Chov a ochočení andulky

441
17.5.16 16:31

Chov a ochočení andulky

Ahojky :)
Jelikož se moje rok a půl stará princezna zamilovala do ptáčku a rybiček (rybku už máme :mrgreen: ) a já s ní musím denně čučet z okna jestli náhodou někde neproletí nějaký holub a než dojdeme 100 metrů do sámošky tak to trvá dvacet minut, protože se u každého ptáka co kde vidí musí zastavit a čumákovat na něj dokud neodletí tak jsem se rozhodla jí koupit andulku.
Něco už jsem si přečetla na netu, ale chtěla bych se zeptat přímo těch co jí mají doma jak dlouho vesměs trvá než si na Vás zvykne, jak jí nejlépe ochočit, za jak dlouho jste Pepíka poprvé vypustily z klece, co všechno se dá naučit, na co si dát pozor nebo naopak co nepodcenit?
Chci být co nejvíce na dalšího člena rodiny připravená, neboť bych ráda měla doma aspoň jednoho ptáka vychovaného :mrgreen: :mrgreen:
Budu ráda i za nějaké Vaše vtipné historky či zážitky s Vaší andulkou :)
Moc zkušeností s nimi právě nemám, já osobně jí nikdy doma neměla, ale moje prababička ano a to byl neuvěřitelný mazel, který když byl na volno (respektive pořád u babičky na rameni) a pradědeček na ní chtěl jen sáhnout tak jí bránil a byl pěkně ukecanej :D
Díky za odpovědi :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3395
17.5.16 16:53

Ahoj. My jsme si andulku porizovali na podzim. Lepsi je urcite od chovatele, nez ze zverimexu. A mela by byt co nejmensi. Nase andulka byla 5 tydnu stara (cca tyden po vyletnuti z hnizda). Ochocil se velice rychle. Rika se, ze na mluveni je lepsi samecek. Ja nevim, zda to tak opravdu je, ci ne, ale chteli jsme radeji samecka a i kdyz to v peti tydnech slo velmi obtizne poznat, tak jsme se nastesti do samecka trefili :-)
Pustil se sam poprve asi po dvou/trech tydnech. Ja chtela pockat aspon mesic, ale kdyz jsem mu cistila klec, vylezl tou skvirkou dole. :-D
Cca dva tri tydny od prvniho pusteni si zacal sedat na rameno a presel z bidylka na prsty.. ted je to pul roku, co ho mame a je ochocenej az moc. Kdyz je pustenej, furt na nas lita a otravuje, beha nam mezi nohama po zemi a necha se blbecek i zasednout nebo zaslapnout. Proste se ani malicko neboji a musime davat velkej pozor, aby jsme ho prave nezaslapli, nebo nezasedli…a chce si strasne moc povidat. Ted umi: ahoj, jak se mas, dej mi pusu, toniku, zlobis, chces pusinku, pipino, pipinaku. Tyhle slova rika krasne a uci se velice rychle. Po par dnech castejsiho opakovani neceho noveho, to uz rika. Je s nim sranda, ale vazne tim, jak je az moc ochocenej, je kolikrat vylozene az otravnej, kdyz je pustenej. A hlavne je ta jeho ochocenost pro nej fakt az nebezpečna.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19079
17.5.16 16:55

@nela812 měli jsme doma andulky dvě. Byli úžasný!!! Ochočili se poměrně brzo. Sameček pak krásně mluvil, říkal celé věty. Uměl napodobit i třeba zvonění mobilu. Jsou to fakt milá zvířátka a poměrně nenáročná. :-)
Určitě ale pozor na průvan, ten není pro andulky dobrý, dávat pozor na otevřená okna, aby neulétla. Dobré jsou sítě do oken. Pak taky pozor kam andulák leze, rádi pijí např. ze skleniček. Ale pokud tam spadnou, nedostanou se ven a mohou se utopit. :-( Bacha dávat taky při vaření, aby nespadli do hrnce atd. Anduličky jsou hrozně zvědavé. :-)
Ale jsou to úžasný tvorečkové!!! Miluju andulky! :-) Jo a ještě jedna rada…nenechávat andulku oštípávat barevné noviny. Prý je ta barva pro ně jedovatá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3395
17.5.16 17:01

Jinak jeste dodam, ze jsme ho porizovali taky kvuli malemu. Ted mu budou tri, takze mu bylo 2,5 roku. Taky miloval ptacky tak, jako vase mala a dokonce ma uz dva roky oblibeneho plysaka prave papouska, ktereho nosi temer furt a vsude. Taky uz podle toho vypada… :-D
No ale to jsem odbočila. Nas pipinak (rikame mu tak :-D) jako prvni zacal chodit prave na maleho. Coz nas dost prekvapilo, jelikoz malej je celkem zivej a takovej trosku hrr. Ale papousek se jako orvni skamaradil s nim. Po kratke dobe jezdil na synovi jak na koni :-D sedel mu na zadech nebo na rameni a malej skakal po byte a papousek se drzel a drzel :-D stejne tak ho ma malej na rameni a jezdi s nim na klouzajde, co ma v pokoji…kdyz si syn hraje, papousek mu chodi na auticka a furt za nim prosfe lita nebo beha a syna to kolikrat dost rozciluje, ze si nemuze v klidu hrat :-D
No a co je teda blbe je to, ze pousti bobky snad furt a vsude. Nejvic me stve, kdyz nam beha po posteli a ozobava zmolicky a nitky. Nechci aby nam tak kadil, ale jak ho clovek vyzene, je tam behem sekundy zpatky :-D. Je to sranda no na jednu stranu…na druhou stranu nas taky nekdy pekne stve, kdyz moc otravuje nebo moc kadi. Pak jen chodime po byte a sbirame po nem bobecky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19079
17.5.16 17:05

@veronika6913 ptáci svěrač neovládají :mrgreen: :mrgreen: Takže prostě kadí jak to na ně přijde. :mrgreen: Ale naštěstí to aspoň nesmrdí a je to malý. :P :P

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3395
17.5.16 17:05

Ale jinak je uzasnej a jsem moc rada, ze se nam tak moc a tak rychle ochocil a hlavne, ze mluvi! :-) ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3395
17.5.16 17:07
@Yasminn píše:
@veronika6913 ptáci svěrač neovládají :mrgreen: :mrgreen: Takže prostě kadí jak to na ně přijde. :mrgreen: Ale naštěstí to aspoň nesmrdí a je to malý. :P :P

Tak to vim, ze sverac neovladaji!! Zas tak blba nejsem ;-) ja jen, ze nas to obcas stve. Kor kdyz to ma ridsi. Jinak se ty bobecky daji vcelku dobre sebrat na kapesnicek. Nastesti :-) akorat musi clovek davat bacha, aby to nerozsednul nebo nerozslapnul no. :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19079
17.5.16 17:08
@veronika6913 píše:
Ale jinak je uzasnej a jsem moc rada, ze se nam tak moc a tak rychle ochocil a hlavne, ze mluvi! :-) ;-)

jo jo andulky jsou fakt úžasný!!! :-) Kdybychom neměli kočku, brala bych ho hned. Ale s kočkou, to bych se bála, že by se moc dlouhého věku nedožil :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19079
17.5.16 17:09
@veronika6913 píše:
Tak to vim, ze sverac neovladaji!! Zas tak blba nejsem ;-) ja jen, ze nas to obcas stve. Kor kdyz to ma ridsi. Jinak se ty bobecky daji vcelku dobre sebrat na kapesnicek. Nastesti :-) akorat musi clovek davat bacha, aby to nerozsednul nebo nerozslapnul no. :-D

a když to pak zaschne dá se to dobře sloupnout :mrgreen: :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
441
17.5.16 17:16

@veronika6913 tak to je boží :D doufám, že se nám taky pak povede tak ochočit. Já bych chtěla právě takovýho blbečka :mrgreen: Tak to má tvůj syn bezva otravného parťáka na hraní :D a můžu se zeptat jak ho zaženeš zpátky do klece? A když odcházíš z domu vždy ho zavíráš?
@Yasminn ano jsou úžasné :) koukala jsem na youtube na nějaké videa a pěkně jsem se nasmála. Jedna andulka tam breptala a najednou říká dědku, běž do prde*e :mrgreen: no smála jsem se až mě břicho bolelo :D Tak pokud by mi pil ze skleničky nebo uždiboval z talíře to mi nevadí, cimprlich nejsem a bobečky sbírat mi též nevadí, akorát budu muset dávat pozor ať mi je malá neposvačí. No já už se na něj nemůžu dočkat :D ale ještě jsem nenašla chovatele, ze zverimexu nechci a stejně co jsem koukala tak měli jen už velké. Ale strašně se mi líbí ty bílé :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19079
17.5.16 17:26

@nela812 však nám to pití ze sklenice taky nevadilo. :-) Spíš jde o bezpečnost andulky, aby se třeba neutopila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3395
17.5.16 17:28
@Yasminn píše:
jo jo andulky jsou fakt úžasný!!! :-) Kdybychom neměli kočku, brala bych ho hned. Ale s kočkou, to bych se bála, že by se moc dlouhého věku nedožil :-(

No taky bych se bála, ale na druhou stranu by si na sebe mohli i zvyknout. Ale to by vlastně šlo asi spíš naopak, myslím tím treba u nás, když máme papouška,tak přikoupit koťátko. To by byli pak určitě kámoši. Ale když už je velká kočka, tak ta už by si na ptáčka těžko zvykala no..

@Yasminn píše:
a když to pak zaschne dá se to dobře sloupnout :mrgreen: :lol: :lol:

Když zaschnou, jdou i krásné vyluxovat :-D nesmějí být teda rozslaply. To pak po zaschnutí naopak jdou dolu celkem špatně :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19079
17.5.16 17:28

@nela812 my ho tedy při odchodu raději zavírali, měli jsme strach, aby si neublížil. Náš andulák na zavolání přilétl a dal se normálně zavřít do klece. A večer dokonce nalétával do klece sám. jak se blížila 22h, přiletěl na klec a pak šup dovnitř. A ještě na nás štěbetal, ať mu zavřem dvířka. :lol: :lol: Asi chtěl mít klid. :P :P
Jsou fakt strašně chytrý. :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19079
17.5.16 17:29

@veronika6913 přesně tak, to by muselo být kotě. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3395
17.5.16 17:48

@nela812 jojo, on je to vážně takovej blbinek, ale mám fakt kolikrát namále, abych ho nezaslapla. Třeba když něco dělám v kuchyni, tak on běhá po zemi a běhá mi za nohama právě a já tady kličkuju vždycky jak blázen, abych na něj neslapla. A on je celkově takový Trdlo :-D kolikrát se netrefí na bidylko, co má udělaný na okně, kdyz je pustenej a spadne..je to takový trestiprdlo. A v kleci má takovej žebřík nahoře, na kterým sedává a když se nudí, tak vždycky vylitne na ten žebřík a ze žebříku skáče na stěnu klece a klouze se dolů a tak furt dokola :-D nemá klec úplně rovnou, ale má tam trochu zkosený ty strany právě a po těch se mu dobře klouže :-D

A vážně furt na nás lita, furt vyžaduje pozornost. Když se ho chci zbavit, dám mu na okno zrcatko a on si tam na sebe povídá a dá chvíli pokoj. :-)

Když je pustenej a jdeme ven, tak ho nechávám puštěného a nechávám mu právě na okně zrcatko. Většinou je celou dobu u zrcatka. (Poznám to podle bobků :-D ) když nemá náhodou zrcatko, sedí na klice (máme stříbrné a taky se tam vidí a keca tam na sebe).

Jinak když ho chci zavřít, tak je to trochu problém. :-D nikdy se mu nechce do klece. Zprvu jsme čekali, až zaleze do klece na žrádlo a rychle ho zavřeli, ale teď si to hlídá a když se jde nažrat a vidí že se jen hnem, tak hned vyskočí ven. Je pěkně vycuranej. Občas se mi ho podaří zavřít tak, že na něj mluvím hodně zblízka (je zvědavej a má rád, kdyz mu pusinkuju zobacek a když mu něco říkám, tak mi hlavu strka skoro až do pusy:-D) tak takhle kdyz na něj mluvím a pusinkuju zobacek (mám ho na prste) a jdu pomalu ke kleci tak ho tam nepozorovaně strcim. Ale poslední dobou moc nefunguje už ani tato metoda, jak si všimne, že se blížíme ke kleci, tak uletí. Poslední dobou jsem začla brát deku a tak jako ho ne úplně prikryju, ale jakoby pomalu tou dekou kolem něj a pak ho chytnu do té deky a odnesu do klece.. to poslední dobou tak nějak jde no… :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama