takže máš poslední možnost :P Se zpracováním neporadím, já ho jen suším na čaj :mrgreen: A plánuju ho přidat do štrůdlu třeba místo rozinek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
95
4.10.17 17:14

Já se přiznám, že mám akčního manžela. V létě dělal bezovou limonádu a šťávu. Teď na podzim jsme byli trhat 7 kilo šipku a už nám kvasi vino :lol:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25
4.10.17 17:17

@Tableta Září bylo studený, ale šípek v říju i normálně jde sbírat v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3352
4.10.17 17:22

Sbírám šípek i později. klidně až po prvních mrazech. je pak měkčí a jednodušeji zpracovatelný. dělala jsem šípkovou marmeládu. letos se chystám zase. ale nespěchám. čím tvrdší, tím delší dobu se musí vařit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7431
4.10.17 17:27

@Borůvka1990 já byla na šípkách o víkendu a suším v sušičce na čaj ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5428
4.10.17 18:00
Díky za tipy :palec:
@mal.lucie píše:
Já se přiznám, že mám akčního manžela. V létě dělal bezovou limonádu a šťávu. Teď na podzim jsme byli trhat 7 kilo šipku a už nám kvasi vino :lol:.

To je krásnej demižon :palec:
Já právě někde četla, že se má sbírat až po prvních mrazících, tak nevím :nevim: No, o víkendu je jasný program :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
209
4.10.17 18:45

Já jsem zrovna včera dělala marmeládu. Ale jsou jen dvě skleničky (z půl kg šípků) tak musím jít ještě natrhat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
315
4.10.17 19:10

Sbírám až po prvních mrazech, jsou měkčí a prý mají snad více vit C. (To jsem ale neověřivala) Většinou jen suším na nízkou teplotu a dělám z něj čaj. Letos ještě mám zálusk na rakytník, máme ho na zahradě a po dlouhé době zase plodí. ???? Asi ho jen rozmixuji, dám do tvořítek na led a zamrazím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25
4.10.17 19:12

Já šípek jen suším, pomalu, žádná sušička, na čaj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5428
4.10.17 19:49
@terka.h píše:
Já jsem zrovna včera dělala marmeládu. Ale jsou jen dvě skleničky (z půl kg šípků) tak musím jít ještě natrhat.

Recept by byl? :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
209
5.10.17 14:21

@Borůvka1990 Nasbírat šipky, odkrojit z nich bubaky a stopky. Pak rozpulit a druhým koncem kávové lžičky vydrapat semínka a chloupky. Omyte zalitvodou ( aby byly ponorene) a dat povarit. Az jsou zmekle, tak je rozmixuju tyčovým mixerem a propasiruju. Do takto připraveného základu dam cukr v poměru 1:4 (1 díl cukru na 4 díly šípků) a varim jako klasickou marmeládu. Nebo zelirovaci cukr podle návodu.
Někdo ty semínka nevybírá, ale já si s tím raději dam tu práci. Přece jen to dávám dětem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5428
5.10.17 16:34
@terka.h píše:
@Borůvka1990 Nasbírat šipky, odkrojit z nich bubaky a stopky. Pak rozpulit a druhým koncem kávové lžičky vydrapat semínka a chloupky. Omyte zalitvodou ( aby byly ponorene) a dat povarit. Az jsou zmekle, tak je rozmixuju tyčovým mixerem a propasiruju. Do takto připraveného základu dam cukr v poměru 1:4 (1 díl cukru na 4 díly šípků) a varim jako klasickou marmeládu. Nebo zelirovaci cukr podle návodu.
Někdo ty semínka nevybírá, ale já si s tím raději dam tu práci. Přece jen to dávám dětem.

Děkuju :palec: A ty semínka by šli přepasírovat přes cedník?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
209
5.10.17 20:24

@Borůvka1990 Prý jo. Musí se to ale pasirovat několikrát. Chystam se na druhou várku, tak to vyzkousim. Oni tam hlavně vadí ty chloupky, které jsou mezi semínky. Ty sítem projdou. Proto se to musi několikrát, no

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat